Podłoże-jestem totalnie zielony

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Podłoże-jestem totalnie zielony

Postprzez ununsept » So 12 mar, 2011 20:29

Witam. Jestem tu nowy, więc proszę o wyrozumiałość. Będę zakładał krewetkarium na bazie aquael shrimp 30l. Nie znam się kompletnie na podłożach, (posiadam już trochę czasu jedno akwarium ale jest w nim tylko żwirek.

W krewetkarium chcę mieć praktycznie tylko mchy i jakąś trawkę. Jeżeli chodzi o obsadę, to nic specjalnie wymagającego: amano, red cherry, babaulti.

W związku z tym mam parę pytań:
Jakiego podłoża użyć by owe rośliny dobrze rosły (nadmieniam iż zakładam bimbrownię).

Pytanie drugie: Czy całość akwarium musi być wypełniona markowym podłożem, czy może tylko na dno baniaka dobre podłoże a na wierzch np żwir bazaltowy.

Pytanie trzy: Ile orientacyjnie podłoża należy użyć by uzyskać coś takiego:
LINK
Wiem że można kombinować. Wiele firm oferuje podłoze "basic" i "właściwe"

Co możecie mi zaproponować? Przypominam że planowane krewetki to amano, red cherry a z roślinek to raczej tylko mchy i jakaś trawka.

pzdr Michał
ununsept
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): So 12 mar, 2011 20:18

Postprzez Mateusz.A » So 12 mar, 2011 21:17

Mówiąc szzcerze to do red chery'ów, baboulti i amano to w zupełności wystarczu zwykły żwirek lub piasek. A nawet byłoby to dla nich dobre, bo nie zbijają parametrów pozirzej 7 ph (żwierk jest obojętny). Dla mchów i "jakiejś trawki" wystarczy średnie oświetlenie z ewentualnym easy carbo. Bimbrownia zakwasi ci ostro wode, a red cherry lubią powyżej 7 ph.

Jeśli chodzi o ilość podłoża do tego efektu to można to policzyć zwykłym matematycznym sposobem:
V=Pp * H
gdzie Pp to pole trapezu (od końca do początku akwarium)
H- głębokość akwarium
czyli:
V= {(a + b) * h}/ 2 * H
Podstaw sobie wszystkie dane i wyjdzie ci ile podłoża. Najlepiej od razu liczyć w dm3.
Pozdrawiam
Mateusz Antoniuk
Avatar użytkownika
Mateusz.A
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 440
Dołączył(a): N 07 lis, 2010 17:05
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Nazgrell » So 12 mar, 2011 21:22

Mateusz.A napisał(a):V=Pp * H
gdzie Pp to pole trapezu (od końca do początku akwarium)
H- głębokość akwarium
czyli:
V= {(a + b) * h}/ 2 * H


:shock:

Trapezu...?
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez MarSz » So 12 mar, 2011 21:45

ununsept napisał(a):jakaś trawka


by móc konkretnie odpowiedzieć na twoje pytanie przydałoby się określić co to ma być za trawka bo jedna drugiej nie równa a i wymagania inne.

Co do krewetek, to nie polecałbym żadnego wyszukanego podłoża - będzie to przerost formy nad treścią - podane przez ciebie gatunki nie mają jakichś wygórowanych wymagań więc szkoda kasy na markowe podłoża. Chyba, że zależy ci na jakimś "trudnym" trawniku ale to już o innego rodzaju podłożach mówimy.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez agafoo » So 12 mar, 2011 22:07

Jesli chodzi o ładne naturalne podłoże dla krewetek typu Heteropoda, to polecam piasek wulkaniczny Dennerle :) Ładnie wygląda i nie zmienia parametrów:) ok 36zł za 2kg
Pozdrawiam,
agafoo
Avatar użytkownika
agafoo
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 213
Dołączył(a): So 15 maja, 2010 09:58
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Mateusz.A » So 12 mar, 2011 22:10

Nazgrell napisał(a):
Mateusz.A napisał(a):V=Pp * H
gdzie Pp to pole trapezu (od końca do początku akwarium)
H- głębokość akwarium
czyli:
V= {(a + b) * h}/ 2 * H


:shock:

Trapezu...?

Ależ oczywiście, że trapezu. Popatrz od boku. Co widać? Trapez prostokątny. I przepraszam była jedna pomyłka a konkretnie w wysokości (H). Wysokością graniastosłupa jest długość akwarium.
Ostatnio edytowano So 12 mar, 2011 22:18 przez Mateusz.A, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Mateusz Antoniuk
Avatar użytkownika
Mateusz.A
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 440
Dołączył(a): N 07 lis, 2010 17:05
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Nazgrell » So 12 mar, 2011 22:20

a - wysokość żądanego podłoża z tyłu
b - -||- z przodu
h - głębokość akwarium

Ja to tak widzę;p
Ale łapie, ciekawy sposób chociaż osobiście zawsze kupuje jakieś 2l więcej, bo a to górkę zrobić jakąś, albo dekoracje często zbijają podłoże.
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez Mateusz.A » So 12 mar, 2011 22:39

Nazgrell napisał(a):a - wysokość żądanego podłoża z tyłu
b - -||- z przodu
h - głębokość akwarium

Dokładnie o to mi chodziło, tylko po prostu nie chciało mi się tłumaczyć, bo ostatnio miałem to na matmie na sprawdzianie i uważałem to za oczywiste :-P
Pozdrawiam
Mateusz Antoniuk
Avatar użytkownika
Mateusz.A
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 440
Dołączył(a): N 07 lis, 2010 17:05
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości