Shrimp sand - start baniaka i wpuszczanie krewetek.

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Shrimp sand - start baniaka i wpuszczanie krewetek.

Postprzez lukaszLDZ » Pt 06 sty, 2012 23:25

Witam szanownych forumowiczów, własnie wystartowałem swoje pierwsze akwarium dla krewetek. Zastosowałem shrimp sand powder trzy worki na 38 litrów. Producent pisze, ze po ok 10 godzinach parametry sa juz " gotowe" nawizjmy to tak. Nastepnie pisze, żeby powli wpuszczac krewetki. Zastanawia mnie to sformułowanie, gdyz niejako ominięty został cykl dojrzewania akwarium. Ja wlałem ok 30% wody ze starego akwarium, reszta to Ro i kranowit, filtr niedojrzały, więc jak tu wpuszczac krewetki :-? Czyzby to kolejjny chwyt marketingowy. Mam Cr ki gradacji A,B,S oraz SS.
Łukasz
Avatar użytkownika
lukaszLDZ
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 121
Dołączył(a): Cz 08 gru, 2011 22:12

Postprzez chwialek » So 07 sty, 2012 09:22

Jest to raczej chwyt marketingowy. CR wolą bardziej dojrzałe zbiorniki, a w przypadku Łodzi zrezygnowałbym na Twoim miejscu z kranowitu i zastąpił go w całości uzdatnianą (minerałami) wodą RO.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Postprzez joke00 » So 07 sty, 2012 10:51

Ja stosując wodę z kranu 50% i 50% dojrzałej wody zauważyłem, że w ten sam dzień parametry były już idealne, ale wlałem bakterie żeby pomóc się im osiedlić w gąbce filtra czekałem tydzień, codziennie sprawdzałem parametry praktycznie nic się nie zmieniło, (mchy też miałem z drugiego akwa) więc wpuściłem CR-A po pierwszych dwóch dniach dwie samice nosiły jajka. Ale wiem też, że wyższe gradacje są bardziej wybredne co do parametrów, więc decyzję zostawiam Tobie.
"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

43l - Nature
43l - Krewetkowe Iwagumi
43l - Nature 2
Avatar użytkownika
joke00
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 421
Dołączył(a): Wt 29 lis, 2011 19:12
Lokalizacja: Poznań

Postprzez lukaszLDZ » So 07 sty, 2012 11:55

Parametry mam dobre ph- 6,8, kh 4, gh - 6, mierzone wczoraj wieczorem już kilka godzin po zalaniu.NO2- 0, NO3 10 ( dlatego ze woda ze starego zbiornika ma tyle NO3), Kupie chyba bakterie , dziwi mnie natomiast jeszcze jeden fakt, takie płaty czegos pływające po powierzchni, częśc z nim ściągnałem gazetą, ale nieiwlekie drobne pływaja, to jest wydalane z podłoża.
Łukasz
Avatar użytkownika
lukaszLDZ
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 121
Dołączył(a): Cz 08 gru, 2011 22:12

Postprzez joke00 » So 07 sty, 2012 18:11

Postępowałeś według instrukcji czyli zasypać zalać odlać wodę wężykiem i znowu zalać???
"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

43l - Nature
43l - Krewetkowe Iwagumi
43l - Nature 2
Avatar użytkownika
joke00
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 421
Dołączył(a): Wt 29 lis, 2011 19:12
Lokalizacja: Poznań

Postprzez lukaszLDZ » So 07 sty, 2012 19:24

Tak, zasypałem, potem zalewałem malutkim wezykiem ok godziny, potem spuscilem praie wszystko wezem ( prawie bo z samego dna ciezko zlac wezem bo zasysa podloze. Nastepnie zalałem woda 30% z akwarium a reszta RO i odstana kranówka, powoli wezykiem cienkim, gabka filtra była namoczona w syfku ze srego akwarium ktore czyscilem wczesniej. Parametry oki jak pisałem ph kh oraz gh, ale wiecie...cykl azotowy, zaznaczam, ze jak wzrusze podloze korzeniem lub lekko czyms innym to na tafli wody mam takie własnie lekkie "platy" osadu z podloza. Sciagam je gazeta. Kumpel nie robil jak ja tylko od razu zrobil zalanie i ma oki. Ja postepowałem zgodnie z instrukcją.
Łukasz
Avatar użytkownika
lukaszLDZ
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 121
Dołączył(a): Cz 08 gru, 2011 22:12

Postprzez joke00 » N 08 sty, 2012 10:46

Może lepiej poczekaj jak nie jesteś tak niecierpliwy jak ja, ja po prostu zaryzykowałem, ale nie chcę cię namawiać do niczego żebyś nie miał strat szczególnie w gradacji S i wyżej, bo szkoda by było.
"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

43l - Nature
43l - Krewetkowe Iwagumi
43l - Nature 2
Avatar użytkownika
joke00
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 421
Dołączył(a): Wt 29 lis, 2011 19:12
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Kaledon » N 08 sty, 2012 12:21

Po 4 czy 5 dniach wpuściłem pierwsze krewetki na tak zwaną próbę (parametry ustabilizowały się na drugi dzień). Z tym, że całe podłoże przed 2 zalaniem zasypałem bakteriami w proszku ;) Zresztą bez sensu jest dawanie bakterii i nie wpuszczanie życia do zbiornika. Oczywiście nie można przesadzić z ilością ale coś musi ten "cykl azotowy" napędzać. Jak przez przypadek zrestartuje Ci się biologia w tej chwili używając odpowiednich bakterii (a nie wszystkie na rynku są odpowiednie ) dodanie 2 lub 3 krotnej zalecanej dawki stawia zbiornik na nogi w 1 dzień. A ten wykres który pewnie masz przed oczami to pokazuje co dzieje się w zbiorniku świeżo założonym i od razu zasiedlonym pełną obsadą. W chwili obecnej mamy już trochę więcej możliwości wpływania na cykl azotowy niż kiedyś. Ale niektórzy tak przywiązali się do wykresu i cyklu(nie zawsze w pełni go rozumiejąc), że 3 tygodnie i koniec. Z tym, że trzeba mieć świadomość, że to nie jest w pełni stabilne akwarium. W Twoim przypadku dodatkowo pomaga podłoże które wpływa na parametry wody ale nie wydziela nawozów do wody.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Postprzez lukaszLDZ » N 08 sty, 2012 15:35

Miałem świeze podłoże, ale częśc wody ze starego baniaka oraz gabke filtra solidnie wymoczona w syfku z akwa. Dodam teraz do wody bakterii, polec może jakie dokładnie i jaką ilosć i w jaki sposób dolac na akwa 38 litrów. Wpuszcze pod koniec tygodnia z 3-4 Cr ki niższych gradacji. Widzę że avatar znajomy ;-) Pozdrawiam
Ostatnio edytowano N 08 sty, 2012 15:36 przez lukaszLDZ, łącznie edytowano 1 raz
Łukasz
Avatar użytkownika
lukaszLDZ
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 121
Dołączył(a): Cz 08 gru, 2011 22:12

Postprzez Kaledon » N 08 sty, 2012 16:31

Ja akurat daję tetry ponieważ mam koło siebie sprzedawcę i nie muszę szukać ;) I co najważniejsze sprawdzają się. Batman-ka o ile dobrze pamiętam daje trupa w proszku czyli azoo (jak pokręciłem to poprawcie mnie ). W przypadku Tetry jest to 1 kapsułka na 50 litrów wody czyli Ty wsyp całą. Po dodaniu bakterii należy wpuścić coś żywego jak najszybciej ponieważ bakterie które dodajesz są uśpione i momentalnie podejmują pracę czyli do namnożenia i normalnego funkcjonowania potrzebują "pokarmu". Jak dosypiesz ich i nie będą miały co przerabiać to po prostu ich liczba się zmniejszy. I nie zapominaj, ze rośliny konkurują z bakteriami o pokarm więc jak masz zarośnięte szkiełko to trzeba trochę więcej czegoś żyjącego dać. Jak masz lęki o krewetki to mogą być ze 2 gupiki. Grunt, żeby coś tam kupkało:) Oczywiście później ryby wyłów ponieważ zjednają krewetki (nawet endlery -przerobione doświadczalnie)
Tak na marginesie dolewanie wody ze starego baniaka jest bez sensu jeśli chodzi o same bakterie cyklu azotowego ponieważ one siedzą na złożu filtra i w podłożu. W samej wodzie jest ich niewiele.

Ja następny baniak dla CR będę sezonował max 3-4 dni przed wpuszczeniem pierwszych krewetek. Na początek pójdą hetropody jakieś a po kilku dniach jak nic się nie będzie działo to CR.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Postprzez joke00 » N 08 sty, 2012 17:18

Ja akurat dawałem bakterie nitryfikacyjne w płynie od sera
"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

43l - Nature
43l - Krewetkowe Iwagumi
43l - Nature 2
Avatar użytkownika
joke00
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 421
Dołączył(a): Wt 29 lis, 2011 19:12
Lokalizacja: Poznań

Postprzez lukaszLDZ » N 08 sty, 2012 18:01

Dzieki Kaledon, własnie wpuściłem dwie REd cherry, widac nic im nie jest juz zjadają jakies niteczki z roslinek, ktore zrobily mi sie przez jeden dzien gdzieniegdzie. DO tego dałem dorosła Cr-ke najbrzydszą jaka miałem, w razie czego nie będzie szkoda. Jutro zakupie bakterie i wrzuce cała tabletkę. Zobaczymy, mysle, że wystracza te trzy krewety??
Łukasz
Avatar użytkownika
lukaszLDZ
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 121
Dołączył(a): Cz 08 gru, 2011 22:12

Postprzez Kaledon » N 08 sty, 2012 19:39

Kilka krewet, jakiś ślimak się pewnie trafił + psujące się rośliny i da radę. Jak nic się nie będzie działo stopniowo możesz dokładać kolejne( tak jak zrobiłeś od najmniej wartościowych) do pełnej obsady. Fachowcy potrafią odpalić akwarium w 1 dzień (szczególnie jak stare się rozwali) bez strat w obsadzie ja mam jakieś opory.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Postprzez lukaszLDZ » N 08 sty, 2012 21:10

Pewnie masz rację, tylko cos za bardzo zbija mi parametry podłoze, mierzyłem dzisiaj i wartości sa nastepujące: PH - 6,5, kh - 1,2, gh - 3-4. Szok strasznie zbiło mi parametry podłoze, czym tu podnieśc samo gh, nie wiem czy jest sens skoro podłoże widac cały czas pracuje. Testami kropelkowymi jest porblem zbadac ta wode nie ma przechodzenia z koloru w kolor tylko od razu widze w probowce jasniejszy odcien i potem odcien dokladny odpowiadajacy jakiejs wartosci kh powiedzmy czy gh. Trudno stwierdzic po ilu kroplach zmienia sie kolor
Łukasz
Avatar użytkownika
lukaszLDZ
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 121
Dołączył(a): Cz 08 gru, 2011 22:12

Postprzez Smithi » N 08 sty, 2012 21:30

lukaszLDZ napisał(a):czym tu podnieśc samo gh


mineralizator ROV8.
Mozesz go nabyc na stronie akwanawozy.
Ostatnio edytowano N 08 sty, 2012 21:30 przez Smithi, łącznie edytowano 1 raz
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość