Jakie podłoże ?

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Jakie podłoże ?

Postprzez MrPiotras » So 20 gru, 2014 15:49

Witam. Jestem w trakcie robienia akwarium Iwaguami.

Właśnie przerobiłem sobie pokrywę, oświetlenie mam 16W na 25l.
Zakupiłem sobie piasek kwarcowy 3l drobnej granulacji 0.8-1.2 i 2-3.

Chciałbym hodować na pierwszym planie małego heńka a przy skałkach eleocharis parvula

Moje pytanie czy takie oświetlenie oraz podłoże wystarczy ? Czy może podłoże jakieś aktywne dać ? CO2 będę podawał.
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez Pethro » So 20 gru, 2014 16:41

a nawozić płynami potrafisz ?
światła powinno być odpowiednia ilość ale ciekawe jaki kolor świetlówki dałeś, w takich standardowych 6500K mały henio wygląda żóltawo :-P


najładniej eleocharis i henio wygladają w zimnym białym widmie powyżej lub akurat 8000K
jest w tedy taki efekt :

Obrazek
Pethro
 

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez MrPiotras » So 20 gru, 2014 17:10

Niestety nigdy nie nawoziłem. Nie potrafię nawozić.

Świetlówki dałem o barwie 6500k
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez Pethro » So 20 gru, 2014 17:14

No to rzecz gustu niektórzy lubią żółtawe rosliny, te widmo to bardzo subiektywna sprawa, w każdym bądz razie roślinom zwykle to wszystko jedno jak je widzimy ;-)

A jak nie potrafisz nawozić to dobrze ci radzę zainwestuj w amazonię lub chociaż aquasubstrat 2+, do tego kapsułki PG caps podawane podług instrukcji na opakowaniu.

Planujesz jakieś krewetki?
Pethro
 

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez MrPiotras » So 20 gru, 2014 17:36

Myślę, że z tym heniek nie będzie tak źle, ma być zielony ! :)

Czyli rozumiem bez podłoża aktywnego nic nie zdziałam ?
Np tej amazoni albo aquasubstrat 2+ ile bym musiał kupić na 25litrów ? I jak to mniej więcej cenowo wychodzi ?

Bo ogólnie czytałem troszkę to nawet rośnie ludziom ten heniek na bazalcie, ale tak pytam, żeby lipy nie było chciałbym, żeby to akwa mi wypaliło ;)

Myślałem o krewetkach Red Cherry
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez Pethro » So 20 gru, 2014 18:31

Nawet na piasku to urośnie ale nie bez nawożenia, jak jałowe podłoże to wodę trzeba nawozić a początkującemu łatwiej będzie nawozić przez korzenie, tym bardziej przy obecności krewetek które mogą zdychać od nadmiaru nawozu w wodzie.

Co do światła to przy 6500K jest oczywiscie zielono :lol: ale mi o takie detale chodziło jak rodzaj zielonego .. tu masz 6500K http://allegro.plantagarden.pl/Ro%C5%9B ... ostka2.jpg" target="_blank" target="_blank
a tu masz 8000K http://members.chello.nl/p.magnin2/imag ... ture18.jpg" target="_blank" target="_blank dalej zielono ale jednak inaczej ;p


substrat najtaniej wychodzi na allegro, a tu masz kalkulator do wyliczenia ilosci potrzebnego podłoża : http://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalkulator-podloza.php" target="_blank
jeszcze co do ilości podłoża to trzymaj się tej wartości
Wysokość z przodu 5 cm
Wysokość z tyłu 10 cm
Pethro
 

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez MrPiotras » So 20 gru, 2014 19:59

Super ! Dzięki za info ;)

Ale mam jeszcze kilka pytań.
Co to znaczy nawozić przez korzenie ? To nawożenie na czym polega ?

Wyliczyłem, że potrzebuje około 7l podłoża.
5l mam samego piasku kwarcowego, teraz kwestia podłoża aktywnego. Ile go kupić jak mam już te 5kg ? Po prostu dokupić te 2kg i będzie git ?
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez MrPiotras » So 20 gru, 2014 20:00

Super ! Dzięki za info ;)

Z ciekawości zapytam:
Co to znaczy nawozić przez korzenie ? To nawożenie na czym polega ?

Odnośnie podłoża aktywnego
Wyliczyłem, że potrzebuje około 7l podłoża.
5l mam samego piasku kwarcowego, teraz kwestia podłoża aktywnego. Ile go kupić jak mam już te 5kg ? Po prostu dokupić te 2kg i będzie git ?
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez Pethro » So 20 gru, 2014 21:41

Najoptymalniej to kupić samego aktywnego podłoza ( które jest przerobioną żyzną ziemią wulkaniczną na granulki..) wsypać 7 litrów. Ale mógłbyś już użyć tego co masz, daj na dno kapsułki PG caps na to żwirek, przykryj to warstwą substratu i posadz rosliny.

A nawozić przez korzenie to znaczy dostarczyć nawozu do podłoża gdzie korzenie będą sobie to ciągnąć. Inna forma nawożenia, trudniejsza do opanowania to nawożenie poprzez liście, gdzie nawóz podaje się w formie wodnego roztworu do wody.

Można też zastosować tańsze metody z wykorzystaniem osmocote ale jak dasz za mało roślin korzeniących się w podłożu na strat to będziesz długo czekał aż zbiornik dojrzeje, początkującemu nie wiem czy to polecać :-P wybór nalezy do Ciebie tu masz opis jak zrobić żyzne podłoze taniej ale kosztem większej roboty własnej : viewtopic.php?f=18&t=6771
Pethro
 

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez MrPiotras » So 20 gru, 2014 21:57

Jak zwykle kilka pytań ;)

samego aktywnego podłoza ( które jest przerobioną żyzną ziemią wulkaniczną na granulki..)
- chodzi Ci o ten substrat II+ ?

A pisałeś, że samo nawożenie również wystarczy? Czyli mógłbym kupić same te kapsułki i powkładać je w sam piasek kwarcowy?

Ewentualnie jak mam już te 5kg piasku kwarcowego to tego substratu ile kupić z 2kg ? Może być więcej tego piasku niż substratu? A i jeszcze jedna kwestia, susbstrat daje sie na wierzch bo zawsze myślałem, że żwirkiem przykrywa się podłoże aktywne.

Chciałbym to zrobić w sposób prosty, bez żadnego kombinowania. I przepraszam za te wszystkie pytania ale jestem amatorem a chciałbym się wszystkie upewnić, żeby potem problemów nie było.
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez kaboom » So 20 gru, 2014 22:16

Jeśli masz już ten piasek to najprostszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie dawkowanie nawozów w postaci kapsułek, najlepsze robi Ferka :) Inni próbują :) W Twoim przypadku pewnie wyjdzie ze 2 kapsułki na miesiąc i możesz je kupić na sztuki (około 2 PLN za sztukę) lub w opakowaniu 20 sztuk i masz na rok. Jeśli chodzi o parvulę to przy Twoim oświetleniu i CO2 nie będzie najmniejszego problemu, natomiast zastanów się co do małego heńka bo to roślina która ma słabo rozwinięty system korzeniowy i ją najprawdopodobniej będziesz musiał zasilać nawozami w płynie i tu ponieważ masz nieduży zbiornik możesz spokojnie kupić nawozy Seachema bo są wydajne i bardzo dobrze się sprawują, oczywiście można używać innych ale to tak naprawdę kwestia gustu i wygody użytkowania. A wracając do roślin to musisz wiedzieć ze parvula to bardzo ekspansyjna roślina i jeśli będzie miała dobre warunki do rozwoju to zagłuszy heńka i będzie to słabo wyglądało, trzeba bardzo dbać o takie połączenie i często wyrywać pojedyncze sadzonki parvuli które wyrastają poza wyznaczony obszar.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez MrPiotras » So 20 gru, 2014 22:55

Oo no to super jak by same kapsułki wystarczyły. Chociaż mogę kupić ten substrat ale skoro kapsułki wystarczą to może tylko pozostać przy kapsułkach ?
Co o tym sądzisz Pethro ? Bo ogólnie mam 5kg tego piasku kwarcowego i nie wiem to nie jest za mało a jak bym kupił z 2l substratu to było by 7 i wtedy już nawet spoko.

Kupiłbym takie coś: http://allegro.pl/aqua-art-aqua-substra ... 33504.html + tabletki co o tym sądzicie ?
Duża różnica będzie jak zastosuje same tabletki bez tego substratu ?
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez Pethro » So 20 gru, 2014 23:50

Myślę że warto brać choć trochę substratu, mały henio lepiej się go złapie i szybciej urośnie. Tak jak kaboom pisał eleocharis jest bardziej ekspansywny i na samym żwirku może dać radę.. ale henio jest już bardziej wymagający i to głównie pod niego. Poza tym te trochę substratu zawsze coś tam zatrzymuje w podłozu co sie wydostaje z kapsułek. A przy obecności krewetek lepiej dołożyć 4 kapsułki i pominąć nawożenie poprzez liście ( nawozy do wody). Takie jest moje subiektywne zdanie na temat nawożenia w krewetkariach. Jak zrobisz wybór należy do Ciebie.

I uważaj na te CO2 w małych zbiornikach łatwo zagazować obsadę, kup koniecznie stały test CO2 i wyreguluj tak podawanie CO2 by nie przekraczać zalecanych dawek.
Pethro
 

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez MrPiotras » N 21 gru, 2014 01:29

Pethro 1.8l tego substratu wystarczy ?

Panowie jakie wtedy wybrać kapsułki.
Planta Gainer Caps czy Ferka Stemma ?
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Jakie podłoże ?

Postprzez Pethro » N 21 gru, 2014 11:24

No chyba wystarczy te 1,8 l , a jakie dasz kapsułki ... to najlepiej kup i jedno i drugie i zaaplikuj do akwarium. Po jednej stronie daj ferke po drugiej stronie pg caps, sam musisz sobie wyrobić opinię, w necie znajdziesz na wszystko zwolenników i przeciwników.
Sam robie jak w tym linku który dałem, podłoze z osmocote bo jest wydajniejsze i tansze, tyle ze wymusza to wiekszą ostrożność..
Pethro
 

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości