[31,5l] - hybrydownia

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

[31,5l] - hybrydownia

Postprzez Dakota » Pn 16 mar, 2015 20:04

Niestety z Sakurami mi się nie udało, zostało tylko para dorosłych sztuk, które postanowiłam przenieść do drugiego akwarium a to, w którym były zrestartować pod kątem krewetek Caridina. Stąd nowy wątek i krótka fotorelacja z restartu. Dla przypomnienia:
Akwarium: 30x35x30 (dł. x szer. x wys.) - 31,5l brutto
Oświetlenie: lampa LED DIY 8W (6x 6500K, 2x 5500K)
Filtracja: T-head 750l/h z gąbką 45ppi i deszczownią
Podłoże: Benibachi Black Soil Normal 2kg
Dekoracje: korzenie Driftwood, łupiny kokosa
Flora: mchy i wątrobowce, rogatek sztywny, microsorium narrow
Fauna: docelowo hybrydy


1. Rzeczy potrzebne do restartu: podłoże Benibachi Normal 2kg, próbki: BWS Enlive, MK Breed Silver Powder, Benibachi Old Sea Mud Powder, Mironecton Powder, Bee Max, Rich Water (nie użyłam przy starcie - przyda się wkrótce) i mineralizator Salty Shrimp GH+.
Obrazek


2. Krewetkarium przed restartem (woda żółta z powodu liścia ketapangu), w środku samiec i samica Sakura + 4 słabe samce Red Cherry + nieokreślona ilość ponad tygodniowych młodych po tej samicy
Obrazek

3. Wyciągamy wszystkie rośliny, starając się przy tym wyperswadować malutkim krewetkom, że wcale nie chcą w nich siedzieć. Wyjmujemy filtr (uwaga dla początkujących - gąbka ma poziome nacięcia, w których lubią się chować młode osobniki, przed wyjęciem filtra lub płukaniem gąbki trzeba sprawdzić, czy żaden maluch się się tam nie szwenda). Filtr i rośliny lądują w wiadrze z wodą z akwarium. Jeśli wiemy, że restart zajmie nam dłuższy czas, warto włączyć filtr w wiadrze.
Jak widać w wodzie jest sporo syfku - zostawiłam krewetki w spokoju do czasu, aż woda się trochę wyklarowała. Z poprzedniego restartu wiem, że krewetki zostawione w takich warunkach bez filtra potrafią bez szwanku przetrwać całą noc.
Obrazek

4. Ostrożnie wyławiamy krewetki (i ewentualnie ślimaki, małżoraczki itp.). Duże sztuki można odłowić siatką, z mniejszymi jest więcej zabawy. Ja wyławiałam wszystkie plastikowym kubeczkiem (jak po roślinach in-vitro), dzięki mojej metodzie poszło całkiem szybko. Dla ułatwienia można jeszcze spuścić wodę tak, by miała tylko kilka cm głębokości.
Wydawało mi się, że maluchów jest niewiele, a tu niespodzianka - było ich 46 (na zdjęciu większość stadka, część siedziała z rodzicami w misce). To wszystko młode z jednej samicy!
Obrazek

5. Po upewnieniu się, że w akwarium nie ma już żadnych krewetek (ja odłowiłam jeszcze część małżoraczków, które wpuściłam do drugiego krewetkarium), usuwamy podłoże. W akwarium był bardzo drobny czarny żwirek kwarcowy, który można łatwo odessać przy użyciu wężyka, którego koniec wkładam w pończochę - dzięki temu oddzielam wodę i podłoże, które po przepłukaniu mogę ponownie wykorzystać. Najlepiej jest zgarnąć podłoże w jeden róg akwarium i odsysać. (niestety ta metoda nie sprawdza się przy drobnym bazalcie - jest za ciężki i zbyt kanciasty, blokuje się w wężyku)
Obrazek

6. Po odessaniu 99% żwirku, czas na przepłukanie akwarium pod bieżącą wodą i ustawienie z powrotem.
Obrazek

7. Na dno akwarium wysypałam bakterie (Bee Max, Silver Powder i BWS Enlive) i minerały (Old Sea Mud Powder, Mironekton Powder) w ilości jak widać poniżej (nie zużyłam żadnej próbki do końca).
Obrazek

8. Na podsypki wysypałam 2kg podłoża Benibachi Normal, z przodu usypałam nieco cieńszą warstw, z tyłu - grubszą. Wodę zmineralizowałam Salty Shrimp GH+ do ok. 5GH (na moim mierniku TDS wyszło ok. 125-130 ppm), na podłożu ustawiłam talerzyk i używając wężyka zalałam akwarium, później zamontowałam filtr ze starą gąbką (pracowała 3 miesiące) i odpaliłam machinę. Fotki nie mam ;-)

9. Kiedy woda się nieco wyklarowała, włożyłam dekoracje i rośliny z poprzedniej aranżacji oraz liść buku. Zdjęcie ok. 2h po zalaniu. Na razie tyle ;-)
Obrazek
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez pr3cik » Pn 16 mar, 2015 20:25

Daria Mistrzostwo Świata. Klimacik w moim stylu:) Fotorelacja na 4+ Brakuje Pozdrowień Dla Pr3cika hehe. Mega I trzymam kciuki za dalszymi sukcesami:)
Avatar użytkownika
pr3cik
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 187
Dołączył(a): N 01 cze, 2014 20:36
Lokalizacja: Brzeg

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 16 mar, 2015 20:26

Kolejny poziom wtajemniczenia ;) wbrew pozorom bedzie łatwiej, czekamy na fotki "pszczółek"
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez Dakota » Pn 16 mar, 2015 20:35

Dzięki :-)
Tak, nie wspomniałam, że część prepitetów dostałam od pr3cika, za co jeszcze raz dziękuję :-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez jalar » Pn 16 mar, 2015 20:48

I Benibachi rządzi ;-) . Teraz czekać na ustabilizowanie i dojrzewanie zbiorniczka. Powodzenia.
jalar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): N 15 lut, 2015 20:19
Lokalizacja: Trzcianka k/Piły

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez totome » Pn 16 mar, 2015 22:10

Zapowiada się świetnie , trzymam kciuki :-)
totome
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 151
Dołączył(a): Śr 11 wrz, 2013 20:32
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez =Fresz= » Wt 17 mar, 2015 07:41

Ja bym dał filtr wyżej tak żeby deszczownica była skierowana delikatnie w dół i była leciutko nad powierzchnią ;) ogólnie rewelacja lubię takie mcharia krewetkowe ;) 3mam kciuki żeby hybrydy się Tobie odwdzięczyły za wyłożoną prace i zaparcie do tego hobby.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez Dakota » Wt 17 mar, 2015 09:29

Dzięki, Fresz :-) Tafla jest w ruchu (wyloty z deszczowni są skierowane nieco do góry) , więc nie będzie problemu z kożuchem ani natlenieniem. Testowałam różne ułożenia i takie mi pasuje, nawet jak trochę wody odparuje, to nie chlupie, co ważne, bo śpię z głową przy akwa ;-) Poza tym deszczownia jest za krótka, by ustawić ją nad taflą wody, musiałabym dołożyć przyciętą rurkę, a mi się nie chce :-P
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez jasiud31 » Wt 17 mar, 2015 14:14

No ładnie... Desing bardzo ciekawy, super to wyszło. Z hybrydami Ci pójdzie jak po maśle :-> Powodzenia :mrgreen:
19 l Crystal Red
25 l Hybrydy+Taiwany
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=6978
Avatar użytkownika
jasiud31
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 431
Dołączył(a): N 09 lis, 2014 18:27
Lokalizacja: Kalisz

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez Mosur » Wt 17 mar, 2015 15:38

Wreszcie ktoś z okolicy będzie miał hybrydy. :mrgreen:
Mosur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 374
Dołączył(a): N 28 gru, 2014 16:39
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez joke00 » Wt 17 mar, 2015 16:04

Akwarium prezentuje się świetnie, tylko jedna sprawa nie daje mi żyć, nie za mało podłoża dałaś. Taka ilość chyba będzie znacznie krócej trzymać parametry, przynajmniej tak wszędzie piszą. Powodzonka
"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

43l - Nature
43l - Krewetkowe Iwagumi
43l - Nature 2
Avatar użytkownika
joke00
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 421
Dołączył(a): Wt 29 lis, 2011 19:12
Lokalizacja: Poznań

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez Dakota » Wt 17 mar, 2015 16:12

Z przodu jest do 2cm, z tyłu do 4cm. Niektórzy mają bardzo cienką warstwę podłoża aktywnego i działa jak należy, myślę, że będzie w porządku. Producent zawsze będzie zalecał grubą warstwę, bo ma w tym biznes ;-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez joke00 » Wt 17 mar, 2015 21:07

W sumie racja, to czekam na zdjęcia robali ;-)
"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

43l - Nature
43l - Krewetkowe Iwagumi
43l - Nature 2
Avatar użytkownika
joke00
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 421
Dołączył(a): Wt 29 lis, 2011 19:12
Lokalizacja: Poznań

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 17 mar, 2015 21:13

Nalezy tez pamietac że cienka warstwa podłoza aktywnego wymusza czestsze restarty
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: [31,5l] - hybrydownia

Postprzez Dakota » Wt 17 mar, 2015 21:13

Zobaczymy, jak wyjdzie w praniu.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości