Dobranie właściwego podłoża.

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez Toma93 » Wt 31 mar, 2015 22:32

Witam.
Jestem tutaj nowy dlatego proszę o wyrozumiałość. :)
Na samym początku powiem iż to będzie mój pierwszy zbiornik z krewetkami i zastanawiam się nad dobraniem odpowiedniego podłoża dla moich podopiecznych. Od razu napisze jakie miały by to być. Chciałbym mieć krewetki blue rili, white pearl lub blue pearl. Podłoże nad jakim myślałem to czarny piasek kwarcowy(wierzch) z Aqua Art Substrate II+ POWDER czarne lub jbl manado(spód) dla roślin. I tu pytanie do was. Czy wystarczą te specjalistyczne podłoża na prawidłowy rozwój roślin? Początkowo chciałem dodać ziemię ogrodową ale to jest równoznaczne z dużą ilością roślin w akwarium, a tego nie chcę ponieważ maja być tam krewetki. Dodam jeszcze że nie bazowałem na specjalistycznych podłożach do tej pory, dlatego uwagi typu "hahaha" proszę zostawić dla siebie. Chciałbym się również dowiedzieć na temat piasku kwarcowego coś, czy ładnie będą się prezentowały owe krewetki, czy nie będzie zagrażać to podłoże na np choroby, itp.?
Akwarium 72l 60x30x40.
Toma93
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt 31 mar, 2015 22:23
Lokalizacja: Pierwsza Stolica :)

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez Mosur » Śr 01 kwi, 2015 08:06

JBL manado nie jest podłożem aktywnym więc nic nie daje roślinom. A AS 2+ jest podłożem aktywnym którego nie zasypuje się warstwą żwiru. Czarny piasek kwarcowy jest jak najbardziej OK. Aubstraty pod podłoże to np. JBL aquabasis. Jescze dodam tylko że krewetki niezbyt lubią nawozy. :-)
Mosur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 374
Dołączył(a): N 28 gru, 2014 16:39
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez Toma93 » Śr 01 kwi, 2015 08:39

Dziękuję za wskazówkę Mosur, a co myślicie o takim połaczeniu? klik Te kapsułki na ile mniej więcej starczą? Czy może lepszym rozwiązaniem byłby zakup jakiegoś innego podłoża.? Dodam że budżet mam na to ograniczony i nie chciałbym stracić więcej niż 80-90zł dlatego myślałem o piasku kwarcowym. Mam akwarium do krewetek 72l więc będę trochę tego potrzebował a nie chciałbym stracić np 200zł na samo podłoże :)
Toma93
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt 31 mar, 2015 22:23
Lokalizacja: Pierwsza Stolica :)

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez Mosur » Śr 01 kwi, 2015 08:57

Ja od siebie polece ci aquabasis, JBL MANADO tez jest spoko tylio jest dosyć lekkie i czasami ciężko cos zasadzić, ale ja sadziłem trawnik i nie było tak źle. :mrgreen:
Mosur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 374
Dołączył(a): N 28 gru, 2014 16:39
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez Toma93 » Śr 01 kwi, 2015 20:49

A ktoś miał może ten biogrunt PLANTA ACTIV? Zdawał egzamin czy raczej nie bardzo?
Toma93
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt 31 mar, 2015 22:23
Lokalizacja: Pierwsza Stolica :)

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez kaboom » Cz 02 kwi, 2015 22:25

Wszystkie substraty podżwirowe są bardzo zbliżone do siebie, jeden z lepszych to Tropica Plant Grow bodajże, na to daj jakiś żwir, bazalt czy coś jesli już tak chcesz. Trzymaj się z daleka od AquaSubstrate, po pół roku nie ma żadnych własciwości, szkoda kasy. Jak chcesz coś ciekawego to spróbuj z Seachem Flourite, występuje w kilku kolorach, moim zdaniem najlepszą zawartość ma zwykły "rudy" flourite ale jak kto uważa, trzeba go tylko bardzo odkładnie wypłukać bo pyli niemiłosiernie na poczatku, potem jest super. Jak możesz się szarpnąć na Amazonię to byłoby to, najlepsze podłoże na świecie, wystarczy Ci 9l. Za kilka dni powinno pojawić się z CAL-a Black Earth, nie wiem jak z ceną ale powinna oscylować do 119 PLN, choć waluty poszły w górę.
Do krewetek niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest dawanie substratów pod żwir, róznie robale na nie reagują, u mnie sporo padło Sakur, ponadto dla osoby początkującej wcale nie jest łatwe operowanie na substracie podżwirowym, przy nieumiejętnym użytkowaniu czyli przesadzaniu, wyrywaniu etc glony murowane.
Obsada jaką chcesz mieć zdecydowanie do wymiany, wszystko Ci się pokrzyżyje i będzie mało atrakcyjne wizualnie, chyba że Ci to nie przeszkadza.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez Toma93 » Pt 03 kwi, 2015 16:36

Dziękuję bardzo za cenne wskazówki kaboom. Wiem ze produkty ADY są najlepsze, jednak cena troszkę odstrasza. :-/ Zastanowię się natomiast nad tym Tropica Plant Growth i Seachem Flourite, cena nie jest zła jeszcze. Akwarystyką zajmuję się od jakiś 3-4 lat, ale nigdy nie miałem zbiornika z samymi krewetkami dlatego proszę was o pomoc. Będę robił aranżacje iwagumi, przynajmniej się postaram aby tak wyszło. :) Mam nadzieje, że dam radę z tym co planuję. Myślę, więc że w tej aranżacji dużo ingerencji w podłożu nie ma. Teraz mam postawiony zbiornik typu LT i wiem jak to jest z tym substratem pod żwir. :-/ Co do obsady to chce wybrać 1 gatunek z tych trzech co wymieniłem. Chyba źle to ująłem w pierwszym poście, także przepraszam za mój błąd. Może później jak nabiorę troszkę doświadczenia to dokupię jakiś drugi, ale niekrzyżujące się. Co rasa to rasa hehe. ;-)
Toma93
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt 31 mar, 2015 22:23
Lokalizacja: Pierwsza Stolica :)

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez Toma93 » Cz 16 kwi, 2015 18:31

Sorka że piszę post pod postem, ale chciałem odświeżyć temat. Mianowicie czy mogę trzymać razem krewetki Babaulti Green Neon i blue pearl. Nie chce aby się krzyżowały razem i wychodziły później jakieś dziwadła. :/ Te podłoże z substratem nie będzie im zagrażać? Bardziej chodzi mi o babaulti. Myślałem jeszcze nad nawożeniem EI akwarium. Można bezpiecznie nawozić solami akwarium z krewetkami?
Toma93
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt 31 mar, 2015 22:23
Lokalizacja: Pierwsza Stolica :)

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez daman0629 » Cz 16 kwi, 2015 20:35

Nie będą się krzyżować, a nawożenie lepiej odpuścić sobie.
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez kaboom » Pt 17 kwi, 2015 19:07

Generalnie krewetki i nawożenie w szczególnosci solami to prędzej czy później kłopoty, czy krewetki Ci wytrzymają, nikt Ci nie odpowie bo to wróżenie z fusów, trudnych krewetek nie masz, natomiast jeśli były trzymane w wodzie bez nawozów to ich reakcja może być rózna, od zgonów do bezproblemowej egzystencji. Tak czy inaczej zacznij od bardzo delikatnych dawek nawozów i zwiększaj je stopniowo, co kilka dni lub tydzień.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez Toma93 » Pt 17 kwi, 2015 19:38

Ok dziękuje za dobre rady. Chciałem się zorientować tylko co do nawożenia, teraz wiem że popełniłbym błąd. :/ Tak więc podsumowując zostaje podłoże czarny żwirek ceramiczny który już mam, do tego substrat pod podłoże Tropica Plant Growth (narazie czekam za aukcja na allegro :/). Po dokładnych rozmyśleniach iwagumi jednak nie będzie a typowy zbiorniczek z mchami. Mam już zakupione stringy moss i flame moss, do tego dojdzie również microsorium i rogatek. Co do nawożenia to zobaczymy jak zbiorniczek będzie się rozrastał, ale mam nadzieje że nie będzie takiej potrzeby. :) Dziękuję bardzo za pomoc.
Toma93
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt 31 mar, 2015 22:23
Lokalizacja: Pierwsza Stolica :)

Re: Dobranie właściwego podłoża.

Postprzez Dakota » Pt 17 kwi, 2015 19:58

Przy takich roślinach, jak wymieniłeś, nawożenie raczej będzie zbędne - przy odpowiednim karmieniu i obsadzie krewetkowo-ślimakowej rośliny będą miały dość substancji potrzebnych do prawidłowego, spokojnego wzrostu. Nawozić krewetkarium można, ale to wymaga dużego wyczucia i obserwacji roślin oraz krewetek. W przypadku mało wymagających roślin jak mchy, mikrozoria itp. nie ma potrzeby kombinować z nawozami, to rośliny mało wymagające, wolno rosnące, nie potrzebujące dużo światła.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46


Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości