[19l]Pierwszy raz z krewetkarium

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

[19l]Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez pit73 » Pt 25 mar, 2016 16:09

No to popełniłem dzisiaj swoje pierwsze krewetkarium. Świeżo zalane, żwir nie wymodelowany, złośliwa gałęzatka nie tonie... ale już się podoba, więc pora wrzucic w internety. :mrgreen:

Obrazek

Dane akwarium:
- Aquael shrimps set smart 20

- Filtracja: pat mini schowany za hamburgiem (tam też termometr), na dnie kupka ceramiki

- Podłoże: ceramika na dnie zasypana czarnym żwirem 0.8-1.2mm

- Woda: źródlana saguarro

- Oświetlenie LED 6W 8000K

- Wystrój: red moor, hexennus, połówka kokosa, ketapang (szyszki olchy i ew. cynamon do dodania)

- Flora - tylko mchy: gałęzatka, christmas i triangle na lignicie

- Fauna - w założeniu red cherry (ale to i tak za miesiąc)
Ostatnio edytowano Cz 31 mar, 2016 22:56 przez pit73, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 25 mar, 2016 20:32

Woda zródlana to chwyt marketingowy zeby woda z butelki tak górnolotnie nazwanej sie lepiej sprzedawała i z prawdziwa woda zródlana ma tyle wspólnego co nic za co czesto jest nafaszerowana rzeczami które poprawiaja smak a niekoniecznie dobrze sie przysłuża krewetkom . Jesli moge to zasugeruje ci najzwyklejsza kranowite zaprawiona odrobina uzdatniacza do wody kranowej dla krewetek .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez pit73 » Pt 25 mar, 2016 22:46

Wiem, po chemiku jestem :)

Brałbym kranowke, ale jej jakość (a właściwie jej brak) - nieraz jakis szlam z rur, częste "uzdatnianie" powoduje, że wole nie ryzykować ubicia całej obsady.
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez cinek1916 » So 26 mar, 2016 19:29

W jakim celu dałeś ceramikę pod żwirek?
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez pit73 » Pn 28 mar, 2016 18:14

Na którymś forum (może i nawet na tym) przeczytałem, że warstwa ceramiki pozwoli na swobodniejszy przepływ wody przez podłoże, niwelowanie tworzenia się stref beztlenowych, jak również to miejsce na namnażanie sie bakterii azotowych. Ile w tym prawdy, przekonam sie pewnie sam, póki co tłumaczenie to przekonało mnie do zastosowania tam ceramiki.
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez Izistar » Pn 28 mar, 2016 19:39

Ceramika gdziekolwiek ma sens jezeli jestes w stanie zapewnic przez nia przeplyw wody, w tym przypadku nie da w zasadzie nic szczegolnie ze jest przykryta dosyc dropnym zwirkiem.Jezeli chciales juz miec ceramike pod zwirkiem trzeba bylo uzyc filtru podzwirowego.
Izistar
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): Cz 20 sie, 2015 16:43
Lokalizacja: Denmark

Re: Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez cinek1916 » Wt 29 mar, 2016 04:49

Edyta: poszedł dubel...
Ostatnio edytowano Wt 29 mar, 2016 04:52 przez cinek1916, łącznie edytowano 1 raz
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez cinek1916 » Wt 29 mar, 2016 04:51

A tam... Na podobnej zasadzie działa plenum, doskonały filtr beztlenowy. Tylko podłoże powinno składać się z kilku coraz drobniejszych warstw i mieć ponad 10cm.
A Ty zafundowałeś sobie, w mojej opinii, źródło problemów. Cały syfek jaki wyprodukują krewetki będzie się osadzał w podłożu a następnie w ceramice, która po czasie się zatka tworząc strefy beztlenowe. Te natomiast dzięki rozkładającym się resztkom i kupom zamienią się w źródło siarkowodoru.
Chyba, że chcesz odmulać ale wtedy cały zamysł traci sens.

Moim zdaniem przy podłożu neutralnym lepiej zastosować cieniutką warstwę, tylko taką, która przykryje szkło.
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez pit73 » Wt 29 mar, 2016 16:08

Cinek1916, w sumie to masz chyba rację... Poczytam trochę o tym jeszcze, poszperam - w ostatecznosci wyrzucę te ceramikę.

Edit - pomoże coś wytłumaczenie, że te ceramike pod żwirkiem położyłem otworami w poprzek? :roll: Czy nie bardzo? Bo jak nie to wywalę i z głowy :-)
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez Padre » Śr 30 mar, 2016 01:10

Siarkowodór w warunkach tlenowych jest przez bakterie przekształcany w siarczany więc nie ma co panikować. Przekształcanie to może zachodzić w wierzchniej warstwie podłoża zanim siarkowodór trafi do wody. Trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki tym bakteriom, czyli nie gmerać w podłożu i wode mieć o odczynie obojętnym. A jak nie wodę obojętną to przynajmniej podłoże lekko zasadowe-obojętne. Rośliny mocno korzeniące się, przyśpieszają ten proces naturalnego oczyszczania.


ps. nie przesadzacie z tym gromadzeniem mułu przez ceramikę ? przecież podłoże bez ceramiki zgromadzi tyle samo mułu :-P
Padre
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 28 maja, 2015 01:39

Re: [19l]Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez pit73 » Pt 01 kwi, 2016 12:59

Drobna aktualizacja - tydzień po zalaniu.
To co miało utonąć, jest utonięte.
Obecnie walczę ze śluzowcem, raz pokusiłem się o wyszorowanie korzenia, ale to robota głupiego, więc spróbuję z dwoma rogatkami - może da radę.
Mech nie chce ruszyć :-/ Może gdy akwa dojrzeje bedzie lepiej?

Obrazek
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: [19l]Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez matu » Pt 01 kwi, 2016 19:18

Fakt, że krewetki lubią natlenioną wodę nie oznacza, że ma to być Niagara bąbli i pralka, skręć to wszystko.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [19l]Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez pit73 » So 02 kwi, 2016 03:38

Oczywiście, przy krewetkach bedzie jedynie ruch tafli wody, poki co to napowietrzam by probowac sie tych sluzowcow pozbyć. Dodatkowo, pozbywam sie tez ciepła z akwarium, bo mimo ze grzałka lezy w kartonie, to temperatura oscyluje w okolicach 27 - 29 stopni. Bede musiał koniecznie zbudować jakies dobre chłodzenie, ale to juz po weekendzie.
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: [19l]Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez pit73 » Pn 18 kwi, 2016 18:04

Aktualizacja. Trzytygodniowe akwarium. Co mnie bardzo cieszy - wreszcie mech zaczął rosnąć (bo już sie bałem ze sluzowiec zadusi go)

Zakupiłem roślinki - kryptokorynę i hydrocotyle japan. Jeszcze tydzien - dwa (zależy od wolnego czasu) i wpuszczę krewetki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


A przy okazji - znacie jakiegoś sprzedawcę sprzedajacego ładne, dobre RC? (znaczy ja wiem, że to pytanie na takim forum brzmi trochę jak szukanie ekskluzywnego salcesonu w mięsnych delikatesach :roll: )
Prosiłbym o jakieś namiary, jesli wolno :-)
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: [19l]Pierwszy raz z krewetkarium

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 18 kwi, 2016 20:06

RC czyli co szukasz? ładnych klasycznych red cherry czy w ogóle jakis ładnych czerwonych neocardin typu fire red sakura red jesli ta druga opcja to zapraszam na pw
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości