Krewetki RC padają

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Krewetki RC padają

Postprzez Elomakins » So 17 wrz, 2016 07:50

Witam.
Potrzebuje pilnej pomocy przy krewetkach RC gdyż kiedyś raz na tydzień znajdowałem martwą od teraz są to 1-2 sztuki co kilka dni !!! Parametry wody znam tylko Ph 7,6
resztę poznam jeszcze dziś. Podmiany robię co tydzień 7-8l wodą kranową odstaną co najmniej 48h. Leje bakterie Tropicala. Byłem świadkiem jak jedna z moich krewetek siedziała i jadła na pisti po czym nagle zaczęła opadać pływać bez ładu i składu na drugi dzień patrze a ona już martwa leży na roślince. W drugim zbiorniku (low low low tech) bez podmian wody bez żadnej chemi który stoi na ziemi ogrodowej już od ponad miesiąca krewetki żyją i mają się dobrze. Od dziś przerzucam je tam z mojej 30l. W 30 miałem kłopot z nicieniami ale Gupiki dały rade :-> .
Proszę o pilną pomoc gdyż szkoda mi tych krewetek zbiornik założony około 2 miesięcy temu.

Opis Krewetkarium
-Akwarium 30l
-Filtr Fzn-1 z pre filtrem z drobnymi oczkami wkłady to orginalne gąbki
-Grzałka (Brak nie potrzebuje w domu cały czas stała temp.)
-Podłoże piasek kwarcowy barwiony
-Roślin Prawie całe akwarium obsadzone (Mchy, Gałązatki, itp.)
-Korzeń
-Lampka 11w
Ostatnio edytowano N 18 wrz, 2016 19:11 przez Elomakins, łącznie edytowano 1 raz
Elomakins
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt 16 wrz, 2016 17:42

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Deletor » So 17 wrz, 2016 10:24

Zrób testy będzie coś więcej wiadomo, zrób też NO2 i NO3.
Bez tego to wróżenie z fusów.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Deletor
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2014 21:53

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Elomakins » So 17 wrz, 2016 12:16

Ok, na poniedziałek będą testy bo dziś Zologiczny zamknięty był ;./
Elomakins
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt 16 wrz, 2016 17:42

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Inc0gnit0 » So 17 wrz, 2016 12:35

bez podmian zyja z podmainami zdychaja wniosek? woda z kranu im nie pasuje proponuje zapodać uzdatniacz dla krewetek do wody kranowej lub przejsc z karnówki na ro + sole dla krewetek typu gh/kh+
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Deletor » So 17 wrz, 2016 13:20

Uzdatniacz to jedno. Zrób NO3 dla wody kranowej, często się zdaża że wodociągi mają awarię i NO3 skacze i to wysoko.
Druga sprawa czy nie masz przypadkiem rur miedzianych.

Nie kupuj tylko pasków 6in1, dziś w zoologicznym dostałem kilka wyszło że w każdym akwarium wszystko powinno paść. PH 6.8 gdzie jest powyżej 7, NO3 od 150 do 200, KH czy GH już nie pamiętam jedno było ok drugie 21.
I najlepsze w akwa w którym podmiana była ok 2tyg temu Cl 0.8...

Nie podmieniaj wody na razie, zrób testy zorientujesz się w sytuacji i będzie wiadomo jak działać.
W filtrze masz same gąbki, przydał by się jakiś absorber NO3, jesteś pewny korzenia?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Deletor
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2014 21:53

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Elomakins » So 17 wrz, 2016 13:50

Testy tylko kropelki. Korzeń raczej pewny z zologicznego gotowany raz w solance potem 3 razy w czystej wodzie. Rurki wszytko plastiki. Przy pierwszym starcie 30 koniec maja nie podmieniałem wody i tak jak to w małych zbiornikach ,,Atak glonów,, krasnorosty całe akwarium zawalone po pojawieniu się glonów podmiany ale nie pomogły więc restart zbiornika. Zrobiłem całkowity restart i od tamtej pory nie ma problemów z glonami (lepiej nie krakać) ale jest problem z krewetami ;./ Krewetki trafiły po 3 tygodniach od startu do zbiornika przez pierwszy tydzień nic się nie działo ale potem tak jak pisałem na początku zaczęły padać. A i podejrzewałem tez silikon bo akwarium jest od szklarza, ale nie wiem czy coś może mieć z tym wspólnego ? Rybki tj. gupikom nic się nie działo.
Elomakins
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt 16 wrz, 2016 17:42

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Inc0gnit0 » So 17 wrz, 2016 14:28

Moje taiwany śmigaja w akwariach z steżeniem NO3 od 40 do około 60 a bywało i blisko 100 tu bym nie szukał problemu natomiast problemem jest NO2 i NH3/NH4 którego obecnośc świadczy o niedojrzałości zbiornika... stosowanie absorberów NO3 ( zeolit) przy krewetkach to ryzykowna zabawa pewniejsze i bezpieczniejsze sa podmiany ( o ile jestes pewien wody do podmian)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Deletor » So 17 wrz, 2016 14:33

Ok do restartu rozumiem że uczyłeś kranówki, a nie starej wody z działającego zbiornika.
Co się działo z filtrem podczas restartu? Działał w wiadrze, innym akwarium, został umyty, leżał na dywanie i czekał na swoją kolej?
Czy wpuszczając krewetki do zbiornika sprawdziłeś parametry zwłaszcza ph, No2, No3?
Ile jest tych krewetek?
Czy mógłbyś wstawić zdjęcie zbiornika?
Krewetki pływają po całym zbiorniku czy trzymają się raczej powierzchni?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Deletor
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2014 21:53

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Elomakins » So 17 wrz, 2016 14:37

W poniedziałek się dowiemy kupie testy no2 i no3. W okolicy mam znajomego hodowce RC i z tego co on mi mówi nie używa testów ani nie dodaje żadnych bakterii do wody jedyne co robi to 2 razy w miesiącu robi większą podmianę oraz dolewa ubytki wody bo ma akwarium bez pokrywy. Używa wody odstanej minimum 5dni. W akwarium ma tylko jakiś filterek podłoże to co ja oraz pełno mchu. Mieszka kilka bloków obok mnie ;./ Redki mu się mnożą jak głupie. Przy zakładaniu akwarium nie leje żadnych bakterii. Krewetki wpuszcza po 2 tygodniach. Więc nie wiem co ja mogę robić źle.
Ostatnio edytowano So 17 wrz, 2016 14:51 przez Elomakins, łącznie edytowano 1 raz
Elomakins
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt 16 wrz, 2016 17:42

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Elomakins » So 17 wrz, 2016 14:46

Tak do restartu użyłem odstanej kranówki. Podczas restartu chodził w 60l. Parametry jakie sprawdzałem podczas wpuszczania to PH i temperatura ;./ Krewetek było 16 teraz jest bodajże 8 ? Krewetki zachowują się raczej normalnie. Chodzą po całym zbiorniku. Zdjęcie https://zapodaj.net/ef3106259ff2e.jpg.html
Elomakins
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt 16 wrz, 2016 17:42

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Deletor » So 17 wrz, 2016 15:32

Testów można nie robić i długie lata, ale jak coś się zaczyna dziać to jednak są bardzo pomocne.
Widzisz niby wszystko jest ok, a jednak prawie połowa obsady padła.
To tak jak ze starym samochodem bez komputera, zaczyna coś się dziać z silnikiem i szukasz, wymieniasz i wymieniasz, kładziesz kasę, a przyczyną leży całkowicie gdzie indziej. W nowych gdzie jest napakowane czujników podłączasz do kompa i mniej więcej widzisz gdzie szukać usterki.
Tak samo w akwarium, widzisz że padają krewetki, możesz powoli zaczynać coś kombinować. Podmienić wodę na tą z starego zbiornika, zmieniać filtry, zacząć lać coś do wody. A przyczyna może leżeć np w wodociągach albo masz po prostu stare krewetki i padają ze starości.
Powiedz jeszcze jak karmisz krewetki, akwarium wygląda na bardzo czyste.

Każdą decyzję jaką podejmujesz z wszystkimi plusami i minusami bierzesz sam na siebie.
Sam z testów ogólnie w miarę rzadko korzystam, raczej poglądowo co się dzieje w akwarium. Nawet jak coś idzie w zła stronę to poprawie napowietrzanie, zrobię podmianke i patrzę co się dzieje dalej. Bez gwałtownych ruchów.

AAA jeszcze jedna rzecz. Czy zrobiłeś aklimatyzacje dla krewetek?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Deletor
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2014 21:53

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Elomakins » So 17 wrz, 2016 15:52

Krewetki dokarmiam raz na kilka dni rzucę im kawałek tabletki lub płatek Spiruliny tak aby zjadły to w ciągu kilku godzin. Gdyż w akwarium nie widać glonów. Krewetki są dość młode z tego co mi mówił ten znajomy hodowca krewetki miały 2-3 miesiące. Aklimatyzowałem je ok 4-5h, dolewając im co jakiś czas wodę z akwarium.
Elomakins
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt 16 wrz, 2016 17:42

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Deletor » So 17 wrz, 2016 16:11

Oraz chyba odpowiedziałeś sobie na pytanie czemu padają. Akwarium sterylne, nówka zalane, pokarm raz na kilka dni.
Co słabsze osobniki mogą padać z głodu.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Deletor
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2014 21:53

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Elomakins » So 17 wrz, 2016 16:14

Ahh zapomniałem dodać że w tym zbiorniku 30l wtedy co krasnorosty miałem to miałem 4 RC z zologicznego padły 3 została jedna na czas dojrzewania zbiornika pływała w 60l
A kiedy zakupiłem te 16 sztuk trafiła razem z nimi do 30l gdzie po tygodniu nosiła jajeczka. Po tygodniu jak ,,zajajczyła,, padła jak ją wyciągałem jako jedyna z wszystkich padniętych była zwinięta w literę ,,U,, Ciężko było ja odgiąć, miała widoczne jakby pęknięcie na grzbiecie. Może to jakieś problemy z wylinką ?
Elomakins
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt 16 wrz, 2016 17:42

Re: Krewetki RC padają

Postprzez Elomakins » So 17 wrz, 2016 16:17

No akwarium nie jest do końca sterylne bo wszystkich krasnorostów nie udało mi się usunąć. I widać plamy zielenic z tyłu na szybie na zdjęciu tego nie widać. Oraz raz na kilka dni czyszczę pędzelkiem ,,Silikony,, Bo osadza się na nich jakiś biały nalot. Krewetki cały czas coś skubią więc chyba coś jedzą chyba że to taki wrodzony odruch mają :)
Elomakins
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt 16 wrz, 2016 17:42

Następna strona

Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości