Lumeny kontra rośliny [batman-ka]

Moderator: =Fresz=

Lumeny kontra rośliny [batman-ka]

Postprzez Tobik » Śr 07 lis, 2007 17:52

batman
Administrator

Jak to jest z tymi lumenami,od jakiegoś czasu zaczęło mnie to zastanawiać.Kupiłam sobie philips aquarelle 20W no i wypada,że ma 1020lm do tego chciałam aqua glo hagena ale tu bankrut bo ma tylko 400lm?Niby alkwarium będzie się pięknie prezentować ale ze światłem marnie.Wyczytałam że na litr powinno się przyjmować 40lm,to chyba jakaś przesada...ile ja bym musiała tego kupić,żeby mieć taką dawkę :-)))))) a miejsce tylko na 2 świetlówki
Zastanawia mnie teraz,czy nawet jak dokupię zamiast aqua glo np.flola glo to czy to wystarczy,żeby zaopatrzyć się w bardziej wymagający mech?Nie chciałabym żeby zaraz padł.
Stringy np. po aquarelle zaczął rosnąć a listki są o wiele większe ale tylko na górze,reszta dalej jest marna

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tobik1
Administrator

z tego co ja czytalem to lumeny przlicza sie od 30-50 /l powinno przypadac co w Twoim przypadku daje 3000 lumenow czyli jesli uzyjesz dobrych swietlowek to jakies 50-60 W
a co do samych lumenow to wydaje mi sie ze sa bardziej wymierne od watow bo sa kolosalne roznice w ilosci swiatla miedzy swielowkami o tej samej ilosci watow

------------------------------------------------------------------------------------------------------
batman
Administrator

U mnie mozna zainstalowac tylko 2x18-20W,chyba że zrezygnuję z gwarancji akwarium :-P
20W świetlówka ma 1000lm i nawet jak wsadze 2 aquarelki to i tak daje tylko ok.2000lm,nie wiem czy jest jakaś świetlówka 20W co ma więcej,producenci pokryw albo się nie znają albo nie chcą się znać,nie można by wyprodukować od razu pokrywy na 3 i życie byłoby proste.To jak z tym mchem da radę przy dwóch czy nie warto zawracać sobie głowy ;-) ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tobik1
Administrator

teraz sprawdziel mdokladnie i kumpel mi pisal ze liczy sie dla mnie wymagajacych roslin nawet 25lum/l
ale moim skromnym zdeniem te 30 to jest minimum acz wiekszosc mchow do spycjalnie wymagajacych nie nalezy
a moze jednak sie da dozycic tam swietlowke bez wiekszej ingerencji w pokrywe zebys nie stracila gwarancji

------------------------------------------------------------------------------------------------------
batman
Administrator

Ta pokrywa to szmelc,gdybym wiedziała o co chodzi zanim kupowałam sprzet to na bank sama bym zrobiła pokrywe i nie kupowała panoramy,pokrywa jest tak zrobiona,że srodek jest obnizony i nie da się tam wsadzić trzeciej bo musiałabym pociąć obudowę i obniżyć lustro wody a wtedy będzie to wyglądało do d...,mogę dorzucić jedną w miejscu dziur do karmienia,ale trzeba by wiercic na wylot i cały osprzęt tej świetlówki postawić na wierzchu :-) ,nie wiem ile miejsca jest we wnętrzu pokrywy bo ją zakleili na amen,a do tego trzecia świetlówka z osprzetem to troche kasy a u mnie marnie z kasą :-))))

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tobik1
Administrator

no tak to stwarza pewie nproblem a najbardziej to juz chyba ta kasa no niestety producenciu pokryw nie dosc ze licza sobie smiesznie duzo za te pokrywy to jeszcze najczesciej nie nadaja sie one do uzytku

ps jesli sie jednak zdecydujesz na zamontowanie kolejnej swietlowki to sluze moja widza techniczna oraz kazda inna pomoca

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Adekm89
Administrator

ja wkoncu zrobiłem sam pokrywe...
mam świetlówki 13 + 13+ 18 i chce dołozyc jeszcze 18W...
a lumenów mam około 2K...
kupowałem w castoramie swietłowke firmy osram 1100lm... za 4,99:)
i mam zamiar jeszcze jedna dać...

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tobik1
Administrator

a ta 1100 lm to ta 18 wat??

------------------------------------------------------------------------------------------------------
batman
Administrator

Dzięki wielkie,najgorzej jest to wszystko przełożyć na kasę,kiedyś widziałam nawet specjalny sprzęt zewnętrzny,wyglądający jak brzęczyk z 2 kabelkami do świetlówki,super dla amatorów,którzy boją się prądu :-))) ale niestety kosztował jakieś 60zł+świetlówka i bankrut hehe(choć fajna rzecz,bo można niezależnie wyłączyć tą trzecią )

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tobik1
Administrator

ale przeciez zwyklay statecznik tez mozna dac na zewnatrz pokrywy prowadzac tylko te 2 kable do swietlowki a koszta beda mniejsze przymocowac go do pokrywy od tylu i juz

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Adekm89
Administrator

tak Toniczku ta 18 ma 1100lm'ow

------------------------------------------------------------------------------------------------------
polobis
Użytkownik


tobik o starterze zapomniales... i do swietlowki ida 4 kable, a nie dwa...

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tobik1
Administrator

a czy to jakas roznica wieksza wezmie sie kabel 2 zylowy to beda 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------
batman
Administrator

Oki,to ja mam 100 pytan do:

http://allegro.pl/item251433676__ekonom … light.html
na allegro sprzedają zestaw,czy to się do czegoś nadaje?

Jaki wybrac statecznik,bo widzę że cenowo to też się bardzo róznią taki na 2x18W T8 z możliwością na 1x18W,te tańsze buczą faktycznie?Jaka jest różnica?

To wcale nie jest takie tanie jak się policzy kable,startery,statecznik,oprawki itp...świetlówki to akurat mam stare,jako dodatek mogą być na razie

Pokrywa to porażka i chyba będę musiała wywalić z niej flaki i na środku zamontować świetlówkę zamiast llistwy z kablami,czwarta może mi się zmieści ale boję się zalania,pokrywa jest ze spadkiem z przodu (czyli bliżej wody)

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Adekm89
Administrator

ja sie nie wypowiadam u mnie na 1 świetlówke 45zł cały układ kosztuje...
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Glosiu
Nowy użytkownik


Hej hej, widze że trafiłem na doskonały temat.
Walka z pokrywą była moim hobby przez ponad pół roku.
Batman, zapewne kupiłaś akwa z obudową firmy Wromak.
Ludzie projektujący tę obudowę maja bardzo mierne pojęcie o akwarystyce.
Świetlówki powinny być montowane od przedniej szyby a nie od tylnej...
Otwory są 2 nie wiadomo po co...wystarczy jeden, moze być z boku...
Materiał łatwo pęka gdy próbujesz w nim montować dodatkowe oswietlenie...
Generalnie poracha

Wracając do tematu, ten zestaw zoolajta jest bardzo przyjemny, polecam odbłysniki, kupiłem u nich i jestem baaardzo zadowolony...

Ja mam 112l, poza standardowymi 2x18 dołozyłem kolejne 2x18...
Kupiłem najzwyklejszą belkę firmy bodajże Fael, zamontowałem to dwoma opaskami samozaciskowymi, przeprowadziłem je przez otworki wypalone gorącym gwoździem. Niestety tak jak pisałaś, trzeba obnizyć lustro wody...

Teraz sprawa świetlówek...

Nie kupujcie świetlówek firmy HAGEN - wszystkie z "glo" w nazwie.
Przetrenowałem kilka z nich, cena nie adekwatna do możliwości.
Aqua glo tak jak pisałaś daje bardzo mało lumenów, kolor swiatła fajny, ale ciemnica w akwarium.
Za połowę ceny hagena kupisz wspomniane aquarelki, dosyc ciekawe światlówki, włąśnie mam je na tapecie (testuję), wymieszałem je z TLD 965 (również philips) 2 takie i 2 takie.

Wczesniej testowałem
Osram Lumilux
Sylvania GroLux
Philips TLD 865
Hagen Power Glo
Hagen Aqua Glo

Mogę o nich poopowiadać jeśli będziecie zainteresowani...

Jeśli jesteś z Wrocławia to mogę podac namiary gdzie kupić świetlówy w normalnych cenach.
To tyle na poczatek

--------------------------------------------------------------------------------



batman
Administrator

Oczywiście moja pokrywa to wromak i to jeszcze wersja panorama,czyli totalna porażka,niedoświetlone boki a mocowanie oświetlenia to też masakra,w sumie to już myślałam na zrównaniu środka czyli tej belki środkowej i zamontowaniu od nowa na przemian(nie wszystkie równo) w małych oprawach bryzgoszczelnych z kablami a środek pokrywy(tam gdzie jest elektryka podnieść trochę do góry i zrobić skrzynkę na pokrywie na kable z pokrywką orginalną (tą z środka,którą ktoś przykleił -co za bezsens,jakby nie mogli zrobić otwieranej,żeby można było tam zajrzeć ;-) )
Nie wiem jak u ciebie ale w panoramie przód schodzi niżej,jak zamontuję tam świetlówkę to lustro wody będzie bardzo nisko,a to szczerze mówiąc też mi nie pasuje za bardzo ;-)

Ze względów ekonomicznych mam 2 stare świetlówki leuci daylight i jedną aquarelle nową ,dokupię może jeszcze jedną aquarelle bo ona ma przynajmniej lumenów trochę,też chciałam glo ale to akwarystyczna porażka,jak sam mówisz.
Jak możesz to podaj mi adresy sklepów we wrocku,ja do tej pory trafiłam tylko to jednej hurtowni,gdzie facet sprowadza mi na zamówienie na Robotniczej 1a,może orientujesz się gdzie mozna kupić odbłyśniki i bryzgoszczelne obudowy,żeby nie przepłacić,na allegro muszę jeszcze za przesyłkę dopłacic 10 zeta

Jak bedziesz miał chwilkę czasu napisz o świetlówkach,zawsze jest z nimi problem a potem kupujemy w ciemno.
Ja mogę powiedzieć o leuci daylight 6500 T8 -barwa zielona,daje efekt mlecznej zaglonionej wody(jeśli chodzi o wrażenia) natomiast po wymieszaniu 1xleuci +aquarelle (fiolet) barwa jest ok,a mech stringy bardzo wystrzelił do góry,więc chyba kombinacja mu odpowiada,ale zbyt dużo aquarelki spowoduje moim zdaniem,że kolor zielony będzie jaskrawy i nienaturalny , innych nie testowałam ;-)

------------------------------------------------------------------------------------------------------
PABLO
Moderator


batman napisał:
Jak to jest z tymi lumenami,od jakiegoś czasu zaczęło mnie to zastanawiać.Kupiłam sobie philips aquarelle 20W no i wypada,że ma 1020lm do tego chciałam aqua glo hagena ale tu bankrut bo ma tylko 400lm?Niby alkwarium będzie się pięknie prezentować ale ze światłem marnie.Wyczytałam że na litr powinno się przyjmować 40lm,to chyba jakaś przesada...ile ja bym musiała tego kupić,żeby mieć taką dawkę :-)))))) a miejsce tylko na 2 świetlówki
Zastanawia mnie teraz,czy nawet jak dokupię zamiast aqua glo np.flola glo to czy to wystarczy,żeby zaopatrzyć się w bardziej wymagający mech?Nie chciałabym żeby zaraz padł.
Stringy np. po aquarelle zaczął rosnąć a listki są o wiele większe ale tylko na górze,reszta dalej jest marna

no to tak. zakoncze moze 1020lm to nie jest nawet minimum w akwa to jest duuuuuuuzo pod kreska i wcale to nie jest przesada 40lm to jest ta granica przyzwoitosci lepiej sobie przeliczaj tak: dziel moc swietlowki przez litry w akwa. jesli chcesz zeb wszystko ladnie roslo musi by te 0,6
Avatar użytkownika
Tobik
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 21:11
Lokalizacja: Kcynia

Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron