Keramzyt, czyli jak go zatopić

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Keramzyt, czyli jak go zatopić

Postprzez Boniek » So 30 wrz, 2017 11:15

Zachciało mi się przetestować to ustrojstwo. Może niezbyt interesujące jako podłoże właściwe, ale ze względu na bardzo niską cenę ciekawe rozwiązanie na podsypki (jako dolna warstwa przykryta innym podłożem), uzupełnienia (do wymieszania z innym materiałem etecera) lub jako medium w filtrze.

Kupiłem niewielką ilość keramzytu ogrodniczego, frakcja 4-8 mm i wszystko by grało, ale po 24 godzinach moczenia dalej nie chciał tonąć. Gdzieś wyczytałem, że można go wygotować i wtedy będzie opadać w wodzie. Godzinę później i dwa piwa mniej, keramzyt dalej pływał we wrzącej wodzie. Szkoda gazu i czasu, więc zdecydowałem się na bardziej agresywne działania.

Wywaliłem wszystko z gara i przecedziłem przez sito, nie czekając zlałem keramzyt zimną wodą - co można by nazwać hartowaniem. Wielkich oczekiwań nie miałem i byłem prawie pewien, że keramzyt pójdzie gdzieś pod kwiatki zamiast do akwarium. Jednak zostałem mile zaskoczony, przerzuciłem keramzyt do miski i zalałem wodą. Około 95% pozostało na dnie. Podejrzewam, że gwałtowne schłodzenie skruszyło "skorupki" albo że gotowanie wyparło część powietrza z keramzytu (zmiana objętości gazu itd).

W każdym bądź razie, może komuś to się przyda. Obecnie na próbę, "posadziłem" bucka w koszyku z keramzytem. Kłącze ładnie się rozrosło i nie miałem co z nim za bardzo zrobić, zobaczymy jakie będą efekty.
Boniek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): N 25 cze, 2017 18:13

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości