Dodatkowe oświetlenie

Moderator: =Fresz=

Dodatkowe oświetlenie

Postprzez hory » Pn 28 lut, 2011 14:12

Witam. Kolejne pytanie dotyczące oświetlenia (myślę że coś na ten temat wiem a okazuje się że nic nie wiem) Na poczatek trochę obserwacji. Akwarium 30L stoi na parapecie od strony zachodniej (słońce o ile świeci to od 15 do zachodu) oswietlenie to 11W, wszystkie rośliny pięknie rosną po prostu EXTRA. Drugie akwarium 240L stoi obok ale przy ścianie. Praktycznie nic nie rośnie. Oświetlenie Sylwania aquastar 10000k 45W i Sylwania grolux 45W. Rośliny w obu akwariach są te same.
Parametry wody w obu są identyczne: ph 7,2, nO3 15-25, kh 3, nawożenie ADA shade w/g instrukcji.
Pytanie czy w dużym akwarium jest za mało światła, jeżeli tak to proszę o propozycję a jeżeli światła wystarczy to co mam robić.

Pozdrawiam; hory
hory
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn 14 lut, 2011 22:55
Lokalizacja: Łódź

Postprzez michal.l » Pn 28 lut, 2011 14:16

Może troszkę nie na temat miałem kiedyś baniak na parapecie ale szybko wyleciał powodem nie były glony jak wszyscy piszą tylko dużo wyższa temperatura (od słońca).
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Postprzez dziki » Pn 28 lut, 2011 14:30

Hallo
Co do świtała to temat jest bardziej złożony niż się wydaje. Miałem baniak 200l o klasycznych wymiarach 100x40x50h z dekielkiem i standardowym oświetleniem w nim T8 2x nie pamiętam ile W ale mało. Roślinki jakoś tam sobie pięły się do światła ale po kilku tygodniach większość z nich wyglądała jak palmy, straciły znaczną część dolnych liści i w ogóle pożółkły i masakra. Dopiero wstawienie 4 x 39 W T5 całkiem znośnie doświetliło mi dno baniaka tak że niższe dolne listki dostawały swoje. Przy moim braku nawożenia taka ilość światła była zbyt duża i w pewnym momencie musiałem część lustra wody zakryć roślinkami pływającymi. W każdym razie wiem że im wyższy baniak tym więcej światła potrzebuje żeby dotrzeć do dna. Obecnie w baniaku o wymiarach 100x40x30h mam 2x21W/865 i dla anubiasów, krypotokoryn i kilku metrów rogatka jest to wystarczająca ilość światła.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Nazgrell » Pn 28 lut, 2011 17:46

Dużo osób zaleca lampy HQI do zbiorników, które mają więcej jak 50cm wysokości. Ale to raczej drogi interes... Na Twoim miejscu spróbowałbym dodać jeszcze jedną 45W. Światło rozprasza się z każdym centymetrem słupa wody i często przy dnie jest jakieś kilkanaście % tego światła.

Praktycznie nic nie rośnie.

Niestety przyczyną stagnacji może być wiele czynników.
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez hory » Pn 28 lut, 2011 19:21

W jednym ze sklepów z alledrogo dostałem propozycje dołożenia świetlówki 54W sylwiana grolux. Pytanie czy to dobry pomysł

Pozdrawiam; hory
hory
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn 14 lut, 2011 22:55
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Nazgrell » Pn 28 lut, 2011 19:26

Nie lepiej coś zbliżonego barwą do 6500K? Moc będzie w sam raz:)
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez hory » Pn 28 lut, 2011 22:39

Dobra proszę bardzo:
hagen lite-glo 54w 6700k
juwel colour lite 38w 6800k t8
juwel day lite 38w 6500k t8
juwel high-lite colour 54w 6800k t5
narva lt colourlux plus 30w 6500k 865 t8
narva lt colourlux 28w 6500k 865eq t5
narva lt colourlux 54w 6500k 865hq
narva lt nature superb 39w 6000k 076hq t5
osram lt fluora 30w k-nie podano
philips aquasky 54w 6500k 965
philips master tl-d 865 30w 6500k t8
philips master tl5 865 39w 6500k 2900lm
philips master tl5 865 6500k 4100lm
philips master tl5 ho 90 de lux 965 54w 6800k 3800lm
sera daylight brillant 45w 6000k
sylwania luxline plus 865 39w 6500k 3250lm
sylwania luxline plus 865 54w 6500k 4450lm
jeszcze są hagen aqua-glo, hagen flora-glo , arcadia zoo-med flora sun ale podają mało informacji

Uf, są to swietlówki pasujące do mojej pokrywy a jeszcze można poszukać. Teraz proszę mi coś wybrać|||||||

Ps.Mam nadzieje, że admin nie będzie miał mi za złe ale znalazłem bardzo fajną stronę "oswietlenieakwarystyczne.pl" masa przydatnych informacji NIE JEST TO ŻADNA REKLAMA
hory
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn 14 lut, 2011 22:55
Lokalizacja: Łódź

Postprzez chwialek » Pn 28 lut, 2011 22:59

do hory

Części osób które były by w stanie pomóc ci w utrzymaniu roślin w akwarium napewno przydadzą się rozmiary akwarium (głównie wysokość słupa wody), oraz gatunki roślin jakie chcesz utrzymać w akwarium.

Twoja 240l to krewetkarium? Czy raczej chciałbyś tam urządzić sobie typowo roślinne akwarium?
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Postprzez dziki » Pn 28 lut, 2011 23:12

hi
hory napisał(a):Uf, są to swietlówki pasujące do mojej pokrywy
Fajny masz ten dekielek, pasują tam świetlówki T8 i T5, do tego T5 w 2-ch rodzajach "mocy" 28W i 54W.
Zastanawia mnie co to za dekiel jest który obsługuje tyle różnych rodzajów świetlówek ^^

54 W i 28W = 115 cm
39W = 85 cm
45W to nawet nie wiem co to jest, nie widziałem na oczy ale chyba nie chce bo jak sera to zapewne drogie.
Za duży wybór to nie dobrze ^^

chwialek napisał(a):napewno przydadzą się rozmiary akwarium

Na slepo należy przyjać standard czyli 120x40x50h
Ostatnio edytowano Pn 28 lut, 2011 23:14 przez dziki, łącznie edytowano 1 raz
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez hory » Wt 01 mar, 2011 15:43

Zacznę jeszcze raz od początku. Akwarium ma 240L 120dł, 40 szer i 50 wys Jest to akwarium ogólne zamieszkałe przez krewetki i rybki.
Rośliny nie rosną.
Parametry ph7,2 ,gh8,kh3,No3-20,Po4-0, Co2(w/g testu sery) za mało.
Oświetlenie sylwania aquastar 10000k 45w, sylwania grolux 45w.
Podłoże ada amazonia na wierzchu drobny zwirek.
Nawożenie; ada shade 1ml/40L/,easy carbo 5ml
Rośliny trawnik; lileopsis brazylijski .
Drugie pole; anubias, błyska japońska, żabienica
Tył; kabomba karolińska, nurzaniec spiralny rogatek sztywny
Ogólnie na bokach trochę bacopy drobnolistnej i rogatka
Na korzeniach będzie mech (jaki-kwestia do uzgodnienia)
W przeliczniku watt/litr wychodzi niecałe 0,4W,chcę dołożyć dodatkowe oświetlenie. Jest kilka opcji.
1- jedna świetlówka (45w,54w-propozycja Nazgrella) z tyłu lub przodu przymocowana do pokrywy lub przy pomocy uchwytów do obecnych swietlówek.
2- dwie świetlówki (np. 2x30w,lub inne) montowane jw
3- 1 świetlówka zamontowana na dole od tyłu akwarium (efekt wizualny nie najgorszy).
Info dla Dzikiego z tyłu dekielka T8 wchodzi prawie na styk z przodu po niewielkiej modernizacji jest dużo miejsca.
Jak będę wiedział jakie powinny być świetlówki to dopiero wtedy kupię oprawki,statecznik i resztę.
Nie stać mnie na eksperymentowanie gdyż zakup takiego zestawu jest dosyć drogi.Mój post jest po to aby mi ktoś napisał " kup taką i taką świetlówkę zamontuj ją tu i tu" bo tak będzie dobrze.

Chyba że nie jest to wina oświetlenia?
Pozdrawiam; hory
Ostatnio edytowano Wt 01 mar, 2011 15:53 przez hory, łącznie edytowano 2 razy
hory
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn 14 lut, 2011 22:55
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Rafal.Kowalski » Wt 01 mar, 2011 20:18

hory napisał(a):W przeliczniku watt/litr wychodzi niecałe 0,4W


...czyli idealne parametry dla LT-eka :-P , tylko ta ADA na dnie :?: Ja powiem tak: jeśli ma być szkiełko z dużą ilością dobrze rosnących roślin to są dwie opcje:
1. HT-ek - ADA na dnie (lub inny substrat "pomagający" w starcie roślin), nawożenie (wspomniana ADA + suplementy mikro i makro + CO2) oraz sporo światełka (na pewno powyżej podanych wcześniej 0,4w/l I TO SPORO POWYŻEJ)

2. LT-ek - na dnie ZIEMIA OGRODOWA + drobny żwirek (granulacja 2-3 mm), praktycznie 0 nawożenia (może odrobina potasu :-P), no i światełko PONIŻEJ 0,5W/l

To są 2 drogi główne, ale jest też sporo ścieżek pośrednich (nie zawsze do końca trafionych). Osobiście prowadzę w mieszkaniu brata 200 litrowy LT-ek, zdecydowałem się na ten typ po przeczytaniu książki D. Walstad i...nie żaluję :-D bo bańka hula a wszystko pięknie śmiga i moja opieka nad nią sprowadza się w zasadzie do uzupełniania wyparowanej wody (+ ewentualne niewielkie podmianki raz w miesiącu) oraz wycinania szybko (za szybko?) rosnącego zielska ;-)
Sorki za ten wtręt, może niektórych przynudziłem, a może czegoś nauczyłem przy okazji :oops:
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez Semai » Cz 25 sie, 2011 08:50

Witam

Mam nadzieje że w dobrym temacie opisuje swój problem, jak nie to założę nowy albo proszę o przeniesienie do właściwego.
Posiadam standardową pokrywę 60x30 Wromaka, w niej świetlówka Juwel Day-Lite 15W 6500k 560 Lumenów.
Akwarium wystawione w galeri Drewnmiany pępek świata . Z nowych roślin doszły mi mchy(3 rodzaję) i pelia. Ogólnie z przyróbką powinienem sobie poradzić pokrywka się odkleja bez problemu więc nową elektronikę zmieszczę w puszcze obok standardowej. Pozbycie się obudowy na rzecz belki oświetleniowej nie wchodzi w grę z racji posiadania piskorków , które bez pokrywy powyskakują z akwa. Moje pytania:

1.Czy potrzebuje dodatkowego oświetlenia? Jeśli tak to jakiej mocy do tych roślin, jedną czy dwie świetlówki?

Z Juwela 15W są jeszcze z 2-3 rodzaje więc dobrać z tej firmy czy może polecacie coś innego co w połączeniu z moim Day-Litem da pozytywne efekty. A może nie 15W a mniejszą?

2.Zamontować z przodu czy z tyłu obudowy?

Widziałem że ludzie montują i tu i tu ( przykładowa przeróbka pokrywy Wromak 60x30 )* ale mi zależy aby jak najlepiej wykorzystać dodatkową świetlówkę. Tylnia ściana akwarium to nurzaniec, anubias nana i zwartki, a mchy i pelia mają być z przodu.

3. Czy przerabiać dotychczasową elektronikę?

Bo rozumiem że podstawowa świetlówka działa na stateczniku magnetycznym a do nowej musiałbym zakupić najlepiej elektroniczny, ale może wywalić ten magnetyczny i obydwie podłączyć na nowym elektronicznym.



Z góry dzięki za pomoc.


*Zdjęcie znalezione na necie, nie jestem jego autorem.
Semai
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt 08 lip, 2011 13:21
Lokalizacja: Racibórz

Postprzez adrianCK » Cz 25 sie, 2011 09:23

Tu masz link do mojego tematu na innym forum: LINK
Są tam zdjęcia i opisy co i jak montowałem.
Dodatkową świetlówkę wrzuciłbym na tył dedykowaną pod rośliny - ja mam FLUORA firmy OSRAM - ma barwę świetlną dopasowaną do roślin i jest niedroga - dostępna w Praktikerze.
Bardzo dużo daje wyklejenie pokrywy folią lustrzaną lub odbłyśniki - ewentualnie razem.
Oczywiście wszystko montowane na stateczniku elektronicznym i przy tak małym oświetleniu podłączone wszystko pod jeden wyłącznik.
Przy zwiększonej ilości oświetlenia konieczne będzie wykonanie instalacji chłodzenia!
Jeśli chodzi o perspektywę i zdobyte doświadczenie to jak bym miał to teraz przerabiać to poszedł bym w technologię świetlówek t5.
Avatar użytkownika
adrianCK
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 79
Dołączył(a): Cz 26 maja, 2011 10:36
Lokalizacja: Kielce/gm. Łopuszno


Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości