AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez Rafal.Kowalski » So 26 lis, 2011 08:35

Pojawiło się nowe podłoże AQUARIUM SUBSTRATE, reklamowane jest jako samooczyszczające się podłoże :shock: Pozwoliłem sobie na wrzucenie opisu producenta niemieckiej firmy Colomi:

Informacje podstawowe
Aquarium Substrate jest podłożem sztucznym do akwarium, które zostało specjalnie zaprojektowane przez firmę Colomi z Niemiec, aby pomóc w bezproblemowym prowadzeniu akwarium wolnego od glonów, zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów. Podłoże ma wiele cech je wyróżniających i jest opatentowane patentem pct/de2010/001283. Wizualnie podłoże jest inne niż wszystkie podłoża, ma głęboki, intensywny kolor i delikatnie połyskuje, odbija światło. Śmiało można powiedzieć, że jest bardzo atrakcyjne. Granulki podłoża są twarde, nie rozpadają się, nie ma możliwości zniszczenia ziarenka podłoża, jak w przypadku podłoży na bazie ziemi. Aquarium Substrate jest lżejsze od żwiru (1l-960g), jednak nie unosi się do góry i nie przemieszcza, kiedy przepływają blisko ryby jak ma to miejsce np. w przypadku Manado. Dzięki swojej strukturze i twardości podłoże nie zbija się, cały czas pozostawia miejsce na zdrowy wzrost korzeni. Po 7 miesiącach umieszczając pałeczki nawozowe Azoo Ferti-Stick nie było najmniejszego problemu z włożeniem ich na głębokość 10-12cm, podłoże było na tej głębokości tak samo miękkie i delikatne jak na wierzchu. Korzenie roślin mają bardzo dużo miejsca na bezproblemowy wzrost, Echinodorus Tenellus wypuszczał ponad 20cm korzenie. Wyciągając rośliny widać było, że korzenie do samego dna są białe i czyste, nie było oznak powstawania martwych stref i siarkowodoru, co świadczy o dobrej cyrkulacji powietrza. Bardzo łatwo posadzić rośliny w tym podłożu, a także je wyciągnąć, wychodzą bez problemu, nawet długie korzenie, nie ma przy tym pyłu i kurzu towarzyszącego wyciąganiu roślin na innych podłożach z ziemi. Podłoże bez żadnych przeciwwskazań można odmulać za pomocą odmulacza. W przypadku mocnego zabrudzenia resztkami pokarmu i odchodów ryb, odmulanie wierzchniej warstwy jest nawet wskazane. Podłoże doskonale nawozi rośliny, zwłaszcza rośliny z bogatym systemem korzeniowym, jak żabienice. Testowaliśmy nawożenie pałeczkami i nawozami płynnymi. Przy roślinach typu Echinodorus Tenellus (żabienica) brak nawożenia płynnego przez miesiąc czasu nie powodował zmiany szybkiego tempa wzrostu. Przy drobnych roślinach jak micranthemum i roślinach czerpiących składniki z wody jak anubias, należy nawozić akwarium dodatkowo, ale delikatnie nawozami płynnymi. Bardzo dobrze sprawdziło się nawożenie ogólnym nawozem z potasem Azoo Red Plant Nutrients co 2 dni (1/4 dawki tygodniowej). Generalnie nawożenie przy tym podłożu jest bardzo proste, podłoże niweluje braki i nadmiary składników odżywczych i wybacza błędy w nawożeniu. Nawożenie pałeczkami wraz z dodatkowym bardzo delikatnym nawożeniem nawozem płynnym pozwoliło nam utrzymać piękne akwarium wolne od glonów ze zdrowymi i bujnymi roślinami.


Parametry wody
Odnośnie jakości wody zaczniemy od jej wyglądu. Od razu po zalaniu zbiornika, następnego dnia i przez cały czas użytkowania woda jest bardzo czysta i klarowna wizualnie. Podłoże pochłania amoniak i azotyny (NO2), co gwarantuje bezpieczny start baniaka. Od razu po uruchomieniu i przez kolejne miesiące testów w akwarium z tęczankami filigranowymi, krewetkami, otocinclusami wartości amoniaku i azotynów były na poziomie zerowym, pomimo faktu, że przy akwarium nieustabilizowanym standardowo następuje kumulacja amoniaku, później azotynów do czasu namnożenia się kolonii bakteryjnych i rozpoczęcia cyklu azotowego. Oznacza to, że zwierzęta można wpuszczać niemal od razu po założeniu akwarium, bez obawy o ich zdrowie. Podłoże wykazuje delikatne właściwości absorbcyjne odnośnie azotanów (NO3) i fosforanów (PO4). Przy zmierzonych wartościach tych związków, powoli ich ubywało. Absorpcja azotu i fosforu widocznie przyczynia się do braku glonów. Odnośnie absorpcji związków azotu, są one oddawane do korzeni roślin, podobnie jak składniki zawarte w podłożu. Dowodem na to jest fakt, że Echinodorus tenellus, pomimo braku nawożenia azotem nie miał zahamowań wzrostu. Z kilku sztuk po 5 miesiącach uzyskaliśmy kilkaset sadzonek z ponad 40cm liśćmi (tu niema pomyłki - 40cm), które były regularnie usuwane, z braku miejsca w akwarium. W uproszczeniu, azot z odchodów pochłonięty przez podłoże jest oddawany dla korzeni roślin. Odnośnie twardości wody i pH podłoże reguluje te wartości i stabilizuje je na określonych poziomach, które zależą od bazowych parametrów wody. Przy wodzie o twardości 20-30 GH podłoże będzie obniżać twardość, przy wodzie o twardości 2-8 GH podłoże będzie podwyższać GH. Wartość pH stabilizuje się na 7,0-7,2pH przy standardowej twardości wody. Używając tej samej wody bazowej, np kranowej parametry wody są niezmienne i stabilizują się na jednym, określonym poziomie. Brak jest dobowych skoków pH. Jest to naszym zdaniem bardzo pomocna i unikalna zdolność, która naprawdę pomaga utrzymać zdrowie zwierząt i przedłużać ich życie pozbawiając ich stresu związanego ze skokami pH. Z obsady 10 tęczanek i 4 otosów przez 7 miesięcy nie ubyło żadnej sztuki. Przy wodzie Ro, bądź wodzie o "specyficznym składzie" może pojawiać się piana, która znika samoistnie. Podłoże bez względu na metodę obniżania pH (czy poprzez kwasy, czy poprzez Co2) nie pozwoli na obniżenie pH do bardzo niskich wartości np. 6,5pH. Z doświadczeń na 3 zbiornikach najlepiej pozostawić ten parametr w jego naturalnej, ustabilizowanej przez podłoże wartości.


Dla kogo jest to podłoże
Jeżeli chodzi o ryby polecamy je do niemal wszystkich gatunków ryb i krewetek preferujących umiarkowaną wartość pH na poziomie 7,0pH i wyższym. Przeciwwskazaniem są gatunki ryb i skorupiaków wymagające bardzo niskich twardości wody i bardzo niskiego odczynu pH.
Jeżeli chodzi o rośliny polecamy je dla akwarystów chcących założyć jedno akwarium na dłużej niż kilka miesięcy. Podłoże pozwala na wieloletnie prowadzenie zdrowego akwarium z pięknymi, zdrowymi roślinami, bez obawy o załamanie, czy szybkie wyjałowienie, które ma często miejsce w przypadku wielu podłoży na bazie ziemi.
Dodatkowo podłoże polecane jest dla małych akwariów i kul bez systemu filtracji.


Podsumowanie
Auqarium Substrate jest bardzo atrakcyjnym podłożem które długotrwale stabilizuje parametry wody i poprzez ich stabilizację i regulację gospodarki azotowej widocznie poprawia witalność i znacząco wydłuża życie zwierząt wodnych, które są pozbawione stresu wywołanego skokami pH i obecnością trującego amoniaku i amonu. Akwarium na tym podłożu wygląda bardzo estetycznie, a jego właściwości ograniczają częstotliwość wymiany wody i wybaczają błędy leniwych akwarystów i akwarystów amatorów. Rośliny na podłożu rosną bardzo dobrze.


Byli też już tacy, którzy testowali to podłoże:
http://aquarist.pl/viewtopic.php?f=87&t=2295

Wnioski - mimo, iż w pierwszej chwili informacje producenta czyta się z dużym niedowierzaniem, jak widać z przeprowadzonego testu, spisuje się ono dobrze, spełnia swoją rolę stabilizacji parametrów, ma ciekawy kolor (antrazit - czyli czarny) i rozmiar - gradacja 1-1.5 mm dobra dla krewet. Pozostaje kwestia trwałości w zachowywaniu swoich właściwości.
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez aquahobby1 » So 26 lis, 2011 11:10

A ja mam takiego pomysła. Dodam te podloże do żwirku w roślinniaku, gdzie walczę z nitkami. Zobaczę, czy uda mi się je wykończyć.
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez superkb » Pn 25 mar, 2013 21:16

czy ktos ma jakiekolwiek doswiadczenia z tym podlozem odnosnie krewetek? chce je wytestowac, pomysl taki by hodowac na nich tigery, docelowo deep blue tiger. ktos wie jakie gh utrzymuje? bo w opisie nie jasno okreslone
superkb
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 63
Dołączył(a): Wt 01 maja, 2012 21:43

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez Tasior » Wt 26 mar, 2013 09:26

Rafal.Kowalski napisał(a):
Dodatkowo podłoże polecane jest dla kul bez systemu filtracji.


Tyle w temacie :)
Dziękuję :)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez bojar » Wt 26 mar, 2013 16:20

Tasior napisał(a):
Rafal.Kowalski napisał(a):
Dodatkowo podłoże polecane jest dla kul bez systemu filtracji.


Tyle w temacie :)
Dziękuję :)

A co jest złego w "maniu" kuli ?
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez Lukkey » Wt 26 mar, 2013 16:39

W posiadaniu kuli :-)
Miedzy innymi to, że ryby i inne zwierzaki tracą w niej orientację a co za tym idzie wariują.
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez jabluszko520 » Wt 26 mar, 2013 16:45

bojar napisał(a):
Tasior napisał(a):
Rafal.Kowalski napisał(a):
Dodatkowo podłoże polecane jest dla kul bez systemu filtracji.


Tyle w temacie :)
Dziękuję :)

A co jest złego w "maniu" kuli ?


cycat zaczerpięty z net-u
"Dlaczego nie powinno się trzymać ryb w kuli
We Włoszech- Rzymie jest zakaz sprzedawania kul, ponieważ negatywnie wpływają na ryby.
Kule, w których można by już trzymać jakieś żywe stworzenie, powinny mieć od 30litrów wzwyż.

Mała kula (czyli wszystkie te poniżej 25L-30L)
1. W kuli niestety jest brak wymiany gazowej, ze względu na jej kształt.
2. Woda szybciej się brudzi, czyli występują problemy z jakością wody, huśtawka parametrów
3. W małych kulach jakie najczęściej są sprzedawane jest bardzo ciężko zamontować sprzęt
filtr-grzałka, a jeśli już nawet się uda go zamocować to ogranicza on przestrzeń danej rybie
do pływania.
4. Rybka ma bardzo mało przestrzeni do pływania, szczególnie po lini prostej
5. Mała powierzchnia dna, w której nie mogą się zasiedlić pożyteczne bakterie
6. Rybka pływa w koło, co może doprowadzić do problemów z błędnikiem
7. Zniekształcenie widoku, co ujawnia się stresem ryby, przez który narażona ona jest na różne
choroby, ponieważ organizm traci swoją odporność.
8. Krzywizna kuli, ryba podczas pływania wytwarza wibrację wody, która odbija się od ''ścianek''
i powraca do ryby, co powoduje ciągły stres, dlatego też niektóre ryby prawie w ogóle
w kulach się nie ruszają.
9. W kuli nie można zasadzić dużej ilości roślin, które pochłaniają szkodliwe substancje.

Także nie ma wyjątków, żadnych ryb nie można trzymać w kulach, no chyba że plastikowe.
To że np. rybka żyje u kogoś w kuli, nie oznacza wcale, że jest ona zdrowa, może i na pierwszy
rzut oka jej stan wydaje się być ok. ale tak naprawdę taka ryba może być nosicielem groźnego wirusa przez złe warunki w jakich jest trzymana.
Owszem zdarzają się ryby, które żyją w takich warunkach i jakoś się mają, ale to świadczy tylko o tym, że dane zwierze ma akurat silny organizm, ale i tak nie oznacza to, że w przyszłości
w końcu nie zachoruje.

Akwarystyka to drogie hobby, także jeśli nie stać nas na akwarium+sprzęt+ inne dodatki, to
nie kupujmy bezmyślnie rybek i nie wciskajmy ich, w kule, pojemniczki,czy słoiki.
Trzymanie rybek w kulach i nie chcenie poprawić im warunków do życia, to okrucieństwo
i podlega pod sadyzm. "
Avatar użytkownika
jabluszko520
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 315
Dołączył(a): Pn 17 gru, 2012 12:29
Lokalizacja: okolice

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez superkb » Wt 26 mar, 2013 17:30

Eh nie wiem co te wiadome wywody maja do zadanego przeze mnie pytania.

Wiec odpowiedzialem sobie już sam z innego zrodla. Podloze to podnosi gh powyzej 10 i w gore znacznie. Nawet kolo 15 wiec o ile dla heteropod. I babaulti jest ok o tyle dla seraty nie bardzo

Wyslano z BlackBerry 9780 przy uzyciu Tapatalk
superkb
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 63
Dołączył(a): Wt 01 maja, 2012 21:43

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez Tasior » Wt 26 mar, 2013 17:49

Tzn napisałem tak celowo...

Zobaczcie... Podłoże super mega hiper no po opisie jedno z lepszych jakie są na rynku. Czyli stworzone przez profesjonalistów.
I do momentu dopóki nie wspomnieli o kuli to bardzo mnie zaciekawiło to podłoże...
Ale jak przeczytałem, że nadaje się do kuli to ja bym go już nie kupił... No to o co chodzi? Profesjonaliści którzy stworzyli jedno z lepszych podłoży czyli znają się na akwarystyce zachęcają do trzymania zwierząt w kuli co jest powszechnie negowane?
Czy może chcą sprzedać produkt i piszą jaki to on nie jest oh ah?
Dla mnie to jest jednoznaczne, aczkolwiek to jest moje zdanie i nikogo ani nie zniechęcam, ani nie namawiam :)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez Rafal.Kowalski » Wt 26 mar, 2013 18:53

superkb napisał(a):Eh nie wiem co te wiadome wywody maja do zadanego przeze mnie pytania?


Dobre pytanie :?: .
Jeśli chodzi o to podłoże - interesowałem się nim kiedyś właśnie ze wzg na te "cudowne" właściwości oczyszczająco-stabilizujące. Nawiązałem nawet znajomość na innym forum z akwarystą, który je ma i bardzo chwali. Podkreślał on min. takie jego zalety:
1) bardzo długo trwająca zdolność do stabilizacji parametrów i oczyszczania wody z azotu (wszelkie jego postacie NH4/NH3, NO3, NO2) - on dostał to podłoże od znajomego, który je miał już w baniaku 1,5 roku, ale ponieważ nie miał odpowiedniej wiedzy z zakresu akwarystyki, nie chciał jej pogłębiać i efekty miał kiepskie, podłoże oddał mojemu znajomemu. Ten je wypłukał i stworzył aranż w stylu LT (ziemia na podsypkę). Ma je do dziś, parametry nadal takie same, azot=0! :shock:
2) podłoże zachowuje swój wygląd (kształt i barwę) cały czas, nie rozpada się, nie skleja i nie odbarwia (ma wiele barw do wyboru).

Nie reklamuję tego podłoża, opisuję doświadczenia z nim mojego znajomego. Myślę, że znakomicie nada się do hodowli Heteropod, raczków i ślimaków. Nie jest ono bez wad - jest dosyć drogie, poza tym nie nadaje się do hodowli na nim organizmów lubiących miękką i kwaśną wodę, zresztą nawet producent napisał, żeby go do takiej wody nie stosować, ponieważ może się zachowywać nieprzewidywalnie.
Jeśli chodzi o kule w akwarystyce - każdy chyba wie, że kula nadaje się co najwyżej do trzymania w niej cukierków, kula w naszym hobby jest "be", to nie ulega wątpliwości. To producent, skądinąnd niemiecki, napisał, że jeśli już ktoś używa kuli, to dla polepszenia życia jej mieszkańców, dobrze jest zastosować to podłoże bo ono polepszy te warunki zdecydowanie i zniweluje toksyczne działanie różnych form azotu oczyszczając wodę. Tylko tyle i aż tyle. Nikt tu nie poleca kuli do hodowania w niej zwierząt! O aspekcie humanitarnym kuli nie ma dyskusji.
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez Tasior » Wt 26 mar, 2013 19:18

Producent nie napisał, że jeśli już ktoś używa kuli, tylko, że nadaje się nawet do kuli :)
I oczywiście nikt nie poleca kuli, ale piszę, że to podłoże się do niej nadaje... Dziwny paradoks. Jak np ja nie polecam kuli to piszę i mówię, że do niej się kompletnie nic nie nadaje, nawet oczliki.
Według mnie firma która zajmuje się profesjonalnie akwarystyką nie powinna takich rzeczy pisać.

Ja też nie neguje tego podłoża, bo może faktycznie jest dobre :)
Ale nauczyłem się już, że jak opisy dotyczące jakiegoś przedmiotu robią z tego przedmiotu cud i coś co jest najlepsze na świecie to w 90% to się do niczego nie nadaje.
To tak samo jakby producent Amazonii napisał że jego ADA jest tak cudowna, że nadaje się nawet do kul i np doniczek z fikusami ;)

P.S.
superkb napisał(a):Eh nie wiem co te wiadome wywody maja do zadanego przeze mnie pytania.

Mój wywód czy wywody nie były do Twojego pytania, tylko do tematu i podłoża
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez Rafal.Kowalski » Wt 26 mar, 2013 19:31

Tasior napisał(a):Producent nie napisał, że jeśli już ktoś używa kuli, tylko, że nadaje się nawet do kuli [...]piszę, że to podłoże się do niej nadaje


Skoro nadaje się do każdego prostopadłościennego zbiornika to czemu niby miało by się nie nadawać do kuli? Właśnie do niej najbardziej było by wskazane, a czemu - napisałem. Wiesz na pewno jaki hardcore panuje w takim zbiorniku, szczególnie u kogoś kto jest zielony w kwestiach akwarystyki? Azot jest normalnie aż gęsty to normalny mocznik i w tym męczy się biedny bojek czy welonka. :shock: :evil: Dlatego to podłoże polecają do kuli, żeby tacy debile po jego zastosowaniu ulżyli biednym zwierzakom, które mają dość przebywania w kulistej sferze, a jeszcze muszą przebywać w swoim moczniku! Czy to takie trudne do zrozumienia? Czepiasz się słówek, zupełnie jak w swoim temacie (sprzeczka z Rafałem), a nie chodzi zupełnie o kule, nie to jest celem pytania. Widzę filozof z Ciebie :-P .
A co do Rafała - on to podłoże jakiś czas testował, ale w kwestii użycia go w roślinnym, jego pytajcie o szczegóły.
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez bojar » Wt 26 mar, 2013 20:12

Tasior napisał(a):Tzn napisałem tak celowo...


Ale jak przeczytałem, że nadaje się do kuli to ja bym go już nie kupił... No to o co chodzi? Profesjonaliści którzy stworzyli jedno z lepszych podłoży czyli znają się na akwarystyce zachęcają do trzymania zwierząt w kuli co jest powszechnie negowane?

Ale gdzie wyczytałeś,ze zachęcają do trzymania zwierząt w kuli ? Napisali tylko,że nadaje się do kuli. Przecież w kuli można sobie zrobić piękny ogród.

P.S. Moje pytanie było lekko prowokujące .Ja wiem co to kula,ale ona może służyć nie tylko do hodowli zwierząt i w tym nie ma nic niestosownego.
Pzdr.
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez superkb » Wt 26 mar, 2013 20:41

Dzięki Rafał za odpowiedz. a Pozostale parametry w akwarium tego kolegi na jakim poziomie sie utrzymuja? kh gh ph? i czy cos zmienialy sie w czasie? wmieszac je w lowtech, hmm ciekawy eksperyment, mam akurat doswiadczenie z baniakami LT w liczbie 8 sztuk. ciekawi mnie czy jakies krewetki mu sie tam moze rozmnozyly.

..co do kuli. nie zawsze jest to zabojczy swiat nawet jesli w srodku znajdzie sie rybka.
swego czasu mialem taki eksperyment idealnej rownowagi: kula 10l, podloze lowtech czyli ziemia i zwirek na wierzch, i niej duzo henkow , najasow mchow i bacop ktore wydostawaly sie z kuli na caly parapet bo kula stala na oknie od poludniowej strony. roslinnosc tam byla wtecz jak masa tak gesta- jeden wielki splot gdzie wydawalo sie ze mniej jest wody niz roslin. zylo tam mase oczlikow dafni, iinnych , i chodzil maly filterek na srodku ktory co miesiac czyscilem. z zwierzat zylo tak pare zatoczkow i glowny bochater: rybka pretnik karlowaty. tak.. i mial sie bardzo dobrze , przedzieral sie przez te gaszcze i lapal dafnie itd czasem tez chyba udezal do zatoczkow bo byly puste muszle. to wszystko kwitlo (tak bo wystajaca na parapet bacopa czesto kwitla) przez 6 miesiecy, w idealnej rownowadze , azot i inne zero. po tym czasie przelozylem pretnika do duzego akwarium. w 3 tygodnie caly ekosystem kuli sie zawalil - zabralko elementu lancucha- pretnika i wszystkie rosliny wystrajace nad powierzchnie uschly. i kula zakonczyla zywot. tak wiec da sie, i nikomu nie szkodzac. bo pretnik zyje do dzis w duzym akwa. to bylo jedne z najladniejszych moich akwa. gdzies mam zdjecia jak znajde to udostepnie.
superkb
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 63
Dołączył(a): Wt 01 maja, 2012 21:43

Re: AQUARIUM SUBSTRATE - samooczyszczające podłoże?

Postprzez Tasior » Wt 26 mar, 2013 21:59

Oj tam oj tam teraz wy się czepiacie :)
Czasami trzeba przecież pofilozofować :)
Rafal.Kowalski pokaż mi tutaj w moich postach gdzie się tutaj z kimś sprzeczam? Bo każdy mój post jest z jakimś uśmiechem przecież... Więc nie porównuj tego do dyskusji z Rafałem... Tamta była zupełnie inna.

Napisałem swoje zdanie, że dla mnie ktoś kto wspomina o kuli to nie jest profesjonalistą. Ja go takowym nie odbieram. Chyba moje zdanie mogę wyrazić prawda? Jest to filozofowanie? :)
Przypomniało mi się nawet tutaj przy tym opisie powiedzenie o drukarce tzw kombajnie 3w1 jak to się mówiło "drukuje, skanuje, krawaty wiąże... goli, pier...li, usuwa ciąże" :mrgreen:
Jak ktoś chce coś dobrze zareklamować to powie, że to się nadaje praktycznie do wszystkiego.

Równie dobrze napisałem chyba w dwóch postach, że wcale nie neguje tego podłoża, bo może faktycznie jest dobre :) I że nie chce nikogo zniechęcać.
Więc to też chyba świadczy o tym, że mój wywód nie jest całkiem na poważnie? Jak ktoś to tak odebrał to sorry :)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości