Shrimproom by cthulhu

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Pt 16 lut, 2018 09:30

Pojawią, pojawią (jak się nie pojawią to coś temu zaradzę ;-) ). Ode mnie dostałeś OEBT o genach od blondie do rusty. Ta z jajami to właśnie Rusty. Ten młody ma szanse się wybarwić się prawdopodobnie do medium blue (indigo). Z obserwacji widzę, że większość krewetek, która rodzi się bezbarwna to tak do medium dochodzi, rzadziej do dark. Te wyższej klasy a'la Royal to już przecinki są całe atramentowe. Natomiast rusty to przeważnie z wiekiem nabiera rudego odcienia, choć jak się przyjrzeć młodym pod lupą to już można wstępnie zweryfikować, że będzie Rusty. Natomiast to co ja opisywałem dotyczyło konkretnie Tigerów ze zdjęć bez pasków. Poniżej jeszcze jedna tabelka z OEBT - ciekawostką jes Silver Eye.

Obrazek
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » So 17 lut, 2018 09:12

Dobry glon nie jest zły? – 17.02.2018

„Czym zwalczyć glon nitkowy? Jak się go pozbyć ? ” – Często takie pytanie można zobaczyć w sieci i sam również niejednokrotnie szukałem odpowiedzi na te pytania.

Obrazek

Rhizoclonium nitkowate – zielona wata, której przyczyną powstawania może być niedobór C02, zbyt mocne oświetlenie, słaba cyrkulacja wody lub tzw. „stara woda„, czyli woda bogata w kwasy organiczne pochodzące z metabolitów ryb i rozkładu roślin. Ogólnie glony traktujemy jako zjawiska niepożądane w naszych zbiornikach, jednak czy w tym przypadku aby na pewno? Ziarno wątpliwości co do tego, zasiał obejrzany na YT filmik o prowadzonych zbiornikach przez mr.Vina. Ten azjatycki hodowca, znany w świecie z innowacyjnego podejścia do hodowli krewetek oraz stworzeniu własnej linii produktów bazujących na bakteriach OYKS, nie uważa glona nitkowatego za wroga, a wręcz przeciwnie. Jednak aby ten glon był sprzyjający, w zbiorniku muszą wcześniej zaistnieć następujące warunki, a mianowicie - poprawnie funkcjonujący system nitryfikacyjny oraz stabilna „biologia”

Kolejność powyższych warunków jest bardzo istotna. Jeśli powyższe warunki zostały spełnione i pojawiła się „zielona wata” to nie ma powodów do obaw, gdyż na niej będą bytować niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy. Gorzej będzie natomiast jeśli glon zacznie robić się brązowy bo to znak, że zaczyna dziać się coś złego, a stabilizacja biologiczna została zaburzona. Można powiedzieć ten glon jest również dobrym informatorem o kondycji zbiornika.

Oglądając ten film za pierwszym razem jakieś trzy miesiące temu, tak się złożyło, że akurat właśnie w tym okresie surfowałem po sieci w poszukiwaniu remedium na tego zielonego glona, który miesiąc wcześniej w pełnej krasie obfitości i ekspansywności pojawił się w jednym z moich zbiorników. Na dodatek, zagościł on w zbiorniku z OEBT, który można rzec jest wizytówką mojego salonu.

Obrazek

Postanowiłem poobserwować przez jakiś czas co się będzie działo oraz prześledzić historie tego zbiornika. Poza pomniejszeniem walorów wizualnych baniaczka (jakoś nie mogę się przekonać do widoku tej zielonej waty, mimo iż sama w sobie wygląda nawet ciekawie), jak i pomniejszeniem atrakcyjności wyglądu krewetek (glon rozrastając się pod taflą hamuje światło, zaciemniając zbiornik przez co krewetki wyglądają mniej kontrastowo) nie zauważyłem niekorzystnego wpływu na życie w akwarium. Krewetki noszą non stop. Przyrost satysfakcjonujący, za równo krewetek jak i innych form życia występujących w akwarium w postaci małżoraczków, oczlików i pozostałych mniej mi znanych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeśli chodzi o historie baniaka, to za tydzień minie równy rok od zwodowania w nim krewetek. W sumie to już stary i dojrzały zbiornik, którego proces przygotowania zaczął się w połowie stycznia ubiegłego roku. Początkowo do maja (2017) miałem z nim problemy – właśnie z glonem oraz pyłem. Teraz wiem, że wtedy ten glon wyglądał mniej atrakcyjnie i świadczył on o braku stabilnej biologii w zbiorniku, a pył mógł być spowodowany zastosowanym podłożem HELP (podłoże te wciąż bardzo sobie cenie i po sprawdzeniu jak Tigery pociągną na Envi i Adzie, niewykluczone, że kolejny zbiornik będzie również na nim). Zbiornik ten poprawnie zatrybił na początku czerwca (2017) o czym świadczył wysyp młodych przy równoczesnym wyklarowaniu się wody z pyłu oraz zaniku glona. Na przełomie października i listopada (2017) uszczupliłem populację Tigerów o ok. 100szt. Po tym zdarzeniu nastąpiło pojawienie się przedmiotowego glona i po raz kolejny zauważyłem, że znaczna redukcja krewetek w krótkim czasie pociąga za sobą zmiany w zbiorniku. Do dnia dzisiejszego jest to jeden z moich najstarszych i ulubionych zbiorników. Miło w nim obserwować krewetki, które bezproblemowo żyją i się rozmnażają. Reasumując zbiornik ma 13 miesięcy – stabilny i dojrzały. Idealny pod Tigery.

Obrazek

Obrazek

Wracając do tematu dzisiejszego wpisu po obejrzeniu prelekcji mr. Vina postanowiłem nie walczyć z tym glonem. Sporadycznie, raz na jakiś czas go przycinam by wpuścić więcej światła do zbiornika. Z drugiej strony, jeśli jedną z przyczyn jego powstawania jest niedobór C02, który wytwarzany jest w procesie oddychania oraz przy rozkładzie związków organicznych takich jak odchody, obumarłe liści czy resztki pokarmu…., to chyba dobrze, że jest ten glon bo to świadczy o tym, że cykl azotowym funkcjonuje poprawnie. Lepsze jest wrogiem dobrego ;-) ;) .

Na koniec odnośnik do filmu z mr. Vinem. Polecam!!! A jakby ktoś w Polsce miał dostęp do produktów Vin to proszę o kontakt. :-)

Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez eXrat » So 17 lut, 2018 11:14

"Piękne" gloniska :-D
Ale faktycznie, jest to tylko kwestia walorów estetycznych i podejścia.
Bo jeżeli hodujemy ładne rośliny to glon raczej je wykończy i taki miks nie wygląda za estetycznie ale ... jeżeli hodujemy glony to i piękny zbiornik możemy stworzyć.
Swego czasu w akwarium biotopowym Tanganika miałem tylko plantację krasnorostów, zero innych roślin, same skały a na nich krasnorosty
i powiem, że wyglądało to bardzo elegancko i naturalnie.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Pn 26 lut, 2018 07:56

Tak na szybko kilka fotek bo moje Tigery obchodzą dzisiaj pierwsze urodziny :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez eXrat » Pn 26 lut, 2018 09:53

Wszystkiego najlepsiejszego :-D
Obrazek
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Pn 26 lut, 2018 09:56

eXrat napisał(a):Wszystkiego najlepsiejszego :-D
Obrazek

DZIĘ-KUU-JEE-MY (powiedziały krewetki :-P ) W sumie to nie wiem jaki im prezent zrobić, bo codziennie mają dzień dziecka. Pewnie im dolewkę zrobię :mrgreen:
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Cz 08 mar, 2018 22:04

Selekcja OEBT kolejny krok, zbiornik na ADZIE – 10.03.2018

Dawno nie pisałem jednak warto odnotować, że w ramach Tigerland Project, po selekcji wysokiej jakości Tigerów, nadeszła pora na kolejną. Z głównego zbiornika OEBT odłowiłem 13 sztuk młodych Tigerków o soczystym niebieskim kolorze. Tigery te zasiedliły dawny zbiornik po PRL, który został zrestartowany na podłożu ADA AMAZONIA. Wodowanie krewetek miało miejsce 22 lutego, natomiast samo przygotowanie akwarium zaczęło się ponad miesiąc wcześniej dnia 16 stycznia. W skrócie wyglądało to tak:

Restart zbiornika zacząłem od opróżnienia starego podłoża, wymycia akwarium i naklejania tła z czarnej samoprzylepnej foli. Tu taka mała uwaga. O wiele bardziej się opłaca kupić taką folie w jakiejś agencji reklamowej czy poligraficznej, niż kupować tło bezpośrednio w zoologu. Nie martwimy się o przycinanie, ani o późniejsze klejenie. No i kosztuje to grosze, a czasem się zdarzy, że takie „skrawki” na nasze kostki dostaniemy za darmo.

Obrazek
Przygotowane do zalewania

Na dno wysypuję minerały OSMP Mosury i przysypuję niewielką ilością podłoża. Zwilżam lekko podłoże i wystrajam akwarium roślinami i mchami przytwierdzonymi do kokosów. Przystępuje do zalewania akwarium czystą wodą RO częściowo zmieszaną z bakteriami Microbe-Lift Special Blend. Wężyki umieszczam w wylocie filtra. Jest to według mnie najłatwiejszy sposób zalewania akwarium. Nie ma ryzyka, że woda zrusza podłoże, a przy okazji wlewane bakterie trafiają bezpośrednio na gąbkę.
Obrazek
Zalewanie

Obrazek
Bezpośrednio po zalaniu

Po zalaniu akwarium, dodaję sporo rogatka oraz kilka pistii. Akwarium na Podłożu ADA ma to siebie, że z początkiem powinno się systematycznie podmieniać wodę, co więc czynię. Akwarium total ma 27L  Przez pierwsze dwa tygodnie podmieniam 15L  (ok. 50%) wody co dwa dni, w trzecim i czwartym tygodniu już 10L (ok. 30%) co 3 dni, a od piątego robię jedną podmiankę na tydzień 5L.  w między czasie, gdzieś tak w 4 tygodniu od zalania mineralizuje wodę do docelowych parametrów.  W szóstym tygodniu od zalania woduję pierwsze kreweteki. Jako, że nic im się nie dzieję, w dniu następnym dorzucam resztę.

Obrazek
Zbiornik w chwili obecnej.

Zbiornik: OW 27L. Filtracja: 2x Corner Jet-103, Parametry: 300us, GH6, KH0, PH ok.6, Flora: pistia, mikrozorium, rogatek, Ceratopteris cornuta, mchy Cameroon i Weeping, Fissidensy – Thailand.

Było o zbiorniku teraz pora na robale. Jak wspomniałem zostały one odłowione z głównego, bazowego zbiornika z OEBT różnej maści. Długo zastanawiałem się, czy zdecydować się na selekcje pod kątem tych najsłabiej wybarwionych (Blondie i Sky), jednak stwierdziłem, że skoro zacząłem już selekcje od tych bez-paskowych (Royal) , to będę robił selekcję od genów tych najbardziej pożądanych. Na te najbladsze Tigery również kiedyś przyjdzie swoja pora.

Obrazek
Bazowe OEBT - od Blondie do Deep

Tak więc nowy baniak zasiedla 13szt., młodziutkich, około 7 -10mm Tigerów o genie Deep i soczystym niebieskim kolorze. Niestety wraz ze wzrostem krewetek zauważam, że cześć robali ma brązowe paski i będą z nich Rusty – krewetek, które w hierarchii OEBT najniżej sobie cenie). To tyle pisania, czas na oglądanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez Raffy » Cz 08 mar, 2018 23:28

Tigery są magiczne :mrgreen: przy niebieskich zawsze dłużej się zatrzymuję, jak oglądam swoje baniaki :-)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Pt 09 mar, 2018 08:27

Raffy napisał(a):Tigery są magiczne :mrgreen: przy niebieskich zawsze dłużej się zatrzymuję, jak oglądam swoje baniaki :-)

Dokładnie :-D Dlatego je trzymam w salonie :-P
W sumie jestem ciekaw jak poradzą sobie na Adzie i trochę innych parametrach. Wrzucałem je na żywca bez aklimatyzacji. Póki co wszystkie żyją i rosną jak na drożdżach. Tigery to mocna bestie.

Czekam też na pierwsze przecinki BT5 bo już samice ponownie noszą, ale małych jeszcze nie widziałem.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez eXrat » Pt 09 mar, 2018 09:31

Klasa panie
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez Raffy » Pt 09 mar, 2018 11:06

Tigery są mocne to fakt :) ale zauważyłem, że długo dorastają

A bt5 są walnięte :mrgreen: jakieś kilka miesięcy temu znalazłem samca bt5 u trifasciaty, czasem krewetki wyvhodzą ale... trifasciaty są piętro niżej i do dziś nie wiem jak się tam dostał :D
i znowu akcja była, bt5 u... prl beni, karmię krewetki i patrzę a tu gagatek :shock: bt5 stoją obok akwarium z prl ale odstęp 3cm i nie ma łączenia między baniakami, fruwają czy co :-) ale pierwszego malucha się dopatrzyłem i czekamy na rozwój sytuacji ;-)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Pn 12 mar, 2018 19:18

No to się dziwię, że moich BT5 w sąsiednich baniakach nie znalazłem :mrgreen:
Idzie wiosna to i coś ruszyło u Roayli...Chyba już czas zacząć nazywać je po imieniu. :-) Ostatnie zdjęcie niewyraźnie, ale najbardziej cieszy. ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez eXrat » Pn 12 mar, 2018 21:12

No oby się odchowało jak najwięcej :->
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez Raffy » Pn 12 mar, 2018 21:16

Aaale piękne :shock:
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Shrimproom by cthulhu

Postprzez cthulhu » Pn 12 mar, 2018 21:48

eXrat napisał(a):No oby się odchowało jak najwięcej :->

Oby, oby bo z pierwszego miotu tylko 5 lub 6 szt było
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości