Shrimproom by cthulhu

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Śr 26 lip, 2017 21:24

Jako, że pojawiają się kolejne baniaczki pora założyć zbiorczy wątek dla wszystkich robali, które u mnie pływają lub będą pływać w niedalekiej przyszłości. Na początek prolog z przygotowania dwóch nowych baniaków pod Tajwany i TiBee

Długo czekałem na ten moment kiedy w moim „Shrimproomie” pojawią się pierwsze bańki. Początkowo myślałem, że będzie to od razu regał, jednak nie wypaliło i baniaczki będą dodawane sukcesywnie do chwili kiedy nie zapełni się cały pokój, albo strop nie zacznie pękać. „Shrimproom” to osobny pokój na poddaszu, który paradoksalnie jest najzimniejszym pomieszczeniem w domu. Pokój ulokowany jest od północny, posiada wejście na strych oraz niewielkie okienko, przez co do pokoju prawie nie dociera światło słoneczne. Pomalowane w ciemnym kolorze „Pacif ” ściany dodatkowo zaciemniają pokój. Rodzinka trochę marudziła, że jakąś ciemnie zrobiłem, ale ona jeszcze oczami wyobraźni nie dostrzegała tych wszystkich baniaków i migoczącego światła na ścianach, które całościowo będą robiły przyjemny dla oka i samopoczucia klimat.

No ale, dość o pokoju. Pora przejść do sedna. Obecnie mam 3 baniaczki (w innym pokoju), wszystkie na podłożu HELP. Podłoże, które w necie ma przeważnie negatywne opinie u mnie sprawdza się znakomicie i złego słowa o nim nie powiem. Myślę, że kluczem do sukcesu jest właściwe przygotowanie tego podłoża przed zalaniem, polegające na jego moczeniu/płukaniu przez okres około trzech tygodni w osobnym wiadrze. Długo się zastanawiałem, czy nowych baniek też na tym podłożu nie stawiać jednak po namyśle zdecydowałem się na Glasgarten environment aquarium soil. O wyborze tego podłoża zadecydowały pozytywne opinie w sieci, jak i to że jedna z baniek jest przeznaczona pod Tajwany, które lepiej się czują w kwaśnej wodzie o wartości PH 5,5-6,5. Wiem, że HELP tego mi nie da, a Envi powinno. Drugi baniak będzie przeznaczony pod sparowanie BTOE i PRL, w celu zapoczątkowania selekcji hybryd.

Obrazek

Same szkła to gotowce Shrimpset Smart 30L z Aquela. Lubię te zestawy bo szybko można zbiornik skompletować. Jedynym mankamentem, który bym w nich zmienił to wysokość. Mogły by być 5cm niższe. O filtrze nie wspominam bo Pat Mini zawsze się do czegoś przyda. W sumie to wystarczy w nich wymienić gąbkę na większą i bardziej gęstą, jednak ja te filtry zamieniam od razu na U-Jety 3, do których mam największe przekonanie.

Jako, że nie lubię zmian i trzymam się utartych ścieżek, w zakładaniu baniaczka znów wykorzystuje produkty Mosury. Bakterie BT9 pod podłoże….

Obrazek

…, i minerały Old Sea Mud Powder między pierwszą a drugą warstwą podłoża, które ma grubości około 4 cm. Na dno daję spodek i zalewam czystą wodą RO.

Obrazek

Obrazek

W między czasie dodaję uzdatniacz Mosura Rich Water w osobno rozpuszczonej bańce oraz zwiększam przewodność zalewanej wody solami Salty Mineral GH+. Docelowo uzyskuje przewodność 300 us. Ta bańka będzie pod hybrydy.

Obrazek

Jestem pod wrażeniem, tego, że woda w czasie zalewanie się nie mąci. W porównaniu do HELPA można powiedzieć, że woda kryształ. Wodę natomiast trochę mące przy wyciąganiu spodka.

Obrazek

Całość uzupełniam kilkoma litrami wody z chodzącego akwarium. Daję rogatka i 4 godziny po zalaniu woda jest ponownie przejrzysta.

Obrazek

A tak prezentuje się w następnym dniu.

Obrazek

Analogicznie zalewam drugim baniaczek przeznaczony na Tajwany, z tym że przewodność ustawiam na ok. 260 us. Poza rogatkiem do baniaczków wrzucam część roślin, które docelowo będą w baniakach. W jednym akwarium jest Bolbitis Babe i mech South Africa, a w drugim dwa rodzaje Microsoriów i bucephalandry Kedgang. Wybieram te rośliny, gdyż liczę, że w miękkiej wodzie będzie im się lepiej rosło. Mech jako, że wcześniej był w innym akwarium ulokowany przy wylocie wody z filtra Pat Mini pożółkł i zmarniał od środka. Przyczyną tego własnie obwiniam ruch wody, na który był nieustannie narażony i widocznie mu nie służył. Bucki natomiast chce sprawdzić jak będą rosły w wodzie miękkiej. Mam ich trochę i jakoś nie jestem specjalnie zadowolony z ich kondycji, ale tu wiem, że nie przygotowałem dla nich idealnych warunków. Całość na następny dzień po zalaniu prezentuje się następująco.

Obrazek

Obrazek

Na pewno z czasem w bańkach pojawi się więcej roślin. Ciekawostką jest to, że z roślinami przeniosły mi się 3 młode krewetki, kilka malżoraczków i ślimak, które póki co żyją. Parametrów jeszcze nie mierzyłem. Ciekaw jestem PH, ale przyjemność zmierzenia tego parametru zostawiam sobie na weekend. Za kilka tygodni pojawią w nich docelowe robale i tego będzie dotyczył następny wpis. Wtedy też podam konkretne dane o baniaczkach.

Ogólnie wpisy będą miały charakterem bloga, który również dokumentuje na bieżącą moją amatorską i hobbystyczną pasję krewetkowom. Wcześniejsze wpisy oczywiście poza forum można znaleźć na stronce http://shrimpfan.pl, do których serdecznie wszystkich zapraszam.
Ostatnio edytowano N 06 sie, 2017 05:54 przez cthulhu, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez CryMore » Cz 27 lip, 2017 22:13

Lubię czytać Twoje wpisy. Ładnie wyglądają bańki. Pozdrawiam
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Pt 28 lip, 2017 05:43

A dziękuje :-) . A co do Envi to chyba Ty mnie najbardziej zainspirowałeś ;-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » N 13 sie, 2017 14:24

Równo trzy tygodnie temu wystartowałem z nowymi baniaczkami. Oba w sumie na tym samym podłożu, te same bakterie i minerały. Praktycznie takie same poza jednym wyjątkiem. Do jednego zbiornika przy zalewaniu dodałem ok. 5l wody dojrzałej odlanej ze starego, ustabilizowanego zbiornika, w którym żyją PRL-ki. Testów wcześniej nie wykonywałem, ale różnice w dojrzewaniu zbiorników można było zaobserwować gołym okiem…
Obrazek

Zbiornik z dodatkiem wody dojrzałej to ten po prawej. W zbiorniku po lewej stronie, który był zalany wyłącznie wodą RO prawie natychmiastowo nastąpił rozpad rogatka. Zaczął on gubić liście, zamieniające się w gnijące szczątki, których nie usuwałem.
Obrazek
Goła łodyga rogatka po zrzuceniu liści

Zaintrygowało mnie to bo rogatek to idealna roślina na start, która szybko pochłania amoniak i redukuje No3, tak więc cyklowi azotowemu w nowo zakładanym akwarium postanowiłem przyjrzeć się od kuchni. Z chemii to, że jestem noga to mało powiedziane. Te wszystkie literki i cyferki tworzące dziwne łańcuchy zawsze były dla mnie niezrozumiałe więc jeśli chodzi o teorie cyklu azotowego, staram się ją zawsze studiować przy nowo zakładanym baniaku i wbijać do głowy łopatologicznie, aż może z czasem to wszystko załapię. O cyklu w skrócie można napisać tak:

- Z początku w akwarium pojawia się groźne dla organizmów żywych stężenie amoniaku i jonów amonowych NH3/NH4+, które powstaje w skutek gnicia roślin lub jest wydalane bezpośrednio przez przez zwierzęta w akwarium. W moich przypadku producentem odchodów jest różowy zatoczek, który został wpuszczony kilka dni po zalaniu baniaczka.Tajemnicą poliszynela, było by dla mnie skąd się weźmie amoniak jeśli akwarium będzie „gołe” bez roślin i żyjątek wydalających odchody,

- NH3/NH4+ dzięki pracy koloni bakterii nitryfikacyjnych (Nitrosomonas i Nitrosospira) zamieniane jest w równie groźne azotyny NO2, te zaś następnie zamieniane dzięki innym bakteriom Nitrobacter w bezpieczne związki azotanów NO3, które są jednocześnie pokarmem dla roślin. U mnie szczepy tych bakterii zostały dodane pod podłoże przy zakładaniu baniaka w postaci produktu Mosura BT9,

- Cykl azotowy zostaje zamknięty jeśli stężenie NH3/NH4 i NO2 jest niewykrywalne, a NO3 utrzymuję się w stabilnej i bezpiecznej normie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rozpad roślin w skutek niedoborów azotanów No3?

Powyższy rozpad roślin i zahamowanie ich wzrostu można tłumaczyć niedoborem azotanów NO3 w pierwszych tygodniach dojrzewania zbiornika. Z ciekawości zrobiłem testy wody w obu baniakach. O ile PH i NO2 są takie same (PH ok. 6,5, No2 0), to w zbiorniku z wodą dojrzałą poziom NO3 jest dwukrotnie niższy.
Obrazek
Od lewej: No3 10 g/l – zbiornik na czystej RO, NO3 5mg/l – zbiornik na wodzie dojrzalej

Reasumując powyższe mogę wyciągnąć wnioski:
- Przy zakładaniu nowego zbiornika warto dolać trochę dojrzałej wody z innego akwarium. Taka woda, bogata w stabilną florę bakteryjną z pewnością przyśpieszy dojrzewanie baniaka, 
- Korzystnie również jest dodać na start bakterie nitryfikacyjne
- Po kilku dniach należy wpuścić jakieś żyjątko w celu produkcji amoniaku
- Kiedy zaobserwuje się rozpad i/lub zahamowanie wzrostu roślin nie ma co się martwić. 
- Robale najlepiej wpuszczać kiedy NH3/NH4+ i NO2 będą całkowicie niewykrywalne, a rośliny po pierwszej fazie rozpadu, wrócą do dobrej kondycji i zaczną rosnąć.

To tyle jeśli chodzi o obserwację dojrzewania obu baniaczków. Teoretycznie oba prawie są gotowe na wpuszczenie krewetek, ale zaczekam jeszcze, aż rośliny odżyją. Obecnie rozpad roślin się zatrzymał i jest to dobra pora na dodanie innych roślin, które docelową będą w zbiorniku. Wczoraj zrobiłem podmiankę, ok 5l- tym razem w obu baniakach dodałem wody dojrzałej. 

A teraz gwóźdź programu. W obu akwariach do tej pory żyją sobie krewetki, które przypadkowo znalazły się w nich wraz z transportem rogatka. Czyli jeśli chodzi o cykl azotowy to wciąż wiem, że nic nie wiem :-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Pn 14 sie, 2017 11:23

Z końcem sierpnia minie moja półroczna przygoda z Blue Tigers Orange Eyes. Co po tym okresie mogę o nich powiedzieć ?

- ciągle uważam, że to jedne z najładniejszych i najciekawszych krewetek
- są zdecydowanie bardziej ruchliwsze niż Caridiny PRL
- maluchy przeważnie są bezbarwne i rosną bardzo powoli
- kolor krewetek w znacznym stopniu  zależy od oświetlenia

Dla przypomnienia opis baniaczka i kilka fotek moich skurczybyków.

Ogólny opis zbiornika:

Zbiornik: Opti White 45L (50x30x30)
Podłoże: H.E.L.P. Shrimp Advanced Soil.
Uzdatniacze: Mosura Bt9, Old Sea Mud Powder, Rich Water, ketapang, szyszki olchy
Filtracja: 2x E-Jet 104
Oświetlenie: Chihirios Led A501
Flora: Rogatek, Microsoria: Pteropus , Mini, Narrow k, Winelow, mchy: Mini Piolo, fissidensy: nobilis, fox, bucki: Freya, Krivbass, Br.Athena, Velvet Three Color oraz 2 paprotki, rogatek i rzęsa wodna
Fauna: Blue Tiger OE – 13szt.
Inne: kokosy oraz niewielkie ilości czerwonej lawy
Parametry wody: ok. 500us, 13GH, KH 1-3, PH 6,8, temp. pokojowa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Śr 23 sie, 2017 20:51

Zbiornik miał być przeznaczony pod Tajwany jednak w wyniku niedawno przeprowadzonej rozmowy ze znacznie bardziej doświadczonym hodowcą, który poradził mi zrobienie selekcji moich BTOE w pięciu,sześciu pokoleniach – tak więc czynię, Tajwany muszą jeszcze zaczekać.

Baniak zasiedliło 11 sztuk robali wielkości ok 5-8mm. Krewetki w porównaniu do ich większości rówieśników pływających w macierzystym akwarium, z którego były odławiane, są już w pełni wybarwione. Starałem się wyłapać jak najciemniejsze a zarazem najmniejsze osobniki. Ciekawe co drzemie w ich genach?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Cz 21 wrz, 2017 21:25

Codziennie wieczorami karmie krewetki. Uwielbiam tę porę kiedy żarłoczne robale ruszają na żer. Szczególnie lubię obserwować Tigery. Dostają zawsze 3 porcje, które do godziny znikają. O ile krewetki miło się wtedy ogląda, to ciężko im zrobić dobrą fotkę oddająca nastrój chwili, a za razem obejmującą kadrem wszystkie robale. Dzisiaj w menu groszek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez Raffy » Cz 21 wrz, 2017 22:03

boskie tigery :) na zywo sa o wiele ladniejsze niz na zdjeciach, mam od niedawna 10 deep i lubie na nie patrzec :)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Pt 22 wrz, 2017 05:46

Dokładnie. Ciężko uchwycić ich majestat i ilość na zdjęciach. Zdecydowanie lepiej na żywo wyglądają.
Niedawno odłowiłem do osobnego baniaczka stadko atramentowych osobników i ciekaw jestem co z nich wyjdzie. Spotkałem się z opiniami, że selekcja jest wskazana, jak i z takimi, że nic to nie da bo i tak będą różnych odcieni wyskakiwały. Chcę sprawdzić.

Tigery faktycznie poza tym, że mają skłonność do zmiany ubarwienia, to jest ich kilka odcieni. Do tego dochodzą jeszcze DBT. W sumie to każde mi się podobają. Chciałbym mieć osobne baniaczki z jednolitymi kolorami (bardzo jasne blondie, niebieskie prześwitujące z widocznymi pasami, ciemno niebieskie, granatowe, atramentowe, DBT). Kiedyś czytałem na jakiejś stronce zza oceanu, że była prowadzona selekcja pod względem kolorów ( gdzie blondie też miały szacunek u hodowców), jednak w tej chwili ciężko mi uwierzyć, by dało się tą "stajnie Augiasza" odczyścić. Jeśli efekty selekcji atramentowych dadzą jakąś nadzieję, to może się zabiorę selekcje każdych odcieni. :-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez Raffy » Pt 22 wrz, 2017 19:17

Na moje oko, większość z nich to chyba deep blue? Kupiłem 10 sztuk, wśród nich też są jaśniejsze i ciemniejsze osobniki :) Oj tigerów jest multum... te moje deepy, to powrót do nich po 8-10latach przerwy. Rok 2009-2010 to był bum na tigery, większość hurtowni je miała i zamawiało się przeróżne - blue, red tiger, BT0... Teraz są niestety rzadsze, dlatego z zainteresowaniem śledzę Twój temat. Jak pójdzie mi dobrze z deepami, zabiorę się za kolejne tigery, ukoronowaniem będą black tiger :)

Niebieskie z prześwitującymi paskami się kiedyś miało...naprawdę ładne :) Oj, trzeba będzie się wziąć za tigery, tylko dużo gorzej jest ze zdobyciem z porcjami zarodowymi :(

Obrazek

tu fajna tabelka :)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Pt 22 wrz, 2017 20:26

Zajefajna tabela :-D
W sumie to myślałem, że Deepy to tylko te rude. W dorosłych i wybarwionych osobnikach mam Deep, Indigo, Rusty i może jakieś Sky. Blondie to tylko maluchy.
Skąd się biorą Roayale? Mam bardzo podobne osobniki (post z 23.08) . Przed chwila się im przyglądałem i wciąż nie dostrzegam pasów.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez Raffy » So 23 wrz, 2017 13:01

Nie wiadomo :-) A blacki? To też ciekawy temat, w Twoim stadku jest ogromny potencjał, na Twoim miejscu zapomniałbym o Taiwanach a skupiłbym się na tigerach (chociaż to też zależy od ilości banków :) )
Jak poodzielisz odmiany, ścisła selekcja, to będzie bardzo ciekawie :) Mało kto się tym zajmuje raczej.
Zastanawia mnie też to, czy niektóre odmiany tigerów, to nie krzyżówki z czymś?
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez CryMore » So 23 wrz, 2017 13:53

Jak Was czytam to wodzę oczami po pokoju, gdzie mógłbym postawić dwa szkła pod Royal Blue i BT0OE. Ehh nigdy nie będzie mi mało. Proponuję, abyśmy z czasem powymieniali się niebieskimi co by krwi domieszać. Moje chodzą na 300us Gh8 KH0.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » So 23 wrz, 2017 14:04

No z tego co słyszałem, to Royale lub BT0 to po czarnych Tajwanach wyszły, ale czy na pewno tak jest to nie wiem.

Odnośnie tej selekcji to też mnie nachodzą takie myśli by się na niej skupić, jednak częściej słyszałem, że to bezsensowne bo i tak różne będą wyskakiwać. Aczkolwiek są też zachęcające sugestie, że warto przez 5-6 pokoleń selekcje tych dobrze wybarwionych zrobić. Ze zbiornikami nie powinno być problemu. Jestem dobrej myśli, ze najpóźniej do zimy odpalę w końcu regal, :-P
Ostatnio edytowano So 23 wrz, 2017 14:16 przez cthulhu, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » So 23 wrz, 2017 14:10

CryMore napisał(a):Jak Was czytam to wodzę oczami po pokoju, gdzie mógłbym postawić dwa szkła pod Royal Blue i BT0OE. Ehh nigdy nie będzie mi mało. Proponuję, abyśmy z czasem powymieniali się niebieskimi co by krwi domieszać. Moje chodzą na 300us Gh8 KH0.


Jestem za :-)
Może się uda wcześniej, jeśli nie to maju z pewnością nie odpuszczę WSC. Do tego czasu pewnie z obecnej selekcji coś ciekawego się wykluję, więc przyjadę z jakimiś cukierasami (mam nadzieję, że będą takiej samej maści co rodzice). W najgorszym wypadku przywiozę Tigery z ogólnego, gdzie też krzywdy nie ma ;-)

Te z selekcji mam na GH6 KH0 Us 280
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości