Benibachi Black Soil Normal

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Benibachi Black Soil Normal

Postprzez komanch » N 13 sie, 2017 14:01

Witam serdecznie,
chciałem spróbować swoich sił z Crystal Red'kami :) kostka 27 litrów
moje pytanie dotyczy podłoża, zdecydowałem sie na Benibachi Black Soil Normal, pytanie jak długo powinienem odczekać z wpuszczeniem crystalek? ile trwa stabilizacja tego podłoża? moja woda to RO + BeeShrimp mineral GH+ jak dokładnie postępować na starcie, ile i w jakim czasie robic wymiany wody do momentu ustabilizowania sie podłoża?
i pytanie dodatkowe od którego dnia mogę wsadzić jakieś mchy anubiasy itp
pozdrawiam, Robert
komanch
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): N 13 sie, 2017 13:46

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez Tasior » N 13 sie, 2017 19:38

Czekaj około 4 tygodnie. Wodę podmień tak dwa dni bądź tydzień przez wpuszczeniem krewetek :-)

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez komanch » N 13 sie, 2017 19:47

Dzięki za odpowiedź, tylko jak to się ma do tego co piszą na stronie benibachi ....
http://www.benibachi.pl/jak-zacz%C4%85%C4%87-s-6.html?osCsid=43966e97a89e4d553b8f9ab508abcf4a
Czas potrzebny na dojrzewanie krewetkarium może się wahać od 5-7 dni nawet do dwóch tygodni. Jednak zazwyczaj jest to czas do 7 dni. Jeżeli masz bardzo wymagające i drogie krewetki zainwestuj w test na amoniak i azotany. Jeżeli oba testy pokażą wartość 0 po około tygodniu to znaczy, że krewetki po wpuszczeniu będą bezpieczne.
komanch
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): N 13 sie, 2017 13:46

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez Tasior » N 13 sie, 2017 20:54

:)
Wiesz co, ja krewetki wpuszczam na 2 dzień po założeniu akwarium, po tygodniu już mam pełną obsadę.
Ale skoro zakładasz taki wątek to tak mi się wydaję, że jesteś w miarę początkującym kreweciarzem ( choć mogę się mylić ) a takim zawsze polecam aby odczekali ten miesiąc dla świętego spokoju oraz dobra krewetek ;)
Bo ja jakby jednak akwarium nie dojrzało to wiem i mam jak zareagować, pytanie czy Ty sobie poradzisz? ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez komanch » N 13 sie, 2017 21:22

Rozumiem :)
Baniak roślinny z rybkami 180l prowadzę z 7 lat, kostkę 27l z Sakurami mam 2 lata, coś tam niby wiem ;)
jednak nie miałem do czynienia z takim podłożem Benibachi, mówisz żeby kilka dni przed wrzuceniem krewetek wymienić wodę .... ile? całą?
wcześniej nic nie trzeba podmieniać?
komanch
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): N 13 sie, 2017 13:46

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez Marek77dgl » N 13 sie, 2017 22:06

komanch napisał(a):Dzięki za odpowiedź, tylko jak to się ma do tego co piszą na stronie benibachi ....
http://www.benibachi.pl/jak-zacz%C4%85%C4%87-s-6.html?osCsid=43966e97a89e4d553b8f9ab508abcf4a
Czas potrzebny na dojrzewanie krewetkarium może się wahać od 5-7 dni nawet do dwóch tygodni. Jednak zazwyczaj jest to czas do 7 dni. Jeżeli masz bardzo wymagające i drogie krewetki zainwestuj w test na amoniak i azotany. Jeżeli oba testy pokażą wartość 0 po około tygodniu to znaczy, że krewetki po wpuszczeniu będą bezpieczne.

Nie doczytałeś dobrze. Kupiłeś samo podłoże. Oni tam zalecają start z ich bakteriami BEE MAX. Wtedy faktycznie ten czas dojrzewania można skrócić. Możesz użyć jakichś innych dobrych bakterii. Ale po co kupować bakterie. Zrób tak jak Tasior napisał, poczekaj 4 tygodnie. Pamiętaj też, że w 3-cim tygodniu jest najwyższe stężenie no2 dlatego bardzo ważne jest abyś odczekał te pełne 4 tygodnie.
Nie wymieniaj całej wody. Zrób po prostu większą podmianę(20-40% wody) po 3 tygodniu, po 4 tygodniu już normalną(10-20%). Wpuszczaj krewetki
Rośliny daj już od startu, najlepiej mchy i inne nie sadzone w podłoże.
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez komanch » Pn 14 sie, 2017 08:27

Rzeczywiście nie doczytałem dobrze :)
Oczywiście wybieram opcje 4 tygodnie, jeśli ma być bezpieczna to nie ma innej ;)
Widzę, że został mi w domu Tropical Bacto-Active, mogę wlać jednorazowo?
A i jeszcze świecenie, ile godzin na dobe świecić przez ten okres 4 tygodni? (nie chciałbym się glonów nabawić na starcie)
komanch
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): N 13 sie, 2017 13:46

Benibachi Black Soil Normal

Postprzez Wiruz Aqua » Pn 14 sie, 2017 18:25

Ja mimo iż ładuje bakterie to i tak każdy nowy baniak stoi sobie minimum miesiąc jak to wspomniał tasior dla świetego spokoju. I jeszcze żadna krewetka mi nie padła a pfu wypluć to słowo! Moje zdanie lepiej poczekać bo co nagle to po diable.

A tak na marginesie kolego piszesz iż od 7 lat prowadzisz roslinniak oraz masz kostkę z skautami to jakaś wiedzę na ten temat powinieneś już posiadać przynajmniej jeśli chodzi o cykl azotowy. A o wsadzaniu roślin już nie wspomnę ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Avatar użytkownika
Wiruz Aqua
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Śr 12 lip, 2017 14:57

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez komanch » Pn 14 sie, 2017 18:37

Tak dawno zakładałem, że już nie pamiętam ;)
komanch
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): N 13 sie, 2017 13:46

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez CryMore » Pn 21 sie, 2017 23:51

Robiłem ostatnio restarty na cienkie warstwy przy Beni i Envi. Na Beni wpuściłem robaki 1,5h po zalaniu zbiornika, na Envi następnego dnia, bo już nie miałem siły. Wszystko żyje i ma się dobrze.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez Tasior » Wt 22 sie, 2017 07:10

CryMore inaczej nie będzie ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez komanch » Wt 22 sie, 2017 10:42

Czyli widzę tu dwie szkoły, hardcorowcy wrzucający krewetki na drugi dzień ;-) i ostrożni czekający miesiąc :-)
a co najlepsze obie się sprawdzają :-D
komanch
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): N 13 sie, 2017 13:46

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez cthulhu » Wt 22 sie, 2017 11:05

U mnie na Envi część przeniosła razem z roślinami w tym samym dniu. Żyją do tej pory :-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Benibachi Black Soil Normal

Postprzez Wiruz Aqua » Wt 22 sie, 2017 12:52

Pany co innego jest startować nowy baniak z nowym podłożem nowa woda nowym filtrem gdzie wszystko jałowe i musi dojrzeć a co innego jeśli się robi restart na dojrzałym podłożu,filtrze,oraz wlewa te sama wodę. To dwa różne tematy.
Avatar użytkownika
Wiruz Aqua
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Śr 12 lip, 2017 14:57

Re: Benibachi Black Soil Normal

Postprzez =Fresz= » Wt 22 sie, 2017 13:02

Dokładnie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości