Blood Mary - problem z wylinką?

Jak dbać o zdrowie naszych podopiecznych

Moderator: =Fresz=

Blood Mary - problem z wylinką?

Postprzez Lukkey » Pn 26 gru, 2016 13:37

Przez ostatni tydzień padły mi 3 młode krewetki Blood Mary ze stada startowego, prawdopodobnie miały problem z wylinką (były osowiałe a później znajdowałem je martwe z pęknięciem pancerza za głową), dzisiaj znalazłem kolejną. Trochę info o zbiorniku:

Akwarium: 27l 30x30x30 (ma około 2 miesięcy, krewety od miesiąca)
Filtracja: hamburg narożny z gąbką 14x29x3cm 45ppi + pat mini na średnich obrotach
Podłoże: czarny żwirek kwarcowy warstwa 1cm
Fauna: Było 10 młodych (0,5-1cm) Blood Mary - zostało 6, 3 zatoczki różowe
Flora: Subwassertang, rogatek, gałęzatka, 2 rodzaje mchów
Dodatkowo: korzeń, 2 kawałki łupiny kokosa, kilka szyszek olchy, liść dębu, liść ketapangu, 2 przyssawki sylikonowe trzymające rośliny, 2 kulki mineralizujące BWS
Parametry: GH 11, KH 5, NO2 0, NO3 5, przewodność 335 μS, temperatura 18-20
Woda: Podmianki raz na tydzień 10% RO + Salty Shrimp GH+/KH+ przewodność ok 500μS + Old Sea Mud Powder + minimalnie Mosura BT-9
Karmienie: 10 próbek pokarmów benibachi, suszony jarmuż, szpinak, dynia hokkaido

Dodam jeszcze, że bliźniaczy - identyczny zbiornik z Yellow Neon Fire ma się dobrze a krewety rosną wyraźnie szybciej i zrzucają wylinki.
Jakieś pomysły co w takiej sytuacji? Dorzucić jakieś minerały wspomagające wylinkę?

Zdjęcia ogólne zbiornika i padniętych Blood Mary:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano Pn 26 gru, 2016 20:45 przez Lukkey, łącznie edytowano 1 raz
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Blood Mary - problem z wylinką?

Postprzez spining133 » Pn 26 gru, 2016 15:09

sypnij gravidasa :->
spining133
 

Re: Blood Mary - problem z wylinką?

Postprzez Lukkey » Pn 26 gru, 2016 17:25

Musiałbym zamówić a trochę mi zależy na czasie bo widzę, że kolejna popękana siedzi pod kokosem i się nie rusza. Nada się Shrimp Nature Werwa i Azoo Mineral Plus? To mam pod ręką w sklepie jutro o 10:00 ;)
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Blood Mary - problem z wylinką?

Postprzez =Fresz= » Pn 26 gru, 2016 18:39

Ja bym dodawał do każdej podmiany azoo mineral plus i wyjął liście, szyszki. Neocaridin nie mam ale kiedy były to zauważyłem że nie za bardzo lubiły garbniki.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Blood Mary - problem z wylinką?

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 26 gru, 2016 18:50

jestes absolutnie pewien pomiarów gh kh i EC bo troche na moje oko nie pasują do siebie gh11 kh5 i 335us tyle przewodności to sie ma na starym podłozu u caridin przy gh6 kh0 co do "uczulenia na garbniki" neo nie zauważyłem takiego zjawiska i sądząc po kolorze twojej wody na pewno nie masz ich w zabójczym stężeniu
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Blood Mary - problem z wylinką?

Postprzez SUHY » Pn 26 gru, 2016 18:55

W drugim zbiorniku masz więcej krewetek ? Na początek zamień miedzy zbiornikami tak z połowę wody .Jak z karmieniem , nie sypałeś za dużo .Przy tak małej ilości krewetek chciały jeść .?
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Blood Mary - problem z wylinką?

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 26 gru, 2016 19:15

długo je masz ?
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Blood Mary - problem z wylinką?

Postprzez Lukkey » Pn 26 gru, 2016 19:25

Inc0gnit0 napisał(a):jestes absolutnie pewien pomiarów gh kh i EC bo troche na moje oko nie pasują do siebie gh11 kh5 i 335us tyle przewodności to sie ma na starym podłozu u caridin przy gh6 kh0 co do "uczulenia na garbniki" neo nie zauważyłem takiego zjawiska i sądząc po kolorze twojej wody na pewno nie masz ich w zabójczym stężeniu


GH i KH mierzone kilka razy w ostatnim czasie testem kropelkowym - wyniki były praktycznie takie same, miernik skalibrowany w płynie do kalibracji również za każdym razem pokazuje te same wartości.

SUHY napisał(a):W drugim zbiorniku masz więcej krewetek ? Na początek zamień miedzy zbiornikami tak z połowę wody .Jak z karmieniem , nie sypałeś za dużo .Przy tak małej ilości krewetek chciały jeść .?


W drugim zbiorniku jest 10 Yellow Neon Fire, staram się karmić na prawdę małymi porcjami tak, że nic nie zostaje w podłożu, wczoraj jak wrzuciłem kawałek suszonej dyni hokkaido wszystkie kręciły się w jej okolicy i skubały, po kilkunastu godzinach ją usunałem żeby nie leżała przez noc.

Inc0gnit0 napisał(a):długo je masz ?

W oby dwóch zbiornikach krewetki mam taką samą ilość czasu tj. około miesiąca. Mam je od tego samego hodowcy i jak do mnie przyjechały były podobnej wielkości, teraz yellowki są wyraźnie większe a Blood Mary nie dość, że padają to ledwo co rosną.
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Blood Mary - problem z wylinką?

Postprzez SUHY » Pn 26 gru, 2016 19:45

Lukkey napisał(a):W oby dwóch zbiornikach krewetki mam taką samą ilość czasu tj. około miesiąca. Mam je od tego samego hodowcy i jak do mnie przyjechały były podobnej wielkości, teraz yellowki są wyraźnie większe a Blood Mary nie dość, że padają to ledwo co rosną.

Może nie pasują im parametry .Wiesz w jakich były trzymane ?
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Blood Mary - problem z wylinką?

Postprzez Lukkey » Pn 26 gru, 2016 19:52

pH 7,2
GH 11
KH 5
ok. 480 μS

Edit: Przygotowałem sobie wodę tak jak robię to zawsze do podmian tj. do 5l baniaka czystej ro (11 μS) dodałem pół mosurowej łyżeczki Old Sea Mud Powder (przewodność nadal 11 μS) a potem 2g Salty Shrimp GH+/KH+ co dało w ostateczności parametry 500μS GH 13 KH 5. Parametry w baniaku tak jak pisałem wyżej 335μS GH 11 KH 5 (pierwotnie akwarium było zalane 70%/30% kran/ro parametry 280μS GH 10 KH 7, ale pierwsza podmiana po 2 tygodniach była już ro+salty), w momencie wpuszczenia krewet ok. miesiąc temu przewodność 290μS i z każdą podmianą wzrasta o 7-10μS czyli w 4 tygodnie wzrosła o 40-50μS co nie jest chyba dużym skokiem jak na taki czas?
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz


Powrót do SZPITAL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość