Oświetlenie w pokrywie

Moderator: =Fresz=

Oświetlenie w pokrywie

Postprzez sponge bob » Cz 06 lis, 2014 14:29

Chciałbym w końcu kupić swoje krewetkarium. Problem polega na tym ,że zbiornik będzie zabudowany w szafie. Innej możliwości nie ma... Co za tym idzie, w przeciwieństwie do większości z Was, będzie musiało posiadać pokrywę. W dodatku możliwie szczelną.
Czytam to forum już od dłuższego czasu i w dalszym ciągu nie wiem jakie rozwiązanie będzie w tym przypadku najlepsze. Pisałem już w innym dziale z zapytaniem gdzie najlepiej zamówić gotowy produkt (akwarium z wklejoną pokrywą) i okazało się ,że wesoło w tym temacie nie jest :/
W takim razie mogę zrobić coś sam... No własnie tylko co?
Świetlówki mówiliście, że nie są najszczęśliwsze, ledy lepszę. A najlepiej powerledy. Ok tylko jak sobie poradzić odprowadzeniem ciepła w przypadki pokrywy. Jak w ogóle się za to zabrać? Kupić listwy ledowe i "wyrzucić" transformator poza pokrywę? Czy lepiej przymocować pojedyńcze ledy do aluminiowej płytki? Czy wtedu ona może być jednocześnie górną częścią pokrywy? To wystarczy aby odprowadzić wytwarzające się ciepło? Jak minimalnie nisko mogą być takie ledy nad lustrem wody?

Filtr z racji umiejscowienia akwarium będzie zewnętrzny aby jak najrzadziej grzebać w akwarium. Wszystkie wlotu na ruru i kable byłyby uszczelnione.
Akwarium będzie robione na zamówienie. Pokrywę też chętnie bym zamówił, zmodyfikował pod power ledy lub listwy ledowe (bo spotkałem się tylko z pokrywami na t-5 i t-8) i wkleił ją w zbiornik. Tylko czy to będzie dobre rozwiązanie?
Jak tak to co dokładnie musiałbym kupić? Nie musi to być rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, chciałbym aby akwarium było estetyczne, możliwie bezobsługowe i bezawaryjne.

Wymiary: szer. 37 x dł. 62 x wys. 47cm, w sumie 107 litrów.

Chciałbym aby w akwarium było w miarę zielono, ale moge to być anubiasy, mchy, mikrozoria itp. i oczywiście krewetki. Jakie i ile jeszcze nie wiem. Ta kwestię dopasuje do warunków abu zwierzaki czuły się tam dobrze.
sponge bob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn 30 cze, 2014 11:35

Re: Oświetlenie w pokrywie

Postprzez Pethro » Cz 06 lis, 2014 15:18

Też nie mam miejsca przy akwarium we wnęce szafki, najlepiej spawdziła się szyba przycieta u szklarza na wymiar jako pokrywa (aczkolwiek zostawiłem szpare na wymiane powietrza, jak planujesz zakryć całość to byś musiał miećnapowietrzacz wtłaczający tam tlen)a na niej listwy ledów, transformatory mam przy gniazdku. Same ledy się nie grzeją mogą być nawet tuż nad taflą wody o ile nie ma takiej możliwosci że woda na nie nachlapie ( połączenie prądu z wodą nie jest zbyt szczęsliwe.. :lol: )
Pethro
 

Re: Oświetlenie w pokrywie

Postprzez =Fresz= » Cz 06 lis, 2014 16:11

Kto mówił że świetlówki nie są najszczęśliwsze? moim zdaniem to najlepsze światło ( 865/965 6500K i philips 10000K ) super oddawanie barw i wszystko na tym pięknie rośnie w tym rośliny czerwone. Ledy się grzeją i muszą mieć radiator który będzie oddawał ciepło ale i ze świetlówkami jest podobnie. Jeżeli nie masz tam za dużo miejsca to będziesz miał problem z temperaturami w akwarium.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Oświetlenie w pokrywie

Postprzez sponge bob » Cz 06 lis, 2014 16:55

Przewijało się wielokrotnie na tym forum, że zarówno pod względem oddawania ciepła, jak i możliwości ingerencji w spektrum światła, power ledy są najlepszym rozwiązaniem. Świetłówki się grzeją i mają. nawet przu dwóch rurach ograniczone widmo...

Dla mnie było by to najprostsze rozwiązanie, zamówić akwarium z pokrywą na świetłówki w aquaboro czy innym i po problemie. Tylko pokrywę będę musiał wkleić, aby skraplająca się woda nie zdeformowała szafy, jak i uszczelniony każdy wlot w pokrywie. Czy przy świetlówkach temperatura wewnątrz takiego zbiornika jak mój nie będzie za wysoka? Ewentualnie jak obniżyć temp?
Napowietrzacz mogę bezproblemowo dołożyć jeżeli faktycznie będzie taka potrzeba. Będą jakieś modyfikcje potrzebnę względęm "seryjnej", stricte akwarystycznej pokrywy?

Rozumim, że grzałkę w ogóle wtedy odpuszczam, pozostaje dojście na wlot i wylot filtra zewnętrznego, na wężyk od "brzęczyka", i oczywiście demontowaln klapka na pokarm i ingerencję w akwarium (podmianę wody, czyszcenie, pielęgnacja roślin). Coś jeszcze muszę wziąć pod uwagę?
sponge bob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn 30 cze, 2014 11:35

Re: Oświetlenie w pokrywie

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 06 lis, 2014 20:18

może zamiast pokrywy zrób nad akwarium oswietlenie led/swietlówki wkomponowane w mebel jako pogladowy podsune ci sposób w jaki wkomponowałem oswietlenie w półke regału viewtopic.php?f=16&t=6712
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Oświetlenie w pokrywie

Postprzez Dakota » Cz 06 lis, 2014 21:06

Incognito, ale Sponge Bobowi chodziło o to, by "zamknąć" akwarium od góry, by maksymalnie ograniczyć parowanie i dostawanie się wilgoci do mebla. Z tym, że pomysł jest dobry. Może zamiast bawić się w obudowy dla lamp, wykorzystaj pomysł Inc0gnit0, a akwarium przykryj od góry szkłem, jak pisał Pethro? Łączenie elementów mebla (miejsca, gdzie płyty boczne-ścianki stykają się z poziomymi półkami) możesz zabezpieczyć bezbarwnym silikonem (robisz wałek i zgarniasz nadmiar palcem posmarowanym płynem do naczyń), jeśli zrobisz to starannie, to silikonu nie będzie widać.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Oświetlenie w pokrywie

Postprzez Pethro » N 09 lis, 2014 15:23

Uszczelnianie silikonem to już zbyt dużo, nie można akwarium szczelnie zamknąć jak weki bo sie kewetki uduszą :P
Nawet jak woda się skrapla na przycietym kawałki szkła nad akwarium to woda wkapuje do akwarium.

Przy krewetkarium z mchami wystarczą zwykłe paski ledowe które się nie grzeją jak super ledy. Mam w tych zwykłych ledach 6W na 30 litrow akwarium i mikrozoriom i mchom to jakoś wystarcza.
Pethro
 


Powrót do OŚWIETLENIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości