[50l] Berbo

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

[50l] Berbo

Postprzez Berbo » Wt 27 lut, 2018 00:00

Hey,

chce przedstawić Wam mój baniaczek. To moje pierwsze krewetkarium i przyznam, że nic prawie nie wiem - ciągle czytam, ale wciąż nie znam odp na wręcz podstawowe pytania. Będę wdzięczny za pomoc, albo gdyby ktos chciał na Pw porozmawiać i odpowiedzieć na moje pytania to byłoby super.

Chciałem mieć kolorowo i fajnie :-P i po Waszych propozycjach padło na Blue bolty 12szt i Red ruby 10szt gdzie jedna to chyba one stripe. Mało ich jak na takie akwa, ale chciałbym żeby sie rozmnożyły a nie dokupować. Jak to przy starcie były i są ogromne chęci a wiedza 0 więc bez błędów się nie obeszło.
Podłoże: Ista Premium Soil
Ozdoby: Rurki ceramiczne, 2 kamienie łupek drzewiasty?, korzeń red moor
Roślinki: gałęzatki 2 szt itp
Filtr: Eheim
Grzałka.
Parametry:
PH 6,8
NO2 0
NO3 20
KH 0-1
GH 8

Popełniłem błąd bo zalałem podłoże kranówką i teraz nie wiem co robić. Czy dalej ją lać skoro juz tak 2 tyg żyją tak krewetki czy przejść na dolewanie RO/destylowaną i zmineralizować mineralizatorem. Ogólnie to na 99% juz podjąłem decyzje o zmianie, ale nie wiem czy kupić filtr RO (mam 2 wybrane, ale na Pw chciałbym z kimś porozmawiać o tym) czy kupować destylowaną.
Dodatkowo chciałbym "zbić" GH ale nie wiem czy to przez kranówę czy przez 2 kamienie bo czytałem, ze często one są winne. Czy wartość 8 GH jest zła dla moich krewetek ( jedna miała wylinkę).
Kolejna sprawa to okrzemki które gromadzą się w większości na szybach i korzeniu/gałęzatce. Jak się tego pozbyć? Czy w ogóle się pozbywać? Czytałem ze przy nowym zbiorniku to norma + że krewetki w pewnej ilości to jedzą. Pomaga światło itp. Czy np glonojada kupic do tego ( jakiego), czy ślimaka planorbella ( to wyczytałem tu na forum).
Tak czy inaczej będę wdzięczny jeżeli ktos chcialby odpowiedzieć na moje pytania ( a to nie wszystkie na PW).

Zdjęcie z zakładania, teraz doszło wiecej mchu przy korzeniu + roślinki się rozrosły.
Obrazek
Berbo
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pt 26 sty, 2018 12:53

Re: [50l] Berbo

Postprzez matu » Wt 27 lut, 2018 11:31

Poczytaj i zacznij od nowa. Jak taiwany to filtr RO
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [50l] Berbo

Postprzez eXrat » Wt 27 lut, 2018 11:36

No nie jest to dobry start sądzę, że nie doczytałeś fundamentalnych wiadomości

E:
I zacytuję sam siebie :-D z wątku kolegi Pingo
... Ja bym zrezygnował z roślin sadzonych w podłożu, sporo problemów w późniejszym terminie będziesz z nimi miał (grzebanie w podłożu może się źle skończyć)
w związku z rozrostem i koniecznością wyrywania, sam to przeszedłem i wszystko puki czas wywaliłem, został sam mech i bucki.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: [50l] Berbo

Postprzez Berbo » Wt 27 lut, 2018 20:35

eXrat napisał(a):No nie jest to dobry start sądzę, że nie doczytałeś fundamentalnych wiadomości

E:
I zacytuję sam siebie :-D z wątku kolegi Pingo
... Ja bym zrezygnował z roślin sadzonych w podłożu, sporo problemów w późniejszym terminie będziesz z nimi miał (grzebanie w podłożu może się źle skończyć)
w związku z rozrostem i koniecznością wyrywania, sam to przeszedłem i wszystko puki czas wywaliłem, został sam mech i bucki.


Właśnie przeczytałem wszystkie te tematy które podesłałes :) dlatego wiem co źle a co powinno byc. Pytanie teraz o to jak przejść do tego.
Filtr RO doradzicie który?:
https://www.clarias.pl/filtr-ro3-75gpd- ... -2845.html
http://allegro.pl/filtr-ro3-osmoza-akwa ... 22742.html
http://allegro.pl/filtr-wody-ro3-osmoza ... 69879.html

ciągle proszę kogoś o kontakt na PW bo mam kilka pytań i chciałbym ruszyć z tym jak najszybciej bo szkoda krewetek itp
Berbo
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pt 26 sty, 2018 12:53

Re: [50l] Berbo

Postprzez pawprz » Wt 27 lut, 2018 23:17

Myślę że to jest dobre miejsce żebyś zadawał pytania. Może przyda się komuś w przyszłości. Nawet jak wyleje się na Ciebie kubeł zimnej wody za słaby start, to z perspektywy czasu stwierdzisz że było warto.
Podsumowując zachęcam Cię do pozostawienia wszystkich zapytań tutaj.
pawprz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Wt 14 mar, 2017 23:34

Re: [50l] Berbo

Postprzez pawprz » Wt 27 lut, 2018 23:31

Berbo napisał(a):Hey,

1. Chciałem mieć kolorowo i fajnie :-P i po Waszych propozycjach padło na Blue bolty 12szt i Red ruby 10szt gdzie jedna to chyba one stripe. Mało ich jak na takie akwa, ale chciałbym żeby sie rozmnożyły a nie dokupować. Jak to przy starcie były i są ogromne chęci a wiedza 0 więc bez błędów się nie obeszło.

2. Popełniłem błąd bo zalałem podłoże kranówką i teraz nie wiem co robić. Czy dalej ją lać skoro juz tak 2 tyg żyją tak krewetki

3. Dodatkowo chciałbym "zbić" GH ale nie wiem czy to przez kranówę czy przez 2 kamienie bo czytałem, ze często one są winne. Czy wartość 8 GH jest zła dla moich krewetek ( jedna miała wylinkę).



Na szybko co ja juz wiem a specem nie jestem.
1. Nie wiem jakie masz plany hodowlane ale te krewety będą się ze sobą mieszać. Tabele sa na forum znajdź co ci może z tego wyjść.
2. Jak zalałeś kranówą aktywne podłoże to zrobi ono następująca robotę: Obniży KH bo to jego zadanie. Jakbyś dalej lał kranówkę podłoże będzie zbijać Kh do 0-1, ale szybciej się wyeksploatuje i to wszystko.
3. Gh masz takie bo kranówka ma go sporo. Żeby go zbić teraz musiał byś podmieniać RO lub mineralną. Wersje sa dwie łup połowa wody wtedy Gh poleci o pół (ale krewety mogą tego nie przeżyć) lub przy podmianach tygodniowych zamiast kranu lać powyższe wody i to powinno załatwić sprawę.
Optymalnie jeśli już chcesz mieć te taiwany trzeba by wodę RO lub mineralna mineralizować np. Salty Gh+ do poziomu Gh =6 i ta wodą podmieniać co tydzień ile tam sobie ustaliłeś. Zejdzie dłużej, ale otrzymasz efekt docelowy.

:D :-) :-) :-)
pawprz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Wt 14 mar, 2017 23:34

Re: [50l] Berbo

Postprzez Berbo » Cz 01 mar, 2018 19:46

Ad1. Wiem, że się mieszają i dlatego je wybrałem. Co by ni było to będzie i tak taiwan :-)
Ad2. ok tak myślałem
Ad3. No własnie jestem za wersja -> "Optymalnie jeśli już chcesz mieć te taiwany trzeba by wodę RO lub mineralna mineralizować np. Salty Gh+ do poziomu Gh =6 i ta wodą podmieniać co tydzień ile tam sobie ustaliłeś. Zejdzie dłużej, ale otrzymasz efekt docelowy."

I teraz pytania:
1. Który wybrać filtr i czemu? Moje propozycje:
https://www.clarias.pl/filtr-ro3-75gpd- ... -2845.html" target="_blank
http://allegro.pl/filtr-ro3-osmoza-akwa ... 22742.html" target="_blank
http://allegro.pl/filtr-wody-ro3-osmoza ... 69879.html" target="_blank

2. Okrzemki mam i czy tylko doświetlanie czy glonojad, ślimaki coś mogą pomóc? ( glonojada kupic do tego ( jakiego), czy ślimaka planorbella ( to wyczytałem tu na forum).

3. Kupilem korę brzozy firmy "Inspiracje smaków" pokryłem ją mchem i nie chce utonąć. Pływa tak już z 4 dni. Czy ona utonie :oops: ?

4. Czy wodę RO się mineralizuje, czy tylko tylko mineralną?

5. Salty Gh+ co jeszcze innego mozecie polecić? Czy moze nie warto czegos innego i zainwestowac w to?

6. Wylinke wyciagać z akwarium?

7. Ogładałem filmiki gdzie przy jedzeniu krewcie lecą do talerzyka jak szalone. U mnie tego nie ma. Może to byc spowodowane tym ze zawsze mają okrzemki + w miarę świeży baniak i po prostu jedzą sobie na bieżąco i nie są głodne. Ja karmie je shrimps natural dla krewetek ( to jedza najchętniej), dynia z "Inspiracje smaków" ( nie są tym zainteresowane).

8. Liście dębu podwyższają PH?

Najbardziej zależy mi na odp na 1 pytanie i 5 bo chciałbym zmienić stan rzeczy swojego zbiornika.
Berbo
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pt 26 sty, 2018 12:53

Re: [50l] Berbo

Postprzez popek2002 » Cz 01 mar, 2018 20:41

1. Zależy czy jesteś cierpliwy i potrafisz czekać 30 min na 5 l wody przy moim 75gpd to wybierz ten 2 ;-)
Ale ja wybrał bym ten 3
2. Ja próbował bym pozbyć się ich podmianami, czy podkręceniem "pralki". Bał bym się dawać jakieś zwierzęta, a ślimaków nie nawidzę :-P
3. Kiedyś utonie. Warto takie rzeczy wygotować w RO
4. Pierwszy raz słyszę o wodzie mineralnej... Ona czasami ma pH 7,2 co jest nie do końca dobre... W ogóle te minerały itp. Nie wiem.
Wodę RO oczywiście się mineralizuje, bo jest prawie całkowicie jałowa.
5. Salty Gh+ jest dobrym wyborem, dałbym jakieś witaminy, humusy, jakieś takie i dobre bakterie.
6. Wylinka to doskonałe źródło wapnia i innych związków dla krewetek, całkowicie bezpieczne.
7. W takim zbiorniku mają co jeść i nie koniecznie będą się bić o kawałek pokarmu ;-)
8. Liście te raczej nie podnoszą pH ale nie wiem na 100%
Avatar użytkownika
popek2002
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 115
Dołączył(a): N 25 gru, 2016 20:39
Lokalizacja: Świątniki Górne

Re: [50l] Berbo

Postprzez Berbo » Śr 07 mar, 2018 13:15

a powiedzcie mi czy zamiast wody RO, mógłbym dla swoich krewetek używać do podmian wody demineralizowanej? I taką wodę wzbogacać o salthy gh+?

Czy moze demineralizowana nie bedzie dobrym rozwiazaniem i powinna byc ta RO?
Berbo
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pt 26 sty, 2018 12:53

Re: [50l] Berbo

Postprzez =Fresz= » Śr 07 mar, 2018 13:24

Może być demi ale tańszy koszt na dłuższą metę to zakup filtra RO.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: [50l] Berbo

Postprzez eXrat » Śr 07 mar, 2018 13:29

Tak, można użyć wody demineralizowanej ale to zależy z jakiego źródła. W zasadzie woda demineralizowana może pochodzić w zależności od producenta
z systemu RO jak i z produkcji wykorzystującej żywic jonowymiennych.
Najlepiej jak by była do celów spożywczych/laboratoryjnych ale w ogólnym rozliczeniu koszty będą większe niż koszt
zakupu filtra RO
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: [50l] Berbo

Postprzez Berbo » Śr 07 mar, 2018 23:55

z tym filtrem i decyzja o wodzie potrzebuje Waszej pomocy mam nadzieje ze w tym tyg podejme decyzje jak chce robic na stałe.

Ostatnie pytanie dotyczące okrzemek. Mam ich mega dużo, meeegaaaa. Wszyscy piszą o swietle itp ja mam świetlówkę 15W/840 myslicie ze na ile zmienic zeby juz ta nowo zakupiona pozostała tam na stale i poradziła sobie z tymi badziewiem ?
Berbo
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pt 26 sty, 2018 12:53

Re: [50l] Berbo

Postprzez matu » Cz 08 mar, 2018 08:16

Na starcie akwa okrzemki to naturalna sprawa.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [50l] Berbo

Postprzez =Fresz= » Cz 08 mar, 2018 08:50

Być może w wodzie którą teraz używasz jest dużo krzemianów albo te kamloty. Na starcie okrzemki są zawsze bo nie mają "konkurencji". Jak problem nie minie to trzeba coś z tym zrobić ;) dobra jest sera silicate clear ale to temat sprawdzony w akwariach morskich :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: [50l] Berbo

Postprzez Berbo » Śr 14 mar, 2018 20:47

Mam teraz pytanie jakich bakterii używać do moich krewci? Dostałem info od jednej osoby z forum o Seachem Stability. Ja przy zakładaniu baniaka kupiłem easy-life easystart i chciałbym się dowiedzieć czy zamiast Seachem mogę stosować ten preparat easy life?

kolejna sprawa to oczywiscie salty gh+ i pytanie czy cos jeszcze warto żebym kupił ?
Berbo
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pt 26 sty, 2018 12:53

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości