problemy po restarcie

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

problemy po restarcie

Postprzez zachera » Pn 06 lut, 2012 03:07

Witam, to mój pierwszy post, niestety niezbyt pozytywny :(
Ostatnio chciałem zrobić restart swojego akwa (30l) z RC, które stało od dłuższego czasu i tylko zarastało. Przy wyłapywaniu naliczyłem ponad 100(!) RC dużych i parodniowych łącznie.
Zostawiłem sobie połowę wody, żeby nie wlewać w całości świeżej. Wyrzuciłem stary kolorowy żwir, bo już nie mogłem na niego patrzeć, strasznie bił po oczach. Zakupiłem w to miejsce podłożę "Filtus Gold egzotyczne podłoże" białe. Wygląda rewelacyjnie, ale... po wypłukaniu wcześniejszym pod kranem i zalaniu baniaka (starą wodą i świeżą) woda zrobiła się mętna. Najpierw pomyślałem, że to normalne a filtr (aquael pat mini) sobie z tym spokojnie poradzi. Jak się okazało-nie poradził. Posadziłem rośliny ze starego akwa: microsorium, kryptokoryna jakaś, trochę mchu, gałęzatka, anubiasy, dokupiłem jedynie parvulę i włożyłem nowy korzeń. Stwierdziłem, że skoro jest świeża woda i pływają jedynie RC i 10 neonków simulansów oraz zakupiona krewetka filtrująca, nie będę dawać napowietrzania (przed restartem było cały czas). Wpuściłem krewecie i neonki. Dodałem 1ml Carbo aqua art ( po raz pierwszy wy życiu). Wszystko było cacy. RC wydawały się być zadowolone, filtrująca od razu stanęła w przepływie i rozłożyła parasolki, neonki trzymały się małym stadkiem. Pod wieczór RC zaczęły być nadzwyczaj aktywne, nie wywołało to we mnie oznak niepokoju. Rano wstaję i nie wierzę własnym oczom (chyba najgorszy widok w moim życiu)... Nadal było mleko i pełno padniętych krewetek :( przeżyło około 20% krewetek i 6 neonów. Dzisiaj(drugiego dnia) dołożyłem drugi filtr aquael powerhead 650, pracują oba i nadal mleko. Rano włączyłem również napowietrzanie- wyglądało, że jest wszystko ok, krewetki które przeżyły a jeszcze ich nie wyłapałem zachowywały się normalnie, nic im nie dolegało. Wieczorem wyłączyło się światło a razem z nim brzęczyk (podłączony był do rozgałęziacza od timeru, tylko tam miałem miejsce chwilowo) po jakimś czasie patrze, że kolejna krewetka umiera, a parę krewetek siedzi pod samą powierzchnia wody, na szczęście po odłapaniu jeszcze żyją.
Co mogło to spowodować? mleczna woda z podłoża? Ktoś słyszał coś o tym podłożu? w kakadu kosztuje chyba 35zł za 5kg wydawało mi się, że będzie ok. Czy to może to, że nie dałem napowietrzania? albo że dodałem 1ml carbo?
Ktoś ma jakiś pomysł?
Nigdy wcześniej nie miałem takich problemów przy podmianach wody, zawsze stosowałem kranówkę odstaną albo dodawałem uzdatniacza Tetra Aqua Safe
Mam nadzieję, że będziecie mi potrafili pomóc i poradzicie co mam teraz zrobić..

tak to mniej więcej wygląda
Obrazek
Pozdrawiam
Artur
Ostatnio edytowano Pn 06 lut, 2012 03:10 przez zachera, łącznie edytowano 2 razy
zachera
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn 06 lut, 2012 02:24

Postprzez adrianCK » Pn 06 lut, 2012 13:27

Moim zdaniem problem stanowi nagła i gwałtowna zmiana parametrów wody. Podłoże bez względu czy aktywne czy nie bardzo zmienia parametry wody. Poprzedni żwirek miałeś już od jakiegoś czasu, wymieszany z resztkami i innymi odpadami a krewecie były do tego środowiska przyzwyczajone. Krewetki są mało odporne na zmiany parametrów.
Avatar użytkownika
adrianCK
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 79
Dołączył(a): Cz 26 maja, 2011 10:36
Lokalizacja: Kielce/gm. Łopuszno

Postprzez radmac » Pn 06 lut, 2012 14:24

bardzo kiepski pomysł z wyłączaniem napowietrzacza. szczególnie na noc.
radmac
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 79
Dołączył(a): Wt 14 cze, 2011 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez zachera » Wt 07 lut, 2012 15:49

podłoże Filtus w śmieciach. Piasek kwarcowy kupiony. Czas na restart po restarcie.
Jestem tylko zdziwiony, że sprzedają Filtus Gold egzotyczne podłoże w sklepach kakadu, czy hurtowni Ara w Warszawie a nie można tego nigdzie znaleźć na internecie... I że ludzie z tym samym podłożem tylko tyle że czarnym nie mają żadnych problemów... Nie mogę nigdzie znaleźć również z czego składa się to podłożę, na pewno nie jest to kwarc (nie rysuje szkła),ani też wapień(nie reaguję z HCl), a tak myślałem po zmętnieniu wody i dość wysokim pH...
zachera
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn 06 lut, 2012 02:24

Postprzez pioter007 » Cz 09 lut, 2012 22:38

tak jak mówi radmac. nie wyłączaj napowietrzania na noc. pierwsza oznaka braku tlenu w wodzie to krewetki tuż przy powierzchni wody.
pioter007
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt 17 sty, 2012 18:41
Lokalizacja: krakow


Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości