Nadmanganian potasu w akwarium

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Nadmanganian potasu w akwarium

Postprzez karniszek » Wt 22 sie, 2017 07:56

Witam
Rano jedna z kosiarek była cała blada, prawie biała i dziwnie drgała, spanikowałem (6 rano tuż przed wyjściem do pacy) i bezmyślnie dodałem do wody nadmanganianu potasu. A teraz siedzę w pracy i umieram ze strachu o moje krewetki (blue velvet).
Krewetki mam od 3 dni dopiero i zaspany zapomniałem że tam są...
Wsypałem kryształków bardzo mało, tak że woda jest lekko różowa. W pracy odważyłem podobną ilość na wadze i myślę maksymalnie dodałem 0,3g.
Akwarium ma jakieś 50L wody. Zakładając, że dałem 0,5g to wychodzi 0,01g/L.
Filtr kubełkowy Eheim Ecco Pro 2235
Proszę o odpowiedź czy zabiłem moje krewety?
karniszek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt 22 sie, 2017 07:41

Re: Nadmanganian potasu w akwarium

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 22 sie, 2017 18:37

odpowiedz juz pewnie znasz :P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Nadmanganian potasu w akwarium

Postprzez Aga » Śr 23 sie, 2017 06:02

Może opisz sytuację dla potomnych .
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Nadmanganian potasu w akwarium

Postprzez karniszek » Śr 23 sie, 2017 08:16

liczyłem na słowa otuchy wczoraj ale się nie doczekałem niestety ;(
W pracy szukałem informacji na temat letalnych koncentracji KMnO4 dla neocaridina, caridea, caridina, sweetwater prawn, shrimp itd. ale niestety najbliższy krewniak z podtypu crustacea to była dafnia.. gdzie LC50 wynosi 0,63 mg/l (nie było podane w jakim czasie ale chyba 96h bo dla innych gatunków było Ictalurus punctatus LC50: 0,75 mg/l/96 h, Carassius auratus LC50: 3,6 mg/l/96 h).
Ja zagwarantowałem moim podopiecznym stężenie pomiędzy 6-10mg/l (zakładając, że wsypałem 0,3-0,5 g), więc już byłem bardzo załamany.
Do domu wróciłem o 17:20 więc jakieś 11h minęło. Woda miała kolor normalny więc większość substancji utleniona, na wszelki wypadek dodałem odrobinkę perhydrolu żeby zneutralizować ewentualnie resztki KMnO4 nie tworząc żadnych szkodliwych substancji ubocznych. Następnie podmieniłem 30% wody.
Jednak jedyny widoczny efekt tego całego zdarzenia jaki na razie zauważyłem to fakt, że kosiarka ma znowu normalne barwy a w toni nie widzę już pojedynczych nicieni. Krewetki, kirysy, grubowarg i ampularie maja się dobrze.
Podejrzewam, że stężenie początkowe bardzo szybko spadało z uwagi na dużą ilość aktywnego biologicznie podłoża i wydajnego filtra o dużej powierzchni ceramiki, co dało dużo materiału do utlenienia związku ;D
karniszek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt 22 sie, 2017 07:41

Re: Nadmanganian potasu w akwarium

Postprzez Raffy » Śr 23 sie, 2017 08:34

karniszek napisał(a):liczyłem na słowa otuchy wczoraj ale się nie doczekałem niestety ;(



Tu aż tak nie katujemy krewetek :-P :-P :-P i z rybami nie trzymamy :-)
Nadmanganian używałem do odkażeń itp., szczerze mówiąc po przeczytaniu Twojego posta, czarno widziałem twoje Blue Velvety :)
I zdziwiony jestem, że wszystko jest oki :-)

A teraz myk do galerii, pokazuj swoje krewetki :mrgreen:
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Nadmanganian potasu w akwarium

Postprzez Aga » Śr 23 sie, 2017 09:04

Czyli przy odpowiednim stężeniu i sprawnej filtracji nadmanganian nie zabija krewetek. Na ile może być toksyczny nie wiadomo.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Nadmanganian potasu w akwarium

Postprzez karniszek » Śr 23 sie, 2017 09:18

Im więcej materii do utlenienia w podłożu i filtrze, tym szybciej stężenie będzie spadać. Jednak to dalej głupie dawać do głównego zbiornika gdyż pożyteczne bakterie też są tą materią do utlenienia, można zbytnio wyjałowić zbiornik.
Na ile jest toksyczny można łatwo sprawdzić (ja raczej nie będę ;) ), po prostu stworzenia muszą być w pojemniku z sama "zatrutą" wodą, gdzie stężenie jest stałe przez badany okres. Na studiach robiłem tak ze świerszczami i mam traumę.
karniszek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt 22 sie, 2017 07:41

Re: Nadmanganian potasu w akwarium

Postprzez Aga » Śr 23 sie, 2017 09:24

Nie zamierzam sprawdzać, też mam traumę po ciwiczeniach szczury + psychotropy. Ofiar nie było ale ...
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Nadmanganian potasu w akwarium

Postprzez karniszek » Śr 23 sie, 2017 09:35

tu fotki jakie mam przy sobie, nie wiem czemu od razu mi gdzieś na końcu listy postów w galerii wylądował

viewtopic.php?f=6&t=10565
karniszek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt 22 sie, 2017 07:41


Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości