Pawel M - 49l - Red Crystal

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez Pawel M » Wt 11 kwi, 2017 17:12

CryMore napisał(a):Grzałka nie powinna być potrzebna. Czym mierzysz GH??


zimą może być różnie - to dość chłodny pokój :), a zakładam że do zimy nie zrezygnuję z krewet
GH mierzę testem kropelkowym zooleka

i nie wiem czy coś nie przekłamuje wyniku - wszędzie czytam że przy przewodności ok 250 test powinien pokazywać około 6 stopni
a u mnie pokazuje więcej - teraz pytanie czy może tak być ??

czy walnięty test, czy konduktometr ?? mam jeszcze test paskowy JBLa ale ten to w ogule potrafi cuda pokazywać

na razie ustalę twardość tak optymalnie czyli jakieś 8 stopni i to mi da przewodność około 200 uS
co by nie przekłamywało wyniku to krewety dadzą radę w takiej wodzie chyba ??
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez stan_shrimps » Śr 12 kwi, 2017 12:25

us czy ppm?

Bo coś mi się wydaje że masz miernik tds i wartość w ppm
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez Pawel M » Śr 12 kwi, 2017 13:36

przecież napisałem wyżej że mam w PPM i przeliczam kalkulatorkiem w necie na uS

więc mam wodę około 120 PPM czyli około 200 uS - tylko że test twardości zooleka kropelkowy pokazuje mi przy tym około 8 stopni
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez RufusBB » Śr 12 kwi, 2017 16:52

120PPM to około 240uS
Avatar użytkownika
RufusBB
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Pt 02 gru, 2016 00:44

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez Pawel M » Śr 12 kwi, 2017 17:32

RufusBB napisał(a):120PPM to około 240uS


wg kalkulatorów z neta nie masz racji - np wg poniższego jasno wynika że 120 PPM = 188 mS

http://www.lenntech.com/calculators/con ... engels.htm
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez raiders » Śr 12 kwi, 2017 18:30

A jaka jest wiarygodność tego i podobnych kalkulatorów?
Przyjęło się że 1ppm to 2mS bez dokładności po przecinku bo dokładność aptekarska nie potrzebna.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez Pawel M » Śr 12 kwi, 2017 18:57

raiders napisał(a):A jaka jest wiarygodność tego i podobnych kalkulatorów?


nie wiem jaka jest ale sprawdzałem w kilku i wychodzi tak samo

raiders napisał(a):Przyjęło się że 1ppm to 2mS


a jaka jest wiarygodność stwierdzenia - przyjęło się ??

mam wrażenie że na tym forum jest mało osób które chcą pomóc i doradzić, większość czeka by się do czegoś przyp.......... i potrolować a to nie o to chyba chodzi
nie chodzi mi teraz o ten temat ale ogólnie

wiem że jestem tu krótko i nikogo nie znam ale to nie powód by się przyp........ wiesz coś czego nie wiem a powinienem to wytłumacz, poradź a nie wal że się przyjęło
na innym forum znalazłem uzasadnienie że takie umowne przeliczanie 1 do 2 jest błędne i by używać kalkulatorów bo są dokładne

i kogo słuchać - tam też nikogo nie znam, dla mnie prawie nikt z Was póki co nie jest wiarygodny. Pogadamy przez fon - spotkamy się w realu przy "bezalkoholowym" to pewnie to się zmieni. Może też znajdą się chętni by coś poradzić i za to zdobędą u mnie szacun i poważanie ;-)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez raiders » Śr 12 kwi, 2017 19:05

Już się się wyszumiałeś ?

Po pierwsze nikt się do niczego nie przy.... Jak to stwierdziłeś napisałem Ci jak ja to liczę i wiele innych osób używających miernika tds 1 ppm to 2 mS i mi to wystarcza nie potrzebuje dokładności po przecinku bo akwarium to nie laboratorium czy apteka.
Jak chcesz mieć w miarę wiarygodny pomiar w mS to kup miernik EC i płyn do kalibracji .
Nie rozumiem twego oburzenia.... wyluzuj

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez Pawel M » Śr 12 kwi, 2017 19:15

jestem luźny - spoko

nie wzburzyłem się ani nie zamierzam tu szumieć - zupełnie nie o to mi chodzi

jestem nowy na forum i zupełnie zielony w temacie krewet - chciałbym rad które można wykorzystać, nie posiadam (i nie będę) fejsbuka więc nie podpytam tam
dyski ogarnąłem z pomocą ludzi z forum i myślę że z krewetami też podołam - tam są okazje do spotkań i realnego poznania się, mam nadzieję że z czasem tu też będą

Jeśli będzie mi potrzebny miernik na pewno go zakupię - ale myślę że z tym co mam oraz z szufladą testów kropelkowych dam radę.
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez stan_shrimps » Pt 14 kwi, 2017 19:08

Paweł, pytałem bo chcę pomóc, a nie zawsze mam czas przeczytać cały temat...Ostatnio dużo ludzi ma lipne mierniki bo często je porównujemy. Wyniki i współczynniki mnożenia były już przeróżne, od 1,6-2,3 a jeden nawet 12,3...nie wiem co to za miernik był ale na to wychodziło.
Chciałem dopytać, bo gdybyś miał 250ppm to gh 8-10 było by ok.

Nie mam pojęcia dlaczego masz GH 8, przydało by się sprawdzić ten miernik u kogoś kto nie ma problemów z krewetkami.
Lub jeżeli masz Salty i jakiś kanister 30 litrów, to przy prawie płaskiej łyżeczce salty/30 litrów RO powinno być jakieś 220us.

Jest jeszcze jedna sprawa, ale tutaj zakładam że to robisz dobrze:
Po każdej kropelce testu GH trzeba mieszać fiolkę nawet przez minutę.
Możesz też zrobić test w podwójnej ilości wody, wtedy każda kropla to 0,5 stopnia niemieckiego.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez Pawel M » Pt 14 kwi, 2017 19:44

ustaliłem na razie przewodność w dolnej granicy a GH w górnej - testy nie są nowe i konduktometr też może być trafiony bo swoje już przeżył

dziś sprawdzałem wodę i wyszło mi 130 PPM i 8 GH - nie wiem co przekłamuje ale w PPM to dolna granica (około 200 uS) a GH 8 to też nie tragedia skoro zalecana jest 5-7

podsumowując jeśli jest strzelony :
- konduktometr to mam twardość 8 stopni (pomiar wykonałem prawidłowo), więc myślę że bez tragedii
- test kropelkowy - to mam przewodność w okolicach 130 PPM więc też dobrze

po świętach pewnie zakupię nowy test kropelkowy a konduktometr sprawdzę u kumpla jak będę we Wrocku - ma sprzęt wyższej klasy więc porównamy i ewentualnie skorygujemy lub zakupię nowy ;-)

testy NO2 i NO3 mam nowe i tu pokazuje mi wartości zbliżone do zera - mierzyłem ze trzy razy w ciągu tygodnia
PHmetr elektroniczny i kropelki d PH wskazują wartość w okolicach 5,5 do 6

test JBLa - 6 w jednym jak zwykle pokazuje co chce :mrgreen:

woda się ustabilizowała (kręci się już 4 tydzień) - chyba czas na jakieś życie w tej kosteczce
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez CryMore » Pt 14 kwi, 2017 21:48

Płyn do kalibracji mierników ma 342ppm - 700 uS, a Ty upierasz się przy kalkulatorze internetowym.

U mnie przewodności w zbiornikach około 300 uS GH 7-8 wszystko zajajczone, maluchy przeżywają w dużej ilości. Fresz dobrze gdzieś powiedział oczywistą oczywistość - naucz się robić wodę i jak jest dobrze to dalej tylko systematyka.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez stan_shrimps » Pt 14 kwi, 2017 23:30

zbadaj konduktometr, zobacz jaka może być różnica...i...nie kupuj testów :D

mam naprawdę kilka baniaków i ostatnie testy jakie miałem to 2009 rok. PH ostatnio mierzyłem 3-4 lata temu, GH...hm...nie pamiętam

wydaje mi się, że powinieneś mieć przewodność przy takim GH ok. 300 us czyli git.
U mnie w akwariach zdarza się że jest przewodność 500+ ;), więc jej w akwariach nie mierzę, kontrola wody do podmian (240-280us) i tyle.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez Pawel M » So 15 kwi, 2017 11:41

nie mam problemów z "robieniem" wody - przez trzy tygodnie robiłem spore i częste podmianki
woda do podmian za każdym razem notowana - wyjściowe RO + każdy dodatek jego ilość i co o ile podnosił

szykowałem po 10l więc przelicznik też mam dość łatwy do ogarnięcia

teraz planuję tygodniowe podmianki jakieś 5l + dolewka tego co wyparuje


dzięki za dyskusję - nie będę teraz tak aptekarsko trzymał się parametrów, wszędzie piszą że RC mega wrażliwe więc chciałem doszlifować wszystko do perfekcji. Zresztą znów wyszła ze mnie moja pedantyczna natura i znów niepotrzebnie :mrgreen:

Pisząc znów - mam na myśli start z dyskowcami, pierwsze pół roku chuchałem, dmuchałem, wodę przed podmianą testowałem na wszystkie sposoby......... niepotrzebnie, ryby i tak mają to w d.... i zależy im tylko na podmiankach i stabilnych parametrach.
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pawel M - 49l - Red Crystal

Postprzez Pawel M » So 15 kwi, 2017 21:35

pierwsze Red Crystale już w kostce - przywieźliśmy dziś mały pakiecik od zaprzyjaźnionego kolegi
poniżej kilka fot i filmy - wszelkie uwagi mile widziane

woda chyba im przypasowała - bo po aklimatyzacji od razu złapały kolory i poszły szamać :-D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ostatnio edytowano So 15 kwi, 2017 21:38 przez Pawel M, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron