Płukanie aktywnego

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Płukanie aktywnego

Postprzez tomek.b » Śr 13 lut, 2013 21:32

Można lekko opłukac aktywne? W moim przypadku Ebi Gold.
Podłoże ma około 3 miesiecy. Do tej pory nie było w zbiorniku krewetek. A ślimaki dosyć zamuliły mi to podłoże aż porobił się taki muł.
Chciałbym wylać wodę i lekko opłukac dno.
Czy to ma jakiś sens? Podłoże pewnie może się rozwalic a potem może nie trzymac parametrów.
Czy może jednak lepiej dać na takie zamulone krewetki? Azotany - 0.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez rafal.gorzow » Cz 14 lut, 2013 08:14

Lepiej nie płucz tylko spuszczając wodę ze zbiornika użyj odmulacza i ten syf wyciągnij z podłoża. Będzie szybciej wygodniej i mniej bałaganu ;)
rafal.gorzow
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 92
Dołączył(a): Śr 02 lut, 2011 15:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez tomek.b » So 16 lut, 2013 13:02

Jak niewierny Tomasz sam nie zobaczy to nie uwierzy.
Wydawało mi się, że te kuleczki są na tyle zwarte że da się je wypłukac. Jednak nie jest to ciało stałe!
Czytałem gdzieś o tym kiedyś, skąd mi to przyszło do głowy że takie coś się uda?!

Zamulenie zbiornika spowodował Willow moss, którego nie oświetlone dolne partie bardzo się kruszyły.
Zbiorniczek już odmulony z nową aranżacją.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez tomek.b » Pt 22 lut, 2013 22:08

Zmieniam zdanie, da się wypłukac aktywne (fizycznie), właśnie to zrobiłem.
Pełen obaw o zdrowie i życie krewetek które miałem wpuścic do tego zbiornika postanowiłem zrobic restar.
Gdy juz wszystko było na zewnątrz, z żalu nad wydaną kasą i z ciekawości wypłukałem podłoże.
Objętośc okolo szklanki płukałem 5-6 razy w zimnej wodzie w malej misce. Woda za każdym razem była bardzo mętna mimo bardzo delikatnego płukania. Na oko strat w objętości podłoża nie więcej niz 10%, ziarenka całe. Działanie sprawdzę w innym zbiorniku ponieważ nie odważyłem się użyc go ponownie w tym samym. Póki co tak wygląda Ebi Gold po płukaniu:
Obrazek
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez pellepil » So 23 lut, 2013 02:31

Da się , a najlepiej w RO.
BT0,DBT,Tiger,CRS-SSSS,RC,Y,BP,Hummel,Tibee,Taiwan,Green,Cardinal,Amano,Macrobrachium
Avatar użytkownika
pellepil
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 237
Dołączył(a): N 23 sty, 2011 19:53
Lokalizacja: Dublin

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez rafal.gorzow » So 23 lut, 2013 07:15

Dać się da, tylko jak to wpłynie na żywotność podłoża? Czy po takim zabiegu dalej będzie miało swoje właściwości? A jeśli nawet tak, to jak długo? Właśnie drastycznie skróciłeś czas działania aktywnego podłoża. Taniej by było kupić zwykły żwirek/piasek.
rafal.gorzow
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 92
Dołączył(a): Śr 02 lut, 2011 15:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez pellepil » So 23 lut, 2013 10:49

Dlaczego " drastycznie" skrócił żywotność? dlatego że wypłukał w wodzie z kranu czy dlatego że w ogóle wypłukał? Moim zdaniem jeśli podłoże nie jest stare , a z jakiś powodów trzeba zrobić restart zbiornika to podłożę nawet trzeba wypłukać z całego syfku zanim trafi z powrotem do akwa. Płuczemy w wodzie ro.
Oczywiście jest to moje zdanie. Poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie.
BT0,DBT,Tiger,CRS-SSSS,RC,Y,BP,Hummel,Tibee,Taiwan,Green,Cardinal,Amano,Macrobrachium
Avatar użytkownika
pellepil
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 237
Dołączył(a): N 23 sty, 2011 19:53
Lokalizacja: Dublin

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez tomek.b » So 23 lut, 2013 11:33

Nie chodziło o to by było taniej, zrobiłem to z ciekawości. A jeśli nie zrobił sie z tego "szlam" więc zobaczę jak będzie się sprawowało dalej.
W tym akwarium z którego wywaliłem to podłoże jest teraz nowe Dennerle plus nowy Ebi Gold.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez Rafal.Kowalski » So 23 lut, 2013 16:27

rafal.gorzow napisał(a):[...]Właśnie drastycznie skróciłeś czas działania aktywnego podłoża. Taniej by było kupić zwykły żwirek/piasek.


pellepil napisał(a):Dlaczego " drastycznie" skrócił żywotność? dlatego że wypłukał w wodzie z kranu czy dlatego że w ogóle wypłukał?


Dokładnie tak jak napisał Rafał :-/ .
Pelle niezależnie w jakiej wodzie wypłucze się aktywne podłoże, JEST TO NIEWSKAZANE , ponieważ intensywne płukanie, szczególnie w wodzie bieżącej (np. pod kranem), pozbawia podłoża wszelkich substancji nawożących (dla przewidzianego pod rośliny) oraz jego "aktywności", czyli działania stabilizującego na parametry wody w zbiorniku.
Płuczemy wszelkie podłoża jałowe nieaktywne
- piaski, żwiry, bazalty, także firmowe JBL Manado, Karel Rataj Aquaclay Ground oraz Ichthyo Trophic PROH2O, które strasznie pylą jeśli nie zostaną poddane temu zabiegowi. Nie płuczemy żadnych podłoży aktywnych - wszelkie substraty pod krewetki i roślinne na bazie spiekanej gleby, substraty podżwirowe i dodatki na dno (ADA Power Sand, Ferka Aquabase, Tetra Complete, JBL Aquabasis, Sera Floredepot , Tropica Aquacare, Biogrunt Wojtaszka, ziemia itd.)
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez pellepil » So 23 lut, 2013 17:18

Ja cały czas mam na myśli używane podłoże , bo to że nowego się nie płucze to wiem.
BT0,DBT,Tiger,CRS-SSSS,RC,Y,BP,Hummel,Tibee,Taiwan,Green,Cardinal,Amano,Macrobrachium
Avatar użytkownika
pellepil
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 237
Dołączył(a): N 23 sty, 2011 19:53
Lokalizacja: Dublin

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez rafal.gorzow » So 23 lut, 2013 17:35

Używane ma jeszcze słabsze działanie niż nowe, to chyba oczywiste. Więc skoro płukanie świeżego podłoża spowoduje osłabienie jego działania, to co zrobi płukanie z już używanym podłożem? Równie dobrze można było kupić piasek czy żwirek. A nawet lepiej. Bo każde podłoże aktywne to co wcześniej absorbowało z wody, po pewnym czasie zacznie oddawać z powrotem. A czym to się skończyć może, to tłumaczyć nie trzeba.
rafal.gorzow
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 92
Dołączył(a): Śr 02 lut, 2011 15:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez jaro222 » Wt 26 maja, 2015 21:20

A jak by tak przesiać przez drobne sitko ?? Wtedy cały drobny syf oddzielimy bez utraty właściwości ??
jaro222
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 84
Dołączył(a): So 31 sty, 2015 21:57
Lokalizacja: Głogów

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez maciek_bp » Śr 27 maja, 2015 18:02

A może ktoś w końcu napisze dokładnie co ma na myśli poprzez "płukanie". Kilkunastotygodniową ADA Amazonia wypłukałem i nic się nie stało. W jaki sposób to zrobiłem. Ano w taki, że zlałem starą wodę, przechyliłem akwarium (35L) nad drugie (25L), żwir ten co mógł spadł grawitacyjnie, reszcie pomogłem poprzez zlewanie go wodą RO. Zalałem zbiornik czystym RO, w akwa zrobiło się bagno, włączyłem filtr U-Jet, odczekałem trochę, później zlałem wodę i zalałem nową już przygotowaną pod krewetki. Gąbkę z filtra wypłukałem. Akwa ok tygodnia chodziło bez krewetek, woda kryształ, parametry wzorowe, później przerzuciłem do niego krewetki. Pływają tam obecnie stripesy, KK, WR i pandy. Żyją, mają się dobrze, parametry wody identyczne jak na trzech pozostałych zbiornikach. Dwa nowo odpalane na świeżej ADA Amazonia, jedno ustabilizowane również na tym samym podłożu. Da się ?? Da. Więc po co siać postrach ?? Wystarczy wszystko robić z głową.
maciek_bp
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 19 sty, 2010 16:38

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez kaboom » Śr 27 maja, 2015 22:05

Można deliaktnie przepłukać z syfku w RO, natomiast używanie zwykłej kranówki do tego może ale nie musi skrócić właściwości podłoża jeśli chodzi o buforowanie parametrów wody, co więcej w Azji zużyte podłoże się w jakiś sposób "reanimuje" ale jak oni to robią to nie wiem, napewno jednym z etapów jest suszenie na słońcu :-)
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Płukanie aktywnego

Postprzez Padre » Cz 28 maja, 2015 01:45

Można płukać, a ekstremalna kwaśność w zbiorniku nie jest konieczna by mieć krewetki.
Celowo wypłukałem sobie benibachi bo po takim zabiegu ( podwyższenie pH) łatwiej mi prowadzić akwarium z taiwanami.
Padre
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2015 01:39

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości