Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez spining133 » N 09 lis, 2014 16:39

Szukam od dłuższego czasu alternatywnego podłoża do Dennerle , bo cena mnie lekko gniecie . Chociaż jak już się kupi to wieki wieków i szczerze napiszę , że dla jednego , dwóch zbiorników nie kombinował bym , testowałem już Rataja niestety nie spełnił moich oczekiwań , teraz przyszedł czas na trzy następne .
1.AQUAWILD BLACK KING MAJESTIC [5kg] według producenta żwir naturalny , po otwarciu zrobił dobre wrażenie ponieważ jak pisze producent jest on poddany obróbce krawędzi .

Obrazek

Granulacja nieznacznie większa od ziaren podłoży aktywnych normal

Obrazek

Po zalaniu podłoża bez płukania woda kryształ

Obrazek

2.EBI Żwir czarny 1-3mm 10kg niestety po otwarciu nie zrobił na mnie dobrego wrażenia ponieważ sprawia wrażenie ostrego , wyglada jak potłuczone szkło , jest bardzo drobny .

Obrazek
Obrazek

Po zalaniu nie płukanego podłoża woda kryształ

Obrazek

3. AQUANATURE ŻWIR NATURALNY CZARNY [30kg] tu mam poważny problem ponieważ zamiast Aquanature żwir dostałem żwir o nazwie Natural Aquarium Gravel i nie wiem czy to jest to co zamawiałem , żwir miał być czarny , a jest szary , wrażenie dobre lecz na zdjęciach wygląda na żwir o zaokrąglonych krawędziach w rzeczywistości wydają się być bardziej ostre .

Obrazek

Granulacja dla mnie najbardziej odpowiednia

Obrazek

Po zalaniu nie płukanego podłoża , woda mętna .

Obrazek

Podłoża zalałem wodą z filtra ro o przewodności 8 TDS , już po godzinie zmieniły się parametry . podłoże nr 1 - 14 TDS , podłoże nr 2 - 8 tds , podłoże nr 3 - 28 TDS .
spining133
 

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez Dakota » N 09 lis, 2014 17:43

Znalazłam w necie opinie, że EBI wygląda jak "asfalt" :lol: To jakiś barwiony kamień? Faktycznie jest ostry?

Czy jest szansa na porównanie wielkości ziaren do np. jednogroszówki? AQUAWILD BLACK KING MAJESTIC wygląda całkiem zacnie, ale wydaje mi się gruby, a nie znalazłam drobniejszej wersji.

Dennerle faktycznie wygląda bardzo fajnie i ma dobre opinie, ale cena 70zł za 5kg barwionego żwirku to dużo...
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez spining133 » N 09 lis, 2014 18:11

Dakota ja kupuje dennerle w 10 - cio kilówkach wiec 1 kg wychodzi 10 zł , dla porównania Ebi za kilogram ok. 2 zł , za Aquawilda 7 zł za kilogram i za Aquanature 4,7 zł za kilogram . To Ebi po zalaniu wygląda lepiej i nic nie oddaje do wody , na sucho połyskuje jak pokruszone szkło .

Teraz mierzyłem przewodność i pierwsze dwa podłoża już nic na razie nie oddają , natomiast to trzeciE podłoże już pokazuje 30 TDS .
spining133
 

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez kaboom » N 09 lis, 2014 22:09

To ja podpowiem że przydało by się to zrobić w naczyniu gdzie jest ruch wody. Sam kupiłem podłoze które miało nic nie oddawać bo na kilku forach takie recenzje były ale po tym jak puściłem filtry to jednak coś tam wyszło. Obecnie podłoże już nic nie oddaje tym niemniej na początku trochę byłem zaskoczony in minus.
Jest jeszcze czarne podłoże Zoluxa które wygląda własnie jak potłuczony asfalt i się bardzo mieni, i inne barwione piaski, niby z atestem PZH ale jak jest naprawde to ciężko stwierdzić.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez spining133 » N 09 lis, 2014 22:41

Oczywiście pomierzę parametry na zbiornikach , ale już teraz mam obawy co do podłoża nr 3 . Test dopiero rozpoczęty . :-> Szopen pisał , że na Ebi ma wszystkie bańki z davidi więc trzeba go do tablicy wywołać , dla mnie każda uwaga jest cenna . ;-)

Minął drugi dzień jak zalałem podłoża osmozą o przewodności 8 TDS , pomiary wyglądają następująco
podłoże nr 1 45 TDS
podłoże nr 2 55 TDS
podłoże nr 3 16 TDS

Mówią , że droższe , lepsze , po tych wynikach to ja nie wiem :-)
spining133
 

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez sebas84 » Wt 11 lis, 2014 21:11

Ja u siebie też przymierzam sie do wymiany podłoża naturalnego.Obecnie mam piasek kwarcowy na którym trzymam sakury i ciągle mam problemy z utrzymaniem tego gatunku.Od czasu gdy kupiłem konduktometr już wiem ze jedną z przyczyn może być podłoże które miało nie zmieniać parametrów.Wodę jaką leje do baniaka ustawiam na 550us a po dwóch dniach w baniaku mam 880us :( Przymierzam sie do wymiany na DENNERLE Nano Gravel Sulawesi black. Czy stosował ktoś z was i jest mi w stanie odpowiedzieć na 100% że nie zmienia parametrów bo piasek od gościa który mi sprzedawał też mówił ze jest najlepsze dla krewetek i nie zmienia parametrów.
sebas84
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt 08 kwi, 2014 20:09

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez spining133 » Wt 11 lis, 2014 22:00

Denerle mam już długo , kiedyś robiłem test z podłożem rataja i wyszło stabilne jak głaz , tylko ta cena :-/
spining133
 

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez daman0629 » Śr 12 lis, 2014 08:14

DENNERLE Nano Gravel Sulawesi black używam u siebie w dwóch zbiornikach i jestem zadowolony.Trzyma przewodność na poziomie jakim sobie ustale z tym nie ma problemu, krewetki sie na nim ładnie prezentują.Tylko ta cena....
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez Valdi73 » Śr 12 lis, 2014 10:02

Daman0629 a jakie masz pH na tym podłożu ?

Valdi
Valdi73
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 09:34

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez =Fresz= » Śr 12 lis, 2014 10:10

Jeżeli nie będzie buforu to będzie szło do obojętnego czyli ph 7 (stosując RO). Ja przy tym podłożu i zabiegu z torfem i kilkoma garstkami podłoża aktywnego w rogu miałem ph poniżej 6.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez Valdi73 » Śr 12 lis, 2014 10:52

Freszu ty kiedyś miałeś taki zbiornik na neutralnym.
Skończyło się przejściem na aktywne czy dalej masz ten zbiornik?

Valdi
Valdi73
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 09:34

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez =Fresz= » Śr 12 lis, 2014 11:32

Tak zmieniłem na aktywne idąc za ogólnie panującą modą heh
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez Valdi73 » Śr 12 lis, 2014 11:47

Widziałem kiedyś u krewetka wawa takie zbiorniki z neutralnym i dodatkowe szklane pojemniki z aktywnym podłożem.


Valdi
Valdi73
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 09:34

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez =Fresz= » Śr 12 lis, 2014 11:52

Jest git rozwiązanie bo neutralnego dajesz tylko tyle żeby dno przykryć (nic się w nim nie zbiera).
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Test i porównanie trzech neutralnych podłoży

Postprzez daman0629 » Śr 12 lis, 2014 12:42

[quote="Valdi73"]Daman0629 a jakie masz pH na tym podłożu ?

7.0-7.1
Natomiast w dwóch zbiornikach z bazaltem ph jest 7.3-7.5 a do wody daje wszystko to samo. co przy Dennerle.
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości