Pomoc w wyborze podłoża

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Pomoc w wyborze podłoża

Postprzez Tofik 25 » Wt 27 gru, 2011 15:18

Witam wszystkich!
Na razie miałem styczność z krewetkami:red cherry,white pearl ,tiger i niskie klasy cr ,a teraz mam pewien problem.
Mianowicie:
Chce założyć krewetkarium 63l dla crystali (klasy s/ss ). Sprzęt już mam (filtr,grzałka,światło) ,ale nie mam jak zamontować filtra RO ,więc jestem skazany na "kranówkę". :-/ Wpadłem na to ,by użyć podłoża aktywnego. Myślę nad: shrimp sand aqua-artu lub red bee sand shirakury. Które byście polecili?
Woda z kranu jest dość twarda (ok. 15-16 gh) o ph 7. Takie podłoże zbije parametry kranówki wystarczająco do hodowli wyższych klas crystali? Jak długo będzie działać (mniej więcej)? Będzie zbijać parametry chociaż przez pół roku?

Z góry dziękuję za odpowiedzi,
Pozdrawiam
Tofik 25
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz 19 sie, 2010 19:10
Lokalizacja: Mielec

Postprzez =Fresz= » Cz 29 gru, 2011 09:55

Jeżeli już kranówka to osobiście polecam Ci podłoże AQUATIC NATURE SHRIMP-SOIL http://www.akwarystyczny24.pl/aquatic-n ... -1162.html to samo może potwierdzić batmanka która ma cienką warstwę tego podłoża i ładnie jej zbija parametry. Podłoże to działa znacznie dłużej od tych które Ty wymieniłeś.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Tofik 25 » Cz 29 gru, 2011 11:39

Wielkie dzięki za pomoc.
Cena jest podobna do podłoży ,które wymieniłem ,więc najpewniej spróbuję z tym ;)
Szkoda ,że jest pakowane po 1,5l .Ile worków kupić do akwarium 63l (pow. dna 60x30)?
5 opakowań wystarczy?
Tofik 25
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz 19 sie, 2010 19:10
Lokalizacja: Mielec

Postprzez =Fresz= » Cz 29 gru, 2011 12:16

W zupełności wystarczy kupić 3-4 worki na taki litraż przy połączeniu z kranówką. Jeżeli masz zamiar trzymać crystale to pewnie nie będziesz sadzić roślin w podłożu a tylko mchy na korzeniach, kokosach itp. Dodatkowo możesz kupić do zbicia ph torf w pałeczkach http://allegro.pl/jbl-tormec-1l-torf-gr ... 67892.html . Ja na akwarium 30l daje około 6 "lasek". No i oczywiście polecam szyszki olchy i liście dębu lub migdałecznika.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez SUHY » Cz 29 gru, 2011 14:24

no ładnie jak pytałem wcześniej o podłoże to wszyscy chórem że najlepsze jest
red bee sand shirakury (i już czeka na resztę gratów ).
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez Tofik 25 » Cz 29 gru, 2011 14:48

Jeszcze raz dzięki za pomoc :)
Teraz zostaje mi zakup podłoża i mogę zalewać akwarium. Jak wszystko będzie gotowe to "pochwalę" się w odpowiednim dziale. :-)
Tofik 25
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz 19 sie, 2010 19:10
Lokalizacja: Mielec

Postprzez =Fresz= » Pt 30 gru, 2011 10:05

SUHY napisał(a):no ładnie jak pytałem wcześniej o podłoże to wszyscy chórem że najlepsze jest
red bee sand shirakury (i już czeka na resztę gratów ).


a nie czasami tylko 2 osoby? nie żebym podważał ich opinię ale ja i batman-ka mamy chyba większe doświadczenie z tymi podłożami bo oboje je mieliśmy i z tych dwóch ANS zdecydowanie lepiej się spisał.

Tofik 25 czekamy na fotorelację.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Tofik 25 » Pt 30 gru, 2011 10:11

Jeśli nie zapomnę (postaram się) to zrobię fotorelację z zakładania zbiornika. ;-)
Tofik 25
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz 19 sie, 2010 19:10
Lokalizacja: Mielec

Postprzez SUHY » Pt 30 gru, 2011 13:31

fresz33 napisał(a):
a nie czasami tylko 2 osoby? nie żebym podważał ich opinię ale ja i batman-ka mamy chyba większe doświadczenie z tymi podłożami bo oboje je mieliśmy i z tych dwóch ANS zdecydowanie lepiej się spisał.



No nic ,będzie testowanie tego co już kupiłem .A jak się skuszę na 4 zbiornik (domownicy pozwolą :-P )to przetestuję w/w .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez drink20 » Śr 04 sty, 2012 07:19

SUHY napisał(a):
fresz33 napisał(a):
a nie czasami tylko 2 osoby? nie żebym podważał ich opinię ale ja i batman-ka mamy chyba większe doświadczenie z tymi podłożami bo oboje je mieliśmy i z tych dwóch ANS zdecydowanie lepiej się spisał.



No nic ,będzie testowanie tego co już kupiłem .A jak się skuszę na 4 zbiornik (domownicy pozwolą :-P )to przetestuję w/w .


RBS jest jednym z najlepszych podłoży(o ile nie najlepszym), więc nie rozumiem o co chodzi.... Dobry wybór, chociaż ja mam ANS ale ze względu na cene :)
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Postprzez Rafal.Kowalski » Śr 04 sty, 2012 08:03

drink20 napisał(a):RBS jest jednym z najlepszych podłoży(o ile nie najlepszym)


No nie wiem :-/ miałem kiedyś to podłoże z racji hodowli CR-ek i powiem tak: kolorek - przyjemny, ganulacja - mogłoby być drobniejsze np. wersja powder, plus za trwałość nie rozpada się tak jak inne np. podłoże Knotta, zbijanie parametrów - bardzo dobre, ale max 7 miechów, potem podłoże wariuje i są skoki parametrów i to przy stosowaniu do podmian RO + minerały :shock: , poza tym zalecana przez producenta grubość podłoża przesadzona, wystarczy 3cm bo inaczej gnije od spodu :-/ słowem taki sobie produkt. Obecnie, z racji zajmowania się głównie heteropodami (+ trochę stripesów), stosuję drobny, czarny żwirek (nie bazalt!) 1-1.5mm, ale w planach są CR-ki i pod nie pójdzie AN Shrimp Soil ;-)
Tak na marginesie, zajmuje się też akwarystyką roślinną, gdzie powoli odchodzę od LT-ów (na bazie ziemi) i przechodzę na substraty i po zastosowaniu AN Pro Soila mam praktycznie same pozytywne odczucia: 0 glona i łatwy start (znacznie mniej problemów niż na Amazonii). Niestety AN Pro Soil jest znacznie mnie zasobny w substancje odżywcze niż wspomniana ADA i po stosunkowo krótkim czasie trzeba wejść z pełnym nawożeniem, ale trzymając się założeń można osiągnąć na nim dobry efekt :-) ale to jak wspomniałem na marginesie i sorki za OT.
Ostatnio edytowano Śr 04 sty, 2012 08:14 przez Rafal.Kowalski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez drink20 » Śr 04 sty, 2012 08:53

Rafał Kowalski, zauważ ze ANS jest dosyć nowym podłożem i u nikogo jeszcze 6-7 miechów nie byl wiec poczekaj z tym chwaleniem go :-) Moze być to samo co na RBS, w sumie każde podłoże aktywne sie kiedyś kończy :-)
Sam mam w 7 bankach ANS na razie jest ok, ale to dopiero 2 miechy u mnie wiec tez nie mogę powiedzieć ze super i w ogóle bo brakuje jeszcze z pol roku, żeby pisać coś na ten temat :-)
Ostatnio edytowano Śr 04 sty, 2012 08:54 przez drink20, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Postprzez =Fresz= » Śr 04 sty, 2012 09:04

drink20 napisał(a):Rafał Kowalski, zauważ ze ANS jest dozyc nowym podłożem i u nikogo jeszcze 6-7 miechów nie byl wiec poczekaj z tym chwaleniem go Moze być to samo co na RBS, w sumie każde podłoże aktywne sie kiedyś kończy
Sam mam w 7 bankach ANS na razie jest ok, ale to dopiero 2 miechy u mnie wiec tez nie mogę powiedzieć ze super i w ogóle bo brakuje jeszcze z pol roku, żeby pisać coś na ten temat



drink20 a widzisz co ja napisałem na temat ANS i RBS? wcale taką nowością ten ANS nie jest bo już pod koniec 2010 roku było na rynku :-P i ja miałem okazję to podłoże mieć u siebie a że wcześniej miałem RBS to wiem że ANS jest zdecydowanie lepszy i tańszy :mrgreen: w google jak wpiszesz to znajdziesz inne osoby które od początku roku 2011 miały to podłoże 8-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Rafal.Kowalski » Śr 04 sty, 2012 09:12

drink20 napisał(a): zauważ ze ANS jest dosyć nowym podłożem i u nikogo jeszcze 6-7 miechów nie byl


Czytaj ze zrozumieniem :idea: 7 miesięcy odnosiło sie do RBSu, a AN Pro Soil mam już dość długo ponad (pół roku) od osoby z forum rośliniarskiego.
Ostatnio edytowano Śr 04 sty, 2012 09:16 przez Rafal.Kowalski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez drink20 » Śr 04 sty, 2012 09:28

Rafał Kowalski napisał(a):
drink20 napisał(a): zauważ ze ANS jest dosyć nowym podłożem i u nikogo jeszcze 6-7 miechów nie byl


Czytaj ze zrozumieniem :idea: 7 miesięcy odnosiło sie do RBSu, a AN Pro Soil mam już dość długo ponad (pół roku) od osoby z forum rośliniarskiego.


To Ty czytaj ze zrozumieniem :) Chodziło o to ze nie bylo u Ciebie 7 miesiecy tak jak RBS bo w poście nie pisałeś ze go używasz tak długo :)

Mniejsza z tym bo mój błąd odnosnie ANS bo myślałem ze pól roku ma :roll:
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości