[19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

[19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez KRUK » So 22 wrz, 2018 17:56

Cześć wszystkim ;)

Tydzień temu (15.09.2018) założyłem swoje pierwsze krewetkarium, wykorzystując zestaw Shrimp Set 20. Docelowo będą w nim mieszkać krewetki Red Cherry lub Sakura, na razie akwarium dojrzewa a rośliny powoli zaczynają rosnąć :D Dzisiaj wykonałem pierwszą podmianę wody, poniżej zamieszczam szczegóły oraz trochę zdjęć.

Akwarium - SHRIMP SET SMART 20 optiwhite 25x25x30
Oświetlenie - LEDDY SMART 2 z zestawu 6 W 8000 K zacząłem od 5h świecenia i zwiększam systematycznie do 8h
Filtracja - Zamiast filtru z zestawu, użyłem kaskady HBL - 301
Podłoże - Żwirek czarny bazaltowy 2-4mm
Ozdoby - Łupek czarny, korzeń
Woda - Odstana kranówka z AquaSafe, do akwarium dodane bakterie BactoActive
Rośliny - Gałęzatka, Bacopa, Alternanthera Reineckii, Echinodorus Tenellus, Eleocharis Acicularis, Hemianthus Micranthemoides, Heteranthera Zosterifolia, Micranthemum Monte Carlo, mech Spiky Moss
Podmiany - na razie planuje raz w tygodniu jakieś 20%
Nawożenie - na początku nic, potem planuje potas, mikro i makro oraz carbo elementy od Planta Gainer
Krewetki - planowane Red Cherry lub Sakura Red

Wszystkie rośliny przyjęły się i zaczynają puszczać nowe pędy, problem mam jedynie z Alternanthera Reineckii, której liście pobladły, nie są takie czerwone i nie widać nowych. Kiedy mogę zacząć nawozić, czy uważacie, że wybrałem dobre preparaty?
Mam jeszcze mały problem z filtrem przed uruchomieniem trzeba go zalać wodą, gdy odłączę go od prądu większość wody z kaskady wylewa się do akwarium. Często wyjeżdżam na 2-3 dni i obawiam się co stanie się w przypadku braku prądu, czy HBL-301, nie spali się w takim wypadku? Czy ktoś kto z niego korzysta też ma taki problem/ zauważył coś podobnego? Z góry dziękuje za pomoc, niedługo dorzucę zdjęcia po pierwszym tygodniu, po dzisiejszej podmianie.

Aktualnie akwarium wygląda tak (22.09.2018):
Obrazek

Zdjęcia z zakładania (15.09.2018):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
KRUK
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 22 wrz, 2018 17:01

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez georobert » So 22 wrz, 2018 18:01

Fajne. Tylko ja mam złe skojarzenia z bazaltem.
Ale to moja opinia.
georobert
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 54
Dołączył(a): Śr 10 sty, 2018 20:39

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez KRUK » So 22 wrz, 2018 18:07

georobert napisał(a):Tylko ja mam złe skojarzenia z bazaltem.
Ale to moja opinia.

Mieszał Ci w parametrach wody, czy w czym był problem?
KRUK
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 22 wrz, 2018 17:01

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez eXrat » So 22 wrz, 2018 18:07

No fakt, bazalt lubi zamieszać w parametrach wody ... na niekorzyść.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez KRUK » So 22 wrz, 2018 18:21

No to pozostaje mi liczyć, że będzie dobrze :/, na co szczególnie zwracać uwagę w parametrach wody?
KRUK
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 22 wrz, 2018 17:01

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez georobert » So 22 wrz, 2018 20:08

Bardzo mocno zamieszał w parametrach, wytrzymałem 2 miesiące i zlikwidowałem.
georobert
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 54
Dołączył(a): Śr 10 sty, 2018 20:39

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez Aga » N 23 wrz, 2018 06:07

KRUK napisał(a):Mam jeszcze mały problem z filtrem przed uruchomieniem trzeba go zalać wodą, gdy odłączę go od prądu większość wody z kaskady wylewa się do akwarium. Często wyjeżdżam na 2-3 dni i obawiam się co stanie się w przypadku braku prądu, czy HBL-301, nie spali się w takim wypadku? Czy ktoś kto z niego korzysta też ma taki problem/ zauważył coś podobnego?

Prawdopodobnie masz za niski poziom wody w akwarium. Dolej tak żeby sięgał 0,5 cm poniżej krawędzi powinno pomóc. Używałam tej kaskady w malutkim akwarium i nie było problemów ze startem po braku prądu.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez Mr.Kreweta » N 23 wrz, 2018 07:18

Fajna kosteczka, tak trzymaj") Za kilka miechów pewnie będą ze trzy...")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez KRUK » N 23 wrz, 2018 08:15

Aga napisał(a):Prawdopodobnie masz za niski poziom wody w akwarium. Dolej tak żeby sięgał 0,5 cm poniżej krawędzi powinno pomóc. Używałam tej kaskady w malutkim akwarium i nie było problemów ze startem po braku prądu.

No tak! Masz rację, teraz jak na to popatrzyłem to faktycznie woda z kaskady wylewa się do poziomu wody w akwarium, naczynia połączone. Dziękuję bardzo, sam na to nie wpadłem! :D

Mr.Kreweta napisał(a):Fajna kosteczka, tak trzymaj") Za kilka miechów pewnie będą ze trzy...")

Dzięki! :mrgreen: Na razie co prawda nie planuje kolejnych, ale chyba u każdego się to tak zaczyna :roll:
KRUK
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 22 wrz, 2018 17:01

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez KRUK » Pt 28 wrz, 2018 20:38

Cześć :-)
czas na małą aktualizację po dwóch tygodniach od założenia oraz po drugiej podmianie wody.
Po uzupełnieniu wody do wyższego poziomu filtr działa już poprawnie, rośliny ładnie się rozrastają nie licząc Alternanthera Reineckii, która cały czas jest strasznie blada. Poniżej trochę aktualnych zdjęć (28.09.2018):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
KRUK
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 22 wrz, 2018 17:01

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez KRUK » Pn 08 paź, 2018 19:55

Cześć!
Leci już czwarty tydzień od założenia akwarium, świecę aktualnie 8h dziennie, nie podaję jeszcze nawozów. Pojawiły się dwa problemy, pierwszy to glony - na kamieniu oraz korzeniu pojawiają się punktowe skupiska glonów. Co zrobić, żeby się to bardziej nie rozprzestrzeniło, jest się czego obawiać? Drugi problem to bladnięcie i gnicie starszych liści u rośliny, czego to oznaka, braku mikro, makro? Co zacząć podawać w czwartym tygodniu? Z góry dziękuję za pomoc! :->
Poniżej aktualne zdjęcie akwarium oraz trochę zbliżeń dotyczących moich problemów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
KRUK
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 22 wrz, 2018 17:01

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez georobert » N 14 paź, 2018 14:11

Witam.
Ładnie wygląda.
W czwartym tygodniu już na pewno podawałbym (zresztą tak robię) carbo+potas+micro w 1/3 lub 1/2 dawki docelowej.
Nie masz testów bo przydały by się parametry.
Liście szczególnie te starsze czasami opadną po wsadzeniu.
georobert
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 54
Dołączył(a): Śr 10 sty, 2018 20:39

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez eXrat » N 14 paź, 2018 22:50

Ale to ma być akwarium roślinne czy krewetkarium?
Bo jak krewetkarium, to całkowicie nie widzę problemu z punktowymi glonami, które pokazałeś.
Nie świecić za długo. Jak rosną glony to 6h i obserwować, no i żeby akwarium nie stało przy oknie albo w promieniach światła z za okna bo to już loteria.
U mnie 9h 15W światła LED na zbiorniki 30l. i jest OK (jak dla mnie), oczywiście nie ma jakiś super przyrostów roślin ale mi to pasuje.
I nic dodatkowo nie nawożę, szkoda ryzykować i ogólnie nie widzę takiej potrzby ... ale może jak bym nawoził,
to miał bym większy przyrost (np. na handel) ... ale na tym mi zupełnie nie zależy :->
Obrazek
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez BrodataKreweta » Pn 15 paź, 2018 14:56

Kolego eXrat zdradź proszę jak przyczepiłeś te mchy na bocznych ściankach? Jakaś przyssawka I patyczek ?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
BrodataKreweta
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn 17 wrz, 2018 18:49

Re: [19 l] Pierwsze krewetkarium założone!

Postprzez eXrat » Pn 15 paź, 2018 16:48

Dwie kępy przywiązane za pomocą żyłki do kawałka kory cynamonu a kora do przyssawki
a dwie kępki przywiązane bezpośrednio żyłką do przyssawki. Żyłka przyponowa 0,14 :-)
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości