Podłoże a zatoczki

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Podłoże a zatoczki

Postprzez tomek.b » N 07 wrz, 2014 19:05

Dostałem ostatnio od mani56 kilkadziesiąt ślimaków. Połowę z nich dałem do baniaczka na podłożu Benibachi a drugą połowę do baniaczka na podłoży Environment. W drugim zbiorniku ślimaki wszystkie mają się bardzo dobrze, natomiast na Benibachi połowa nie przeżyła. Woda do obydwu przygotowywana identycznie, jedynie pH jest różne. Na Benibachi pH 5,5 a na Environment pH 6,3. To zmiana parametrów to spowodowała? Ale ślimaki nie są tak delikatne aby to je uśmierciło. Czy może niskie pH jest przyczyną? A może na Benibachi czegoś im brakuje? Proszę o przemyślenia.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez matu » N 07 wrz, 2014 20:40

Benibachi ostro zbija parametry, KH i pH poleciało ostro w dół i to wystarczyło.
Jak dolejesz trochę kranówki (10%) to na jakiś czas pH lekko wzrośnie, póki podłoże znowu KH/pH nie zbije.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez Inc0gnit0 » N 07 wrz, 2014 20:44

Woda o ph na poziomie poniżej 6 szybko rozpusci skorupki slimaków i to bedzie kwestia czasu jak popadaja
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez matdachu » N 14 wrz, 2014 22:14

ja miałem ten sam problem i muszę powiedzieć że macie racje. za niskie ph. Ale jakoś się nie poddawałem tylko kilka ślimakó odłowiłem i stopniowo obniżałem im ph. i teraz normalnie sobie już żyją z crystalami. Ale nie widzę żeby się rozmnażały, A co do rozpuszczania się skorupki to nie do końca się z tym zgodzę. Skorupka zmięknie i będzie bardzo krucha ale nie żeby się całkiem rozpuszczała i ślimak zdychał. A jak masz dużo ślimaków i ci na nich nie zależy to możesz je wrzucić hurtem, wtedy część da se radę a część ci padnie (naturalna selekcja).
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez tomek.b » N 14 wrz, 2014 23:33

Na BWS też im kiepsko idzie.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez Kaledon » Pn 15 wrz, 2014 09:56

Mam pewne przemyślenia odnośnie beni- też zauważyłem, że ślimaki go nie lubią . BWS w życiu nie miałem więc się nie wypowiadam.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 15 wrz, 2014 14:58

Własnie miekka i krucha skorupka jest pozbawiona wapnia czyli sie rozpusciła w kwasnej wodzie ofc nie całkowicie cos tam zostało ( to tak jak z jajkiem zanuzonym w ocet po czasie zrobi sie miekkie jak galareta w worku foliowym ) ale to juz tylko cień skorupy nie spelnia juz swej funkcji i ślimak jest narazone na wszelkie urazy i ataki pasozytów i innych zwierzat. trzymanie zatoczków w takich warónkach to tak jakby crystale do wody sulawesi wrzucic troche pozyja ale wczesniej czy pózniej zdechna
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez matdachu » Pn 15 wrz, 2014 18:47

Mam od kwietnia kilka szt planorbeli rużowej i świderków które do dziś dnia dają radę. Poza tym ślimaki to nie majątek, częściej to plaga.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez tomek.b » Pn 15 wrz, 2014 18:59

matdachu,
zdania są podzielone na ten temat.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez keyrs1200 » Śr 03 gru, 2014 01:22

Ja zauważyłem że zatoczki które długo żyją w niskim ph a wszystkie bańki zalewam beni normal dla CB/CR/Taiwan ph ok 5.5 mają cieńsze skorupki ale błyszczące przez co ładniejsze niż ślimory trzymane z sakurami w twardej wodzie, słabiej sie rozmnażają co nie wywołuje plagi a zadanie spełniają. Jednak większość ślimaków przerzuconych z twardej wody zdycha po kilku dniach z widocznymi dziurkami w skorupie. Wyciągajcie trupy jak widzicie bo mocno zanieczyszczają wodę.
keyrs1200
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 02 gru, 2014 20:22

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez spining133 » Śr 03 gru, 2014 11:50

Beni jest tak zrobione , aby przyjęło suplementacje z tej linii , Samo z siebie słabo nadaje się do hodowli choć w pierwszej fazie jest wystarczająco żyzne aby krewetki dawały radę , dlatego jest polecane na początek . To z tego powodu używam płukanego podłoża na podsypkę , wtedy jest lepiej moim zdaniem , na starych podłożach beni , ślimory dają radę , na świeżo zalanych bez podsypki ze starego płukanego, rozpuszczają się . Dlatego moimi ulubionymi nie są Zatoczki tylko Rozdętki , nie do zajechania :-) Envi jest bardziej zmineralizowane moim zdaniem , dlatego ślimorom łatwiej , dlatego też na tym podłoży nie używam skałek , a mineralizacja jest skromna .
spining133
 

Re: Podłoże a zatoczki

Postprzez =Fresz= » Cz 04 gru, 2014 13:22

Spining133 co rozumiesz pod pojęciem przyjęło suplementację z tej lini? ;-) Nowe podłoże na starcie jak odpowiednio zmineralizujesz to takie będzie miało gh/us czy będzie znikało bo podłoże je "zje"? Kolejna sprawa to ph i tu pies pogrzebany bo każde podłoże inaczej zbija a neutralne w ogóle. I przez to właśnie ślimaki czują się źle na bardzo niskim ph. Jest lepiej na starych podłożach beni bo są już wyjałowione i nie zbijają tak ph jak nowe czy po prostu są przesiąknięte już mineralizacją? Czym płukasz stare podłoża beni? jaka jest różnica w parametrach przy podsypaniu starym podłożem?

Chyba nie ma podłoża takiego samego od dwóch różnych producentów żeby zbijały tak samo ph czy było tak samo zmineralizowane czy nabite nawozami (w tym wypadku podłoża stricte pod rośliny) i to normalne że trzeba odpowiednie warunki dla danego gatunku przygotować. I nie dziwić się że na jednym dawałem taką suplementację to na innym będą robić tak samo bez kontroli bo tak się nie da.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń


Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron