Podmiana filtra VERSAMAX FZN-2

Moderator: =Fresz=

Podmiana filtra VERSAMAX FZN-2

Postprzez mir3k » Pt 17 lut, 2017 23:21

Pora jest późna, tydzień pracy był ciężki, dlatego wybaczcie jeżeli będzie nieskładnie.

Obecnie korzystam z FZN-2 w akwarium 60x30x30. Filtr spełnia swoje zadanie, chociaż ma dwie drobne wady:
1. Po trzech miesiącach ciągłego użytkowania spadła jego wydajność
2. Momentami atakuje nadmierną ilością dźwięku

Oczywiście pkt 1 nie mierzyłem w żaden sposób i jest to jedynie obserwacja organoleptyczna, a więc obarczona olbrzymim błędem.
Punkt drugi za jakiś czas będzie dla mnie problemem. Pomieszczenie w którym stoi baniak prawdopodobnie zacznie również pełnić rolę sypialni. Chcę ograniczyć ilość dźwięku wydawanego przez filtr, a przecież nie będę wyłączać obecnego filtra na noc.
Posiłkując się wpisami na forum i filmikami z YT zacząłem patrzeć na JBL e701 greenline. Jeden fajny wątek traktuje o wyżej wymienionym ale mam wątpliwości:
a) czy jest to najcichsza opcja na jaką teraz mogę sobie pozwolić? (wykluczam użycie filtrów wewnętrznych)
b) na olx w mojej okolicy ktoś sprzedaje używany (na gwarancji) w cenie 130PLN niższej niż nówka u Trzmiela. Waszym zdaniem media filtracyjne trzeba by kupić nowe? Trochę cykam się używki no ale 130PLN piechotą nie chodzi :(
c) jak najlepiej przeprowadzić podmianę filtra? Wystarczy ze przerzucę gąbkę z obecnego do nowego, czy lepiej przez pewien czas pracować na starym i nowym jednocześnie?
d) jest trochę negatywnych opinii o szczelności e701, która odbija się na przepływie wody wewnątrz i filtracji. Z Waszego doświadczenia, można to jakoś ocenić przed zakupem?

Pozdrawiam wszystkich przeglądających forum w piątek po 23 :P
mir3k
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 25 cze, 2016 20:47

Re: Podmiana filtra VERSAMAX FZN-2

Postprzez raiders » Pt 17 lut, 2017 23:52

Absolutnie nie warto brać e701 czy to nówka czy używamy.
Jak dla ciebie fzn 2 jest głodny to cichszego filtra nie znajdziesz na rynku.

Jak chcesz kubełek to zobacz minikani/multi kani ale nie wiem jak z ich kulturą pracy.

Media absolutnie nowe ,a używamy kubel trzeba zdezynfekować chyba ze chcesz jakia syf w gratisie mieć.
Lumia 640
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Podmiana filtra VERSAMAX FZN-2

Postprzez matu » N 19 lut, 2017 16:06

Kiedy ostatni raz filtr czyściłeś? Jak przepływ spada i zaczyna hałasować, to trzeba go czyścić, najlepiej przy użyciu wody z akwa.
Na oba problemy, ta sama odpowiedź - wyczyść filtr.

Na ten litraż, kubeł by się już przydał swoją drogą.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podmiana filtra VERSAMAX FZN-2

Postprzez mir3k » Cz 23 lut, 2017 22:30

matu napisał(a):Kiedy ostatni raz filtr czyściłeś?

Tydzień przed rozpoczęciem tego wątku. Mechanicznie nic nie zapychało dolotu i wirnika.
matu napisał(a):Na ten litraż, kubeł by się już przydał swoją drogą.

I to jest drugi powód żeby sobie takowy sprawić :) Tylko teraz wyszukać coś co będzie ciche, szczelne i wydajne

raiders napisał(a):Jak dla ciebie fzn 2 jest głodny to cichszego filtra nie znajdziesz na rynku
nie twierdze że dla mnie jest za głośny :D Na samym początku był wręcz super cichy, dopiero po czasie zazął się "odzywać".
mir3k
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 25 cze, 2016 20:47

Re: Podmiana filtra VERSAMAX FZN-2

Postprzez matu » Pn 20 mar, 2017 22:02

Zamiast polecam EHEIM 2213, używki za 100-150 zł, nie do zdarcia.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podmiana filtra VERSAMAX FZN-2

Postprzez k2b » Cz 23 mar, 2017 11:14

Osobiście używałem JBL e701 w podobnym akwarium od nowości, filtr w zamkniętej szafce pod akwarium niesłyszalny, ale po pół roku jak rozebrałem go do czyszczenia zaczęły się problemy po ponownym złożeniu. Pompka się zablokowała, a woda nie przechodziła przez cały filtr tylko górą przez uszczelkę (początkowo pomogło uszczelnienie silikonem), historia z nim była długa także dodatkowo problemy z gwarancją (zakupiony na portalu aukcyjnym), osobiście nie polecam tych filtrów i je omijam szerokim łukiem (dopóki działa ok, lecz potem zaczną się problemy). Polecam jak przedmówca Eheima.
Pozdrawiam
k2b
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt 30 cze, 2015 07:36
Lokalizacja: Poznań

Re: Podmiana filtra VERSAMAX FZN-2

Postprzez Trolki » Cz 23 mar, 2017 13:56

Weź wyciąg wirnik z fzn i zobacz czy nie bije bo czasem zaczynają dostawać wibracji i chodzi o wiele głośniej. Parę zł kosztuje nowy

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
Trolki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 210
Dołączył(a): N 29 lis, 2015 22:54


Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość