Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez cthulhu » So 03 gru, 2016 06:45

Tak sobie czytam na temat podłoży aktywnych i rozkminiam czy to ma w ogóle sens.
Skoro prędzej czy później wybuchnie, mogąc nam zdziesiątkować stado i narażając na szybki restart zastanawiam się czy nie korzystniej jest zwyczajne podłoże RO zalewać, mineralizować, a PH tylko liśćmi obniżać jeśli to konieczne.

Co o tym myślicie. Mowa o Caridinach. Może, jest kilka osób co trzyma je na podłożu zwyczajnym, ale o tym nie mówią no bo jak.. skoro się przyjęło, że Caridiny na aktywnym powinny być trzymane.

Zapytuje bo skoro mam PH 6,8 a krewety są zdrowe i chętne do prokreacji to może nie ma potrzeby wyważać otwartych drzwi ? ;)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez Mosur » So 03 gru, 2016 10:50

https://youtu.be/zfZ0u782daM

Wszystko na neutralnym
Mosur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 374
Dołączył(a): N 28 gru, 2014 16:39
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez RufusBB » N 04 gru, 2016 20:06

Pewnie i bez podłoża przy stabilnych warunkach wszystko fajnie by się chowało :)
Avatar użytkownika
RufusBB
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Pt 02 gru, 2016 00:44

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez SUHY » N 04 gru, 2016 20:46

cthulhu napisał(a):Tak sobie czytam na temat podłoży aktywnych i rozkminiam czy to ma w ogóle sens.
Skoro prędzej czy później wybuchnie


Nie powtarzaj tej bredni tułającej się po necie .

Można trzymać krewetki na neutralu , miałem hybrydy taiwany ,żaden problem .
Tylko aktywne ma :
dużo większą powierzchnię przez co zapewnia zaplecze bakteryjne ,jest buforem PH, stabilizując jego wahania .
Po co wymyślać i szukać jak pod ręką jest pewnik sukcesu .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez cthulhu » Pn 05 gru, 2016 18:29

Faktycznie skoki dobowe PH byłyby nielada utrapieniem. Nie chce powielać głupot z neta, ale przeczytałem wywiad z Frankiem Schenkiem, w którym mówi, że zawsze z czasem miał problem z aktywnymi podłożami więc przeszedł na naturalne.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez SUHY » Pn 05 gru, 2016 21:06

Wszystko to doświadczenie ludzi , ale czy zrobili wszytko by zbiornik działał .W większości człowiek zakłada akwa , nic nie robi rok a po tym zwala ze wybuchło podłoże .
Powiem tak , co wsadzisz do akwa musisz wyjąć .Odmulanie /podmiany wody .
U mnie 600L wody karmie 40g pokarmu tygodniowo , to dla porównania to wysuszona mała dynia .To ogromna ilość z którą musi poradzić sobie biologia zbiornika, ale trzeba jej pomagać .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez spining133 » Pn 05 gru, 2016 21:10

Znałem kilka osób które twierdziły, że aktywne to szajs , a podmiany są nie potrzebne , teraz niektórzy już nie mają krewetek , a pozostali jakoś na zdjęciach mają aktywne , jak Grzesiek napisał trzeba starać się zrozumieć zasady działania takiego ekosystemu opartego na aktywnym podłożu , wtedy jest trochę łatwiej :-)
spining133
 

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez stan_shrimps » Wt 06 gru, 2016 00:47

Bo aktywne kiedyś się kończy, koszt zakupu i restartu to max 50 zł, tyle co 1-20 krewetek.

Jak ktoś pokaże 30stke gdzie ma 300-500 krewet na neutralnym, urodzone i odchowane tam to zakładamy wszystkie na neutralu.

Zdarza się, że krewetki rozmnożą się nawet kranówce (tak jak u nas) ale przyrost kilkudziesięciu krewet w rok to żadne przyrost, a prawdopodobnie po zmianie wody (mówię tu o podłożu neutralnym i kranexie) na inny kranex już młodych by nie było a krewetki wytrzymały by miesiąc albo i pięć ale może i 2-3 dni...
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez cthulhu » Wt 06 gru, 2016 06:26

spinning133 no właśnie dlatego jestem użytkownikiem tego forum by chowanie krewetek było łatwiejsze. Dziękuję za wasze opinie, mając na uwadze powyższe z pewnością będę trzymał Caridiny dalej na aktywnym podłożu, jednak zrodziły mi się kolejne pytania ;-) .
Jak długo u was wytrzymywały podłoża?
Jak można odmulić podłoże bez jego poruszenia? do tej pory tego nie robiłem by nie uwalniać szkodliwych związków do słupa wody.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez SUHY » Wt 06 gru, 2016 08:06

cthulhu napisał(a):Jak długo u was wytrzymywały podłoża?
Jak można odmulić podłoże bez jego poruszenia? do tej pory tego nie robiłem by nie uwalniać szkodliwych związków do słupa wody.


Najstarsze 4 lata
Odmulanie : https://www.youtube.com/watch?v=iJSFlHqUQS4
Ja w podłożu nie widzę szkodliwych związków ,oczywiście nie doprowadzam do chwili gdy zawarty w nim detrytus gnije , nie raz gmeram porządnie , mają naturalną super wyżerkę .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez zuczek222 » Wt 06 gru, 2016 08:10

Ja teraz testuję cienką warstwę, na dno 35x35 dałem 1kg podłoża, wystarcza do trzymania parametrów i super się odmula, oczywiście przy każdej podmianie jakąś część.
Planuje wymieniać podłoże co 6 miesięcy i nie czekać aż wybuchnie, bo szkoda robali. Koszt niewielki, kilkanaście zł. więc nie ma tragedii.
zuczek222
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 06 paź, 2013 10:56
Lokalizacja: N.D.M.

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez spining133 » Wt 06 gru, 2016 08:16

Ta metoda jest też skuteczna , tylko zamiast odmulania daj wydajną filtrację , z ekonomicznego punktu widzenia też jest ok. :-)
spining133
 

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez zuczek222 » Wt 06 gru, 2016 08:20

Na razie mam circulator 500 z gąbką ppi45 10x10x15, pewnie trzeba będzie zwiększyć, ale na razie mam tam 20-25 krewet to daje rade ;-)
zuczek222
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 06 paź, 2013 10:56
Lokalizacja: N.D.M.

Re: Podłoże aktywne - czy to ma sens ?

Postprzez SUHY » Wt 06 gru, 2016 09:00

zuczek222 napisał(a): i nie czekać aż wybuchnie, bo szkoda robali. Koszt niewielki, kilkanaście zł. więc nie ma tragedii.

Podłoże nie wybucha ! .Co najwyżej normalny proces gnilny do którego doprowadza ktoś gdy nie dba o zbiornik .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice


Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron