Białe wypustki (?) na głowach RCS

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Białe wypustki (?) na głowach RCS

Postprzez Rysnig » N 31 sie, 2014 18:04

Witam wszystkich. Zaobserwowałem dzisiaj na głowach kilku red cherry małe (maksymalnie 1-milimetrowe), białe, podłużne wypustki. Na razie jest ich mało - jedna, maksymalnie dwie na krewetkę i to też tylko na kilku osobnikach. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że są to pasożyty, ale teraz niestety nie jestem w stanie znaleźć tego artykułu :-? Czy wiecie co to jest i czy powinienem się martwić? Nie daję zdjęć, bo to chyba dość charakterystyczna dolegliwość (ale jeśli będą problemy z identyfikacją to mogę spróbować zrobić im fotką).

Parametry akwarium w skrócie: 60L, zarośnięte, nawożone w małych ilościach co2 oraz mikro+makro w płynie, obsada - około 30 RCS, 2 Amano, 3 Heleny, podmianka raz na 10 dni 15L (odstana kranówka), temp 25C, ph 7, kh 8, gh 12. Baniak został zalany prawie 2 miesiące temu, krewety siedzą w nim od 3 tygodni.

Bardzo liczę na waszą pomoc, bo martwię się o krewety :-(
Rysnig
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 27 kwi, 2014 21:25

Re: Białe wypustki (?) na głowach RCS

Postprzez Dakota » N 31 sie, 2014 19:44

Problem dość częsty, chodzi o płazińce Scutariella japonica. Odsyłam do wątku: viewtopic.php?f=25&t=5768&p=54583&hilit=scutariella#p54583" target="_blank

Spokojnie wybijesz je preparatem No-planaria, można kupić dawkę na 50 lub 100l na Allegro. Pamiętaj, by na czas kuracji wyciągnąć ślimaki, bo mogą podzielić los pasożytów.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Białe wypustki (?) na głowach RCS

Postprzez Rysnig » Pn 01 wrz, 2014 22:06

No właśnie czegoś takiego się spodziewałem, dzięki za pomoc ;-) Jak no-planaria przyjedzie, to ślimorki dostają eksmisję do słoika, a u krewet zacznie się kuracja :-) A czy może orientujesz się, po jakim czasie akwarium będzie znowu bezpieczne dla Helen?
Rysnig
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 27 kwi, 2014 21:25


Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości