zdychające crystale

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

zdychające crystale

Postprzez Anies » Pn 20 lut, 2012 23:27

Witam serdecznie,
mam problem z padającymi krewetkami crystal red i black crystal, a także blue bee i red nose. Niestety obecnie padły mi już wszystkie, zostały tylko red cherry i im nic nie jest.Krewetki zaczęły padac jakieś 1,5 miesiąca temu, mniej więcej jedna na 2, 3 dni. U red nose zauwazyłam, że miała uszkodzony ogon, o lekko rdzawym zabarwieniu. U kilku crystali zauwazyłam dziwne zmętnienie na zewnątrz krewetki, utratę barw, tak jakby kolor się starł. U jednej crystalki zaobserwowałam nawet oprócz tego zmętnienia tak jakby odstającą skórkę (tak to wygladalo). Wylinek znajdowałam sporo, chyba nie było z nią problemów. DODAM, ZE CRYSTALE PO KOLEJNEJ PODMIANIE ZACZĘŁY NOSIĆ JAJECZKA I MŁODE SIĘ URODZIŁY, ALE PO JAKIS 2-3 DNIACH ZNIKNĘŁY. Chciałabym zacząć znów hodować te krewetki, ale najpierw muszę zdiagnozować problem. Czy mozliwe, że to jakaś choroba, infekcja bakteryjna? Popełniłam błąd i na początku za bardzo zmulałam wodę przy czyszczeniu, ale jak się dowiedziałam zgony trwałyby wtedy jakies 2 tygodnie, a tu znacznie dłużej to trwało. Zastanawiam się, czy nie mogła im zaszkodzić rdza?, siatka tworząca tło jest przytrzymana za pomocą spinaczy biurowych.
Akwarium ma 30 litrów, temperatura to 23-25 stopni. Ph 7,4, Kh 1-2, Gh 4-6. Cu 0, No3- 0, PO4-0. Podmiany co jakieś 3 tygodnie woda kranówka zmieszaną z demineralizowaną. Chemii nie podawałam, podłoże to Shrimp Sand. W akwarium rosną mchy, są dwa korzenie. Akwarium ma 3 miesiące, problem pojawił się mniej więcej po 2 miesiacach, na poczatku wszystko było ok. W międzyczasie dokupowałam nowe krewetki. Bardzo proszę o pomoc. Czy powinnam wlac do akwarium jakiś lek, co zrobić przed kupnem nowych crystali? Obecnie w krewetkarium jest około 8 red cherry.
Anies
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz 01 sty, 2009 17:09

Postprzez =Fresz= » Wt 21 lut, 2012 08:42

Ph zdecydowanie za wysokie dla Crystali. Obniż do minimum 6,5. Daj szyszki olchy, liście dębowe (suche brązowe) i możesz jeszcze kupić coś pod czarne wody jakieś garbniki.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Anies » Wt 21 lut, 2012 11:52

Po ostatnim zgonie, a w zasadzie chyba jak jeszcze jedna crystalka żyła dodałam te szyszki olchy, woda zabarwiła się na kolor herbaciany i ph mam w tej chwili właśnie 6,5, do tego KH- 2, gH 5. Planuję zrobić jeszcze większą podmianę wody, ale czy to wystarczy? Możliwe, że te krewetki zdychały z powodu zbyt wysokiego ph? W akwarystycznym powiedzieli mi, że to nie mogła być przyczyna. Czy należałoby dodać jakiś środek na bakterie? Trochę mi to na jakąś infekcję wyglądało, ale nie jestem ekspertem.
Anies
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz 01 sty, 2009 17:09

Postprzez =Fresz= » Wt 21 lut, 2012 12:08

Anies napisał(a):Czy mozliwe, że to jakaś choroba, infekcja bakteryjna? Popełniłam błąd i na początku za bardzo zmulałam wodę przy czyszczeniu, ale jak się dowiedziałam zgony trwałyby wtedy jakies 2 tygodnie, a tu znacznie dłużej to trwało. Zastanawiam się, czy nie mogła im zaszkodzić rdza?, siatka tworząca tło jest przytrzymana za pomocą spinaczy biurowych.


O kurde teraz doczytałem że miałaś tam spinacze w wodzie :shock: masakra dla krewetek. Wywal to jak najszybciej. Samo ph też ma wpływ na to że młode nie przeżywają. Główny powód zgonów SPINACZE. One musiały też powodować infekcje bakteryjne.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Anies » Wt 21 lut, 2012 13:07

Wywale w takim razie dzisiaj, pytałam o te spinacze juz kilku osób to mi mówiły, że w zasadzie taka mała ilość to nie mogła zaszkodzić, miedzi nie mam w akwa. Ale i tak wywalam je. Podmienię wodę. Czyli najlepsze ph to około 6,5. Mi w 7,4 się rozmnażały, to chyba nie z powodu ph te zgony. Ale teraz będę utrzymywała ph tak do 6,8. A chciałabym zapytać o wodę, czy mogę wlewać kranówkę plus wodę demineralizowaną? Czy w krewetkarium powinno się odmulać dno czy lepiej unikać tego, obawiam się, że nie uda mi się tak odmulić żeby nie zamulić akwarium. mam podłoże aktywne Shrimop sand, trochę syfku, zwłaszcza za korzeniem się gromadzi.
Anies
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz 01 sty, 2009 17:09

Postprzez gosieks83 » Wt 21 lut, 2012 14:09

Nie odmulaj tylko odsysaj syfek z wierzchu wężykiem.
"Zawsze bądź sobą.
Chyba, że możesz być Batmanem.
Wtedy bądź Batmanem." :-P


Obrazek
Avatar użytkownika
gosieks83
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 278
Dołączył(a): Pt 09 lip, 2010 09:53
Lokalizacja: śląsk

Postprzez Anies » Wt 21 lut, 2012 21:02

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Chciałabym jeszcze zapytać czy jeśli w akwarium miałam chorobę bakteryjną to powinnam teraz zrestartowac zbiornik, podać jakiś lek ewentualnie? Obecnie w akwarium znajduje się jeszcze kilka red cherry więc wolałabym tego uniknąć, ale z drugiej strony nie chcę mieć znowu zgonu crystalek.
Anies
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz 01 sty, 2009 17:09

Postprzez =Fresz= » Śr 22 lut, 2012 09:11

Ja bym zaczął historię od nowa ale już bez spinaczy i z innymi parametrami...
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Anies » Pt 24 lut, 2012 15:00

Dziękuję jeszcze raz za wszystkie odpowiedzi. W tym momencie wywaliłam te spinacze, odmuliłam akwarium, podmieniłam sporą część wody mieszając demineralizowaną z kranówką pół na pół. Red cherry żyją i wyglądają ok. Nie zrobiłam na razie restartu, chyba się z tym wstrzymam. W tym momencie po tej podmianie parametry są następujące: pH około 7,5 (ciążko mi określić dokładnie), po włożeniu 3 szyszek olchy w zasadzie się nie obniżyło; Kh 3, Gh 6. Ph jest za wysokie, podłoże shrimp sand nie zbija mi go za bardzo. Parametry wody demineralizowanej z marketu, z którą mieszlam kreanówę to Ph 6, GH i Kh 0. Parametry mojej kranówki to
: ph ok. 7,5-8, KH 9, Gh 16. Mam akwarium 30 litrów, chciałabym robić podmiany 5 litrów, czy jeśli będę mieszała 3 litry demineralizowanej z 2 litrami karanówki to powinno być ok i pH spadnie? Czy zamiast demineralizowanej lepiej kupować wodę RO?, mam taką możliwość w sklepie akwarystycznym ją sprzedają.
Anies
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz 01 sty, 2009 17:09


Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości