Podłoża aktywne - czy odmulać? :)

Grunt to podstawa :)

Moderator: =Fresz=

Postprzez michal.l » So 20 paź, 2012 08:47

Tego typu podłoża się nie odmula .. masz jeszcze nie dojrzały baniak No2 musi być równe 0 ! jedyne co możesz zrobić to jakieś bakterie zastosować powinno to przyspieszyć cykl azotowy »NH3/NH4 -> NO2 -> NO3
Ostatnio edytowano So 20 paź, 2012 10:47 przez michal.l, łącznie edytowano 2 razy
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Postprzez Drusia » So 17 lis, 2012 18:46

Gh utrzymuje się nadal 5-6.
A przewodność nie chce zejść poniżej 380 :-?

na podłożu pojawia mi się miejscami taki lekki kożuszek, część wierzchnich kuleczek jest taka posklejana lekko zieloną jakby watą, co z tym robić?
Joanna
Drusia
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Wt 30 lis, 2010 16:33
Lokalizacja: Piaseczno

Postprzez romekwawa » So 17 lis, 2012 19:36

michal.l napisał(a):Tego typu podłoża się nie odmula .. masz jeszcze nie dojrzały baniak No2 musi być równe 0 ! jedyne co możesz zrobić to jakieś bakterie zastosować powinno to przyspieszyć cykl azotowy »NH3/NH4 -> NO2 -> NO3


Oczywiście, że podłoże organiczne należy odmulać za pomocą odmulacza.
Nie należy wyparzać a tym bardziej gotować ani osuszać korzenia, który już był w akwarium.
GH 7-8 jest bardzo dobre wręcz wzorowe przewodność 380 też ok.
Ostatnio edytowano So 17 lis, 2012 19:37 przez romekwawa, łącznie edytowano 1 raz
romekwawa
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Pt 17 lut, 2012 18:31

Postprzez michal.l » So 17 lis, 2012 20:59

romekwawa napisał(a):Oczywiście, że podłoże organiczne należy odmulać za pomocą odmulacza
chcesz to odmulaj :-) ja jeszcze nie spotkałem się z osobą by tak robiła zgodzę się że jakieś drobne zanieczyszczenia resztki pokarmów można zebrać cienkim wężykiem t.tyle ogólnie nie popieram grzebania w podłożu bo moim zdaniem można sobie zrobić niezłe jaja a co do akwarium podoba mi się jeszcze jakby miało np czarne tło to by lepiej wyglądało a jak wygląda cyrkulacja wody w akwarium filterek chodzi na full ? światło słoneczne czasem nie dociera do baniaka ?
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Postprzez =Fresz= » So 17 lis, 2012 21:12

Broń Boże odmulać podłoże aktywne! Jak wzruszysz dno to krewetki Ci podziękują za współprace :mrgreen:
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Drusia » So 17 lis, 2012 21:16

wiem, wiem, nie ruszam podłoża, nawet jak szybki przecieram to pęsetą z wacikiem na końcu aby nie wzruszać za bardzo wody. Tetra chodzi na maxa. Gałązki lekko falują.
Joanna
Drusia
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Wt 30 lis, 2010 16:33
Lokalizacja: Piaseczno

Postprzez romekwawa » So 17 lis, 2012 22:15

Sory, że tak piszę, ale to przykre, że jako fachowcy od tematu wprowadzacie tak ludzi w błąd.
Ja odmulam podłoża organiczne we wszystkich moich zbiornikach systematycznie i nigdy żadna krewetka z tego powodu nie latała po zbiorniku ani tym bardziej nie padła.
Trzeba to robić umiejętnie tak, żeby nie wypuszczać zanieczyszczeń do słupa wody i jest to zabieg zalecany a wręcz konieczny jeżeli chcemy używać podłoża długo.
Miałem okazje oglądać podłoża 6-7 letnie, które są odmulane regularnie i wyglądają jak tuż po starcie, przy tym cały czas są w nich krewetki.
romekwawa
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Pt 17 lut, 2012 18:31

Postprzez michal.l » So 17 lis, 2012 22:38

romekwawa napisał(a):Miałem okazje oglądać podłoża 6-7 letnie, które są odmulane regularnie i wyglądają jak tuż po starcie, przy tym cały czas są w nich krewetki.
chętnie zobaczył bym takie podłoże jak wygląda pewnie sam pył ... wiem że istnieją akwaria kilku letnie ze starym podłożem w których robi się tzw. "podsypkę" na stare podłoże sypie się nowe, no nie chce mi się zbytnio wierzyć by takie 6-7 letnie podłoże spełniało jeszcze swoje "właściwości " ;-)
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Postprzez SUHY » So 17 lis, 2012 23:54

=Fresz= napisał(a):Broń Boże odmulać podłoże aktywne! Jak wzruszysz dno to krewetki Ci podziękują za współprace :mrgreen:

zależy co ktoś uważa za odmulanie , odsysam brudy z podłoża tak z raz w miesiącu ,raz na dwa ,zależy jak sie uzbiera .

michal.l napisał(a): 6-7 letnie podłoże spełniało jeszcze swoje "właściwości "
nie wiem jak wygląda 6 letnie ale dwuletnie które już dawno padło "wybuchło" ,jest nadal i nie przeszkadza mi ze nie działa i tak leję RO i tym ustalam parametry , co prawda ph jest 6 -6,5 ale wsio jest oki przeżywalność młodych jak nigdy 100% .
Ostatnio edytowano So 17 lis, 2012 23:57 przez SUHY, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez ryuuk » So 17 lis, 2012 23:57

ja odmulam aktywne. a tylko dlatego, poniewaz daje go tyle że widze przeswity szyby czyli na 1-2 ziarenka i nie mam warswy beztlenowaj gdzie zbiera sie no3.

i podloze trzyma tyle ile powinno i cała warstwa jest wykorzystywana
Michał
gadu-gadu: 8254309

baniaki:
1x30l,3x54l
heteropoda red gradacja A/AA <azjatyckie>
hybdyda-taiwan
tibee
ryuuk
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 192
Dołączył(a): Pt 21 sty, 2011 15:57
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez romekwawa » N 18 lis, 2012 00:43

Właśnie nie ma pyłu bo został odessany.
Podłoże ADA się nie rozpada chyba, że mu pomagasz kręcąc w nim jakimiś korzeniami.

Co do aktywności to starsze podłoże nie zbija już parametrów, ale utrzymuje poziom tego co wlewasz. Więc jak lejesz osmozę z solami np. KH-3 to utrzyma się KH-3 i to jest bardzo fajne i bardziej stabilne niż lanie KH-3, żeby po chwili spadło do 0 co dzieje się w przypadku nowego podłoża. Ważne, że nie ma skoków parametru a czyste podłoże jest wciąż świetną strefą do rozwoju bakterii i pracuje poprawnie (bez niekorzystnych stref beztlenowych)

Co do warstwy to przy odmulaniu lepiej jak jest więcej bo odmulasz tą warstwę, która jest widocznie zanieczyszczona np 3-4cm od góry a resztę zostawiasz dzięki czemu nie odsysasz bakterii anaerobowych, które tam żyją. Zresztą przy jednej podmiance odmulam dwie góra trzy strefy o średnicy małego odmulacza, więc nie mam obiekcji, żeby wcisnąć czasem odmulacz do samego dna nawet przy 6-8cm podłoża i nic złego się nie dzieje :-)

Myślę, że czas najwyższy wpisać tą wiedzę na stałe do podręczników krewetkowych maniaków i cieszyć się swoim kosztownym podłoże organicznym przez wiele lat ;-)
Ostatnio edytowano N 18 lis, 2012 01:40 przez romekwawa, łącznie edytowano 2 razy
romekwawa
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Pt 17 lut, 2012 18:31

Postprzez romekwawa » N 18 lis, 2012 01:05

Oczywiście jeżeli używasz wodę z kranu i nie akceptujesz parametrów, które ci daje, bo np. są za wysokie dla twoich krewetek temat jest nie aktualny bo po okresie aktywności (zbijania parametrów) woda w akwarium dostosuje się do tego co jest w kranie. Okres przejścia z jednego do drugiego może być śmiertelny dla krewetek. Lanie wody z kranu o wysokich parametrach na organikę, która silnie zbija też jest nie korzystne dla krewetek bo zanim podłoże zbije parametr jest chwilowy skok w górę po czym zejście w dół.
Ja zawsze wlewam wodę o tych samych parametrach, które są w akwarium i tak należ w ogóle obsługiwać podłoża organiczne, no chyba, że chce zmienić parametr.
Natomiast odmulać można właściwie już od pierwszego miesiąca korzystania z PODŁOŻA ORGANICZNEGO! :-)
Dziękuję.
Ostatnio edytowano N 18 lis, 2012 01:11 przez romekwawa, łącznie edytowano 2 razy
romekwawa
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Pt 17 lut, 2012 18:31

Postprzez =Fresz= » N 18 lis, 2012 08:27

No to tylko ja nie odmulam i kilku innych wielkich hodowców jak Garnella itp :mrgreen:
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez romekwawa » N 18 lis, 2012 18:20

Wiesz są różne szkoły prowadzenia akwarium, ja po prostu podważam tezę , że nie wolno odmulać podłoży organicznych bądź jest to szkodliwe.
A co powiesz na filtry podżwirowe? Przecież to takie odmulanie podłoża tylko, że brud nie wychodzi z wodą do wiadra, tylko zostaje w macie filtracyjnej pod podłożem a woda wraca do akwarium i nic złego się nie dzieje. Wielu hodowców tak hoduje.
Więc jeśli to jest ok, to czemu odmulanie odmulaczem jest nie ok?
romekwawa
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Pt 17 lut, 2012 18:31

Postprzez SUHY » N 18 lis, 2012 19:03

romekwawa napisał(a):Więc jeśli to jest ok, to czemu odmulanie odmulaczem jest nie ok?
Wiesz , gdy np: ktoś ma z 5-8cm podłoża i nie tykał przez rok a ma 100 krewetek w 30 L i nagle przeczyta na forum ze sie odmula i chlaśnie całe akwa... odkurzaczem to raczej nie wyjdzie im na dobre .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Następna strona

Powrót do PODŁOŻE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości