Jak zdezynfekować baniak i rośliny po "plagach" ?

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Jak zdezynfekować baniak i rośliny po "plagach" ?

Postprzez dziki » Pt 30 kwi, 2010 18:19

Hallo

Szperałem po różnych forach i nie znalazłem nic co by jednoznacznie wskazywało jaki należy przyjąć sposób działania w sytuacjach gdy dopada nas jakaś plaga w baniaku.

Z racji na to iż będę na dniach zabijał swój 200 litowy baniak miedzy innymi z powodu wypławek, prosił bym o podanie jakiegoś praktycznego sposobu na przeprowadzenie dezynfekcji akwarium, filtra zewnętrznego bez zabijania fauny i flory oraz dezynfekcji roślin aby po ponownym zalaniu baniaka nie okazało się że wypławki mają się świetnie w nowym otoczeniu oraz chciał bym uniknąć konieczności użycia napalmu do tej czynności :).

Moje złożenie było że podłoże całe jest wymienione na nowe, baniak zalany w całości wodą i zasypany nadmanganianem potasu (KMnO4), stężenie 1 tableta na 10 l wody, rośliny wymoczyć w KMnO4. Nie mam pojęcia co zrobić z filtrem?

Taki miałem plan.
A jak powinno to wyglądać?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez aquahobby1 » So 01 maja, 2010 07:31

To zależy, jakiej plagi chcesz się pozbyć. Nie ma sensu profilaktycznie walczyć z tym, czego nie masz, bo możesz przedobrzyć, i odbije się to potem na krewetkach. Z wypławkami walka polega na zastosowaniu Flubendazolu lub No-planarii. To działa, zabija całkowicie i na zawsze wypławki, i z tego powodu nie potrzeba robić restartu zbiornika.
dziki napisał(a):Nie mam pojęcia co zrobić z filtrem?
W tym przypadku: myjesz go, pozostawiasz do całkowitego wyschnięcia, i dajesz nowe wkłady, to wszystko :mrgreen:
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez dziki » So 01 maja, 2010 08:36

hallo
Dziękuje za odzew aquahobby1

aquahobby1 napisał(a):To zależy, jakiej plagi chcesz się pozbyć. Nie ma sensu profilaktycznie walczyć z tym, czego nie masz, bo możesz przedobrzyć, i odbije się to potem na krewetkach.
Na chwilę obecną walczę z wypławkami plus zmieniam baniak na niższy, 50 cm generuje moczenie pach podczas "sprzątania".

aquahobby1 napisał(a):Z wypławkami walka polega na zastosowaniu Flubendazolu lub No-planarii. To działa, zabija całkowicie i na zawsze wypławki, i z tego powodu nie potrzeba robić restartu zbiornika.
Restart ten nie jest wymuszony przez wypławki a przez mieszkańców baniaka, mam Atye i dla nich muszę wymienić podłoże na jakieś które nie będzie się pylić. Przysypanie 3 cm warstwą drobnego bazaltu warstwy aquasubstratu okazało się pomysłem chybionym, Atye potrzebowały niecałych 3-ch miesięcy aby to ładnie wymieszać.

aquahobby1 napisał(a):
dziki napisał(a):Nie mam pojęcia co zrobić z filtrem?
W tym przypadku: myjesz go, pozostawiasz do całkowitego wyschnięcia, i dajesz nowe wkłady, to wszystko :mrgreen:
Całkiem nowe media masz na myśli wymianę wszystkiego co jest w kubełku poza koszykami? Znaczy się ceramika, biobale etc?

Plan expresowego restartu bierze w łeb jeśli zabijam filtr :), nie problem, we wtorek w innym baniaku w którym jeszcze nie stwierdziłem wypławek nastawie czyściutki kubełek do "dojrzewania". 8-10 tygodni załatwi problem braku sprawnego filtra.

Roślinki?
Czy Twoim zdaniem wystarczy wymoczyć rośliny w nadmanganianie potasu aby pozbyć się "robali" czy zafundować im "kąpiel" w Flubendazolu lub No-planarii i nic ponad to nie robić?

Jeszcze raz dziękuję bardzo za odpowiedź

EDIT
Jeszcze jedno pytanie które mnie męczy nieco.
Czytałem gdzieś że NO-Planaria zabija ślimaki i jak się ma to trzeba odławiać heleny i inne ślimaki jakie się ma w baniaku. To prawda jest? Oraz czy Flubendazol tez tak samo działa?
Ostatnio edytowano So 01 maja, 2010 22:23 przez dziki, łącznie edytowano 1 raz
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry


Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości