Początek pięknej historii

Jeżeli właśnie przybyłeś na forum i chcesz się zapoznać z forum i ekipą , zajrzyj.
Tu możesz się przedstawić i dodać swoje zdjęcie.

Moderator: =Fresz=

Początek pięknej historii

Postprzez deximit » Śr 08 lut, 2023 11:43

Cześć,

Chciałbym zacząć swoją przygodę z krewetkami :) jestem w trakcie kupowania rzeczy do akwarium i decyzji jakie to będą krewetki, oczywiście w między czasie powstał problem. Zacznę od tego co już posiadam:

- Akwarium 60 L
- Filtr Kubełkowy Eden 501
- Podłoże aktywne Fluval Shrimp Stratum
- AQUALIGHTER aFAN PRO - wentylator z termostatem (mam dużą temperaturę w mieszkaniu, woda ma 27C bez niego)
- Mam też dostęp do filtra RO

Moim pierwszym problemem jest temperatura, bo z chłodzeniem temperatura w akwarium wynosi 25.5C czy jest sens zakładania hodowli Caridina czy zdecydowanie powinienem pójść w Neocaridina ?
deximit
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr 08 lut, 2023 11:36

Re: Początek pięknej historii

Postprzez Pawel M » Cz 09 lut, 2023 07:02

powodzonka i wytrwałości życzę

na początek podpowiem że AQUALIGHTER aFAN PRO to nie jest dobry wybór - głośny i nie robi roboty, leży u mnie gdzieś w czeluściach "przydasie" ale szkoda kasy na niego
lepiej spiąć ze 2-4 wiatraki od wentylacji kompów - podłączyć je pod odwrócony termostat i tyle

poczytaj temat
viewtopic.php?f=15&t=10208&start=15

na drugiej stronie masz opisane co i jak - na tym twoim nie dasz rady
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Początek pięknej historii

Postprzez deximit » Cz 09 lut, 2023 08:16

dzięki za poradę, dopiero co go kupiłem więc jeszcze mogę zwrócić, z tymi wiatrakami napewno sobie poradzę :)
deximit
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr 08 lut, 2023 11:36

Re: Początek pięknej historii

Postprzez pierre » Cz 09 lut, 2023 09:40

Cześć, a czy znasz krewetki Sulawesi? temat też jest trudny ale krewetki piękne i z temperaturą byś miał miodzio. Podejrzewam, że trudniej rośliny byłoby Ci utrzymać przy tych warunkach, bardziej glony.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Początek pięknej historii

Postprzez deximit » Cz 09 lut, 2023 13:19

pierre napisał(a):Cześć, a czy znasz krewetki Sulawesi? temat też jest trudny ale krewetki piękne i z temperaturą byś miał miodzio. Podejrzewam, że trudniej rośliny byłoby Ci utrzymać przy tych warunkach, bardziej glony.


Cześć!
Sprawdzałem temperatury dla krewetek i tak spotkałem się z tym gatunkiem, chociaż trochę mi do gustu nie przypadły :( wolałbym trochę pracy i pieniędzy włożyć i zapewnić dobre warunki dla crystalek bo sięw nich zakochałem :D

Moim celem jest zejście do 24-25C, jeżeli mi się uda to będę naprawdę zadowolony
deximit
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr 08 lut, 2023 11:36

Re: Początek pięknej historii

Postprzez pierre » Cz 09 lut, 2023 20:14

Udać Ci się uda, tylko będziesz miał zabawę z ciągłym dolewaniem odparowanej wody, bo będzie jej ubywało dosyć regularnie i sporo
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Początek pięknej historii

Postprzez Pawel M » Pt 10 lut, 2023 07:25

pierre napisał(a):Udać Ci się uda, tylko będziesz miał zabawę z ciągłym dolewaniem odparowanej wody, bo będzie jej ubywało dosyć regularnie i sporo


bez przesady - u mnie w bloku latem bywa regularnie po 30 stopni na hacie - wiatraki chodzą non stop i zdarza mi się jeszcze lodem studzić, a dolewam dwa max 3 razy w tygodniu ćwiarteczkę do pół litra.
W kącie w moim fischroomie stoją 5 litrowe bańki z RO i na 5 zbiorników na tydzień może jeden baniak RO schodzi
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Początek pięknej historii

Postprzez pierre » Pt 10 lut, 2023 07:46

Pawel M napisał(a): u mnie w bloku latem bywa regularnie po 30 stopni na hacie

no to nie zazdroszczę, ale wiem, że to kwestia przyzwyczajenia.
czyli deximit nie czaj się i startuj z caridinkami, przy minimum rozsądku ogarniesz temat
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: Początek pięknej historii

Postprzez Pawel M » Pt 10 lut, 2023 12:26

pierre napisał(a):no to nie zazdroszczę, ale wiem, że to kwestia przyzwyczajenia.


co zrobisz - jak mawiał klasyk "taki mamy klimat :mrgreen: "
- paradoksalnie najgorzej w nocy - ten beton tak nagrzany że i w nocy gorąco - śpimy przy pootwieranych oknach ale to niewiele daje bo beton oddaje ciepło i masz jak w szklarni :)
na szczęście upały w Polsce są krótko trwałe

pierre napisał(a):czyli deximit nie czaj się i startuj z caridinkami, przy minimum rozsądku ogarniesz temat


dokładnie - i pytaj co cię męczy - paru wariatów tu jeszcze zagląda i podpowie co nieco ;-)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Początek pięknej historii

Postprzez deximit » Wt 14 lut, 2023 21:27

A powiedzcie proszę czy filtr kaskadowy nada się do podłoża aktywnego? coraz więcej się uczę i oglądam i zauważyłem, że dużo osób korzysta z filtracji pod żwirowej , czy się bez tego obejdzie?
deximit
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr 08 lut, 2023 11:36

Re: Początek pięknej historii

Postprzez Pawel M » Wt 14 lut, 2023 22:43

i kaskada, i podżwirówka i zwykły gąbkowy też się nada - wszystko zależne od tego jaką masz wizję w sumie
pamiętaj by na wlotach turbin - bez względu czy to będzie kaskada czy inna głowica założyć gęstą gąbkę by niw ciągało maluszków

reszta dowolna wg twojej wizji - kaskady są dość głośne, weź to pod uwagę przy projektowaniu
nie specjalnie się nadają do pomieszczeń w których śpisz - głowica buczy, woda daje efekt przelewania, lekkiego pluskania

w pomieszczeniach gdzie potrzebujesz ciszy polecam małą głowicę np: pat mini założony na gąbkę np. Corner Jet 3 - ciche i estetyczne

ale to tylko przykład - małych głowic mechanicznych na rynku jest w opór tak samo jak i filtrów gąbkowych - jak nie przeszkadza ci mały hałas to kaskada lub nawet mały kubełek
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Początek pięknej historii

Postprzez deximit » Śr 15 lut, 2023 10:32

Akurat akwarium stoi w salonie a kaskadę mam już kupioną więc przy niej zostanę bo mi nie wadzi. Myślałem Paweł nad twoim rozwiązaniem ale zauważyłem, że mam straszne skoki temperatury w mieszkaniu (mieszkam na poddaszu, jak się pali w piecu i na dole mają kaloryfery odkręcone to u nas też temperatura skacze) więc zainwestowałem i kupiłem chłodziarke, testowałem dwa dni na zbiorniku i pięknie trzyma temperaturę wiec jestem zadowolony. Filtr RO też zamontowałem i powoli zbieram się do zrobienia zbiornika (teraz chodzi na wodzie z kranu z samymi roślinami) więc będzie reset i robienie według mojej wizji :)

To podłożę mnie jeszcze zastanawia bo przyznam, że kupiłem je 3 tygodnie temu i było polecane przez akwarystów z Ameryki. Zrobiłem teraz research i to podłoże się nadaje ale bardzo brudzi na początku i po około roku już trzeba je wymienić. U nas polecana jest Amazonia/Master Soil. Myślę nad zwrotem Fluval Shrimp Stratum i zakupem jednego z tych. Co sądzicie ?
deximit
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr 08 lut, 2023 11:36

Re: Początek pięknej historii

Postprzez Pawel M » Śr 15 lut, 2023 22:39

ja osobiście jadę na ada amazonia - ver2

ale wiem że to trudniejsze podłoże i raczej polecają inne
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Początek pięknej historii

Postprzez Mr.Kreweta » So 18 lut, 2023 07:08

deximit napisał(a):Cześć,


Moim pierwszym problemem jest temperatura, bo z chłodzeniem temperatura w akwarium wynosi 25.5C czy jest sens zakładania hodowli Caridina czy zdecydowanie powinienem pójść w Neocaridina ?


Cześć, poza radami co już były, dodam że w tym przypadku to podstawą były by bąbelki, czyli bezustanne napowietrzanie, filtry na bąbelki... a jak wiadomo w tych temp. tlen źle się rozpuszcza w wodzie i dobrze było by bez przerwy dotleniać, szczególnie w nocy.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz


Powrót do JESTEM TU NOWY . . .

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość