Płukanie aktywnego

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez totome » Cz 28 maja, 2015 20:36

Też płukałem , a zrobiłem to tak . Odmulaczem ściągnąłem całą wodę ze zbiornika , wyjąłem podłoże i w wodzie którą wcześniej ściągnąłem ( gdy syf już w większosci opadł na dno ) , wrzucałem podłoże na sito , płukałem w tej wodzie i do akwa . Oczywistym jest że cos tam syfku w podłożu zostało , ale moim zdaniem to tylko ułatwiło szybszy start baniaka :-)
totome
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 151
Dołączył(a): Śr 11 wrz, 2013 20:32
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez Padre » Pn 01 cze, 2015 17:12

totome takie płukanie daje podobny efekt jak porządne odmulenie. Nie wiem skąd ludziom do głowy przychodzi że to może zaszkodzić. Natomiast widzę analogię w przepłukaniu twardym kranem do zastosowania podsypek, przez przepłukanie podłoza pod kranem troche sie nasyca minerałami czyli efekt jest podobny jakby dać podsypki. Wystarczy to zasypać świeżym podłożem jak ktoś sie uparł na kwas w zbiorniku i też powinno być ok. Jedyny haczyk to jakieś ewentualnie zanieczyszczenia w kranówce, zdarza się że woda jest z ujecia powierzchniowego zanieczyszczona metalami ciezkimi itp lub zawiera jakies dodatki okresowo dodawane do wody pitnej w celu konserwacji rur.
Padre
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2015 01:39

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez SUHY » Pn 01 cze, 2015 20:54

Woda pitna jest na tyle czysta że na pewno nie zaszkodzi krewetkom .
Chwilowe płukanie np: pod ciśnieniem, ( trwa dosłownie 2 min ) nie wpłynie w żaden sposób na podłoże i nic nie zdąży w tym czasie w nie wsiąknąć .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez Padre » Wt 02 cze, 2015 00:39

Moje podłoże po takim zabiegu daje wyższe pH. Nie wiem jaką masz twardość w kranie ale pewnie nie masz takiej twardości jak u mnie skoro nie wierzysz wiec musisz mi w tym uwierzyć na słowo bo udowadniać rzeczy oczywistej jaką jest to że podłoża aktywne pochłaniają kh i gh udowadniać nie będę :-P

Z tą całą chemią w wodzie pitnej to tyle opinii ile ludzi ale ok skoro tak uważasz to naprawdę uważasz że nawet woda z Katowic z ujecia powierzchniowego ( dowiadywałem się i mają tam takie..) będzie odpowiednia ?
Ja tu mam wątpliwości dlatego być może to jest nad wyrost przezorność ale o tym wspominam.
Padre
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2015 01:39

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez SUHY » Wt 02 cze, 2015 06:19

Wszystko zależy jak i w jakim czasie to mierzyłeś .
Wpływ na ph ma twardość węglanowa u mnie około 8 KH
Pomyśl że ludzie zalewają podłoże aktywne kranem i często ( zależy od kranówy) daje radę zbijać PH 3 - 4 miesiące .
Więc 2 minutowa ekspozycja .......
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez tomek.b » Wt 02 cze, 2015 10:00

Potwierdzę, że nie ma problemów po przepłukaniu aktywnego kranówką.
Moja kranówka ma twardosci: 12/12
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez Padre » Wt 02 cze, 2015 12:40

Moja ma ponad 24 kh, robiłem to tak że wlałem do miski wode zasypałem podłoze i płukałem jak złoto na discovery :lol: delikatne płukanie na 2 minuty wydawało mi sie zabiegiem nie wartym restartu wiec zrobiłem to porządnie. Jedyne co zmierzyłem to pH po zalaniu, przed zabiegiem schodziło do 5 po płukaniu do 6. Nic innego mnie nie interesowało to też nie wiem nawet ile kh zostało zabsorbowane. Trzeba jeszcze brać pod uwagę że starsze podłoze obniza pH nie tylko przez to co granulki absorbują ale muł jaki powstaje tez ma własciwosci kwasotwórcze, i juz samo usuniecie mułu ma jakis wpływ na wodę ale to dotyczy starszego i zaniedbanego podłoża.
Padre
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2015 01:39

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 02 cze, 2015 18:48

Padre napisał(a): podłoze obniza pH nie tylko przez to co granulki absorbują ale muł jaki powstaje tez ma własciwosci kwasotwórcze, i juz samo usuniecie mułu ma jakis wpływ na wodę ale to dotyczy starszego i zaniedbanego podłoża.
O! to jest cos ciekawego zechcesz rozwinąć temat?
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez kaboom » Śr 03 cze, 2015 14:22

Inc0gnit0 napisał(a):
Padre napisał(a): podłoze obniza pH nie tylko przez to co granulki absorbują ale muł jaki powstaje tez ma własciwosci kwasotwórcze, i juz samo usuniecie mułu ma jakis wpływ na wodę ale to dotyczy starszego i zaniedbanego podłoża.
O! to jest cos ciekawego zechcesz rozwinąć temat?

To prawda że "muł" jak pojawia się w baniaku dąży do utworzenia środowiska kwasowego, to samo zachodzi w akwariach na bazie ziemi, po jakimś czasie woda w nich często ma pH poniżej 7, często przy dość twardej kranówce.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Poprzednia strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości