Padające sakury

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Padające sakury

Postprzez brasi86 » N 26 lis, 2017 15:13

Witam, ma ktoś pomysł co może być nie tak? Od miesiąca padło około 10sztuk różnej wielkości. Czasami padały sparaliżowane ale po godz dochodziły do siebie, bywało też, że próbowały wychodzić z akwarium i były bardziej rozbiegane po włączeniu dodatkowego napowietrzacza, którym rozbijałem film białkowy na tafli wody (filtr hamburski). W akwarium widzę, że przestał rosnąć rogatek i cały osad z nieczyszczonych szyb zniknął, może brakuje minerałów w wodzie. Wode w kranie mam na przewodności około 100ppm i podnoszę salty shrimp gh kh na 250ppm. Dodatkowo dodaje stability z seachemu, aqua safe oraz rich water z krewetkarium.com. Ostatnio po akwarium, biega parę krewetek z białym paskiem (2-gie zdjęcie), co świadczyło by o problemie z wylinką... Choć wylinki też się pojawiają normalne i są 3 samice z jajkami. Ogólnie krewetki często siedzą bez ruchu i ewidentnie czegoś im brakuje do szczęścia. Niżej parametry wody i zdjęcia. Dzięki z góry za jakieś rady.

1. pH 7,2
2. KH 6*n
3. GH 12*n
4. CO2 ok 11 mg/l
5. NH4 <0,01 mg/l
6. NO2 0,025 mg/l
7. NO3 1 < x < 5 mg/l
8. PO4 0,01 mg/l
9. Fe 0,02 mg/l
10. Ca 40 mg/l
11. Mg 9 mg/l
12. Przewodność wody około 500μS (250ppm)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano Pn 27 lis, 2017 11:46 przez brasi86, łącznie edytowano 1 raz
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Padające sakury

Postprzez matu » Pn 27 lis, 2017 08:30

Filtetek chodzi 24/7?
Coś więcej dodajesz? Gdzie macie tak miękką wodę?
KG 6 GH12 nie da raczej 250uS. Coś jest nie hallo.
100uS w kranie, też dziwne.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Padające sakury

Postprzez brasi86 » Pn 27 lis, 2017 12:03

Filtr chodzi oczywiście na okrągło... Do wody nic nie dodaje, oprócz tego co wymieniłem. Miernik mam w PPM tak, że wszystkie wartości podawałem w tej skali, na końcu się pomyliłem i napisałem, że woda w akwarium ma 250us (poprawiłem już i jest po przeliczeniu około 500us). Myślałem, że może miernik coś nie halo bo z tych tanich, ale znalazłem na stronie wodociągów tabele i mi też tak wychodzi, że pokazuje miernik około 80ppm (w tabeli 163,9us). Każdy się dziwi tą przewodnością, no ale jest taka niska stąd stosuje sole, żeby podnieść na te zalecane wartości...

Obrazek
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Padające sakury

Postprzez =Fresz= » Pn 27 lis, 2017 12:16

5. NH4 <0,01 mg/l
6. NO2 0,025 mg/l

Tutaj powinny być zera. Akwarium jest niedojrzałe.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Padające sakury

Postprzez brasi86 » Pn 27 lis, 2017 12:40

Akwarium zalane od połowy września. Od 3tyg dodaje dodatkowo seachem stability, bo czytałem o tym aby dodawać pożywki dla bakterii przy podmianach. Testami kropelkowymi z zooleka wychodzi mi NO2 na zero po kolorach w skali. Szczegółowe badania wody zrobił mi kolega i on stwierdził, że akwarium jest dojrzałe... Ale wiem, że te wartości powinny mieć zero. Filtracja wydawała by się, że jest wystarczająca (hamburski, gąbka 45ppi grubości 3cm na głowicy aquael fan mini plus z deszczownica). Jedyne co obserwuję to film bakteryjny ale przy tej filtracji to chyba standard. Nie wspominałem, ale jest jeszcze 7kirysków pigmejskich, zastanawiam się czy nie oddać...
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Padające sakury

Postprzez kaboom » Pn 27 lis, 2017 16:06

Skoro jest film bakteryjny to utrudniona jest wymiana gazowa a co za tym idzie także mało tlenu, postaraj się napowietrzać baniak. I nie podawaj pokarmów pochodzenia zwierzęcego tylko roślinne, zobacz czy to pomoże.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Padające sakury

Postprzez brasi86 » Pn 27 lis, 2017 17:18

Dzięki za rady, z tym pokarmem spróbuje. Dzisiaj parę wylinek, jedna samica zajajczyła no ale też jedna krewetka znowu ledwo żywa siedziała w mchu, no i raczej już nic z niej nie będzie :/ Wcześniej kożuch rozbijałem dodatkowym kamieniem napowietrzającym ale raz widziałem, że krewetki po jego odpaleniu dostały kopa do gonienia po baniaku i niektóre wychodziły ponad taflę wody. Obecnie ustawiam deszczownicę by rozbijała wodę i filmu praktycznie nie ma. Dorzuciłem 3 kulki z BWS Bee Ball, zastanawia mnie skąd te białe paski na pancerzu... Możliwe jest, że po 2,5miesiącach zbiornik może być niedojrzały?
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Padające sakury

Postprzez kaboom » Śr 29 lis, 2017 11:33

Mało prawdopodobne aby zbiornik po takim zasie był niedojrzały, jak chcesz mocniej napowietrzyć baniak to wrzuć kostkę za hamburga, krewetki latały bo coś nowego się zadziało w baniaku, standard. Możesz spróbować dać saszetkę Vitality, u mnie przy Taiwanach działa znakomicie ale nie wiem czy dostaniesz sztukę u siebie. Spróbuj, choć to trochę działanie na ślepo.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Padające sakury

Postprzez brasi86 » Śr 29 lis, 2017 14:51

Mi się dalej wydaje, że chodzi o zbyt jałową wodę. Rogatek przez pierwszy miesiąc rósł ładnie, a teraz stoi całkiem w miejscu i gubi liście, za to mech rośnie dobrze, może to on pobiera z wody więcej i rogatek zostaje w tyle. Dzisiaj kolejne wylinki w tym samicy, która nosiła jajka z tym, że malucha żadnego nie mogę znaleźć, może nic z tego nie wyszło... No i kolejna krewetka, coraz bardziej osowiała i z tym charakterystycznym paskiem, już wiem, że nic z niej nie będzie :/ patrze za pokarmami typowo na pancerz, bo myślę tu jest problem, martwa krewetka którą wyciągnąłem, na drugi dzień miała odklejoną w połowie górną część pancerza od ciała... Co polecacie z pokarmów typowo wspomagających wylinkę?
1. Benibachi Bee Strong
2. Genchem White Pellet
3. Benibachi GOLD FOOD

Obrazek
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Padające sakury

Postprzez =Fresz= » Śr 29 lis, 2017 15:05

Ty sam najlepiej wiesz jak przygotowujesz wodę. Woda to nie tylko woda ale cały łańcuszek zależnych od siebie uwarunkowań które w niej panują. Po parametrach napisałem że jest niedojrzały zbiornik i taki jest bo leży a nie żyje. Jak woda jest do "D" to życie umiera i się rozkłada. Ewidentnie widać po krewetkach że mają problem z wylinką.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Padające sakury

Postprzez brasi86 » Śr 29 lis, 2017 15:43

Też jestem zdania, że woda jest do "D". Pytanie do Was, co można z tym zrobić? Akwarium 30l, podmiana raz w tyg 5l

1. Woda 100% z kranu lana do baniaka 5l dzień wcześniej (ph 7,5 GH 7 KH5, przewodność koło 190us)
2. Zaraz przed podmianą dodaje safe water (1 naciśniecie)
3. Sypie salty shrimp gh kh plus na przewodność 500us
4. Od 3 podmian wstecz dodaje seachem stability 2ml
5. Wszystko mieszam w bańce i leje do zbiornika
6. Po jakieś godzinie dodaje rich water humus z krewetkarium.com (2 naciśnięcia)

I na tym się moja rola kończy ale widać, że czegoś brakuje, niestety nie mam doświadczenia, żeby sam na to wpaść a sypanie co popadnie do wody, może się jeszcze gorzej skończyć...
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Padające sakury

Postprzez dylu » Śr 29 lis, 2017 17:04

Napisz co masz za podłoże - może ono coś oddaje do wody...
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Padające sakury

Postprzez brasi86 » Śr 29 lis, 2017 17:28

Zwykły żwirek oraz czarny żwirek kwarcowy barwiony z allegro, Wydaje mi się, tak jak Freszu pisał, że problem jest z biologią i dojrzałością wody...
brasi86
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 05 kwi, 2015 13:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Padające sakury

Postprzez dylu » Śr 29 lis, 2017 20:52

Problemy mogą robić jeszcze laski cynamonu i inne ozdoby/bazy do przywiązania mchów. Nie widzę dobrze na zdjęciu czy masz coś podejrzanego więc wolę się upewnić...
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Padające sakury

Postprzez CryMore » Śr 29 lis, 2017 21:59

brasi86 napisał(a):1. Woda 100% z kranu lana do baniaka 5l dzień wcześniej (ph 7,5 GH 7 KH5, przewodność koło 190us).


Napisałeś, że dosypujesz GH/KH do 500us, na początku napisałeś, że woda w baniaku GH12 KH6 a na moje oko wygląda to tak
Kran - 7GH, KH5
Sole - 300us czyli nic innego jak GH 6 KH 3

Suma: GH 13 KH 8

dolewasz odparowaną wodę kranem, więc wartości jeszcze się zwiększają. Moim zdaniem błąd w testach, a zdjęcie robaka pokazuje problem z wylinką. 90% problemów z wylinką to złe parametry wody, dojrzały zbiornik to drugorzędna sprawa Freszu ;-)
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Następna strona

Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron