Pleśniawka - jak zwalczyć?

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez Świru » Cz 12 gru, 2013 20:46

Dziś na jednej z sakur na rostrum zobaczyłem pleśniawkę, możliwe że wzięła się z nie wyparzonego liścia którego wrzuciłem do krewetkarium (mój błąd). Powiedzcie czym to leczyć, jakimi preparatami? Czytałem też na innym forum o czosnku lub chrzanie. Dodam że kreweta jest ciężarna i to pierwsze jej potomstwo. Proszę o rady.
Świru
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): So 16 lis, 2013 21:33
Lokalizacja: Otwock - Warszawa

Re: Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez germanista » Cz 12 gru, 2013 21:27

Ja polecam Aqua Tropica AT Crusta-Ecto 2
Preparat dedykowany właśnie do zwalczania pleśniawki u krewetek słodkowodnych.

Mi swego czasu pomogła błyskawicznie i dodatkowo nie szkodzi krewetkom - przynajmniej ja nie odnotowałem strat w obsadzie.
Pozdrawiam

Sebastian
germanista
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): Cz 31 sty, 2013 11:05
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez Tasior » Cz 12 gru, 2013 23:46

Dwa, jeżeli na innych krewetkach tego nie widzisz to może być to jednorazowy przypadek. Liść tutaj nie ma z tym nic wspólnego. Jeżeli krewetka dotrwa do porodu, a powinna, to zrzuci pancerz i nie powinno być problemu.
Swoją drogą ludzie jak wy macie czas i możliwość zauważenia tego... To chyba trzeba godzinami i z lupą przed akwa siedzieć ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez Kaledon » Cz 12 gru, 2013 23:59

Tasior- nie trzeba- to widać jak cholera :-)
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez Tasior » Pt 13 gru, 2013 00:01

Kaledon - nie wiem. Jak masz 10 krewet w akwa to może masz rację. Jak masz ich 100 to nie widzisz.. Tzn może nigdy nie miałem i możesz mieć rację ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez germanista » Pt 13 gru, 2013 09:33

pleśniawka się roznosi więc należy ja powstrzymać.
Wylinkę z chorej krewetki zawsze odławiałem.
Jeżeli pleśniawka jest na rostrum a samica nosi jaja to jest bardzo duże prawdopodobieństwo że się przeżuci właśnie na jaja.

Tasior ja w swoje baniaki patrzę codziennie. Nie godzinami ale zawsze "rzucę okiem". A tak jak pisał Kaledon pleśniawka jest zauważalna.
Pozdrawiam

Sebastian
germanista
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): Cz 31 sty, 2013 11:05
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez Kaledon » Pt 13 gru, 2013 09:40

Tasior :mrgreen: Ja nie zaczynam i mam po 100 i więcej krewetek w bańce ;-) Zapewniam Cię, że jak będziesz karmił i przewinie Ci się taka to musiałbyś być ślepy, żeby nie zauważyć pleśni. Raz takie cholerstwo na początku ze sklepu zoo z wawy przywlokłem :evil:
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez Tasior » Pt 13 gru, 2013 10:16

Kurde to może faktycznie nie miałem tego w akwa bo puki co to tylko o tym czytam ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez Świru » Pt 13 gru, 2013 21:14

Kreweci mam ok 50 szt a tak konkretna akurat siadła przy samej szybie, także ciężko było tego nie zauważyć.

Tasior napisał(a):Dwa, jeżeli na innych krewetkach tego nie widzisz to może być to jednorazowy przypadek. Liść tutaj nie ma z tym nic wspólnego. Jeżeli krewetka dotrwa do porodu, a powinna, to zrzuci pancerz i nie powinno być problemu.
Swoją drogą ludzie jak wy macie czas i możliwość zauważenia tego... To chyba trzeba godzinami i z lupą przed akwa siedzieć ;)


Tasior, to uważasz, że nie powinienem się martwić? Nic nie stosować?


Kaledon napisał(a):Raz takie cholerstwo na początku ze sklepu zoo z wawy przywlokłem :evil:


Kaledon, a Ty jak zwalczyłeś to dziadostwo?
Świru
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): So 16 lis, 2013 21:33
Lokalizacja: Otwock - Warszawa

Re: Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez Kaledon » Pt 13 gru, 2013 22:30

Nie zwalczyłem- całe akwa poszło. To akurat był okres jak dla krewetek nic nie było a wycofali działające preparaty z miedzią i zastąpili jakimś badziewiem które miedzi już nie miała ale działać też nie bardzo chciało.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pleśniawka - jak zwalczyć?

Postprzez skrzypek35 » So 22 mar, 2014 00:58

Witam
Ja zauważyłem po jakimś tygodniu na świeżo kupionych małe kłębki na boku chyba u dwóch, przeszukałem neta i znalazłem że ktoś podawał czosnek, przekroiłem więc ząbek na pół i wrzuciłem na 24h, potem wyjąłem i odczekałem 2 dni i znowu na 24h. Już po pierwszej kuracji wydaje mi się że zniknęło, a teraz minęło już ze 2 tygodnie i jest wszystko OK, nie wiem czy to czosnek pomógł czy same się wyleczyły, w każdym razie obyło się bez chemii
skrzypek35
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr 05 lut, 2014 00:58
Lokalizacja: Łowicz


Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości