Coś niebieskiego ;)

Krewetki i inne bestie jakie trzymacie w akwariach.

Moderator: =Fresz=

Coś niebieskiego ;)

Postprzez Saiqpat » Wt 04 paź, 2011 23:43

Od jakiegoś czasu wielu hodowców obserwowało niewielkie niebieskie przebarwienia na głowie krewetek Snow White. Pojawiło się pytanie czy poprzez selekcję można otrzymać formę o większej ilości niebieskiego pigmentu. Wg informacji otrzymanych od Friedricha Bittera nie jest to możliwe - był on u hodowcy w Japonii który próbował bezskutecznie.
Tym większe było moje zdziwienie gdy w zbiorniku wypatrzyłem krewetkę prezentowaną na poniższych zdjęciach. Narazie mam tylko 1 tak ładną i kilka "gorszych", spróbuję poprzez selekcję ustabilizować tę mutację - bo na razie tylko tak można nazwać tę formę.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano Wt 13 mar, 2012 15:28 przez Saiqpat, łącznie edytowano 1 raz
Saiqpat
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): N 06 wrz, 2009 16:12

Postprzez Szopen » Śr 05 paź, 2011 08:27

Mam Michał od Ciebie snow-y i też wykazują lekkie zabarwienie niebieskie przedniej części. Czasami bardziej to widać, a czasami mniej zależy od nastroju krewetki ;)
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez KuMaK » Śr 05 paź, 2011 14:49

Saiqpat napisał(a):był on u hodowcy w Japonii który próbował bezskutecznie.


Może gdyby łączył różne linie tych krewetek to by się udało - selekcjonując tylko jedną linie mógłby otrzymać tylko tymczasowo ładniejsze osobniki, a następnie z mniejsza ilością na niebiesko ubarwianej bieli.

Spróbować należy z krewetką, która ma jak najwięcej pigmentu najlepiej czarnego z intensywnym niebieskim ubarwieniem pancerzyka np. BT0, niektóre Taiwan Bee.
Ostatnio edytowano Cz 01 sty, 1970 01:00 przez KuMaK, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez CARdinal » So 15 paź, 2011 11:41

No ale z taiwanami to już nie takie osiągniecie jak dojść do tego od zwykłego snowa. Michał a może przez przypadek trafiła ci się jakaś hybryda w zbiorniku? Po skrzyzowaniu ze zwykłym snowem mogła sie jakimś cudem trafić jedna taiwanka. Novina zaobserwował już jakiś czas temu że niektóre hybrydy + cb/cr/snow = 1% taiwan bee.
CARdinal
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Pt 13 lis, 2009 09:51
Lokalizacja: P-no/pd Wa-wą

Postprzez Saiqpat » So 15 paź, 2011 19:53

Nie ma możliwości że to hybryda. Dbam o czystość moich linii hodowlanych. Ponadto Taiwany mam dopiero od niedawna tak więc nie było takiej możliwości.

Kumak a skąd wiesz ile koleś miał zbiorników i jak je krzyżował? Z tego co ja wiem było więcej niż jeden zbiornik.
Co do wskazań na krzyżówki to z tego co ja widziałem osobiście u jednego z najlepszych niemieckich hodowców to Twoja teoria nie ma pokrycia w praktyce...
Saiqpat
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): N 06 wrz, 2009 16:12

Postprzez CARdinal » N 16 paź, 2011 16:31

Na bank kumak ma racje w jednej kwestii, jak skrzyżujesz ją z taiwanem to będzie więcej niebieskiego :mrgreen: bo wyjdą zapewne pojedyńcze blue bolty. Jeśli nie od razu to po krzyżówce wstecznej.

Co do krzyżowania z BT0 to szansa że w pierwszym pokoleniu otrzymasz coś ciekawego jest minimalna. Musiałbyś zrobić krzyżówkę wsteczną, tak jak Novina kiedy otrzymał tego niebieskiego crystala.

Wg informacji otrzymanych od Friedricha Bittera nie jest to możliwe - był on u hodowcy w Japonii który próbował bezskutecznie.


:-P z tego co pamiętam to on twierdził również że niemożliwe jest wyselekcjonować więcej niż grade A bez krzyżówki crystala z hummelem :mrgreen: :mrgreen:

Opinia pojedynczego hodowcy nic nie znaczy, po za tym pytanie czy Bitter się z nim dogadał, czy miał lewego tłumacza itp itd.
CARdinal
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Pt 13 lis, 2009 09:51
Lokalizacja: P-no/pd Wa-wą

Postprzez Saiqpat » N 16 paź, 2011 18:51

CARdinal napisał(a):Na bank kumak ma racje w jednej kwestii, jak skrzyżujesz ją z taiwanem to będzie więcej niebieskiego :mrgreen: bo wyjdą zapewne pojedyńcze blue bolty. Jeśli nie od razu to po krzyżówce wstecznej.

Co do krzyżowania z BT0 to szansa że w pierwszym pokoleniu otrzymasz coś ciekawego jest minimalna. Musiałbyś zrobić krzyżówkę wsteczną, tak jak Novina kiedy otrzymał tego niebieskiego crystala.

Wg informacji otrzymanych od Friedricha Bittera nie jest to możliwe - był on u hodowcy w Japonii który próbował bezskutecznie.


:-P z tego co pamiętam to on twierdził również że niemożliwe jest wyselekcjonować więcej niż grade A bez krzyżówki crystala z hummelem :mrgreen: :mrgreen:

Opinia pojedynczego hodowcy nic nie znaczy, po za tym pytanie czy Bitter się z nim dogadał, czy miał lewego tłumacza itp itd.


Skoro Bitter robił zdjęcia to mógłby chociaż policzyć zbiorniki??

Co do krzyżówek z BT0 to widziałem już takie eksperymenty na żywo i Taiwanów z nich nie ma.
Jeśli chodzi o krzyżówkę z Taiwanem to ponoć (opinia Silane) można otrzymać Pande/King Konga z takiej krzyżówki.

Twoja opinia że będzie Blue Bolt to sprawdzone czy podobnie jak kumak sobie teoretyzujesz?
Saiqpat
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): N 06 wrz, 2009 16:12

Postprzez CARdinal » N 23 paź, 2011 19:30

Znajomy hodowca Z Siedlec otrzymał blue bolty po krzyżówce hybrydy snowa z taiwanem który nie koniecznie musiał być blue boltem a pandą i taki przypadek tu rozpatruję. Drugi natomiast z okolic Wrocławia po krzyżówce hybrydy ze zwykłym crystalem lub snowem (w zbiorniku były i jedne i drugie) otrzymał jednego taiwana, z tego co plotka niesie blue bolta. Pierwsza opinia jest sprawdzona bo widziałem młode zaraz po urodzeniu. Drugiej nie mogłem potwierdzić ale byłem u tego hodowcy w odwiedzinach i widziałem sporo taiwanów więc chyba się zna.

Teoretyzuję natomiast w 1-szym przypadku gdy zakładam że twoja kreweta jest hybrydą lub taiwanem , a w 2-gim gdy zakładam ze jest normalnym snowem.

Oczywiście możliwy jest przypadek nr.3 - jest snowem niezwykłym :-P teoretycznie to nie powinno znacząco zmienić wyników krzyżówek.
Ostatnio edytowano N 23 paź, 2011 19:39 przez CARdinal, łącznie edytowano 5 razy
CARdinal
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Pt 13 lis, 2009 09:51
Lokalizacja: P-no/pd Wa-wą

Postprzez Saiqpat » Pn 24 paź, 2011 08:29

A więc tak, jeśli chodzi o krzyżowkę Hybryda Snow x Taiwan - jak najbardziej się zgadzam, i nie neguje że mogłeś to widzieć u hodowcy w Siedlcach. Myślę że jest to dobra metoda uzyskiwania wzmocnionych genetycznie blue boltów.

Moj jak juz podkreślałem nie może być hybrydą gdyż nabyłem moją linię od Uwe Neumana jeszcze zanim świat usłyszał o Taiwanach. Tak więc czystość jest pewna.

Domyślam się o kim z Wrocławia mówisz, niestety w wypadku tej osoby i jej rewelacji zawsze kieruje się zasadą ograniczonego zaufania.

Jak już wspominałem Silane wspomina iż te "niebieskawe" Snowy w krzyżowce z King Kongiem powinny dać kilka King Kongów.
Saiqpat
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): N 06 wrz, 2009 16:12

Postprzez CARdinal » Pn 24 paź, 2011 17:49

To by świadczyło o tym iż Silan tez zakłada że twój niebieski snow jest czymś zbliżonym do hybrydy.

Moim zdaniem powinien jak najbardziej uwzględnić w takim wypadku możliwość powstania blue boltów.

Apropos teoretyzowania mam taką nie zweryfikowaną teorię że hybrydy wśród krewetek"bee", tak jak blue tigery wśród zwykłych tigerów, po prostu od jakiegoś czasu się pojawiają.
U Tigerów zaobserwowałem mniej więcej jednego niebieskiego na tysiąc zwykłych(czasami też powstają golden eye bez niebieskiego).

Podana tu analogia do tigerów wcale nie jest przypadkowa bo moja kolejna szalona teoria zakłada że z pomocą bee-tigera możemy zwiększyć częstotliwość występowania mutacji wśród "bee" w tym również zwiększyć prawdopodobieństwo pojawiania się hybryd.

Kolejna Teoria: czemu Taiwany nie pojawiły się szybciej? Powód pierwszy -bo mało ludzi interesowało się krewetkami, powód drugi - ktoś musiał mieć dwie hybrydy a wiec analogicznie stado kilku tysięcy :-) "bee" i musiały się one przypadkowo skrzyżować. Tak powstał Chocapic.
Ostatnio edytowano Pn 24 paź, 2011 17:51 przez CARdinal, łącznie edytowano 2 razy
CARdinal
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Pt 13 lis, 2009 09:51
Lokalizacja: P-no/pd Wa-wą

Postprzez Crystal » N 30 paź, 2011 03:21

Tak czy inaczej mam pytanie - i jak tam pracę z tym niebieskim? Ja u swoich snow czase też zauważam te przebarwienia ale nie w takiej intensywnej formie jak u Michała. Najbardziej niebieskie są małe krewetki a w miarę wzrostu jakoś się to rozmywa. Jeżeli jednak Michal chcialbyś trochę nowych genów to służę pomocą i nie jest to jakieś obwieszczenie komercyjne. Po prostu może warto spróbować utrwalić taką cechę. Jak sie nie uda to pozostaną nam fajne zdjęcia a jak się uda to będzie miło. Mam oczywiście SNowy od Michała ale te przebarwienia występują u krewetek z innego źródła.
Ostatnio edytowano N 30 paź, 2011 08:25 przez Crystal, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Postprzez aquahobby1 » N 30 paź, 2011 06:02

Może dać do krzyżówki Blue bolta?
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Saiqpat » Pn 31 paź, 2011 10:38

aquahobby1 napisał(a):Może dać do krzyżówki Blue bolta?


Mozna, tylko że to popsuje całą idee:) Blue Bolty już są i nie chodzi mi o otrzymanie Blue Boltów ale próbę wyciągnięcia niebieskich krewetek ze Snow-ow.

Crusta - będę może w tym roku w Krakowie to się odezwę.

Caridinal - Piotrek wez popraw wiek bo mnie zmyliles początkowo. Silane nie wziął moich krewetek za hybrydy bo... ich nie widział :) Ja się powołuję na jego artykuł na blogu.

Co do tego czemu wcześniej nie pojawiły się Taiwany? Uwe Neumann jest przekonany że to krzyżówka. Podejrzewa tylko że Pan Yea miał:
1. trochę szczęścia że mu się takie coś pojawiło
2. Bardzo dobre oko i doświadczenie aby pociągnąć.

Należy dodać że ten człowiek przez wiele lat hodował gupiki na dużą skale, tak więc posiada olbrzymie doświadczenie w zakresie odmian i ich stabilizacji. Wystarczy wziąć jakąś profesjonalną pozycję dot. gupików aby zobaczyć że tam już genetyka kroczy dużymi krokami do przodu.
Saiqpat
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): N 06 wrz, 2009 16:12

Postprzez =Fresz= » Wt 13 mar, 2012 15:31

Trochę czasu minęło więc mam pytanie czy są już jakieś efekty czy może próby powielenia mutacji stanęły w miejscu?
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń


Powrót do GALERIA BESTII

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron