Słona przygoda.

Zdjęcia biotopów i inne zdjęcia zbliżone do tematyki forum.

Moderator: =Fresz=

Re: Słona przygoda.

Postprzez Agnieszk » Cz 23 mar, 2017 12:35

Na takiego zwierza to by trzeba akwarium z 2 tys. litrów, Pozdrawiam Agnieszka
Agnieszk
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 223
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2016 14:07
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Re: Słona przygoda.

Postprzez =Fresz= » Pt 24 mar, 2017 15:29

A no trzeba by było ;)

Kolejne cukierki
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Słona przygoda.

Postprzez =Fresz= » Śr 29 mar, 2017 13:21

Za niecały miesiąc będzie rok istnienia zbiornika więc odbębniając poniekąd sukces napiszę poniżej jakie czynniki sprawiły że akwarium tętni życiem. Po części powtórzy się to co już napisałem w pierwszym poście. Instrukcje te można użyć do założenia własnej małej "solniczki".


-dobra żywa skała najlepiej z glonami wapiennymi (przytargana ze sklepu bądź osoby która miała jej nadmiar. W transporcie musi być w wodzie)

-minimum 50% wody z podmiany od kogoś kto ma zbiornik morski (resztę uzupełniamy od razu DOCELOWĄ solą którą mamy zamiar używać przez okres istnienia zbiornika)

-filtr wypełniony sera siporax (i tu ciekawostka bo u mnie jest kubełek Azoo, a za zbieranie grubszego mechanicznego syfu robi kaskada wypełniona włókniną która jest wymieniana co 2-3 dni). Nie używam odpieniacza i w planowanym dużo większym zbiorniku mam zamiar zastosować podobną technikę.

-dobrze jest dać jakiś absorber krzemianów bo pojawienie się okrzemków jest nieuniknione (świetna jest sera silicate clear)

-przez pierwszy tydzień konkretne dmuchanie falownikiem w skałę i "strzał" większą ilością bakterii (u mnie sprawdził się prodiobio biodigest)

-około 5 dni od startu jak już przedmucha się skała z syfu trzeba wężykiem zebrać to co z niej wyleciało na dno i po tym nasypać minimalną warstwę piasku (przy grubych warstwach więcej jest problemów jak pożytku). Zebrany syf dajemy np przez włókninę i czystą wodę dajemy z powrotem do zbiornika

-lampę zapalamy dopiero po około tygodniu czasu tylko na 4h maks (prędzej nie ma sensu bo mamy tylko pioch i skałę) i tutaj ma to duże znaczenie bo skok NO3 przy każdym starcie powoduje że zaczynają się pojawiać właśnie glony dokarmiane światłem

-pierwsza podmiana wody po około 2-3 tygodniach

-proste koralowce dajemy podobnie po około 2-3 tyg od startu i zaczynamy palić lampkę coraz dłużej do maksymalnych 10h

-po miesiącu od startu chwytamy za testy i patrzymy co w trawie piszczy. Jak są braki to zaczynamy z ballingiem. Ja się przejechałem na tym że w małym zbiorniku miały wystarczyć tylko podmiany YHY hehe

-koniecznie musimy mieć automatyczną dolewkę RODI (choćby grawitacyjną)

-utrzymujemy przez CAŁY ROK stałą temp. 25 stopni

No i najważniejsze "nadgorliwość jest gorsza od sraczki" heh im mniej grzebiemy w zbiorniku tym lepiej i dla naszego portfela i koralowców :) im mniej dodatków tym lepiej. Koralowce karmimy z umiarem podstawowym pokarmem jaki jest fitoplankton DIY albo bardzo dobry easy reef booster i np dodatkowo bardzo dobrym prodibio reef booster (co 3-4 dni a nie codziennie). Ryb i krewetek nie przekarmiamy (wystarczy raz dziennie do pełnego brzuszka), mrożonki płuczemy i najlepiej jest karmić z pipety tak żeby nadmiar nie szedł w skały.

Podstawą jest znajomość "podstaw" odnośnie parametrów i ich zależności w wodzie morskiej. To nie tak że nalejemy sobie wodę z "solą" i będzie git. Jest to największy błąd jaki można popełnić. I dlatego też nie obędzie się bez czytania i studiowania stron internetowych czy for o tej tematyce żeby zrozumieć. Przytoczę tylko kilka uwag:
-systematycznie robimy podmiany (sól musi być rozpuszczona całkowicie i woda do podmiany musi mieć 25 stopni tyle co w zbiorniku)
-wodę odparowaną uzupełniamy czystym RoDi (automatyczna dolewka),
-koralowce konsumują wapń, magnez itd (trzeba uzupełniać ballingiem),
-powinno się systematycznie dozować przy podmianach bakterie (utrzymują w ryzach NO3),
-kontrolujemy zasolenie przynajmniej raz w miesiącu przed podmianą i korygujemy podmianką

Tak prowadzony zbiornik nie powinien sprawiać żadnych problemów. Oczywiście nie jest to tylko moje widzimisię tylko esencja wiedzy którą nabyłem po kilku letnim studiowaniu strony nano-reef.pl . Zanim coś zrobisz przygotuj się do tego, mierz siły na zamiary :-P nie zaczynaj od tyłka strony czyli problemów heh

Jeżeli chodzi o koszty to jak wiadomo nigdzie taniej nie kupimy koralowców, skały itp. jak u innej osoby posiadającej zbiornik, a na start często dostaniem coś gratis. Lampkę DIY zrobimy tak samo jak do akwarium słodkowodnego tylko z innymi diodami. Ogólnie uznaje się że akwarystyka morska jest bardzo droga, tak jest droga jak idziemy do sklepu i kupujemy sprzęt z górnej półki (bez niego też się da).
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Słona przygoda.

Postprzez Agnieszk » Śr 29 mar, 2017 19:37

No Freszu w końcu napisałeś coś prostego i konkretnego i jak to się mówi sama esensja nie dużego akwarium morskiego i takie posty się chwali. Pozdrawiam Agnieszka
Agnieszk
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 223
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2016 14:07
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Re: Słona przygoda.

Postprzez Raffy » Śr 29 mar, 2017 20:44

Co do piasku na starcie, to mam inne zdanie ;) Przy starcie jest pelno syfu ze skały, dmuchanie w skale itp. piasek to wszystko utrudni. A syf ze skały plus piasek to nieciekawie. Dużo o wiele lepiej jest odczekać, porządnie skałę przedmuchać i wtedy piasek, usypać kubkiem delikatnie i wszystko będzie git ;)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Słona przygoda.

Postprzez =Fresz= » Śr 29 mar, 2017 20:49

Tak racja rozpędziłem się pisząc ;) ja też piasek dałem po około 5 dniach.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Słona przygoda.

Postprzez rafik » Cz 30 mar, 2017 05:38

Ja lecę na metodzie AF i po 3tygodniach od startu ( 50% wody z dojrzałej bańki ) jest taki syf w szkle że żal patrzeć. Piasek pokrył się czymś ciemno brązowo- czarnym z glutami i bąblami powietrza. Skała też ciemno brązowy szlam z bąblami powietrza.. sodoma i gomora.
Jedynie udało mi się wyzbyć zielonego pyłu na szybach bo po 2h od czyszczenia nie widać było skały która jest 10cm od szyby :-)
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Avatar użytkownika
rafik
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 209
Dołączył(a): Pt 23 paź, 2015 07:37
Lokalizacja: Radzymin

Re: Słona przygoda.

Postprzez =Fresz= » Cz 30 mar, 2017 06:23

O Aquaforeście czytałem w większości złe opinie dlatego się nie wcinałem jak napisałeś mi że ktoś tam Ci polecił :P

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Słona przygoda.

Postprzez Raffy » Cz 30 mar, 2017 07:04

Stosowalem przez jakis czas sol aquaforest, moj blad ze w kilku akwariach naraz. Wszedzie pojawilo sie cyjano i syf, powrocilem do reef crystal a do rybek instant ocean. Z af stosuje ballinga, witaminy, mikro i dobre maja bakterie probiotyczne, ale od soli to z daleka. Zostalo mi 5 kartonow po 25kg :mrgreen: na przyszla zime na chodnik ;-)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Słona przygoda.

Postprzez =Fresz= » Cz 30 mar, 2017 08:38

No nie jedna osoba słyszałem jak nią sypała hehe

Raffy nie znalazło by się u Ciebie jakiś mini ścinek acropor? może coś masz połamanego zbędnego? chciał bym odkupić i spróbować z nimi. Jestem ciekaw jakby u mnie rosły. Pamiętasz o acropora tricolor? :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Słona przygoda.

Postprzez Raffy » Cz 30 mar, 2017 14:31

Pamietam pamietam :) acry piekna i prosta sprawa. Tricolor mega ruszyla po wymianie swietlowek na nowe, 8miesieczne to niestety za stare juz. Musze wymieniac co pok roku, akwarium zaskoczylo i tylko leje i leje ballinga :D pisz priv i dostaniesz, tricolor narazie za maly ale innych troche jest :)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Słona przygoda.

Postprzez rafik » Pt 31 mar, 2017 05:50

Raffy mówisz że AF ma dobrą probiotykę. Znaczy masz na myśli ProBioS, NP-pro i ProBioF? Czy któreś z tych produktów? Ja kupiłem wszystkie 3 + BioS na start.
Ten reef crystal nadaje się do baniaka miękko/LPS-owego? czy raczej do typowego SPS jest dedykowana?

Freshu jakiej soli używasz? :-P
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Avatar użytkownika
rafik
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 209
Dołączył(a): Pt 23 paź, 2015 07:37
Lokalizacja: Radzymin

Re: Słona przygoda.

Postprzez =Fresz= » Pt 31 mar, 2017 08:50

Ja używam mało popularnej soli Kordon Coral Sea Complete z amquelem. Lecę już któryś z kolei worek.

Dokładnie ta https://www.akwarystyczny24.pl/kordon-c ... -5512.html

Trzyma super parametry, dobrze się rozpuszcza, jest powtarzalna, nie ma po niej żadnych zakwitów itd.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Słona przygoda.

Postprzez =Fresz= » Śr 05 kwi, 2017 16:49

Obrazek

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Słona przygoda.

Postprzez =Fresz= » Cz 06 kwi, 2017 21:07

Mam już wstępnie nagrany zbiornik 80x60x45 i powoli kompletuje resztę sprzętu :D tak jak planowałem przesiadka na większe w lato.

Obrazek

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do INNE AKWARYSTYCZNE ZDJĘCIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości