krewetki padają bez wzglendu na wilekosc

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

krewetki padają bez wzglendu na wilekosc

Postprzez lucjanss » Pt 31 lip, 2009 14:00

czesc mam problem z krewetkam hoduje fire red od pewnego czasu zaczeły mi padc bez wzglendu na ich wiek mam zbiornik 30 l a w nim koło 300 moze wiecej pompki chodzą 24 h na dobe podmieniam wode raz na 2 tygodnie podmieniam okoł 1/2 albo 1/4 zbiornika chora krewetka staje sie powolna nie je i po paru godz umiera czym jest to spowodowane? na taką ilosc krewetek zauwazyłem ze jest mało wilinki pokarm podaje z najwyszej połki shirakura itd. moze zmniejszyc ich liczebnosc ??? moze jest to jakas powarzna choroba ???
prosze o pomoc i dobrą rade co mam robic dalej
lucjanss
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt 31 lip, 2009 13:48

Postprzez andrzej » Pt 31 lip, 2009 14:39

więcej danych - parametry i temp. wody przede wszystkim, od jak dawna masz zbiornik? jak z nawożeniem i innymi polepszaczami wody?
Ostatnio edytowano Pt 31 lip, 2009 14:42 przez andrzej, łącznie edytowano 1 raz
andrzej
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): So 31 sty, 2009 19:55
Lokalizacja: Łódź

Postprzez KuMaK » Pt 31 lip, 2009 15:26

andrzej napisał(a):więcej danych - parametry i temp. wody przede wszystkim, od jak dawna masz zbiornik? jak z nawożeniem i innymi polepszaczami wody?


Z podanych nie wywnioskujesz :roll: ?

Przedewszystkim lucjanss, podmiany częstsze a mniejsze. Nie może być czegoś takiego że raz podmienie 100 % a innego dnia 50 % wody. Tak chwiejesz parametrami, że stwarzasz bardzo niekorzystne do życia warunki.

Spowolniona krewetka to raczej wiąże się z przejściem wylinki.
'Pokarm z wyższej półki' nie oznacza pokarm na problemy. Możesz używać zwykłych Shrimp Sticksów tym bardziej, że redki nie potrzebują takiej diety.
Ostatnio edytowano Pt 31 lip, 2009 15:29 przez KuMaK, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez lucjanss » Pt 31 lip, 2009 19:06

czesc co do parametrów wody to niewiem nie posiadam testów na ph itp. wode podmieniam raz na 2 tyg tak staram sie 1/4 wylac i zastąpic ja nową temp stał 27 'C jak była wysoka temp. to podnosiała sie do 28'C nie uzywam zadny nawozów wszystko naturalnie mech jawajski i trawa wodna w zbiorniku znajduje sie tez ketopan moze to przez wylinke krewtka niemoze jej zrzycic i dlatego zdycha co proponujecie w związku z tą zaistniała systuacją
lucjanss
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt 31 lip, 2009 13:48

Postprzez lucjanss » Pt 31 lip, 2009 19:09

zapomniałem dodac ze zbiornik osiadam juz 6 miesiecy i było wszystko ok woda wodociągowa zle zanim wode wlej do akwa. to stoji 3, 4 dni dodaje tez uzdatniacz tetra
lucjanss
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt 31 lip, 2009 13:48

Postprzez KuMaK » Pt 31 lip, 2009 19:28

lucjanss napisał(a):ketopan


ketapang (?)

może i przez temperatury.
U mnie redki siedzą w 36 st C wodzie.
Ostatnio edytowano Pt 31 lip, 2009 19:29 przez KuMaK, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez andrzej » Pt 31 lip, 2009 20:34

KuMaK napisał(a):Z podanych nie wywnioskujesz :roll: ?
Nie o Najmądrzejszy wśród Nas, nie wywnioskuję. Bo może wymieniać wodę z regularnością szwajcarskiego zegarka, ale jeżeli to będzie (najczęściej) podła kranówa, to sam powiedz czy takie wymiany zlikwidują problem.
andrzej
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): So 31 sty, 2009 19:55
Lokalizacja: Łódź

Postprzez lucjanss » Pt 31 lip, 2009 21:31

a krewetki lubią taką wysoką temperature ???? z tego co mi wiadomo i co czytałem to lubią 26 28'C a co do wody moze ona nie jest pierwszej jakosci ale jest dobra hoduje terz gupiki i nic im sie niedzieje z wody a przed wlaniem do akwarjum to czekam tak 3 ,4 dni jak odstanie a wszesnie dodaje tez pare kropel uzdatniacz na metale ciezkie
a powiedzcie mi jak mozna wywołac czeszczą wilinke bo stego co widze to albo szybko ja jedzą albo jej nie przehodzą bo na tyle krewetek to powinno troche tej wilinki byc a wspominałem ze mam ich ponad 300szt
lucjanss
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt 31 lip, 2009 13:48

Postprzez KuMaK » Pt 31 lip, 2009 21:42

Nie o Najmądrzejszy wśród Nas, nie wywnioskuję. Bo może wymieniać wodę z regularnością szwajcarskiego zegarka, ale jeżeli to będzie (najczęściej) podła kranówa, to sam powiedz czy takie wymiany zlikwidują problem.


Brak słów. Zwiazki azotu są tu do przewidzenia. Zmiany (niegwałtowne) pH gH kH raczej redki wytrzymują. Powiem tak, jeśli kolega by robił podmiany małe a częste skok zarówno pH jak i gH czy kH krewetki (tym bardziej redki) by nie odczuły - o ile taki jest. Jeśli jednak robi podmiany RAZ na DWA TYGODNIE i to tak jak się zachcę 1/2 - 1/4 to skoki będą zauważalne. Podanie ewentualnych nowych parametrów wody przy nieznanych wcześniejszych za dużo by tu nie pomogły. Biorąc pod uwagę fakt, że woda powiedzmy osiedlowa jest wodą w miarę zadbaną w odpowiednie pH, gH ( nie będzie raczej niższe niż 6) i kH nie ma znaczenia. Podawanie pokarmów shirakury załatwia sprawę gH jak by wynosiło nawet 0 to krewety przejdą wylinkę - jednak nie po takich skokach parametrów przy takich podmianach).

lucjanss napisał(a):a krewetki lubią taką wysoką temperature ???? z tego co mi wiadomo i co czytałem to lubią 26 28'C a co do wody moze ona nie jest pierwszej jakosci ale jest dobra hoduje terz gupiki i nic im sie niedzieje z wody a przed wlaniem do akwarjum to czekam tak 3 ,4 dni jak odstanie a wszesnie dodaje tez pare kropel uzdatniacz na metale ciezkie
a powiedzcie mi jak mozna wywołac czeszczą wilinke bo stego co widze to albo szybko ja jedzą albo jej nie przehodzą bo na tyle krewetek to powinno troche tej wilinki byc a wspominałem ze mam ich ponad 300szt


Nie wiem czy krewetki lubią wysoką temperaturę bo krewetką nie jestem. Fakt faktem im wyższa temperatura tym mniejsza rozpuszczalność tlenu ( i nie tylko) w wodzie.

Im wyższa temperatura tym gorsza praca bakterii nitryfikacyjnych co daje nam większą ilość związków azotu w wodzie - dlatego powyżej 26 st C krewetek nie powinno się karmić i odpowiednio zagospodarować zbiornik w odpowiednie rośliny, gdyż nie zachodzi w akwarium prawidłowy rozkład materii.

Proponuję.

-> Zacząć mniejsze, a częste podmiany - 10% dwa razy w tygodniu.
-> Ustabilizować temperaturę zbiornika na mieszczącą się w optymalnych to jest 22 - 24 st C
-> Do czasu ustabilizowania temperatury nie karmić.
-> Trupy wyrzucać
-> Zakupić testy kropelkowe
-> Zadbać o ilość związków azotu w zbiorniku
-> Dowiedzieć się w granicach możliwości wszystkiego o wodzie która leci z kranu tj. np. Jakie urządzenia mające wpływ na parametry/zawartość wody są wykorzystywane (filtr węglowy, zmiękczacze (jak tak to jakie), mechaniczne, rury). - Jak się dowiesz odstaw wreszcie płyny do wiązania metali -> zdecyduj się na zakup odpowiednich filtrów do wody i przestań używać chemii.
-> Przeczytać http://www.pawiookie.pl/woda/chemia-wody.html
Ostatnio edytowano Pt 31 lip, 2009 22:11 przez KuMaK, łącznie edytowano 9 razy
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Bard » Pt 31 lip, 2009 22:54

KuMaK, dzieki xD wskoczyłem na strone i przy okazji przeczytałem o czarnych wodach :D przydało sie, a co do wysokiej temperatury, to dodam też to co ja zaobserwowałem, i wyższa temperatura tym krótsze życie dorosłych krewetek, rozmnażają się tak samo ale długość krewetek spada drastycznie.
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez andrzej » Pt 31 lip, 2009 23:10

KuMaK napisał(a):Biorąc pod uwagę fakt, że woda powiedzmy osiedlowa jest wodą w miarę zadbaną w odpowiednie pH, gH

Pewien jesteś? Moja kranówa to pH - 8 do 8,5 gH - 14 kh - 8. Obiecaj mi z ręką na sercu, że przy proponowanych przez ciebie podmianach 2x10% samej kranówy, nie padnie mi żadna redka. Dlatego bez podania wiekszej ilosci informacji nie zaryzykuję odpowiedzialnej rady. Co do ilosci nieregularnych podmian masz rację, ale to nie musi być jedyny powód padania krewetek.
andrzej
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): So 31 sty, 2009 19:55
Lokalizacja: Łódź

Postprzez KuMaK » Pt 31 lip, 2009 23:16

Powiedz mi Andrzeju co widzisz złego w swoich parametrach wody?

Jeśli odpowiednio zaaklimatyzujesz krewety to raczej nic im się nie stanie. Parametry wody masz w porządku pod redki - czemu nie.
Jednak należy pamiętać, że nie tylko pH gH kH jest ważne.

PS. Gdybym nie był pewien tego co piszę - nie pisałbym.
Ostatnio edytowano So 01 sie, 2009 00:14 przez KuMaK, łącznie edytowano 4 razy
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez lucjanss » So 01 sie, 2009 08:57

czesc dzieki za rade napewno sie dostosuje i dam znac co sie dzieje z redkam
a mam jeszcze jedno pytanie czy da sie u krewetek wymusic wilinke ??? jesli tak to jaki jest tego sposób???
lucjanss
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt 31 lip, 2009 13:48

Postprzez lucjanss » So 01 sie, 2009 09:09

czesc a zapomniadłem dodac ze z redkami pływają tez crystal red i świetnie sie mają grasują po całym akwarium
lucjanss
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt 31 lip, 2009 13:48

Postprzez KuMaK » So 01 sie, 2009 09:57

lucjanss napisał(a):a mam jeszcze jedno pytanie czy da sie u krewetek wymusic wilinke ??? jesli tak to jaki jest tego sposób???


Podmianami wody.

czesc a zapomniadłem dodac ze z redkami pływają tez crystal red i świetnie sie mają grasują po całym akwarium


To nic nie zmienia.
Ostatnio edytowano So 01 sie, 2009 10:01 przez KuMaK, łącznie edytowano 3 razy
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości