Lawa wulkaniczna

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Lawa wulkaniczna

Postprzez odin » Pt 04 lis, 2016 13:54

Planuje obsadzić bucki na skalkach lawy wulkanicznej, podobno lawa może zawierać różne sole, ale podobno to jeden z najbardziej obojetnych skał w akwarium, na razie lawę mocze w RO żeby trochę ja przepłukać.
Czy ktoś stosował bryły lawy w krewetkariach? Czy trzeba lawę wymoczyć w wodzie z węglem aktywnym, czy wystarczy same RO?
nie znalazłem nic na temat lawy na naszym forum.
Dodam tylko, że nie jest to podłoże tylko to są skałki lawy o srednicy koło 5cm. Widze że Inco ma w tym jakies doswiadczenie.

Troche informacji z neta:

Lawa to naturalny materiał który powstaje w wyniku wybuchu / erupcji wulkanu. Sama lawa to produkt płynny który wyrzucany jest z wnętrza wulkanu. Płynna lawa zastygając tworzy pęcherzykowate, chropowate skały które znalazły zastosowanie także w akwarystyce.
Lawa wulkaniczna jest uważana za materiał obojętny (niezmieniający parametrów wody) ale nie jałowy. Lawa ma bardzo zróżnicowany skład dzięki czemu ma bardzo dobry wpływ na wzrost roślin zawiera m. in. takie pierwiastki jak mangan, magnez, wapń, żelazo czy potas. Dodatkowo dzięki swojej strukturze ma także zdolności filtracyjne.

W akwarystyce lawa wulkaniczna ma wiele zastosowań a najczęściej używana jest jako:

1. Materiał dekoracyjny. Skał z lawy wulkanicznej najczęściej używamy do dekoracji akwarium. Mają one ciekawy kształt są lekkie i można z nich układać ciekawe aranżacje. Dodatkowo w szczelinach i zagłębieniach skał można sadzić rośliny które bardzo dobrze do niej przyrastają.
2. Podłoże. Lawa wulkaniczna dostępna jest także jako podłoże które bardzo dobrze sprawdza się w akwariach z dużą ilością roślinności. Dostępne jest w kilku granulacjach od 1 do 40 mm. Duża zaletą tego podłoża jest zasobność w pierwiastki oraz porowata struktura która jest doskonałym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych.
3. Wkład filtracyjny. Dzięki porowatej strukturze lawa jest doskonałym materiałem filtracyjnym. Podobnie jak ceramika także porowata struktura lawy jest idealnym materiałem na siedlisko bakterii nitryfikacyjnych.
4. Podkład. Kawałki lawy to także bardzo podkład na którym możemy szczepić takie rośliny jak Anubias czy Microsorum oraz wszelkiego rodzaju mchy akwariowe. Szorstka powierzchnia lawy sprawia że rośliny szybko potrafią się zakotwiczyć w strukturach tego podłoża.
Avatar użytkownika
odin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 28 cze, 2016 13:35

Re: Lawa wulkaniczna

Postprzez Nijoki » Pt 04 lis, 2016 17:49

Mam u siebie w baniaku od około 3-4 miesięcy i nie zauważyłem żeby zmieniała parametry
Nijoki
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 56
Dołączył(a): Śr 06 lut, 2013 11:39
Lokalizacja: Bolesławiec/Wrocław

Re: Lawa wulkaniczna

Postprzez matu » Pt 04 lis, 2016 18:49

Miałem z taiwanami kilka miesięcy i wszystko było ok, wyciągnąłem i tak by nie kusić po prostu. W filtrach ceramiki nawet nie mam, mineral balli też nie używam czy innych ceramik.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lawa wulkaniczna

Postprzez SUHY » So 05 lis, 2016 12:49

Mam w ogólnym , dobrze nawoziła wodę przez ponad rok , glony na szybach i rośliny dostały kopa .Lawy było z 15 kilo .
Krewetkarium testowo ,filtr podżwirowy , w bańce hybrydy , odchowane kilka taiwanów .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Lawa wulkaniczna

Postprzez Inc0gnit0 » So 05 lis, 2016 18:00

lawa w wodzie jak dla neo - zajefajna sprawa przy taiwanach może być róznie
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima


Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron