Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Moderator: =Fresz=

Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Szopen » Pn 01 gru, 2014 21:31

Dzisiaj pojawiły się informację od zachodnich sąsiadów, że Crystal już nie będzie "cf. cantonensis i Tiger też będzie coś innego. :)


Teraz znika nazwa "cf. cantonensis i nowa nazwa to C. logemanni

Tigery teraz będą nazywać się C. martae

Jeszcze chyba będą inne nazwy niektórych krewetek.

Dodam, że to propaganda zmian z zachodu, a że tak prężnie działają "autorytety" to pewnie z czasem ta propaganda rozleje się na inne kraje.

Kilka wstępnych informacji tu: http://biotaxa.org/Zootaxa/article/view ... a.3889.2.1

Na grupach już pojawiają się foty z nowym nazewnictwem:

Obrazek


Obrazek


Pewnie co raz więcej będzie takich fot, ludzie będą klepać się po plecach i poprawiać na każdym kroku ludzie co używają starej nazwy.

Jest kasa to można kombinować :)

Co wy na to ?
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 01 gru, 2014 21:39

Nazewnictwo gatunków podgatunków odmian to nie mój konik ale nie podoba mi sie ciagłe mieszanie nazwami które tak naprawde nic nie wnosi (przynajmniej mi sie tak wydaje). Jesli nowe nazewnictwo sie przyjmie pewnie bede go stosować ale nie bedzie mnie razic stare jak ktos zastosuje starą wersje. Tak jak neocardinia davidi czy heteropoda dla mnie to bez znaczenia która nazwe uzyjesz ja wiem o którego robaka chodzi.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez =Fresz= » Pn 01 gru, 2014 21:49

Niemcy zawsze byli inni. U nich gradacja crystali to podział na K a na dalekim wschodzie C,B,A,S w górę :-P ja mam tylko pytanie na jakiej podstawie ta zmiana w nazewnictwie? co na to Pan Hisagasu Suzuki? :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 01 gru, 2014 22:10

=Fresz= napisał(a):Niemcy zawsze byli inni. U nich gradacja crystali to podział na K a na dalekim wschodzie C,B,A,S w górę :-P ja mam tylko pytanie na jakiej podstawie ta zmiana w nazewnictwie? co na to Pan Hisagasu Suzuki? :-P

Z tym azjatyckim systemem gradacji (D,C,B,A,S) spotkałem sie juz wczesniej w grach (np w : L2 ) dlatego moze łatwiej przyswoim te metode gradacji bo tych Kxx nie kumam do dzis:P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Dakota » Pn 01 gru, 2014 22:19

Strasznie żonglują tymi nowymi nazwami... Zastanawiam się, czy to są nazwy naukowe czy marketing i samowolka. Przecież jeśli dana odmiana kolorystyczna została wyhodowana sztucznie przez człowieka, to dalej mamy do czynienia z tym samym gatunkiem/podgatunkiem, niezależnie od wersji kolorystycznej. W świecie zwierząt domowych istnieje wiele różnych ras wyhodowanych przez człowieka, ale nikt nie tworzy łacińskich nazw gatunkowych dla chihuahua, doga niemieckiego, kotów perskich, nagich kotów itd., choć ewidentnie różnią się one między sobą (o wiele bardziej, niż krewetki ubarwieniem).

Nie rozumiem takiego komplikowania sprawy.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Szopen » Pn 01 gru, 2014 22:35

Nowa nazwa bardzo podobna do nazwiska braci Logemann , którzy pewnie ostro maczali w tym palce.

Za chwile pojawi się cf. Lukhaupii :))

Ale pewnie Niemcy będą promować mocno tę nazwę, i u Nas z czasem pojawią się takie nazwy bo wielu rodzimych hodowców handluje z Niemcami i pewnie będzie zmiana wymuszona.

I z czasem stanie się bardziej popularna.

Kto bogatemu zabronii, ale mam nadzieję że np. Azjaci mocno się wypną i pokażę Niemcom 4 litery...
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Pethro » Pn 01 gru, 2014 23:51

Dakota napisał(a):Strasznie żonglują tymi nowymi nazwami... Zastanawiam się, czy to są nazwy naukowe czy marketing i samowolka. Przecież jeśli dana odmiana kolorystyczna została wyhodowana sztucznie przez człowieka, to dalej mamy do czynienia z tym samym gatunkiem/podgatunkiem, niezależnie od wersji kolorystycznej. W świecie zwierząt domowych istnieje wiele różnych ras wyhodowanych przez człowieka, ale nikt nie tworzy łacińskich nazw gatunkowych dla chihuahua, doga niemieckiego, kotów perskich, nagich kotów itd., choć ewidentnie różnią się one między sobą (o wiele bardziej, niż krewetki ubarwieniem).

Nie rozumiem takiego komplikowania sprawy.

nie wszystko w nauce jest też takie oczywiste i przejrzyste np pies to Canis lupus familiaris lub Canis familiaris, zalezy jaką nomenklaturę przyjąć .. a nie Canis lupus
i podobnie jest z całą gamą zwierząt udomowionych, świnią osłem kotem itd. :-P

ale akurat w przypadku krewetek to nie komplikuje a ułatwia

caridina cf cantonensis to tak łopatologicznie - krewetki w typie cantonensis :P na upartego można je tak dalej nazywać, dalej jest też to grupa krewetek serrata.
Można nawet napisać caridina sp. jak niejestesmy w stanie stwierdzić co mamy :-P
Ale jest wiele prac gdzie oznaczano nowe gatunki z rodzaju carridina, to nie jest to jakiś nowy wymysł :-P o choćby tu http://decapoda.nhm.org/pdfs/25078/25078.pdf

Konkretny gatunek tigera i crystala był nieoznaczony a teraz jest oznaczony i ogólnie w świecie naukowym przyjęty bo to zbadano i zatwierdzono. Więc w czym rzecz ? :-P przecież to nie zmiana nazwy tylko w końcu jakaś skonkretyzowana nazwa określająca konkretny gatunek a nie grupę gatunków jak dotychczas. Co bardzo ułatwia życie,
choćby wychwytywanie prac naukowych na temat konkretnego gatunku a nie grupy jak dotychczas.. czytałem różne prace o dzikich cf cantonensis i c. serrata a jest teraz szansa że się pojawią konkretne prace bazujące tylko na interesujacych nas gatunkach co jest już jakimś udogodnieniem dla nas hobbystów więc czemu ktoś narzeka :shock:

A to że nazywają je swoim nazwiskiem to już kwestia etyki bardziej niż nauki :-P osobiscie uważam że to nie w porządku w stosunku choćby do twórcy red bee Pana Suzuki.. ale płacą na te badania to mają, mają też szerokie plecy znanej firmy .. która coś wszędzie występuje koło tej afery koperkowej.. ale co nie zabronione to dozwolone :lol:


Konkludując możemy dalej podpisywać fotki caridina cf cantonensis ale jest to trochę jakby zamiast pies ( canis familiaris) używać terminu psowate ( canidae) poprawne ale jednak bez sensu jak jest konkretna nazwa :lol: przecież w luźnej gadce nie powiem że mam psowate tylko psy hehehehe...

a jak ktoś chce używać nieprecyzyjnej i nigdzie nieujednoliconej nazwy crystal, red bee, tiger itd to jego sprawa .. to nigdy nie była nazwa gatunku tylko nazwa handlowa i taka pozostanie :-P
Pethro
 

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Szopen » Wt 02 gru, 2014 00:39

Mnie drażni to, że nagle sobie coś ustalają i to nazwę od hodowcy z niemiec i myślą, że ludzie to ot tak przyjmą.

Na tak zadane pytanie poszła odpowiedź, że stara nazwa to już historia.

http://zapodaj.net/8be2b40413faa.png.html

Czyli nie patrząc na innych forsują swoje wymyślone nazwy.
Sklepy niemieckie już zmieniają nazewnictwo itd. Trochę to chyba nie hallo takie podejście.

Może my u siebie też zaczniemy mieszać. Cardina C. Garnelli :)
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Pethro » Wt 02 gru, 2014 01:23

W tym momencie to już Ciebie nie rozumiem :mrgreen:
caridina cf cantonensis czyli caridiny podobne do cantonensis to historia bo mamy konkretne nazwy na konkretne gatunki ..
a to jak nazwali to prawo odkrywcy , może to i dla kogoś głupie ale takie prawo :lol:
w 1993 roku przez Liang i Zhou sklasyfikowano Caridina sphyrapoda, i że tak ją nazwali to ich prawo.. mógli ją nazwać nawet caridina Liangzhou :lol: grunt by pierwszy człon się zgadzał z rodziną :-P

tak z drugiej strony jakby na to spojrzeć to przecież bardzo często nazywa się gatunki używając nazwiska odkrywcy, to nic złego :roll:
a że z całej masy caridin kilka bedzie zniemczone :-P ..

i nie ma co zazdrościć bo jak komuś by zależało to by włożył trud i miał własny gatunek, przecież wiadomo co jest jeszcze niesklasyfikowane ... są chętni?Obrazek

a tak przy okazji to nauka pełna jest niesprawiedliwości :lol: ( ale tym sie zajmuje etyka..) np Autorami modelu podwójnej helisy DNA są James Watson i Francis Crick, i mimo że się nie napracowali to dostali nobla i każdy student biochemii się o nich jako odkrywcach struktury DNA uczy
a tak naprawdę to bazowali na podstawie zdjęć krystalografii rentgenowskiej wykonanych przez feministkę Rosalind Franklin oraz Maurice'a Wilkinsa, gdzie te zdjęcia to była cała brudna i ciężka robota.. nie dedukcja na haju pod wpływem LSD :lol: i zgłoszenie patentu.. heh no ale cóż głupie zasady nie cięzka praca jest czesto wyznacznikiem a w takich przypadkach to tylko trwoga do boga... :-P
Pethro
 

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez spining133 » Wt 02 gru, 2014 08:43

Cardina C. Spiningusa :-D :-D :-D :-D :-D :-D
spining133
 

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Dakota » Wt 02 gru, 2014 09:34

Pethro, zgadzam się, jeśli mówimy o odkryciach naukowych i konkretnych nazwach gatunkowych. Nie jestem specem od systematyki Caridina, więc zapytam wprost - czy te odmiany barwne, które są w handlu (Tiger, Cyrstal, itd.) to są różne gatunki (z punktu widzenia nauki, nie handlu!), że zasługują na nowe, różne nazwy? Występują w przyrodzie i bracia Longemann je odkryli jako dzikie gatunki (taki wniosek może wyciągnąć ktoś, kto przeczyta nazwę), czy wyhodowali sobie jakąś odmianę barwną drogą selekcji i wymyślili nową nazwę na swoją cześć? Czy wyhodować = odkryć?
O to mi chodziło w moim poście. Czy jak wyhoduję mysz zwisłouchą albo z dwoma ogonami i nazwę ją sobie Mus musculus dakotus, to będzie to w porządku? Moim zdaniem nie, bo mimo odmiennego wyglądu uzyskanego poprzez wykorzystanie jakiejś mutacji genowej, dalej mamy... mysz domową, a nie nowy gatunek :-P

Moim zdaniem takie działanie, jak opisał Szopen, to czysta egzaltacja, lepiej zostać przy nazwach handlowych typu Tiger a nie wymyślać jakieś pseud-naukowe nazwy i zmuszać innych do ich stosowania.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez =Fresz= » Wt 02 gru, 2014 09:54

Suzuki już po nich jedzie :-P

Obrazek

Tu jest mistrzuniuniu i jego hodowla. Na końcu pokazuje jak prawidłowo wiązać mchy :->

Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Dakota » Wt 02 gru, 2014 10:05

Szkoda, że lektor po niemiecku, więcej rozumiem po japońsku :->
Świetny jest ten kot, co łazi za akwarium w połowie filmiku, mistrz drugiego planu :lol:
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Szopen » Wt 02 gru, 2014 11:49

Mała aktualizacja z dzisiejszych wieści:

Crystale to Caridina logemanni
Tigery to Caridina mariae,
Taiwany to Crystale, znaczy Caridina logemanni.
Caridina mariae uwzględnia Black Tiger'a.
Aura Blue i Tangerine Tiger to Caridina cf. cantonensis.
Galaxy Tiger, Pearl Tiger to noname, znaczy Caridina cf. serrata.
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiany w nazewnictwie po Niemiecku

Postprzez Pethro » Wt 02 gru, 2014 15:08

Dakota napisał(a):Pethro, zgadzam się, jeśli mówimy o odkryciach naukowych i konkretnych nazwach gatunkowych. Nie jestem specem od systematyki Caridina, więc zapytam wprost - czy te odmiany barwne, które są w handlu (Tiger, Cyrstal, itd.) to są różne gatunki (z punktu widzenia nauki, nie handlu!), że zasługują na nowe, różne nazwy? Występują w przyrodzie i bracia Longemann je odkryli jako dzikie gatunki (taki wniosek może wyciągnąć ktoś, kto przeczyta nazwę), czy wyhodowali sobie jakąś odmianę barwną drogą selekcji i wymyślili nową nazwę na swoją cześć? Czy wyhodować = odkryć?
O to mi chodziło w moim poście. Czy jak wyhoduję mysz zwisłouchą albo z dwoma ogonami i nazwę ją sobie Mus musculus dakotus, to będzie to w porządku? Moim zdaniem nie, bo mimo odmiennego wyglądu uzyskanego poprzez wykorzystanie jakiejś mutacji genowej, dalej mamy... mysz domową, a nie nowy gatunek :-P

Moim zdaniem takie działanie, jak opisał Szopen, to czysta egzaltacja, lepiej zostać przy nazwach handlowych typu Tiger a nie wymyślać jakieś pseud-naukowe nazwy i zmuszać innych do ich stosowania.

biotechnologia to nie jest moja specjalizacja :-P ale z tego co się orientuję użyli dość powszechnej i nowoczesnej metody wykorzystującej jedne z nowszych odkryć, metoda ta polegała na badaniu mitochondrialnego DNA, na tej podstawie oznacza się też inne gatunki np wymarłe gatunki hominidów .. Jak ktoś zainteresowany to sobie w necie doczyta dlaczego jest ona lepsza od innych :-P W każdym bądz razie niebazuje to na różnicach i podobieństwach w fenotypie jak się co poniektórym wydaje.. tylko bazuje to na zapisie DNA który nie prowadzi do takich pomyłek jak poprzednia metoda. Przecież nikt poważny nieporówna koloru i na tego podstawie stwierdzi że to nowy gatunek :roll: gdyby tak bylo to byśmy się uczyli że lotopałanki i wiewiórki to jedna rodzina :shock: ale spokojnie tak nie jest... badania opierające się na porównywaniu DNA takie różnice jak to że jedne to torbacze a drógie łożyskowce wychwycą..

A to co mamy w akwariach to na bank krzyzowki bo nikt nad tym nie panuje :-P ale widać śledząc DNA dziedziczone tylko po matkach do czegoś doszli, że to się wywodzi od 2 gatunków :-P z resztą to że się te 2 grupy wywodzą od 2 gatunków wiadomo od dawna tylko nie wiadomo było jak to nazwać i czy to na pewno 2 odrębne gatunki a nie np odrębne populacje czy podgatunki.

Ja bym już tu nie lamentował tylko jak ktoś się czuje z tego faktu pokrzywdzony że komuś chciało się włożyć niemały trud i na pewno dużą kasę na lab to niech sam się zabierze za opracowanie innych gatunków a jak się okazuje jest ich całkiem sporo, więc mamy pole do popisu.


A jak ktoś chce.. parafrazując.. nazywać swoje psy : psowate, kudłacze, piesek, psiaczek, psina, psinka, psiak, psisko, burek, kundel, szczeniak, szczenię, brytan, czworonóg, gończak, kanapowiec, posp.sobaka, (najlepszy) przyjaciel człowieka itak dlij i tak dalij :lol: to jego sprawa.. ale poważni ludzie pisząc poważną pracę naukową o psie będą pisali pies lupus familiaris.. co jest chyba zrozumiałe i nie dziwi ? :shock:

I te poprawne nazewnictwo ma tutaj główne znaczenie, w kręgu osób piszących na poważnie jakieś artykuły itp. a nie chodzi tu o to by kogoś nawracać na prawidłową nazwę bo to jak walka z wiatrakami walczyć ze starymi przyzwyczajeniami :lol:
Pethro
 

Następna strona

Powrót do NOWOŚCI W ŚWIECIE KREWETKOWYM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości