[30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Podwodne pola dzikiej roślinności i żarłocznych zjadaczy alg ;-)
Nasze domowe ogrody krewetkowe.

Moderator: =Fresz=

[30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez rafal.gorzow » Śr 27 lut, 2013 22:40

Zbiornik: Aquatic Nature Cocoon 3 o wymiarach 30x30x35 czyli 30 litrów

Filtracja: filtr kaskadowy Aquael FZN-1 podłączony do filtra podżwirowego

Podłoże: BENIBACHI Black Soil Normal

Oświetlenie: docelowo lampka Diversa LED Intenso 7,2W, przez okres dojrzewania 3 moduły led (6500K) o mocy 1,2W każdy

Ogrzewanie: grzałka z termostatem Aquatic Nature 25W, utrzymująca temperaturę na poziomie 25 stopni Celsjusza

Dekoracje: korzeń ADA old wood dark iron, rurki z węgla bambusowego, rurki/piramidki firmy Aquanetta i Aquawild

Rośliny: gałęzatka oraz mchy: willow moss, flame moss, weeping moss, christmas moss

Docelowa obsada: Caridina cf. cantonensis „Crystal Red”, „Taiwan bee” i hybrydy, Otothyropsis piribebuy (Otocinclus negros).

Zastosowane preparaty: pełna linia produktów dla krewetek BENIBACHI (możliwe dzięki wsparciu sklepu akwarystyczny24.pl, za co serdecznie dziękuję)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzień 1.
Dziś odebrałem przesyłkę z brakującymi do rozpoczęcia startu elementami. Można brać się do roboty. Akwarium i filtr umyte, zaczynam od ułożenia podżwirówki oraz połączenia jej z kaskadą Aquaela. Nie obyło się bez drobnych problemów technicznych. Filtr podżwirowy Aquaela dostosowany jest do pracy z turbinami, z kaskadami niestety nie (inny kształt rury zasysającej wodę). Po drobnej ingerencji w konstrukcję – odpiłowanie części rury zasysającej wodę do kaskady oraz po podgrzaniu rurki dołączonej do filtra podżwirowego, udało się dopasować jeden element do drugiego. Oto efekt:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad podłożem długo się zastanawiałem, wybór padł ostatecznie na BENIBACHI Black Soil o frakcji Normal.

Obrazek

I zasypuję zbiornik. Choć podłoże troszkę pyli, nie płuczemy go! Gdy będziemy zalewać zbiornik delikatnym strumieniem, woda będzie czysta chwilę po zalaniu. Na początku miałem obawy, czy aby na pewno granulki nie będą przedostawały się do filtra podżwirowego, miałem nawet na wszelki wypadek przygotowaną plastikową moskitierę, gdyby taka sytuacja miała miejsca. Jednak obawy okazały się bezpodstawne

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podłoże wsypane, czas na pierwsze dekoracje. Są to ceramiczne piramidki dla krewetek firmy Aquanetta oraz piramidki zrobione z rurek z węgla bambusowego, na których zaszczepiony jest mech christmas moss.

Obrazek

I zalewam zbiornik wodą RO:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas umieścić resztę sprzętu w zbiorniku – grzałkę i termometr. Jak widać, woda jest po zalaniu krystalicznie czysta:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do uzdatnienia wody RO używam mineralizatora Mineral RO brązowy v.2, który daje wodę o parametrach: GH=6, KH=2, pH=6,4

Obrazek

Zbiornik przed wlaniem mineralizatora...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...i po jego zastosowaniu

Obrazek

Zmętnienie wody nie utrzymywało się zbyt długo. Po 15 minutach akwarium wyglądało tak:

Obrazek

Zbiornik przez pierwsze dni oświetlany będzie modułami na ledach SMD5050 zasilanymi napięciem 12V o łącznej mocy 3,6W. Później moduły, ze względów estetycznych, zastąpione zostaną lampką ledową firmy Diversa (Diversa LED Intenso 7,2W).

Obrazek

Obrazek


Dzień 2.
Dotarły do mnie przesyłki z resztą potrzebnych mi dekoracji. Mam już korzeń ADA old wood dark iron, mchy do zaszczepienia na nim oraz gałęzatki różnej wielkości. Zaletą tych korzeni jest to, że toną od razu po włożeniu do zbiornika. Dodatkowo mają dość ciekawą fakturę i proste kształty (a takiego czegoś szukałem właśnie do zaszczepienia mchów).

Korzeń:

Obrazek

Korzeń został zaszczepiony mchami i trafił do akwarium:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec umieszczam w środku gałęzatki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za jakiś czas dojdzie jeszcze jeden element – większa piramidka z rurek ceramicznych. Z uwagi na zastosowanie oświetlenia ledowego, tym razem daruję sobie większą ilość roślin. Teraz czas na spokojne dojrzewanie zbiornika. Obsadę zacznę stopniowo wpuszczać po tygodniu od zalania akwarium.


Dzień 8.
Po raz pierwszy sprawdziłem parametry wody:
NO2=0
NO3=10
KH=1
GH=5
pH=6,4
temperatura: 25 stopni Celsjusza
TDS: 145 ppm


Podmiana wody:

Obrazek

Dodanie minerałów, zmiana oświetlenia na mocniejsze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Parametry wody po podmianie:
NO2=0
NO3=5
KH=2
GH=7
pH=6,6
temperatura: 25 stopni Celsjusza
TDS: 140 ppm

Do zbiornika trafiają dziś pierwsi mieszkańcy – 5 sztuk Otothyropsis piribebuy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz czekam kolejny tydzień i jeśli nie nastąpią żadne nieplanowane okoliczności (problemy z parametrami wody) to akwarium zasiedlą pierwsze krewetki. W zbiorniku stosowane będą produkty dla krewetek marki BENIBACHI – praktycznie cała linia przeznaczona dla krewetek Crystal Red / Biene.


Dzień 10.
Miało być za tydzień ale będzie jednak wcześniej. Dwa dni po wrzuceniu Otothyropsis piribebuy, w akwarium pojawiła się ikra. Jest to spora niespodzianka dla mnie, gdyż ryby te mam od ponad 3 lat i do tej pory do tarła nie podchodziły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jestem bardzo ciekaw, czy coś z tego tarła będzie.


Dzień 11.
Część ikry niestety zbielała. Ale około 50% pozostało w normalnym kolorze, więc może jednak coś z tego tarła będzie. Drobne zmiany w zbiorniku, dołożyłem dużą piramidkę Aquawild i skałkę BENIBACHI mironekuton.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzień 13.
Są młode Otothyropsis piribebuy (Otocinclus negros). Dziś zaczęły wykluwać się z ikry, pojawiły się machające ogonki. Woreczek żółtkowy jest inny niż ten, który widziałem u innych zbrojników, u Otothyropsis piribebuy jest on zupełnie biały, niemal przezroczysty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na razie siedzą przyklejone do szyb zbiornika i się nie przemieszczają. Co najwyżej obracają się wkoło.


Dzień 14.
Narybek rozpłynął się po akwarium, czasami pojedyncze sztuki widać na szybach. Dziś podmiana, bo jutro wpuszczanie pierwszych krewetek.

Obrazek


Dzień 15.
Dziś wcześnie rano przyjechały pierwsze krewetki do tego zbiorniczka – Taiwany (Panda) i hybrydy (Crystal Red i Biene). Wszystkie dobrze zniosły wielogodzinny transport.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najpierw aklimatyzacja – powolne mieszanie wody przez spuszczenie wody ze zbiornika docelowego wężykiem do napowietrzania z zawiązanym supełkiem tak, żeby woda kapała kropla po kropli.

Po trzygodzinnej aklimatyzacji wszystkie krewetki trafiają do swojego nowego domu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzień 17.
Małe otoski rosną, mają już ok. 0,5 cm. Zaczynają się wybarwiać, są bardzo aktywne, widać je w całym akwarium.

Obrazek

Obrazek


Dzień 19.
Krewetki mają się dobrze, otoski także. I jedne i drugie karmione są pokarmami BENIBACHI (głównie roślinnymi) oraz sproszkowaną Spiruliną i Chlorellą firmy DRAK. Pokarmy BENIBACHI Kale i BENIBACHI Ambitious doskonale nadają się dla narybku jak i małych krewetek, bo rozpadają się na drobne cząstki i porywane są przez prąd wody. Za 2 dni kolejna podmiana wody, dzień później reszta mieszkańców powinna uzupełnić obsadę zbiornika.

Zbiornik przed podmianą wygląda następująco:

Obrazek

Obrazek

Parametry wody bez większych zmian.


Dzień 21.
I kolejna niespodzianka w zbiorniku, jeszcze przed podmianą wody. I znów za sprawą otosków. Maluchy z pierwszego tarła podrosły a na szybach po nocy pojawiła się kolejna ikra w ilości kilkudziesięciu sztuk.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzień 22.
Dziś do zbiornika trafiła kolejna partia nowych mieszkańców – Taiwany (Red Wine) i hybrydy. Zdjęcia z aklimatyzacji:

Obrazek

Obrazek

I aktualne zdjęcia krewetkarium, po wpuszczeniu nowych mieszkańców:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzień 23.
Do zbiornika trafili ostatni mieszkańcy – krewetki Crystal Red SSSS oraz niespodziewanie Goldeny w ilości 4 sztuk (które znalazły się w przesyłce jako gratis do CR SSSS)

Obrazek

Parametry wody są stałe, jest to zasługa zastosowanego podłoża BENIBACHI oraz minerałów tej samej firmy.
NO2=0
NO3=5-10
KH=1-2
GH=6-7
pH=6,3-6,5
temperatura: 25 stopni Celsjusza
TDS: 150-160 ppm

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W ten sposób, po nieco ponad trzech tygodniach, nowy domek dla krewetek został ukończony. Przeżywalność krewetek to 100%, nie było sytuacji, żeby jakaś krewetka nie przeżyła transportu czy też żeby padła podczas aklimatyzacji lub po wpuszczeniu do zbiornika. Teraz pozostało tylko karmić krewetki, robić cotygodniowe podmiany i czekać na młode :)

Ostatecznie obsada zbiornika to:
Otothyropsis piribebuy (Otocinclus negros) - 5 dorosłych + kilkadzieisąt sztuk narybku (2 tarła w okresie dojrzewania zbiornika)
Caridina cf. cantonensis Crystal Red SSSS – 10 sztuk
Caridina cf. cantonensis Golden White – 4 sztuki
Caridina cf. cantonensis hybryda – 15 sztuk
Caridina cf. cantonensis Taiwan bee – Panda i Wine red - 5 sztuk

Stosowane preparaty i pokarmy:
BENIBACHI Baby Food
BENIBACHI Bee Max
BENIBACHI Bee Strong
BENIBACHI Breeding Liquid
BENIBACHI Gold Food
BENIBACHI Kale
BENIBACHI Mironekuton
BENIBACHI Red Bee Ambitous
BENIBACHI Red Up
BENIBACHI SP Food
BENIBACHI SP Max-H
BENIBACHI Super Enzyme Bee Speed
DRAK Chlorella Powder
DRAK Spirulina Powder

Do przygotowania wody RO używam Mineral RO brązowy v2 od akwanawozy.pl
rafal.gorzow
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 92
Dołączył(a): Śr 02 lut, 2011 15:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez spining133 » Śr 27 lut, 2013 23:12

Akwarium bardzo ładne , lecz czy nie myślałeś o zmianie mineralizatora , mam sześć zbiorników na tym podłożu i wszystkie ciągną do gh-5 i kh-1 .
spining133
 

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez rafal.gorzow » Śr 27 lut, 2013 23:40

Po co zmieniać? Wystarczy, że dam 2ml mniej i będzie GH=5, KH=1.
Mam ten mineralizator sprawdzony, bo stosowałem go kiedyś w kostce z crystalami i spisywał się bardzo dobrze. Stąd decyzja o zastosowaniu go i w tym zbiorniku.
rafal.gorzow
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 92
Dołączył(a): Śr 02 lut, 2011 15:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez spining133 » Cz 28 lut, 2013 00:56

Ja używam 8 + mosura , ale powoli przechodzę na Bee Shrimp Mineral Gh+ . Wydaje mi się , że same sole to trochę mało , a z mosurą miałem kłopoty .
spining133
 

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez bomadaad » Cz 28 lut, 2013 07:51

Ciekawa kosteczka, ale ta piramida to nie moje klimaty. Po prostu nie podoba mi się jakaś taka równa.
Ciekawiej by to wyglądało z bambusami, no ale to moje zdanie.
Kto dobrze zaczął, ten jest w połowie drogi.
bomadaad
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr 26 gru, 2012 20:51

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez rafal.gorzow » Cz 28 lut, 2013 08:49

spining133 napisał(a):Wydaje mi się , że same sole to trochę mało

Ja nie używam samych soli. Używam całej serii preparatów Benibachi. Wodę mineralizuje jeszcze m.in. mironekuton (skałka i proszek), inne preparaty z serii Benibachi też w swoim składzie mają minerały.

A z mosurą nie miałem żadnych problemów.
rafal.gorzow
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 92
Dołączył(a): Śr 02 lut, 2011 15:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez Rafal.Kowalski » Cz 28 lut, 2013 11:32

Rafale ten baniaczek to ma być pole do testów produktów Benibachi rozumiem? ;-) Rozmnożenie (i to dwukrotne) otosów to dowód na bardzo dobre i stabilne warunki panujące w zbiorniku :-D . Mam pytanie odnośnie tej LEDówki Diversy - jak ją oceniasz?
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez spining133 » Cz 28 lut, 2013 12:36

Z mosurką to było tak , przy tej samej dawce v8 dawałem 1,5 mosury , było ok. potem się skończyła i zacząłem nową , na szczęście sprawdziłem przewodność bo skoczyła o 70 tds .
spining133
 

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez rafal.gorzow » Cz 28 lut, 2013 12:49

Rafal.Kowalski napisał(a):Rafale ten baniaczek to ma być pole do testów produktów Benibachi rozumiem? ;-) Rozmnożenie (i to dwukrotne) otosów to dowód na bardzo dobre i stabilne warunki panujące w zbiorniku :-D .

Dokładnie tak. NO2 było po pierwszym tygodniu niewykrywalne. Stabliność zbiornika praktycznie od momentu jego zalania - to myślę zasługa podłoża i preparatów Benibachi.
Rafal.Kowalski napisał(a):Mam pytanie odnośnie tej LEDówki Diversy - jak ją oceniasz?

Kiedyś już o tej lampce pisałem. Do roślin bardziej wymagających zdecydowanie się nie nadaje, trawnika przy niej pozbyłem się bardzo szybko, eriocaulon cinereum też w krótkim czasie padł. Także zdecydowanie nie do zbiornika roślinnego.
Ale mchy rosną przy niej bardzo ładnie, byłem zaskoczony tempem ich przyrostu, spodziewałem się wolniejszego wzrostu.

Niestety podczas półrocznego użytkowania tej lampki wyszła inna jej wada. Wada, która wiązała się z dodatkowymi kosztami z mojej strony. Gdybym o niej wiedział, na pewno nie zdecydowałbym się na jej zakup. Mianowicie lampka ma dość duży uchwyt, sięgający na ok. 3 cm wgłąb zbiornika. Okazało się, że jeśli mocowanie lampki jest zanurzone w wodzie, to woda wypływa tym uchwytem po szybie poza zbiornik. Zorientowałem się po kilku dniach, gdy blat szafki już był nasiąknięty wodą, spuchnięty. Konieczna jest wymiana blatu na nowy. Oczywiście Diversa została poinformowana o tej wadzie. Okazało się, że doskonale zdają sobie z tego problemu sprawę, dlatego w instrukcji jest napisane, że poziom wody powinien być na tyle niski, żeby plastikowe mocowanie lampki nie było w niej zanurzone. Przy tak małym zbiorniku obniżenie poziomu wody o 3 cm to sporo, no i kiepsko to wygląda niestety. No i trochę dziwny sposób poprawiania wad konstrukcyjnych w wydaniu Diversy - nie poprawiono mocowania tylko napisano w instrukcji żeby poziom wody obniżyć. Ten problem dyskwalifikuje dla mnie tą lampkę jako produkt do oświetlenia zbiornika, rozglądam się za jakąś niedrogą i zgrabną alternatywą.
rafal.gorzow
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 92
Dołączył(a): Śr 02 lut, 2011 15:46
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez Rafal.Kowalski » Pt 01 mar, 2013 06:45

rafal.gorzow napisał(a):[...]Niestety podczas półrocznego użytkowania tej lampki wyszła inna jej wada.[...]Okazało się, że doskonale zdają sobie z tego problemu sprawę, dlatego w instrukcji jest napisane, że poziom wody powinien być na tyle niski, żeby plastikowe mocowanie lampki nie było w niej zanurzone. Przy tak małym zbiorniku obniżenie poziomu wody o 3 cm to sporo, no i kiepsko to wygląda niestety. No i trochę dziwny sposób poprawiania wad konstrukcyjnych w wydaniu Diversy - nie poprawiono mocowania tylko napisano w instrukcji żeby poziom wody obniżyć. Ten problem dyskwalifikuje dla mnie tą lampkę jako produkt do oświetlenia zbiornika, rozglądam się za jakąś niedrogą i zgrabną alternatywą.


Dokładnie tak jest i dziwię się niezmiernie, że producent olewa opinie użytkowników, dla których w końcu tę lampkę produkuje :shock: a już sposób rozwiązania problemu to istna kpina! Nie podejrzewałem Diversy, w końcu liczącego się gracza na rynku akwarystycznym, o takie "praktyki". Kiedyś interesowałem się tą lampką, jednak nie zdecydowałem się ze wzg na liczne wątpliwości i jak widzę dobrze zrobiłem. Ja w kostkach używam belek aluminiowych 2x8W T5 z aquario.pl oraz 3x8W T5 z e-bayu. Wymieniłem tylko w nich świetlówki ze standardowych chinoli o barwie 10000K na 1) Philips Master TL5 840 (4000K) i 2) Sylvania Grolux (8.500K) i taki zestaw wydaje się być optymalnym jeśli chodzi o wybarwienie oraz wzrost roślin (głównie nieukorzeniające się).
Rafale zastosowałeś szkiełko AN (które mnie za bardzo się nie podoba - gięte narożniki :-/ ), nie pomyślałeś nad światełkiem tego producenta - myślę o Solarze w jednej z dostępnych wersji?
Ostatnio edytowano Pt 01 mar, 2013 08:54 przez Rafal.Kowalski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez macieks » Pt 01 mar, 2013 08:48

bardzo fajna kosteczka i co ciekawe z filtrem podżwirowym. Fajnie że ktoś zaryzykował i pokazał że to się sprawdza. Mam tylko pytanie jakiej firmy jest ten filtr podżwirowy (aquaela)? Rozumiem że teraz to co zostaje w podłozu jest zasysane do kaskady i cały syf zostaje w kaskadzie hmmm podoba mi się takie rozwiązanie ;-) .
macieks
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 582
Dołączył(a): So 07 lip, 2012 15:14
Lokalizacja: w-wa/ursynów

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez Rafal.Kowalski » Pt 01 mar, 2013 08:56

Maciek syf zostaje w podłożu, które spełnia funkcję wkładu filtracyjnego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_denny
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez macieks » Pt 01 mar, 2013 10:25

czy ja wiem czy zostaje w podłożu, raczej w takim aktywnym po jakimś czasie zbiera się drobny pył a więc musi go w takim razie zaciagać kaskada.
macieks
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 582
Dołączył(a): So 07 lip, 2012 15:14
Lokalizacja: w-wa/ursynów

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez =Fresz= » Pt 01 mar, 2013 10:35

Z tego co mi wiadomo to podłoże aktywne przy takiej filtracji szybko traci swoje wartości i podobno bardzo też na samym początku zbija parametry. Myślę też że syf będzie zaciągany przez kaskadę w jakimś stopniu bo w innym przypadku przecież to co by opadło pod kratkę a opadnie na bank to musi to być wyssane heh
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: [30] Cocoon3 - Krewetkarium - od startu do...

Postprzez Tasior » Pt 01 mar, 2013 11:54

=Fresz= napisał(a):Z tego co mi wiadomo to podłoże aktywne przy takiej filtracji szybko traci swoje wartości

Dokładnie. Kiedyś miałem podżwirówke na RBSie. Po około 6 miesiącach w akwarium zaczynały się dziać jaja, skoki parametrów były ogromne, przeżywalność młodych zerowa. Także ciekawy jestem jak na dłuższą metę sprawdzi Ci się to na Benibachi.
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Następna strona

Powrót do PREZENTUJEMY KREWETKARIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron