[25]Polska - Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)

Zdjęcia biotopów i inne zdjęcia zbliżone do tematyki forum.

Moderator: =Fresz=

[25]Polska - Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)

Postprzez Nantai » Wt 19 kwi, 2016 09:44

Pozwolę sobie zacząć ten wątek dość nietypowo. Będzie to preludium dotyczące naszego, polskiego - można rzec dinozaura wśród zwierząt. :) Nie wiem czy kiedyś słyszeliście o tym stworzeniu, nie wspominając o tym czy ktoś kiedyś miał przyjemność zobaczyć na żywo. Moim zdaniem rewelacyjna sprawa i pokrótce chciałbym przedstawić kilka informacji.
Przekopnica jest skorupiakiem z grupy skrzelonogów z rodziny Triopsidae. Dorasta do 7 cm, niektóre informacje podają 13 cm. Żyją w płytkich okresowych zbiornikach wodnych takich jak - kałuże, płytkie stawy itp. Warunkiem jest okresowe wysychanie owych zbiorników. W Polsce występują dwa rodzaje przekopnic - przekopnica wiosenna i omawiana przeze mnie właśnie przekopnica właściwa. Wiosenna jest o wiele większa i żyje w temperaturze do 15 stopni C, więc ciężko ją hodować w warunkach domowych. Przekopnica właściwa "ożywa" u nas od końca kwietnia.
Ciekawostki:
- przekopnica właściwa uznawana jest jako najstarsze stworzenia na ziemi. Zamieszkuje naszą planetę od 220 mln lat!
- cysty przekopnicy potrafią przetrwać 22 lata!
- żyje dość krótko zazwyczaj do 100 dni, z informacji w internecie w akwarium w domu przeżywa średnio dwa miesiące
- przekopnica inaczej nazywana jest nieborakiem (zawsze się zastanawiałem skąd ten nieborak się wziął ze słynnej wyliczanki "idzie rak, nieborak...") Nazwa ta wzięła się z tego, że kiedyś ludzie nie mogli pojąć skąd się biorą przekopnice. Jednego dnia nie występowały, a na drugi dzień już żwawo pływały w miejscu gdzie wcześniej był suchy piach, a teraz jest kałuża. Doszli do wniosku, że spada z nieba razem z deszczem - niebo-rak.

To tak na wstępie. Pozostałe informację, jak i ciekawostki będę zamieszczał w kolejnych postach.
Ze względu na to, że jest objęta częściową ochroną gatunkową - cysty pozyskałem przez aledrogo. Oczywiście nie byłbym sobą jeśli nie nagrałbym jej występowanie w naturze. Jak się zrobi ciepło to wybieram się na poszukiwania przekopnic. :)

Kałuża dla przekopnic zalana. Do baniaka wrzuciłem kilka liści olchy i bliżej mi nie określoną roślinę (bardzo fajna zresztą, zobaczymy czy będzie rosła w baniaku.. Złamałem trochę swoją zasadę "Najpierw identyfikuje - później zrywam". Roślina występuję w bardzo dużych ilościach w okresowo wysychających bagnach, jak i w rzekach o mniejszym prądzie - więc mam nadzieje, ze nie jest pod ochroną ;). Jeśli ktoś jest w stanie zidentyfikować to zdjęcia poniżej. Ja jak na razie nie znalazłem informacji na jej temat.  Baniak będzie zaopatrzony w grzałkę i filtr Corner jet 01.
 
W sumie  co do samej kałuży, to ciężko coś komentować. Ot zwykła kałuża. :)
 
 
Obrazek
 
i roślina:

Obrazek
Czekam na cysty przekopnic. Deszczówka do zalania wylęgu przygotowana. :)
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: [25]Polska - Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)

Postprzez Nantai » Pn 25 kwi, 2016 13:46

Po 24 godzinach młode larwy przekopnic zaczęły się pokazywać. Doliczyłem 12 sztuk. Kilka się trzyma dna, pozostałe pływają żwawo, inne przyklejone do szyby.
Dorzuciłem kilka suchych liści, czyli dodatkową porcję pierwotniaków dla larw.

Coś się udało nagrać, kiepsko, ale zawsze. Mają około 0,1 mm.

Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: [25]Polska - Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)

Postprzez Nantai » Pt 29 kwi, 2016 07:36

Dzień czwarty.
Ilość przekopnic się zmniejszyła. Podobno to norma, że zostają tylko te największe i najsilniejsze. Zauważyłem u siebie trzy już bardziej przypominające młode przekopnice, niż skaczące naupliusy. Największa ma 2-3 mm. Często w hodowli przekopnic bywa tak, że tylko jedna osiąga dorosły wiek. Zobaczymy jak będzie u mnie. Oprócz tego cały czas wykluwają się młode larwy. :)
Przez ten czas larwy odżywiały się pierwotniakami, dietę wzbogacałem "mgiełką" z przetartego żółtka.
W dniu czwartym dorzuciłem troszkę pyłku z jedzenia dla ryb. W dniu dzisiejszym robię pierwszą "nockę" dla przekopnic oraz uzupełniłem wodę w słoiku z głównego zbiornika.

Podsumowując początek hodowli:
- świeciłem lampą przez 3 dni i noce;
- po 24 godzinach zaczęły się wykluwać larwy przekopnicy,
- pierwotniaki z suchych liści oraz włókna kokosowego spełniły swoją funkcję - przekopnice miały co wcinać,
- czwartego dnia gaszę na noc światło oraz dolewam wodę z głównego zbiornika.

Poniżej filmik pokazujący największą przekopnice, widoczny u niej jest już ogon oraz pancerz.

Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: [25]Polska - Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)

Postprzez Nantai » So 30 kwi, 2016 18:55

Dzień 7
Największa przekopnica ma około 7mm. Wpuściłem ją do akwarium docelowego. Wcześniej w akwarium miałem nieproszonego gościa, na którego polowałem kilka dni. Przytargałem go pewnie z roślinami. Była to jakaś larwa- już nie sprawdzałem dokładnej nazwy. Wolałem się jej pozbyć dla bezpieczeństwa przekopki - no i udało się. :)
W słoiku pływa jeszcze jedna przekopnica, ale ją wpuszczę za kilka dni. Temperatura jaką utrzymuje w akwarium to 21-22 stopnie. Dokarmiam pokarmem dla ryb. 

Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: [25]Polska - Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)

Postprzez Nantai » Cz 05 maja, 2016 17:56

Dzień 12
 
Przekopnica przeszła kolejną wylinkę:
Obrazek
 
Ogólnie przechodzi około dwóch wylinek dziennie. Rośnie w tempie zastraszającym. Teraz ma około 1,5 cm. Druga mniejsza przekopka została spałaszowana przez właśnie tą dużą niestety. Karmie pokarmem dla ryb, chociaż słabo go pobiera. Podałem również świeżą rybę, ale na razie nie jest zainteresowana. Niedługo mam zamiar karmić mrożonymi robalami. 
Temperatura jaką ciągle utrzymuje to 22 stopnie.
 
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: [25]Polska - Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)

Postprzez marcin » Cz 05 maja, 2016 22:36

Hej, fajny temat, obserwuje bacznie! Także będę wdzieczny za dalszą relację, miło się coś nowego ogląda ;)

wysłane z tapatalk
marcin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 117
Dołączył(a): Pt 10 cze, 2011 14:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [25]Polska - Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)

Postprzez SUHY » Pt 06 maja, 2016 05:14

Fajny zwierzak . I całkiem ruchliwy , śmiga po akwarium .
Nigdy w naturze żywego nie widziałem , choć pancerze owszem .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: [25]Polska - Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)

Postprzez Nantai » N 08 maja, 2016 11:09

Dzień 15

Z przykrością muszę stwierdzić, że przekopka mi padła. Nie mam pojęcia co może być przyczyną. Cóż, zostało mi trochę piasku z cystami, próbuje jeszcze raz. Jak coś się wykluję, będę kontynuował prowadzenie dziennika od dnia 12 po wykluciu. :)
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45


Powrót do INNE AKWARYSTYCZNE ZDJĘCIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron