Bojki - tarło

Zdjęcia biotopów i inne zdjęcia zbliżone do tematyki forum.

Moderator: =Fresz=

Bojki - tarło

Postprzez cthulhu » N 08 maja, 2016 13:21

Dawny zbiorniczek 10L po moich pierwszych hybrydach od lutego pozostawał w uśpieniu. Rósł sobie w nim rogatek, trawka oraz inne rośliny z myślą, że jak fajnie zarośnie to posłuży moim bojkom za zbiornik tarliskowy. Kiedy w ogólnym akwarium zauważyłem, że samiec myśli o prokreacji, zakupiłem grzałeczkę, podkręciłem temp. do 30 stopni i w piątek 6 maja wieczorem odłowiłem z nowego zbiornika zainteresowaną sobą parkę.

Występują:
Obrazek
Samiec ( w sumie nie ma żadnej nazwy, jakbym miał go ochrzcić to nadałbym mu ksywę typu Żywioł lub Agresor bo przeważnie z nastroszonymi skrzelami pływa)

Obrazek
Samica (ta fioletowa z prawej, czerwonawa obecnie jest cała obgryziona. Nie wiem czy to samiec ją tak pokiereszował bo mu się nie spodobała, czy to samica w walce o samca. Jeśli samica to wolę by młode miały silniejsze geny)

Miejsce akcji:
Obrazek
Zbiornik 10L - PH6, GH8, temp. 30st., woda 50% -RO i 50% - Kranovit z ogólnego akwarium

Akcja:

Jak już wspominałem w piątek wieczorem wpuszczam do zbiornika powyższą parkę. Nazajutrz w sobotę z rana zauważam, że samiec przez nockę wybudował gniazdo pod powierzchnią i coś przy nim majstruje. Pochłonięty przygotowaniami do pierwszej imprezy urodzinowej syna nie mam za bardzo czasu na baczniejszą obserwacje. Jednak kiedy około godz. 13 katem oka dostrzegam , że w zbiorniku odbywa się dziki seks łapie za aparat ( zdjęcia niezbyt ostre bo na body był ciemny obiektyw, a nie chciałem go zmieniać w obawie, że stracę całe widowisko) i robię dokumentacje fotograficzną niczym żądny sensacji paparazzi.

To moja pierwsza obserwacja tarła bojków, dlatego jestem podniecony wraz z nimi. W skrócie to wygląda tak. Parka tuz pod gniazdem spleciona w miłosnym uścisku trwa tak przez kilka sekund, po czym samica wypuszcza jajeczka. Samiec wtedy nurkuje chwytając je do pyska, transportuje na górę i wypluwa do wcześniej przygotowanych banieczek powietrza czyli gniazda. W tym czasie samica leży otumaniona pod powierzchnią wyglądając na śniętą. Po kilku sekundach jedna się ożywia i ponownie następuje ten sam proces. Miłosny taniec, jajeczka, samiec je zbierający i wypluwający do gniazda. Zaobserwowałem kilka takich procesów, nie wiem ile ich było wcześniej. W gnieździe tak na oko jest ok. 100szt. jajeczek. Poniżej kila fotek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To moja pierwsza pierwsza przygoda z tarłem tych ryb. Wiem, że powinno się po nim odłowić samice bo może zostać ona zmasakrowana przez pilnującego gniazda samca. Jednak w moim przypadku zbiornik jest gęsto zarośnięty - samica ma gdzie się chować, a z drugiej strony ciężko mi ją odłowić w tym gąszczu. Jeśli jednak jest ryzyko, że samica pożre młode to będę się starał ją złapać tak by nie naruszyć gniazda. Rozmnażał ktoś może bojki na forum i może doradzić czy jest konieczność jej odławiania?
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bojki - tarło

Postprzez Toma93 » N 08 maja, 2016 18:40

Też kiedyś miałem bojki i chciałem je rozmnożyć dopóki nie poczytałem trochę na ten temat i zrezygnowałem. Dlaczego? Dlatego, że wykluje się duża ilość młodych (nie pamiętam ile 1 miot bojka liczy, ale mniejsza z tym). Z początku mogą być razem w tych 10l co masz, ale później jak podrosną trzeba będzie odłowić samce do innych zbiorników, aby się nie pozagryzały nawzajem. Jeśli przykładowo będziesz miał z 50 maluszków i połowa to będą samce to będziesz musiał mieć jakoś 25 takich zbiorniczków, żeby jako tako żyły... Wiadomo w sklepach są w małych kubełkach, ale aż jest ich żal jak się na nie patrzy, że nie mają się gdzie nawet ruszyć... :/ Nie chce Ciebie dołować czy coś, poprostu taka jest moja opinia na ten temat. Mogę się mylić i możesz mieć jakieś zbiorniczki do nich.
Toma93
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Wt 31 mar, 2015 22:23
Lokalizacja: Pierwsza Stolica :)

Re: Bojki - tarło

Postprzez cthulhu » N 08 maja, 2016 19:24

Zobaczę ile ich przeżyje bo najcięższy okres to czas karmienia narybku do pierwszego miesiąca. Z pewnością skombinuje jakieś większe akwarium, do którego przerzucę młode. Tam pożyją 3-6 miesięcy. Jeśli będą jakieś ciekawe osobniki to może pokuszę o zostawienie (naturalnie w osobnych baniakach). Pozostałe będę starał się sprzedać/oddać do lokalnych sklepów zoologicznych.

Obecnie z jajeczek widać już ogonki :-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bojki - tarło

Postprzez HELIX » N 08 maja, 2016 22:35

Nie jestem jakimś specem, ale:
- nie skrzela, tylko kryza
- samicę odłów, raz że zostanie zabita, dwa że wyżre miot, choć to złe mi się nie wydaje...
- zapewnij pokarm mlodym: pierwotniaki - hodowla na suchej skórce banana lub sianku, nicień mikro i grindal. Nie karm wodzieniem poluje na narybek!!!
- temp 30st to szanse na 50% samców w miocie, doświadczenia hodowlane wykazały u mnie, że w temp pow 26-28st sporo zapłodnionych jaj przeżywa z płcią męską, w chłodniejszej wodzie może nie dochodzi do zapłodnienia na chłopca... dominują żeńskie mioty.
- zastanów się co zrobisz z potomstwem i jak je odchowasz - każdy chłopak wymaga osobnego banaka min 5-8 litrów... Dojdzie do stresu i walk wśród młodzeży, karłowatości płetw i chorób.

Rada na przyszłość - niszcz gniazda lub dawaj trzeć się rybom w ogólnym.

PS. po 4 miesiącach bojownik dobrze chowany jest dorosły!

Ryba niby prosta ale godziwy chów narybku to spory wyczyn.
Obrazek
Avatar użytkownika
HELIX
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 124
Dołączył(a): Pn 23 lis, 2015 11:58
Lokalizacja: Loopleen

Re: Bojki - tarło

Postprzez HELIX » N 08 maja, 2016 22:38

Jak z jajeczek widać ogonki to mleczną wodę pierwotniakową powinieneś mieć już gotową... Pozocja horyzontalna - z pipetki pierwotniaki, filtr na minimum, po 24h z wykałaczki pod nos dosłownie karmisz nicieniem mikro.
Obrazek
Avatar użytkownika
HELIX
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 124
Dołączył(a): Pn 23 lis, 2015 11:58
Lokalizacja: Loopleen

Re: Bojki - tarło

Postprzez tomek.b » Pn 09 maja, 2016 05:18

HELIX napisał(a):Nie jestem jakimś specem


Jesteś, jesteś!
Dobrze radzi, słuchać należy.

Bracia dośc długo mogą przebywać w jednym baniaku.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Bojki - tarło

Postprzez cthulhu » Pn 09 maja, 2016 05:36

Samice udało mi się odłowić. Węgorki jutro powinny być u mnie.
Co do pierwotniaków to nie mam przygotowanych bo założyłem, że jest ich mnóstwo a akwarium. Dzisiaj jeszcze zajrzę do zoologa po jakieś żarełko w płynie by mimo wszystko było coś pod ręką.

EDIT: Na wszelki wypadek zalałem jeszcze siano.
Tak na marginesie - bojowniki były świadomie rozmnożone. Teraz najtrudniejszy będzie pierwszy miesiąc czyli karmienie narybku.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bojki - tarło

Postprzez cthulhu » So 21 sty, 2017 23:15

Krótki filmik bojków, które urodziły się w maju, a teraz część z nich pływa w ogólnym akwarium. Jest ich 14szt. Nie walczą, ale też główny samiec alfa nie zaleca się do samiczek, których ma pod dostatkiem.



https://www.youtube.com/watch?v=mM1RDDVXez0
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów


Powrót do INNE AKWARYSTYCZNE ZDJĘCIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron