WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez Boomer » Pn 28 sty, 2013 00:38

No najlepiej zastosuj kurację no planarią, a jak Ci się zbytnio nie spieszy po 3 tygodniach powtórz raz jeszcze, potem restart.
Ewentualnie mech na kwarantannę do jakiegoś małego baniaczka z lampką i filterkiem, no planaria i po 3 tygodniach powtórka.
Boomer
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 83
Dołączył(a): N 27 mar, 2011 01:09

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez Olinki » Wt 19 lut, 2013 01:48

Siemanko! Moi drodzy, mam problem! Przeczytałam właśnie caaałe 16 stron (jest 1:42 xD) i się pogubiłam.
Po pierwsze w moim akwa te paskudne robale, których jest zatrzęsienie (całe szyby! :shock: ) nie są większe od ziarenka piasku! a tu każdy pisze, że 1mm/2 a nie daj boże 3-4mm! i właśnie to mnie wybiło z rytmu, że one takie małe :?: i niektóre owalne, niektóre "pałeczki", a niektóre nazwane przeze mnie "siusiaczkami", bo mają podłużne ciałko i dwa jajeczka xD (matko,dlaczego ja to mówię :oops: )
po drugie, najpierw pojawiły się malusieńkie (też koło ziarenka piasku) jasno zielone robaczki, a teraz są białe, jak wspomniałam całe szyby us*ane nimi :-/
a po trzecie mam pytanie, jeżeli to faktycznie wypławki to czy mogę użyć Flubenolu na podłożu aktywnym (Shrimp Sand)? czy zastosować go w ilości 3kg psa na 100l?? czy więcej? już sama nie wiem :-?
Mam nadzieję, że mnie jakoś poratujecie!!!! :mrgreen:
Olinki
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 01 gru, 2012 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez Kaledon » Wt 19 lut, 2013 08:49

Siusiaczki to będą oczliki. Najlepiej postaraj się zrobić zdjęcia to zobaczymy czy to wypławki czy coś innego.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re:

Postprzez Inc0gnit0 » N 24 mar, 2013 11:30

aquahobby1 napisał(a):Chciałem podsumować walkę z wypławkami za pomocą Flubenolu. Zlikwidowałwm to paskudztwo w 4 baniakach, i muszę stwierdzić, że bezpowrotnie. Po kolejnych podmianach wody, nie ma ani jednego. Flubenol w dawkach które stosowałem nie zabija ryb, ani krewetek, nawet najmniejszych. Natomiast zabija wypławki, nicienie, tasiemce, i ślimaki. Nie zabija ich od razu, tylko blokuje przepływ glukozy w ich organizmach, przez co giną z głodu. Działanie tego preparatu przypomina działanie nowoczesnych trutek na szczury, tylko tam trutka powoduje zanik czerwonych ciałek krwi, nośników tlenu. Ponieważ obawiałem się o krewetki wypracowałem (z pomocą kolegi który je wybił) dawkowanie co drugi dzień porcję odpowiadającą wadze 3 kg zwierzęcia (taką teraz podziałkę ma ten preparat który jest w specjalnej strzykawce, i jedna kreska, to porcja odpowiadająca 1 kg masy psa czy kota) czyli trzy kreski na 100l wody w akwarium. Przy innym litrażu, można zrobić tak, że rozpuszcza się taką dawkę w 100 ml wody, i wtedy każde 10ml. odpowiada 10l wody w akwarium. Resztę można włożyć do lodówki, i dalej używać jako następne porcje. Objawy: Pierwsza dawka, wypławki chowają się, przestają łazić, druga dawka po 2 dniach, wypławki grupowo wyłażą na szyby i rośliny, robią się białe i przestają ruszać, trzecia dawka, po 4 dniach, wypławki martwe spadają na podłoże, częściowo są zjadane przez krewetki, padają również świderki, czwarta dawka, padają inne ślimaki i pijawki. Tu należy uważać, bo przy dużej ich ilości, rozkładając się zachwieją parametrami wody (dobrze jest padnięte ślimaki, przynajmniej większe powybierać). Po następnych 2 dniach można zacząć podmieniać wodę, żeby pozbyć się preparatu (nie wiadomo czy nie zacznie się wiązać bądź rozpadać, i nie stworzy czegoś toksycznego), można też użyć węgla aktywnego w filtrze. Takie są moje doświadczenia, i życzę wszystkim akwarii wolnych od wypławków, tak jak u mnie. Pozdrawiam. :-D :-D :-D



pytanie: czy konieczne było powtórzenie kuracji po 7-14 dniach celem dobicia wylegajacych sie wypławków z jaj?

Zastosowałem ww kuracje flubenolem kh w strzykawce prosto z hurtowni weterynaryjnej. pierwsza dawka 1,5dawki na kg zwierzaka do 50l baniaka ,36h pozniej kolejna taka sama dawka, kolejne 36h i kolejna szpryca krewetki i wypławki maja sie swietnie padły oczliki, 36h nastepna szpryca wypławki b/z, 36h pózniej podwojna dawka (jak na 3kg zwierza chlup do 50l kostki)po kolejnych 48h robie podmiane wypławki zyja krewetki tez.
wniosek moje wypławki sa niesmiertelne....przez cały czas kuracji flubenolem pełzały sobie po szybach jakgdyby nigdy nic!!! pozostaje mi tylko akcja z woda sodowa juz jako ostatnia deska ratunku puki co narybek endlerków przejoł pałeczke.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez Umberto » So 28 wrz, 2013 00:53

WITAM.CZY KTOŚ MOŻE WALCZYŁ Z WYPŁAWKAMI W ZBIORNIKU Z KREWETKAMI Z SULAWESI , POJAWIŁY SIĘ U MNIE W CARDINALACH I NIE MAM POMYSŁU I DOŚWIADCZENIA JAK Z TYM BEZPIECZNIE POWALCZYĆ. KIEDYŚ PRZY CRISTALACH STOSOWAŁEM NO PLANARIĘ I UDAŁO SIĘ BEZ WIĘKSZYCH STRAT. JAK KTOŚ MIAŁ PODOBNY PRZYPADEK I DAŁ SOBIE Z TYM RADĘ NIECH PODPOWIE... 8-)
Umberto.
Umberto
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt 23 lip, 2013 17:13

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez piasio » Wt 15 paź, 2013 23:20

Ja jestem ciekaw waszych doświadczeń z dawkowaniem no planarii.
Na baniak 30l (podłoże benibachi) dałem dawkę na 50 l (czyli prawie podwójna dawka). Efekt - wypławki zniknęły.. ale po 2 tygodniach złowiłem 2 tłuste sztuki. Oczliki i nicienie praktycznie bez zmian.
Teraz planuje dawkę zwiększyć x 2 czyli oryginalnie byłoby to na 100l - 3krotne przedawkowanie. Gdzieś czytałem ze nawet potrojenie nie powinno to zagrozić krewetom. W baniaku mam kilka cristali.
Czy ktoś ma doświadczenia jeśli chodzi o "przedawkowanie", nie znalazłem też info o zgonach po no planarii.
54L Razbora Galaxy & Red Cherry
Avatar użytkownika
piasio
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 152
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 10:30
Lokalizacja: Plewiska/Poznań

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez radmac » Śr 16 paź, 2013 10:59

piasio napisał(a):... ale po 2 tygodniach złowiłem 2 tłuste sztuki. ...

a przeczytał instrukcje, że po 2 tygodniach należy terapię powtórzyć? noplanaria nie działa na jaja czy inne tam postacie larwalne (nie znam się) tylko na osobniki dorosłe.
Zwiększanie dawki nic nie da.
Noplanaria blokuje trawienie u mięczaków więc giną z głodu. a jaja nie pobierają pokarmu - więc przeżywają.
radmac
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 79
Dołączył(a): Wt 14 cze, 2011 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez germanista » Śr 16 paź, 2013 11:55

jeśli chodzi o podłoże aktywne należy podwoić dawkę, wtedy mamy pewność że wypławki wyginą

na neutralnym podłożu wystarczy normalna dawka

na opakowaniu jest napisane (na 50 litrów), aby w pierwszy dzień podać jedną dawkę, po 24 godz. połowę pierwszej, a po 48 1/4 - po dwóch tygodniach powtarzamy zabieg

ja u siebie profilaktycznie raz w miesiącu stosuję no planarię i nie mam problemu z wypławkami, dodatkowo należy dostosować ilość pokarmu do obsady aby nie leżał długo i był w miarę szybko zjadany przez krewetki

Po zastosowaniu kuracji warto podmienić wodę w baniaku, aby duża ilość nieżywych wypławek nie wpływała negatywnie na jakość wody
Pozdrawiam

Sebastian
germanista
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): Cz 31 sty, 2013 11:05
Lokalizacja: Rzeszów

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez piasio » Śr 16 paź, 2013 16:23

radmac napisał(a): a przeczytał instrukcje, że po 2 tygodniach należy terapię powtórzyć? noplanaria nie działa na jaja czy inne tam postacie larwalne (nie znam się) tylko na osobniki dorosłe.Zwiększanie dawki nic nie da.


instrukcje przeczytał i kurację powtórzy ;-)
pisząc o "tłustym wypławku" miałem na myśli ze pierwsza akcja musiała być nieskuteczna w pełni bo wygląda na to że ów paskudnik miał więcej jak tydzień.. nie wyglądał na przedszkolaka. Dlatego pytam o zwiększenie dawki..
54L Razbora Galaxy & Red Cherry
Avatar użytkownika
piasio
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 152
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 10:30
Lokalizacja: Plewiska/Poznań

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez Sebastian » N 17 lis, 2013 21:43

Witam
Powtórzę pytanie kolegi, czy ktoś próbował no plenarii w akwarium z krewetkami z sulawesi?? Drugie pytanie to czy no plenaria zabija małżoraczki? Ostatnie pytanie czy wypławki mogą się żywić małżoraczkami??
jest:
37 l. blue red bolt, white
37 l. taiwan panda one strips
45 l. sulawesi
37 l. hybrydy
37 l. hybrydy
10 l. blue tiger orange eye
150l. sakury, redki
było:
120 l. Sulawesi, Caridina sp. "Cardinal" + Malili Red
Sebastian
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): N 17 lis, 2013 21:37

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez Bremes » Wt 19 lis, 2013 21:03

No Planaria nie zabija małżoraczków.
Bremes
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 38
Dołączył(a): N 10 lis, 2013 20:50

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 24 lut, 2014 19:40

Małżoraczki swietnie zjadaja głodne rybki u mnie te fuche pełni danio niebiański zwany potocznie mikrorazbora galaxy jak kazdy srodek zwalczajacy wypławki ma skutki uboczne w postaci jakiegos % maluszków krewetek zjedzonych przy okazji ale nie ma mowy o exterminacji krewetek raczej sporadyczne przyopadki( mowa o baniaku mocno zamszawionym)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez Bremes » Wt 20 maja, 2014 21:11

Witam,
Mam oryginalne opakowanie no -planaria firmy Genchem.
Istrukcja mówi o łyżeczce stołowej jako pierwsza dawka, następnie połowa tego i 3 dnia ćwiartka.
Czy ktoś może ma dokładniejsze istrukcje ile gram na litr powinno się dać w poszczególnych dawkach. Łyżeczka łyżeczce nie równa.
Bremes
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 38
Dołączył(a): N 10 lis, 2013 20:50

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez kaboom » Śr 21 maja, 2014 22:09

Jeśli jest możliwość wyłapania krewetek ze zbiornika to z wypławkami można poradzić sobie mocno gazując wodę CO2 lub wlewając wode gazowaną. Po gazowaniu wody nie ma opcji żeby któryś przeżył. Jest to dość fajny sposób bo nie zakłóca równowagi biologicznej w baniaku, jedyną wadą jest usunięcie krewetek z akwarium.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: WYPŁAWKI -METODY ZWALCZANIA

Postprzez Umberto » Śr 21 maja, 2014 22:59

a czy na pewno chodzi o łyżeczkę stołową a nie o taką która jest dołączona do opakowania...?
Umberto.
Umberto
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Wt 23 lip, 2013 17:13

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości