ŚLIMAKI Z SULAWESI

Moderator: =Fresz=

ŚLIMAKI Z SULAWESI

Postprzez batman-ka » Śr 13 maja, 2009 00:03

POCHODZENIE:
Indonesia

ŚRODOWISKO:
Tylomelanię możemy znależć w jeziorach Malili i jeziorze Poso,na różnych podłożach -miękkich lub twardych w zależności od gatunku.
Najwięcej osobników można znależć na głębokości 1-2 metry,głębiej ilość znacznie się zmniejsza.
Temperatura wody to ok.27*c nawet na większych głębokościach.
Tylomelanie najlepiej czują się w akwarium o wysokim pH 7,5-8,w niskim muszla szybko ulega korozji.
Idealne warunki to pH 7,5-8,5 gh 6-7 kh 5-6.

Obrazek

ROZMNAŻANIE:
Ślimak łatwy w rozmnożeniu, rodzi już w pełni wykształcone młode.Maluchy są ubarwione jak dorosłe.Zazwyczaj samica wypuszcza na świat jednego maluszka.

Obrazek

Żródła podają, iż ślimaki te się krzyżują,jednak w akwarium nie zauważyłam młodych,więc na pewno gemmifera i yellow nie przepadają za sobą.
Zdarza się jednak,że młody osobnik nie jest podobny do mamusi,tak przynajmniej było w moim przypadku,niestety malucha dorwały pasożyty i zdechł,więc nie wiem,czy z czasem nie zmieniłby ubarwienia na bardziej żółte.


ROZMIAR:
Tylomelanie możemy podzielić na duże ok.5cm:
tylomelania sp.yellow,towulica,gemmifera,chocolade
i mini ok.2,5cm:
golden rabbit
Jeżeli chodzi o kolorystykę poszczególnych gatunków to ślimaki te coraz bardziej nas zaskakują .

http://www.garfishindo.com/snail.html (zdjęcia poszczególnych gatunków)

Tylko po wpuszczeniu do akwarium są bardzo zainteresowane nowym otoczeniem,ze względu na to ,że większość pochodzi z odłowu,ważne jest ,żeby miały gdzie się schować,nie wszystkie lubią ostre światło akwariowe,lubią przesiadywać np.w łupinie kokosa

POKARM:
Wbrew temu co piszą sprzedający na portalach aukcyjnych,ślimak ma dobry apetyt i dorosły osobnik (5cm) potrafi bez problemu zjeść liść microsorium w jeden dzień.Jedzą również banany,sałatę lodową ,smakuje im bardzo pokarm hikari crab cuisine,spirulina (choć nie tak bardzo)
Nie interesują się mchami,nie widzę też ubytków w mini pelii ani round pelii.Interesują go raczej duże soczyste liście.

Obrazek

PASOŻYTY:
Należy uważać przy zakupie,ponieważ ślimaki z sulawesi często mają "pijawki" ,które należy usunąć pincetą zanim zostaną wpuszczone do akwarium.
Obrazek
Ostatnio edytowano Śr 13 maja, 2009 10:50 przez batman-ka, łącznie edytowano 4 razy
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez batman-ka » Śr 13 maja, 2009 00:27

Mini:
Obrazek

jak do tej pory najbardziej popularnym "mini" ślimakiem był golden rabbit,jak widać kolorystyka się nieco zmieniła,posiadam też czarne i żółte w czarne ciapki ,jednego "cielistego",bywają również pomarańczowe.

Tylomelania gemmifera (yellow antena)

ma piękne żółte czułki(które zmieniają kolor) i pomalowane usta :-D

Obrazek

Tylomelania sp yellow:

Obrazek

2 okazy poradziły sobie szybko z liściem

Obrazek

to największy ślimak ,przekroczył już 5cm i nadal rośnie,od grudnia urósł ok 2cm,czułki też bardzo mu urosły :-)

Obrazek

tak wyglądał w dniu zakupu,słabo wybarwiony,z pasożytami i odwapnioną muszlą ,ale szybko wrócił do normy :-)

Obrazek
Ostatnio edytowano Śr 13 maja, 2009 00:44 przez batman-ka, łącznie edytowano 1 raz
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez tutusik » Śr 13 maja, 2009 07:15

bardzo fajny pościk :)
dziękuję :)
tutusik
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 95
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2008 14:31

Postprzez WMA19 » Śr 13 maja, 2009 08:19

pomyślałem ,że warto dodać ,że ozdobą w akwa mogą być jedynie mchy bo rośliny skonsumuje :-D
WMA19
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 101
Dołączył(a): Pn 24 lis, 2008 11:07
Lokalizacja: PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Postprzez Ronin79 » Śr 13 maja, 2009 08:38

Nie do końca się zgodzę. Na pewno zje mikrozoria, ale np. dużego heńka, subwassertanga, mchów i wielu innych nie rusza. Co do krzyżowania się ze sobą, to nie zaobserwoiwałem takiego zjawiska. Zmienność kolorystyczna prawdopodobnie jest wewnątrz gatunkowa i z czasem zostaną wyselekcjonowane odmiany (jak u krewetek). Młode dość szybko da się określić, do którego gatunku należą.
Ostatnio edytowano Śr 13 maja, 2009 08:38 przez Ronin79, łącznie edytowano 1 raz
Ronin79
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 85
Dołączył(a): N 18 maja, 2008 21:52
Lokalizacja: Siedlce

Postprzez batman-ka » Śr 13 maja, 2009 10:12

I dlatego jest ten mini dział dla ślimaków :-D ,wszelkie uwagi mile widziane,co do zachowań,rozmnażania i kolorystyki,jak i zdjęć,które można wklejać na bieżąco.

Jeżeli chodzi o rozmnażanie to moje też nie chcą się krzyżować,więc może warto obalić mit ?
Ostatnio edytowano Śr 13 maja, 2009 10:56 przez batman-ka, łącznie edytowano 2 razy
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez WMA19 » Śr 13 maja, 2009 11:30

u mnie spożyły 2 gatunki żabienicy ,blyxe japonice,i jeszcze jakąś roślinę którą dołozyłem,co do mchów to napisałem ,że ich nie spozywają ....chyba :lol:
ślimaki o ile jest drobne podłoze np.piach czy drobny żwir zakopują sie w podłoże ale nie wiem w jakim celu :lol:
Ostatnio edytowano Śr 13 maja, 2009 20:27 przez WMA19, łącznie edytowano 1 raz
WMA19
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 101
Dołączył(a): Pn 24 lis, 2008 11:07
Lokalizacja: PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Postprzez lwica79 » Śr 13 maja, 2009 22:03

Bardzo interesujący temat :) . A ten czarny ..hm..golden rabbit.. jest prześliczny. Może nawet piękniejszy od króliczka o właściwej kolorystyce. Po prostu mnie zauroczył :)
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez batman-ka » Śr 13 maja, 2009 23:04

Jeszcze tylko nie ma nazwy :-D bo golden to on chyba nie jest i urodził takiego samego mini murzynka :-D
Natomiast golden rabbit urodził brązową muszlę i żółte mięsko,ja już się gubię ,kolorystyka powala na kolana :-D

A murzynek ma niebieskie oczy,to w ogóle kosmos

Obrazek

Obrazek

wg zdjęć to "murzynek" to Poso Black Rabbit Snail
Ostatnio edytowano Cz 14 maja, 2009 21:46 przez batman-ka, łącznie edytowano 2 razy
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez batman-ka » Śr 20 maja, 2009 18:38

Kupiłam mrożony groszek Bonduelle,wrzucony do wrzątku aż trochę zmięknie,obrałam ze skórki i dałam ślimakom,po godzinie jak nasiąkł wodą został pochłonięty przez yellow i gemmiefere
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez WMA19 » Śr 20 maja, 2009 19:50

u mnie zajadają się papryką która dałem krewetkom hummel
WMA19
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 101
Dołączył(a): Pn 24 lis, 2008 11:07
Lokalizacja: PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Postprzez batman-ka » Śr 20 maja, 2009 23:57

Bardzo mnie ciekawi dlaczego niektóre żródła podają,iż ślimak z sulawesi dorasta do 17cm,oczywiście "ślimak" to pojęcie względne,ale porównując yellow do gemmifery-5cm ślimak obu gatunków ma całkiem inny rozmiar stopy.Gemmifera jest maleńka w muszli i zgodzę się,że osiągnie 5cm i stanie,natomiast mam 2 ślimaki yellow,jeden ma już więcej niż 5cm ,drugi trochę mniej,różnica w muszli to ok1cm ale różnica w stopie jest już ogromna,duży wygląda jak krowa :-D.Ciekawe ile jeszcze urośnie.
Nie wiem,czy zauważyliście,ślimaki potrafią zmieniać odcień,nawet te mini,yellow potrafi wyciągnąć rogi na 2cm i wybarwić je w paski- czarne,jak śpi poza muszlą to zwija rogi jakby zakrywał oczy:-D.Chory albo wystraszony ślimak yellow robi się jasny- szarawy.Gemmifera yellow antena potrafi zmienić kolor rogów na ciemny ,a golden rabbit był żółtawy a jest obecnie grafitowy.
Mam wrażenie,że jeszcze nas zaskoczą te ślimaki ;-)

Specjalnie wsadziłam kilka glosii ,ślimakom nie smakuje i nie wykopuje jej z bazaltu(o dziwo)
Ostatnio edytowano Śr 20 maja, 2009 23:59 przez batman-ka, łącznie edytowano 1 raz
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez lwica79 » Cz 21 maja, 2009 20:32

Ja jeszcze u swoich ślimaczków nie zauważyłam zmian w ubarwieniu, chyba czują się cały czas tak samo :). No, ale na dwóch sztukach zaobserwuję napewno mniej ciekawych rzeczy niż Ty na swoim stadzie :) . Ale mam nadal w planach zwiększenie ilości ślimaczków...tylko teraz zaczekam z tym bo w ten weekend prawdopodobnie przybędą mi 4 szt BIENEk :-D
Ostatnio edytowano Cz 21 maja, 2009 20:34 przez lwica79, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez batman-ka » N 24 maja, 2009 16:42

Młoda kapusta stałą się przysmakiem yellowa,ale nie każdy ślimak się tak interesuje,szczerze mówiąc yellow walczy z nia 12 godzin i nie odchodzi,nie ma już prawie nic a było 10x10 :-D,je już teraz na leżąco na plecach bo chyba się zapchał :-D
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez lwica79 » N 24 maja, 2009 20:34

...albo łatwiej mu tak przytrzymać żarcie :) . Mój króliczek dziś robił kilka podejść by uchwycić pistię pływającą po powierzchni. Za jednym razem udało mu się nawet jakoś na listek od spodu przyczepić..popływał tak z pół godziny i spadł. Chwilę później zaczął ponowną wędrówkę do góry. Postanowiłam więc, że sama mu wybiorę jakiś mniejszy listek i podam. Przytrzymałam listek przez chwilę tuż pod powierzchnią na szybie. Raz dwa się do niego króliczek przykleił, objął i spadł razem z nim na dno. I leżąc na plecach konsumował :) .
Swoją drogą ślimaki pistię muszą lubić, bo już w ogólnym akwa nie raz zauważyłam jak ampularie się do niej dobierają.

Ps. A tak ogólnie to dlaczego "Ślimaki z Sulawesi" są tu gdzie są, znaczy w dziale krewetek. Do tej pory wchodziłam w ten temat na zasadzie "pokaż nowe posty" , a teraz jak chciałam znaleźć sama to się zdziwiłam :)
Ostatnio edytowano N 24 maja, 2009 20:58 przez lwica79, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Następna strona

Powrót do KREWETKI Z SULAWESI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron