PRZEGLĄD PODŁOŻY-AQUA SUBSTRATE II+

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

PRZEGLĄD PODŁOŻY-AQUA SUBSTRATE II+

Postprzez batman-ka » Pn 08 cze, 2009 21:50

Temat przeznaczony do zamieszczania informacji i spostrzeżeń na temat tego podłoża,na pewno pomoże to osobom,które nie mogą się zdecydować jakie podłoże kupić.

Podłoże miałam w baniakach:
30l 24W 50% RO+kran parametry trzymały się przez pół roku pH6,5 gh5 kh 1 ,na początku miałam wysyp glona bo nie zrobiłam pierwszych częstych podmian,potem się uspokoiło i po pół roku podłoże "wybuchło",zaczęły się skoki pH i wysyp glona -zakończyło się likwidacją zbiornika

100l-podłoże wymieszane z bazaltem 4x18W lub 2x18W ,podawane CO2,nie było glona tylko przy podmianach 50% dopiero po przymusowym odmuleniu dna problem zniknął

30l-odpalone wg wskazówek (jak ADA) lampka 9W,90%RO,glon nitkowaty wychodzi pomimo małego światła ,pH w tym baniaku nie zeszło poniżej 7.0,jakby podłoże było nieaktywne,choć było świeże,parametry są takie jak w wodzie na podmiany.

30l-odpalone wg wskazówek (jak ADA) lampka 9W,dopalacz 9W,nitki atakują trawniki ,ale nie ma strasznej inwazji - na razie.

Wszystkie baniaki zostaną zlikwidowane bo mam szczerze dość tego podłoża :-D
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez jimsonit » Wt 09 cze, 2009 07:33

a może tak wykorzystać to podłoże razem z bazaltem,na dno as2+ a na wierzch bazalt.
jimsonit
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2009 08:23
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez batman-ka » Wt 09 cze, 2009 10:03

Miałam AS z bazaltem pół na pół,od spodu i na wierzchu,po jakimś czasie bazalt spada niżej i wypycha lżejsze podłoże,na kamieniach wyrastały nitki,bo raz na jakiś czas wybuchał nawozowy wulkan :-D .Myślę,że powodem jest brak cyrkulacji wody w podłożu,nawóz kumuluje się na dnie i miesza z odpadkami,do tego ten na dnie zmienia się w glinę bardziej papkowatą,w pewnym momencie się uwalnia i robi się bombka gazowo-nawozowa ,nie mam innego wytłumaczenia :-D
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez trezor » Wt 09 cze, 2009 13:24

Na prośbę Batman-ki spróbuję nieco przybliżyć moje doświadczenia z podłożem ASII+ (brązowe).
Jak na razie, a od startu minęło 5 miesięcy, są one całkiem pozytywne. To moje pierwsze doświadczenie z podłożem typowo roślinnym, więc trudno mi porównać je do np. Adowskiej Amazonii. W każdym razie podłoże najprawdopodobniej spełnia swoją rolę, bo rośliny ładnie rosną, a glonów nie miałem od samego początku. Gdyby to nie było forum typowo krewetkowe, to zaprezentowałbym dokładniej mój baniak, ale nie ma on nic wspólnego z hodowlą krewetek, poza tym że żyje tam około 10 amanek (dokładnie nie wiem ile ale 10 wpuściłem).
W każdym razie w moim akwarium znajduje się 7 worków ASII+ bez żadnych dodatków. Nie dodawałem nawet żadnych bakterii na starcie, bo jeden z filtrów pochodził ze starego baniaka.
Uruchamiając swoje świeże akwarium pamiętałem o:
1. Zaszczepieniu akwarium (w moim przypadku stary filtr).
2. Powolnym zwiększaniu oświetlenia.
3. Dużej masie roślinnej na starcie.
4. Sporym podmianom.
5. Braku nawożenia przez pierwszy miesiąc (jedynie potas).
6. Wysokim stężeniu CO2.
Charakter mojego akwarium jest nieco inny niż opisywane tu na forum, bo jest to akwarium bardziej roślinne, więc być może to jest powód mojego "sukcesu". Moje rośliny w szybkim tempie przyswajają wszelkie nadmiary.
Do tego stosuję metodę nawożenia EI, która zakłada nielimitowanie żadnych składników odżywczych dla roślin, które przy tym założeniu potrafią stłumić rozwój glonów. Poziomy związków chemicznych, które utrzymuję w akwarium są raczej niedopuszczalne dla wrażliwych krewetek (NO3 - 25ppm, PO4 - 0.5ppm, Fe 0.25ppm, GH - 14, KH-5, pH - 6.2). Być może stąd też wynikają problem w krewetkariach z tym podłożem.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l (130x50x60) - roślinne
63l (60x30x35) - krewetkarium http://www.krewetki.org/forum/viewtopic.php?t=1155
25l (40x25x25) - krewetkarium
Avatar użytkownika
trezor
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): Wt 09 cze, 2009 08:10
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez batman-ka » Wt 09 cze, 2009 14:44

Dzięki wielkie :-D
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Nazgrell » N 31 sty, 2010 13:38

To może i ja opiszę swoje doświadczenia z tym podłożem.

Założyłem baniak 63l, właśnie na ASII. Przez pierwszy miesiąc dawałem tylko CO2 i potas. Wszystko rosło pięknie, nie było śladów niedoborów, tak jak i glona. Problem zaczął się jakoś po 6 tygodniach, kiedy to pojawiły się sinice (?), te same opisane przez Batkmanke jako dywan. Faktycznie rósł tylko na podłożu, roślin nie ruszał. W sumie mnie to nie zdziwiło, sinice na początku to chyba nic dziwnego. Pierw usuwałem go mechanicznie, nie dawałem mu szansy na rozrost. I muszę przyznać, że da się to osiągnąć gdyż glon bardzo łatwo schodzi.
Obecnie baniak ma już jakieś 3 miesiące, ale glony nadal są. Trochę irytują mnie częste podmiany i męczenie się z nim, ale się nie poddam. Zacząłem szukać przyczyny. Na szczęście pomogły mi w tym cryptocoryny, pojawiły się nieznaczne niedobory. Do tego zakupiłem test sery na NO3, który w przeciwieństwie do zooleka jest imo porządniejszy i ponad 2x droższy... I oczywiście poziom NO3 wyniósł 0. Myślę, że przy takiej ilości nawozów micro z podłoża, nawet stadko krewetek nie nadąża z produkcją NO3. Przedwczoraj dałem potrójną dawkę nawozów macro. Lekkie zmiany, glon nawet sie nie ruszył, mogę stwierdzić że zahamowałem jego wzrost w sporym stopniu. Znalazłem w swojej magicznej szafeczce jakieś 50g KNO3 i chyba go zastosuje. Zobaczę jak glon się będzie zachowywał przy NO3 ~10-15ppm. Na szczęście mam w akwa tylko WP, bo jakbym miał bardziej wrażliwe gatunki to bym się trochę bał. Ale i tak podejdę do tego ostrożnie, nie pamiętam kiedy ostatni raz stosowałem KNO3. Co myślicie o mojej dedukcji? Jeżeli problem stoi przy azocie, to będę go dawkował regularnie, dopóki moje stado WP się nie rozrośnie. A jeżeli to nie to... No cóż, będę szukał dalej :-P O restarcie nie ma mowy, w akwa już sobie śmigają 2 pokolenia smarkaczy + 3 lub 4 samice noszą jajeczka.
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez Nazgrell » Wt 02 lut, 2010 12:57

Dziś dałem pierwszą dawke KNO3, tak aby podbic NO3 do około 7ppm. Mam nadzieje że kalkulator sie nie pomylił...

Edit:
Po 3 dniach podawania KNO3 widac lekką poprawę, glon lekko zaczyna się hamowac. Jutro usuną go ile zdołam przy podmianie i będę mógł stwierdzic czy faktycznie poprawa jest znaczna.

Edit:
Podaje link który podrzucił Dziki (i dziękuje mu za to).
Byc może problem tkwi tutaj. http://www.gsa.org.pl/forum/viewtopic.php?t=87

Edit: Fotki mojego wroga:
Ostatnio edytowano Śr 10 lut, 2010 15:06 przez Nazgrell, łącznie edytowano 4 razy
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez Kiper772 » So 22 sty, 2011 14:20

stosuję AS II w akwarium 25 l + 11 W + Aquaclear 30

Nie miałem ŻADNYCH PROBLEMÓW Z GLONAMI.
może wynika to z tego, że :
- zbiornik obsadzony jest gęsto roślinami (nie ma dużego stężenia nawozu)
- podmiana co tydzień 60 % (warszawska kranówka)
- sporo CR i RC (wszelkie zielone naloty szybko zostawały zjedzone)

w akwarium 112 l + 40 W + EHeim Classic 2213 stosuję JBL Manado i JBL AquaBassis Plus
- problemy występowały wtedy gdy bocje wspaniałe wykopały aqua bassis na wierzch i akwarium zostało pochłonięte przez glony
Ostatnio edytowano So 29 sty, 2011 20:30 przez Kiper772, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Kiper772
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 23 gru, 2010 02:18
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość