Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez =Fresz= » Cz 25 lip, 2013 14:18

Nie znając parametrów, tego jaką miałeś filtrację, co dawałeś im jeść, jak często i jaką wodą podmieniałeś nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie bo jak widzisz ja sam mam ich wiele...
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez Adam1997 » Pt 26 lip, 2013 10:19

Shrimpset 30l, oświetlenie wtedy chyba 1x 11W, Ada Amazonia powder, pomkar to shrimp crusta czy jakoś tak Tropicala ( mogło byc przekarmione bo ja tego nei robiłęm), z podmianką w tym czasie też bym problem i mogło sie zakisić w warunkach wodnych, ale mój kupmel robił raz na dwa tygodnie na pro soilu.

Także nie wiem w czym tkwi problem.

Co do filtracji to oryginalna z zestawu, on kupił sobie taką samą, może to w niej tkwi problem?
Adam1997
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 14 gru, 2012 19:54
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez =Fresz= » Pt 26 lip, 2013 10:42

Nor_bert na forum napisał i to jest także moje zdanie.



Witam,
Czytam i czytam i okazuje sie ze niestety ale hodowcy tu nie piszą i sie śmieją . Dlatego kasę robią na allegro.
Krewetkawawa - spytajcie go skąd on bierze krewetki i czy wszystkie sa jego hodowli... W szczególności Taiwany.
Widział ktoś u niego mluszki?

Co do mitów :
Filtracja - najlepsza zwykła gąbka z turbiną
Bakterie - koniecznie + usuwanie no3 no2 nh4 - jedyna chemia lana
Szyszki olchy, ketapang , liście dębu - obowiązkowo
Podłoże - cieniutko i albo bws, Ada, benibachi.
Woda + RO 100% + mineralizator!,, dlaczego? Bo jak lejecie mieszankę to ubijacie aktywne podłoże które wchłania nadmiar ph kh gh żeby spelnialo właśnie swoją role .... No i po pewnym czasie każde podłoże wszystko ODDa a wtedy np w przypadku shirakura może oddać w 24 i macie cmentarz w zbiorniku

Można dodać fulvic benibachi to przedłuży jego ważność

2 razy w tyg podmianka nawet( ja na moje 9 kostek 30 ) Bee3 i biopro azoo pól dawki + pól dawki special blend i nirout micorbelift
Karmie benibachi i bws + liście szpinak różnie co mam ...nawet marchewki i brokuły jadły.


70% padania to woda- jakies korzenie i kamienie czy pseudo rurki 20% to podłoże 10 % głupota
Od roku ani 1 zgonu a crki rozdaje znajomym.
A istotny trik... Mało roślin i ruch tafli wody + żęsa ... Światło to nawet led wystarczy.

I powiem wam to tyle!
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez bartoszp89 » So 27 lip, 2013 19:38

Gdy już myślałem, że moje akwa wychodzi na prostą, krewetki i tak zdechły. Zostało mi kilka sztuk, które w ogóle nie rosną. Nie wiem co to za fenomen, ale bez hormonów chyba nie da się doprowadzić tych zwierząt do wieku rozrodczego.

Czytając posty osób zorientowanych w temacie można wysnuć wnioski, że albo da się trzymać CR'ki względnie umiarkowanym kosztem (ja tak robiłem - nie udało się - viewtopic.php?f=5&t=5112 ), lub przechodzimy do planu B. W drugim przypadku, jest cień szansy na to, że może utrzymamy przy życiu nasze krewetki, a może nawet, jeśli tylko zaciągniemy kredyt w banku i wyposażymy się w odpowiednie preparaty, może uda nam się doprowadzić te zwierzęta do rozrodu. A więc zaczynajmy! Na początek lista niezbędnego sprzętu i substratów

- zbiornik - minimum 54 litry, inaczej krewetki zdechną od skoków parametrów wody (ok. 150 PLN za Guardiana)
- filtr - kubełek, najlepiej Eheim (ok. 350 PLN)
- podłoże - np. BWS Shrimp Soil 87 PLN

Czas na chemię wody:

- mineralizator wody RO, np. BWS GH UP 43 PLN

dodatki:

- BENIBACHI Bacteria Bee3 30g (42 PLN)
- BioPro Crystal Red Shrimp 100g (50 PLN)
- MOSURA Rich Water 30g (55 PLN)
- MOSURA Old Sea Mud Powder 60ml (42 PLN)
- ketapang (ok. 20 PLN)
- Azoo Double Black Water 500ml (45 PLN)
- MOSURA Bio Plus 35g (60 PLN)
- Azoo Vita Plus 120ml (25 PLN)
- BWS Dance 40 ml (85 PLN)

Zestaw karm na początek - ok. 30 PLN

Na koniec coś na wypławki - ok. 50 PLN

SUMA: 1134 PLN

Nie wiem czy się śmiać czy płakać...
bartoszp89
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 76
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 13:10

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez Kaledon » So 27 lip, 2013 20:03

A może trzeba trochę pomyśleć i bez niepotrzebnej chemii prowadzić zbiorniki. To jest wersja trudniejsza bo trzeba mieć wiedzę. Najpierw zdobyć wiedzę, później doświadczenie i wypracować swoją niekoniecznie tak kosztowną metodę.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez Adam1997 » So 27 lip, 2013 20:29

Niestety potwierdzam to co napisał Bartosz, ale może pbez przesady z pokarmami lecz wiecej płynów.
Ja myślałem że na shrimp mineralu, nowiutkim pro soilu dobrej wodzie da radę, licząc że na to wydałem około 300zł łączeni z krewetkami, także to chyba mit żeby przy zwyklym krewetkarium je porządnie rozmnażać :(
Adam1997
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 14 gru, 2012 19:54
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez Tasior » So 27 lip, 2013 20:53

bartoszp89 to już Twój drugi post po którym właśnie nie wiem czy się śmiać czy płakać.... Nie mąć ludziom w głowie nie mając żadnej wiedzy na temat krewetek... Ja np rozmnażam Taiwany w akwarium 25 litowym. Z czego wody jest ok 19 litrów i jest tam ok. Więc nie pie... o skokach parametrów.. Jasne jak nie masz odpowiedniej wiedzy i nawalisz do akwarium milion suplementów preparatów i minerałów to masz skoki ..ba nawet w 300 litrowym będziesz miał skoki.
Na forum jest mnóstwo opisów jak założyć akwarium i jak sukcesywnie hodować krewetki. Może nie tak rozmnażać jak większość "hodowców" ale z powodzeniem doczekać się kilku - kilkunastu młodych z kilku - kilkunastu miotów...
Wiem, że wszyscy by chcieli wpuścić Crystale do akwarium i za tydzień już mieć zajajczone samice... Niestety tak się nie da.... Ja na swoje pierwsze młode czekałem 2 lata... Także trochę pokory i cierpliwości ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez Kaledon » So 27 lip, 2013 21:17

Adam1997 napisał(a):Ja myślałem że na shrimp mineralu, nowiutkim pro soilu dobrej wodzie da radę, licząc że na to wydałem około 300zł łączeni z krewetkami, także to chyba mit żeby przy zwyklym krewetkarium je porządnie rozmnażać :(


Zapraszam Cię do siebie i zobaczysz ile maluchów biega dokładnie w takim zwykłym krewetkarium na shrimp mineralu i shrimp soilu.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez bartoszp89 » N 28 lip, 2013 09:18

Tak Kaledon, bo myślisz, że krewetki trzymam od miesiąca :roll: CR mi padają, mimo, że stworzyłem zbiornik dla nich. Chemii nie lałem dużo, skoków też nie mogłem mieć, bo proszki i płyny odważam i odmierzam bardzo dokładnie. Najlepiej u mnie żyły i jako jedyne rozmnażały się RC żyjące w mcharium na zwykłym żwirku. CR to jakieś dziwne zwierzęta. Te nieliczne, które mi przeżyły, mają około 5 miesięcy, a są rozmiaru miesięcznej sakurki. Nikt do tej pory mi tego nie wyjaśnił.

Tasior nigdy nie przedawkowywałem suplementów, ani nie podawałem ich specjalnie wiele. Jakbyś przeczytał opis mojego zbiornika, to byś wiedział. Piszesz ''Na forum jest mnóstwo opisów jak założyć akwarium i jak sukcesywnie hodować krewetki.'' Stosowałem się do rad krewetkowej elity i jakoś nic z tego nie wyszło. Dwa lata czekałeś na pierwsze młode? Żywotność podłoży dla krewetek jest krótsza. Jak to zrobiłeś? Cieszę się w takim razie, że sobie odpuszczam CR, lepiej kupić Sakury i mieć młode ''instant''.
bartoszp89
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 76
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 13:10

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez Kaledon » N 28 lip, 2013 11:02

Ja walczyłem rok zanim dobrałem technikę utrzymywania przy życiu . Kolejne pół roku zabrało pierwsze rozmnożenie. A w tej chwili nie mierzę parametrów, nie sprawdzam przewodności i wszystko działa.
A proszki i płyny dawałeś pewnie tak jak producent polecił nie wiedząc ani co to robi ani jak reaguje ze składnikami z innych preparatów. Skoro krewetki nie rosną i padają to masz raptem 2 możliwości:
- słabe genetycznie robale kupiłeś
- spierniczyłeś przygotowanie i suplementację w krewetkarium.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez SUHY » N 28 lip, 2013 11:15

bartoszp89 . Wiesz czytając twoje wyliczenie zestawu zmusiłem się do przeliczenia ile mnie to wyniosło ,i ,suma którą podałeś w zasadzie zgadza się z moją tyle ze ja mam 9 zbiorników + Ostatnio wydałem 200 pln na "chemie" ale tylko po to by sprawdzić czy coś się zmieni i 150 na miernik żeby zobaczyć jaką mam przewodność. Pokarmów nie kupuję robię sam .A jeszcze zapomniałem dodać cenę RO .

Wracając do twojego akwa.. , pierwsze, zostawił bym połowę podłoża .
Dwa, odstawił wszelkie dodatki ,tylko RO +sole +liść dębu +i ze dwie szyszki olchy, ostatecznie balasa torfu .
Co do pokarmów , przy tak minimalnej obsadzie karmienie uważam za zbędne do momentu gdy krewetki nie zaczną żerować non stop , jeśli po podaniu w ciągu 30-50 min nie zainteresują się wyjmujemy .
Kup z 20 sztuk "gorszej jakości"( często są za grosze ) więcej krewetek, lepiej się czują ,szybciej wyczyszczą akwarium ,wcześniej zaczną aktywnie pobierać podawany pokarm .Krewetki przekarmione rosną wolniej od lekko głodzonych .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez Tasior » N 28 lip, 2013 11:32

Tak nie czytałem Twojego wątku, ale czytam Twoje ostatnie dwa posty i widzę że z wiedzą to jesteś na bakier... Poza tym coś mi się przewinęło, że to akwarium ma 12 litrów, to nie jest dobry pomysł nawet na bojownika, ale zaznaczam, że mi się to przewinęło, więc mogę się mylić.
A której to rad elity stosowałeś?? Tych typowo handlujących czy tych co robią to z pasją???
Tak masz racje, podłoże około dwóch lat się kończy, ale gdzie jest napisane, że ono już się nie nadaje? To że nie jest aktywne nie znaczy, że nie ma w nim życia ;)
Poza tym dwa lata mi zajęło, zanim doszedłem do tego jak co i z czym się je. Nikt Ci gotowego przepisu na rozmnażanie krewetek nie da, bo każde akwarium jest inne. Cóż jeżeli się mimo wszystko z tym nie zgadzasz i dalej uważasz że to my nie mamy racji pozostaje Ci zmiana hobby, Krewety to nie przymus ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez SUHY » N 28 lip, 2013 11:37

Tasior napisał(a):Poza tym dwa lata mi zajęło, zanim doszedłem do tego jak co i z czym się je. Nikt Ci gotowego przepisu na rozmnażanie krewetek nie da, bo każde akwarium jest inne. )

Te dwa lata to chyba czas potrzebny na naukę powściągliwości .Najlepsze że wydaje mi się ze przez ten czas nic nie zmieniłem w podejściu/opiece nad krewetkami prócz tego ze dużo mniej się koło nich kręcę .
Ostatnio edytowano N 28 lip, 2013 11:53 przez SUHY, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez Kaledon » N 28 lip, 2013 11:47

SUHY napisał(a):Te dwa lata to chyba potrzebny na naukę powściągliwości .Najlepsze że wydaje mi się ze przez ten czas nic nie zmieniłem w podejściu/opiece nad krewetkami prócz tego ze dużo mniej się koło nich kręcę .


O robisz inaczej. Mniej im przeszkadzasz, mniej kombinujesz, żeby "polepszyć" im żywot i pewnie też mniej karmisz. A one za mniej dają więcej :P
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zdruzgotane marzenia, czyli CR nie dla mnie.

Postprzez Tasior » N 28 lip, 2013 12:09

SUCHY wydaje Ci się ;-) A to dlatego, że obcujesz z krewetami codziennie. Jakbyś sobie porównał tylko początek przygody i teraz to byś zobaczył ile się zmieniło hehe
To tak samo jak ja codziennie obserwuje krewetki. I się wkurzam bo młode mi nie rosną. A nadchodzi łikend, człowiek zapije i przez 3 dni nie patrzy do akwarium.. Zaglądam w poniedziałek i .. O KUR.. jak one urosły :P
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości