Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez przemekgda86 » Wt 12 maja, 2015 10:14

Witam ponownie, problemów ciąg dalszy... :mrgreen:
Od ponad tygodnia stoi świeżo zalana kostka 30L.
Podłoże to Benibachi Black Soil wersja z fulvic, warstwa 7cm (zgodnie z zaleceniami producenta).
Pod podłożem Bee Max,
Zalane wodą RO po mineralizacji Shrimp mineral do parametrów PH 6,4; GH6; KH0-1 300uS.
Na koniec bakterie azoo crystal bio pro dawki wedle zaleceń producenta.
W kostce skałka benibachi, liść ketapangu, szyszki olszy, kora cynamonu, duży korzeń mopani, filtr aquael turbo 500 wypełniony siporaxem....
Problem polega na tym, iż od samego zalania PH nie schodzi niżej niż 6,5 , a z tego co mi wiadomo na starcie podłoże powinno zbijać nawet poniżej 5..
Trafiło mi się wadliwe podłoże? Czy coś zatwardza mi wodę, po podpowiedzi naszej forumowej koleżanki byłem przekonany że winna jest ceramika którą miałem wcześniej, więc wymieniłem ją na wyżej wspomniany siporax który na 100% nie wpływa na parametry.Po wymianie ceramiki mała podmianka, i po tym zabiegu PH nieco spadło ale teraz ponownie jest 6,5-6,6.... Możliwe że to korzeń zatwardza jakoś wodę? Nie mam już innych pomysłów.Dodam że był porządnie wyczyszczony i wygotowany zanim trafił do baniaka.A tak wygląda baniaczek
Obrazek
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez matu » Wt 12 maja, 2015 11:00

Bardziej lewy test niż podłoże...
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez jasiud31 » Wt 12 maja, 2015 11:10

To samo chciałem napisać... Nie sądze, żeby benek miał być trefny, szybciej może coś z testami, nie są przeterminowane czy coś ?
19 l Crystal Red
25 l Hybrydy+Taiwany
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=6978
Avatar użytkownika
jasiud31
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 431
Dołączył(a): N 09 lis, 2014 18:27
Lokalizacja: Kalisz

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez przemekgda86 » Wt 12 maja, 2015 11:19

Testy wykonane świeżo skalibrowanym PH metrem i dla pewności testami kropelkowymi, wyniki pokrywają się z sobą więc błąd pomiaru wykluczam.

Edyta:
Pewnie się teraz wygłupię zadając to pytanie, ale co mi tam :lol:Czy jest możliwość, że syf który uwolnił się z pierwszej ceramiki do słupa wody, nadal miesza w PH? Bo raczej mało prawdopodobne żebym ubił podłoże przez kilka krążków badziewnej ceramiki w kilka dni.
Idąc dalej tym tropem, może obfita podmiana wody załatwi sprawę :roll:
Przeprowadziłem szybki test poprzedniej ceramiki w occie, w pierwszych 1-2 sekundach pieniła się niczym plusssz wrzucony w wodę, po czym równie gwałtownie uspokoiła się i wypuszczała już tylko mikroskopijne bąbelki...
Jakieś sugestie? Bo już nie wiem gdzie szukać winowajcy całego zamieszania, a chciałbym na dniach pchać nowe robaczki do baniaka :mrgreen:

P.S. Ehh, ja to zawsze mam jakieś dziwne problemy :lol:
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez Dakota » Wt 12 maja, 2015 14:01

Producent podaje, że podłoże będzie utrzymywać parametry pH 6 +/- 0,5. Jak masz ok. 6,5 to się mieści w normie, dalej jest to miękka i lekko kwaśna woda, więc bym się nie martwiła. Ważniejsze, by utrzymywało się stałe pH. Jeśli tak bardzo Ci przeszkadza pH na poziomie ok. 6,5, możesz dodać trochę torfu (przy czym będziesz musiał monitorować pH).

Z ceramiki w ogóle bym zrezygnowała.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez mirkocis » Wt 12 maja, 2015 20:19

Fulvic i bez torfu powinien zejść poniżej 6. Może poczekaj po prostu trochę. Pośpiech w działaniach niekoniecznie jest tu wskazany.
Avatar użytkownika
mirkocis
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 326
Dołączył(a): N 23 lut, 2014 14:24
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez jalar » Wt 12 maja, 2015 20:53

Zgodzę się z Dakotą Ph 6.5 tragedii nie ma . Poczekaj cierpliwie do 6 powinno zejść. Ja z ceramiki bym nie rezygnował , zostaw.
jalar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): N 15 lut, 2015 20:19
Lokalizacja: Trzcianka k/Piły

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez przemekgda86 » Śr 13 maja, 2015 00:48

W piątek mijają 2 tygodnie od zalania, więc będzie pierwsza większa podmianka, jeśli poprzednia ceramika pozostawiła po sobie jakiś zatwardzający syf, trochę to zredukuję.
Aktualnej ceramiki nie wyrzucę, tym bardziej że to siporax na którym w kilka dni rozwinęły się spore kolonie bakterii po delikatnym zaszczepieniu azoo crystal biopro, powiedziałbym nawet że jestem w ciężkim szoku widząc jak chętnie bakterie się na tym rozwijają :shock:
Pozostaje mi jedynie mieć nadzieję, że podłoże utrzyma te parametry lub jeszcze zejdzie z trochę z PH.
Mój przypadek potwierdza chyba regułę, że baniak baniakowi nie równy, większość użytkowników tego podłoża narzeka na zbyt niskie PH, u mnie oczywiście musi być odwrotnie ;-)
Póki co dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i uspokojenie mnie ;-)
Za jakiś czas skrobnę jak sytuacja wygląda, może temat przyda się komuś w przyszłości :-D
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez kaboom » Śr 13 maja, 2015 09:23

Tania ceramika ma to do siebie że w początku bardzo często potrafi podnieść twardości wody, dlatego warto ją namoczyć wcześniej. Ja bym nei panikował z tym pH, nie jest wazne aby było poniżej 6 tylko aby zbiornik trzymał się stabilnie.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez mrozo » Cz 14 maja, 2015 07:51

Nie rozumiem zmartwien... ph 6.5 to dobre ph ;) u mnie od początku baniaka beni zbija do 6.5 :)
mrozo
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr 25 lut, 2015 07:06

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez przemekgda86 » Cz 14 maja, 2015 09:06

mrozo napisał(a):Nie rozumiem zmartwien... ph 6.5 to dobre ph ;) u mnie od początku baniaka beni zbija do 6.5 :)

No w końcu ktoś, kto ma podobnie jak ja :mrgreen:
Od jak dawna stoi baniak na tym samym podłożu? Ph stabilne przez cały okres użytkowania?

Dziś w ramach testu, póki jeszcze nie mam tam robaczków wyciągam wszystko z baniaka, zostanie tylko podłoże i filtr, i zobaczymy czy coś się zmieni.

Ktoś na innym forum podpowiedział mi cyt.:
"Podejrzewam ze ceramika którą miałeś na początku weszła w reakcje z buforem ph z podłoża i zwyczajnie zakończyła "aktywność" podłoża lub to co wydzieliła do wody oszukuje test"
Mało optymistyczna wersja biorąc pod uwagę fakt, że raczej jestem pewien poprawności pomiaru, aczkolwiek z drugiej strony, podłoża jest tyle, że raczej nie da się go tak łatwo ubić.
Ostatecznie wyrzucę testy ph przez okno i przestanę się tym interesować, i niech się dzieje wola Boża :lol:
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez Dakota » Cz 14 maja, 2015 09:38

Osobiście wątpię, żeby w kilka dni podłoże w takiej ilości zostało "zabite" przez ceramikę.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez mirkocis » Cz 14 maja, 2015 20:37

Dakota napisał(a):Osobiście wątpię, żeby w kilka dni podłoże w takiej ilości zostało "zabite" przez ceramikę.


Ja też w to wątpię.

A ta pierwsza ceramika była dobrze przepłukana czy syfnęło ci białym do wody po pierwszym starcie filtra?
Avatar użytkownika
mirkocis
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 326
Dołączył(a): N 23 lut, 2014 14:24
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez przemekgda86 » Pt 15 maja, 2015 09:39

Nowa, porządnie przepłukana tak że raczej pyłem nie rzygnęło.
Od wczoraj w baniaku jest tylko podłoże i filtr, wszystkie pozostałe elementy dekoracji jak i skałka wrzucone w osobne pojemniki i zalane czystą RO, laureat konkursu "Menda roku" wyłoniony zostanie dzisiaj :lol:
Avatar użytkownika
przemekgda86
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pn 27 kwi, 2015 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wysokie PH na nowym podłożu Benibachi Black Soil

Postprzez mrozo » Pt 15 maja, 2015 12:02

Ph stabilne 3ms, zadnej ceramiki nie wkladalem, same naturale ^^ hybrydy zyja, samice z jajami, na dniach maluchy :)
mrozo
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr 25 lut, 2015 07:06

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości