Restart na Ada Amazonia

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Restart na Ada Amazonia

Postprzez odin » Pt 28 kwi, 2017 11:12

Jakiś czas temu zakupiłem podłoże Ada amazonia, słyszałem wiele dobrego na temat tego podłoża i dłuższego czasu mnie korciło żeby zrobić krewetkarium na Ada, do tej pory w akwa były krewetki sakura red na żwirku kwarcowym, jako, że to było tez akwarium częściowo roślinne pod spodem miałem torf wymieszany z kawałkami gliny, wszytko rośnie bardzo dobrze ale od pewnego czasu pojawił się glon którego nie mam w akwa na podłożu aktywnym.
Akwarium które przygotowuje, planowane jest po sakury red, obsadzone wolno rosnącymi mchami i buckami ewentualnie jako awaryjne akwarium pod caridina. Wiem że takie akwarium dojrzewa dłużej niż na podłożu typowo krewetkowym. Na pewno na start zbiornika będzie zaszczepiona woda ze starego filtra.

Chciałbym żebyście napisali jakie macie doświadczenia w zalewaniu tego podłoża oraz ewentualne rady na start zbiornika na tym podłożu.

edit: doczytałem że na podłoże Ada niewskazane jest dodawanie amoniaku na start oraz można podłoże zalać niewielka ilością wody np. w wiadrze i poczekać kiedy podłoże dojrzeje i dopiero potem wykorzystać. Świeżo zalana Ada podobno jest trująca dla organizmów wodnych.
Avatar użytkownika
odin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 28 cze, 2016 13:35

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez perwersja. » N 30 kwi, 2017 18:20

odin napisał(a):Jakiś czas temu zakupiłem podłoże Ada amazonia, słyszałem wiele dobrego na temat tego podłoża i dłuższego czasu mnie korciło żeby zrobić krewetkarium na Ada, do tej pory w akwa były krewetki sakura red na żwirku kwarcowym, jako, że to było tez akwarium częściowo roślinne pod spodem miałem torf wymieszany z kawałkami gliny, wszytko rośnie bardzo dobrze ale od pewnego czasu pojawił się glon którego nie mam w akwa na podłożu aktywnym.
Akwarium które przygotowuje, planowane jest po sakury red, obsadzone wolno rosnącymi mchami i buckami ewentualnie jako awaryjne akwarium pod caridina. Wiem że takie akwarium dojrzewa dłużej niż na podłożu typowo krewetkowym. Na pewno na start zbiornika będzie zaszczepiona woda ze starego filtra.

Chciałbym żebyście napisali jakie macie doświadczenia w zalewaniu tego podłoża oraz ewentualne rady na start zbiornika na tym podłożu.

edit: doczytałem że na podłoże Ada niewskazane jest dodawanie amoniaku na start oraz można podłoże zalać niewielka ilością wody np. w wiadrze i poczekać kiedy podłoże dojrzeje i dopiero potem wykorzystać. Świeżo zalana Ada podobno jest trująca dla organizmów wodnych.


90 proc kreweciarzy w USA uzywa ady amazoni i sobie chwala, w PL tez jest wielu, sama mialam baniaki na tym, co prawda tylk odwa ale...... Kazde akwarium dojrzewa i stabilizuje sie inaczej, sam cykl azotowy, to nie wszystko.
Owszem jest to podloze zasadniczo kierowane do roslin, ale tak naprawde bardzo sie nie rozni z tym, ze stabilizacja trwa dłużej, bo jest bardziej bogate w azot i fosfor, mg, zelazo i nie tylko... zasada tworzenia podloza aktywnego jest taka sama...moim zdaniem jest bardzo podobne do helpa, ale jest znacznie lepsze...
--> http://www.schangri.pl <-- no kici kici :3 taś taś
Avatar użytkownika
perwersja.
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pn 01 sie, 2016 18:28

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez kaboom » N 30 kwi, 2017 22:04

Zalej RO i rób podmiany wody co 3-5 dni po 60-80%, tak mniej więcej 4-5 podmian. Po takim płukaniu już nic nie powinno byc nieciekawego w wodzie. Świetne podłoże.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez =Fresz= » Pn 01 maja, 2017 06:51

Stara metoda z Adą. Kto się interesował ten wie że trzeba je przepłukać tak jak pisze kaboom.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez kaboom » Pn 01 maja, 2017 19:58

Zwykła Amazonia zawiera w sobie m.in amoniak a ten jest trujący dla zwierząt, po kilkukrotnym wypłukaniu amoniaku nie ma. Wyszła nowa wersja Amazonia Light która już nie zawiera m.in amoniaku i parametry także ma jakby bardziej pod Caridiny, jedyna wada to taka że jest jaśniejsza. Trzeba będzie przetestować.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez odin » Wt 02 maja, 2017 09:14

Dzięki za pomoc na razie podłoże stoi zalane w wiadrze będę musiał zakupić jakiś test na amoniak. Póki co podmian jeszcze nie robiłem ale zalane dopiero kilka dni, chciałem żeby odpowiednie bakterie się namnożyły.
Avatar użytkownika
odin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 28 cze, 2016 13:35

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez cthulhu » Wt 02 maja, 2017 11:04

odin napisał(a):Dzięki za pomoc na razie podłoże stoi zalane w wiadrze będę musiał zakupić jakiś test na amoniak.


Nie wiem czy jest sens. Chciałem sobie mierzyć parametry w płukanym w wiadrze HELPIE, ale najzwyczajniej się nie dało bo woda brudna była ;-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez =Fresz= » Śr 03 maja, 2017 07:01

Warto też zauważyć że zawartość amoniaku w podłożu przyspiesza dojrzewanie zbiornika.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez odin » Śr 03 maja, 2017 07:50

Słuszna uwaga wiadro jest duże 25l filtr mogę spokojnie dołożyć.
Avatar użytkownika
odin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 28 cze, 2016 13:35

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez D.K. » Cz 11 maja, 2017 11:10

Witam, podepne się do tematu. ;)
Czy ktoś z was próbował lub wie że można wyjałowić Amazonie szybciej niż w 4 tyg? Na forach zza oceanu czytałem żeby zalewać podłoże wodą o odczynie zasadowym ale dlaczego?
Ponadto czy węgiel aktywny we wiadrze z podłożem przyspieszy jakoś proces oczyszczania? :-/
D.K.
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): N 14 lut, 2016 19:50

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez Pawel M » Cz 11 maja, 2017 11:31

Podmieniałem sporo wody i uzupełniałem świeżym RO z małą ilością bakterii.

Mam 49l - co drugi, trzeci dzień wymieniałem w ten sposób około 10l. Po dwóch tygodniach zacząłem dolewać minerały, witaminy i GH+.
W połowie trzeciego tygodnia NO2 i NO3 były wartościami zbliżone do zera (wsadziłem sporo roślin pochłaniających azot - pistię i rogatka)

Po trzech tygodniach wyjąłem nadmiar roślin i wpuściłem Red Crystale.

Żadnych strat nie zanotowałem, takie podmianki zalecił mi hodowca od którego kupiłem red crystale.
Na forum pewnie znajdą się tacy co mają lepsze patenty - ja dostałem na @ listę jak i co robić, co kupić i ile dolewać - i tego się trzymałem.

I przy kolejnych kostkach zrobię dokładnie tak samo ;-)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez odin » N 14 maja, 2017 07:41

Parametry po 2 tygodniach stania wiadrze:
NO3 0-5
NO2 0
GH 0-2
KH 0
ph 5,7
przewodność 134 ms

Woda jest cały czas filtrowana i jest czyściutka na razie 2 podmiany robiłem, nie śmierdzi tak jak na początku, organoleptycznie też smakuje dobrze. Bakterie zaszczepiłem na start ale zastanawiam sie czy miało to sens skoro nie dałem minerałów ani nie podniosłem GH. Amoniaku nie sprawdzałem, nie mam testu.
Avatar użytkownika
odin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 28 cze, 2016 13:35

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez odin » Śr 24 maja, 2017 21:39

Zbadałem amoniak w wiadrze i wynosi 1-1,5, więc na razie nie ma mowy o zasiedleniu krewetkami. W innym dojrzałym akwarium sprawdzałem amoniak i wynosi 0,05. Reszta parametrów bez zmian. Dziś dodałem odrobinę akwesanu zamierzam dokupić jeszcze sachem AmGuard tylko nie wiem czy to na trwale usuwa amoniak czy tylko na 24h, jak to mówią trzeba leczyć przyczynę, a nie skutek.
Avatar użytkownika
odin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 28 cze, 2016 13:35

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez =Fresz= » Cz 25 maja, 2017 06:38

Zdaj relacje jak wpłynął na parametry akwesan ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Restart na Ada Amazonia

Postprzez odin » Cz 25 maja, 2017 22:52

Po 1 dniu od podania akwesanu woda była czyściutka( w sumie wcześniej tez była), a parametry zaczęły wariować prawdopodobnie bakterie z akwesanu zaczęły rozkładać amoniak na azotyny i azotany ale nie podmieniałem wody od tygodnia i trochę zruszyłem podłoże, dołożyłem, tez trochę mchu do wiadra.

NO3 100
NO2 5
GH 0-2
KH 0
ph 5,8
przewodność 94 ms

amoniak:
badany po 8 minutach amoniak 0,6
badany po 15 minutach amoniak 0,6
badany po 25 minutach amoniak 0,6

2 dni wcześniej po upływie 15 minut i więcej wskazania poziomu amoniaku stale rosły dochodziło po pewnym czasie do 3 a potem do 5, a teraz poziom jest stabilny na 0,6 aczkolwiek nadal za wysoki, widać że bakterie z akwesanu skutecznie obniżyły poziom amoniaku

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
odin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 28 cze, 2016 13:35

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości