Jak to jest z wydajnością filtrów kaskadowych?

Moderator: =Fresz=

Jak to jest z wydajnością filtrów kaskadowych?

Postprzez Rysnig » Wt 11 lis, 2014 00:44

Jak w temacie. Od czego to zależy? I w jaki sposób można ocenić, czy filtracja jest wystarczająca?

Pytam, ponieważ mój FZN1 - na wlocie gąbka, w środku ceramik - ma wydajność taką, że woda ledwo z niego leci... Celem poruszania powierzchni "wylot" jest zanurzony w wodzie na jakieś pół centymetra, ale podejrzewam, że to za mało i może trochę brakować natlenienia. Sama woda nie jest tak klarowna, jakbym chciał (nie, nie jest mętna, ale mogłaby by być przejrzystsza).

Czy to norma, czy też z moją kaskadą jest coś nie w porządku? Macie jakąś koncepcję, jak poprawić jej wydajność? Kilka razy czyściłem turbinę i robię to gdzieś raz na miesiąc, ale po samym czyszczeniu zmiany są niewielki natomiast w kilka dnia później woda zawsze znowu leci ciurkiem - chyba nie tutaj leży problem.

Akwarium to 63l, wody może z 50-55l (odliczając podłoże, korzeń), dużo roślin. W środku same RCSy w ilości jakoś >30, 2 Amano, 2 Military Helmety, samotna Helenka i trochę rozdętków. Póki co nie miałem żadnych stanów kryzysowych w związku z filtracją, ale planuję wprowadzić trochę więcej życia - rybki. Prawdopodobnie będzie to kilka Otosków i małe stadko Bystrzyków Amandy albo jakichś innych liliputków. Jak myślicie, czy po wprowadzeniu nowych mieszkańców ten filtr pociągnie cały zbiornik, czy będę musiał pomyśleć nad innym sprzętem?

Z góry dziękuję za pomoc ;-)
Rysnig
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 27 kwi, 2014 21:25

Re: Jak to jest z wydajnością filtrów kaskadowych?

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 11 lis, 2014 01:02

Ocenic wydajnośc filtra możesz jedynie mierzac stezenia nh3/nh4 , no2 i no3 gdzie nh3/nh4 i no2 powinno byc zerowe lub bliskie zeru, spadek wydajności masz przez zbyt gesta i/lub zapchana gabke na wlocie(prefiltr) , mysle ze tez jest błedem zanurzanie wylotu u mnie jest on około 5-10mm nad taflą wody . stosuje aquaszut n 300 w 30l kreweciarni gdzie jest jakies 200+ krewetek i kilkadziesiat slimaków daje rade choc to najmniejsza kaskada aquaszuta. w twoim przypaku wydaje mi sie ze mała może okazać sie twoja kaskada.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Jak to jest z wydajnością filtrów kaskadowych?

Postprzez TitaniC » Wt 11 lis, 2014 06:01

Piszesz tylko o czyszczeniu turbiny. A ceramika kiedy płukana?

A ta gąbka to tylko na rurce czy w środku? Jeżeli chcesz mieć kryształ wodę, to jeden pojemnik w filtrze wypchaj gęstą gąbką albo włukniną.

Zobacz jeszcze czy kaskada wisi pionowo i zerknij na yt żeby zobaczyć jak u ludzi cieknie ;-)

WySwiftowane z Galaxy S4 dzięki Tapatalk'owi
Avatar użytkownika
TitaniC
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 128
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 08:41
Lokalizacja: Suwałki

Re: Jak to jest z wydajnością filtrów kaskadowych?

Postprzez Dakota » Wt 11 lis, 2014 10:27

Gąbkę na wlocie filtra możesz zamienić na pończochę (odcinasz kawałek, naciągasz na rurkę i owijasz starannie gumką recepturką, aby się nie zsuwała), młode będą bezpieczne a przepływ nie będzie tak zmniejszony. Mam taki patent u siebie i mogę polecić.

Jeśli w wodzie latają jakieś śmieci i drobinki, to zrób jak pisze TitaniC - dodaj do filtra jako ostatnie medium włókninę (regularnie będziesz ją wymieniał na świeżą, bo się zapcha, więc kup od razu większą paczkę :-P ).
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Jak to jest z wydajnością filtrów kaskadowych?

Postprzez Pethro » Wt 11 lis, 2014 11:48

U siebe też miałem taki przypadek z FZN3 :-P po prostu prefiltr z bardzo drobnej gąbki był za mały. Wymieniłem go na dużą gąbkę, 2 razy wyższą niż poprzednia i jest spokój a woda leci dość mocno. Przy odpowiednio dużej gabce działa to jak hamburg, tj brak czysczenia na długie miesiące.
Pethro
 

Re: Jak to jest z wydajnością filtrów kaskadowych?

Postprzez Kris81 » So 02 kwi, 2016 22:20

Jeżeli coś można...

Kaskady Aquaela jakoś mnie nie zaskakują, przynajmniej nie pozytywnie,
chociaż i tak są lata świetlne przed made in wyrzuć ( tandetną chińszczyzną )

Jak dla mnie jeżeli kaskada to AquaClear, osobiście miałem wersje Mini i 200 i mogę powiedzieć tylko dobrze rzeczy na temat tych filtrów.

Mega wydajne, jeżeli ktoś chce czyścić filtr raz na ho ho albo i rzadziej wybiera poprostu wyższy model. Nawet w "przeludnionym" akwarium daje rade.

żeby za dużo nie zostało powciągane, na wlot można założyć: do wyboru gąbkę albo siatkę z nierdzewki ( polecam ebay.com )

Ciekawostka, albo i nie ciekawostka AquaClear Mini jest montowany w akwariach Fluval Edge,
tylko na pokrywce zamiast nazwy AquaClear jest EDGE - ot i cała różnica
Kris81
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 02 kwi, 2016 21:10

Re: Jak to jest z wydajnością filtrów kaskadowych?

Postprzez kaboom » Pn 04 kwi, 2016 16:25

Kris81 napisał(a):Jeżeli coś można...

Kaskady Aquaela jakoś mnie nie zaskakują, przynajmniej nie pozytywnie,
chociaż i tak są lata świetlne przed made in wyrzuć ( tandetną chińszczyzną )

Jak dla mnie jeżeli kaskada to AquaClear, osobiście miałem wersje Mini i 200 i mogę powiedzieć tylko dobrze rzeczy na temat tych filtrów.

Mega wydajne, jeżeli ktoś chce czyścić filtr raz na ho ho albo i rzadziej wybiera poprostu wyższy model. Nawet w "przeludnionym" akwarium daje rade.

żeby za dużo nie zostało powciągane, na wlot można założyć: do wyboru gąbkę albo siatkę z nierdzewki ( polecam ebay.com )

Ciekawostka, albo i nie ciekawostka AquaClear Mini jest montowany w akwariach Fluval Edge,
tylko na pokrywce zamiast nazwy AquaClear jest EDGE - ot i cała różnica

No to ja mam odmienne zdanie, jak dla mnie FZN są bezkonkurencyjne, duże, ciche i wydajne. Do tego polski producent który w razie problemów nie wypina się na klienta.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce


Powrót do FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości